Naluci pentru stiuca

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de pcristian » 23 Mar 2011, 13:24

Mepps lusox nr. 2si3 de exceptie!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de craparulsef » 23 Apr 2011, 09:40

Iata si cateva naluci, ceva mai mari mari, la care am avut si rezultate ... evident toate sunt Rapala!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vanezu
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 28 Mar 2010, 20:13

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de vanezu » 20 Ian 2012, 20:56

Salut,
Dau la stiuca pe un lac intens pescuit. Anul trecut in marea majoritate a partidelor (cam una la 2 sapt.) am reusit sa le gasesc numai la plastice moi. La inceput, in primavara am avut rezultate la plastice intepate cu offseturi lestate, recuperate lent cu unele accelerari deasupra bradisului, apoi (cam prin Aprilie) au mers twisterele verde gliter(cred pentru ca seamana cu niste pui de stiuca) si galbene, dupa care tot timpul verii si pana toamna tarziu au mers anumite shaduri de o culoare alb-rozaliu(Siweida) dar si Kopito albe sau shaduri Delalande alb cu capul rosu. In decemrie in schimb am mers clar pe oscilante datorita pe de o parte ca bradisul "cazuse" pe de alta parte pentru evolutia mai lenta.
Consider insa ca 70% din stimuli ii face stilul de recuperare corelat cu evolutia nalucii. Culoarea shadului sau a twisterului este relativa conteaza foarte mult cum "bate" in apa in functie de apetitul stiucii.
Dupa acumularea unei oarecare experiente vei sti cand sa recuperezi lent, cu smucituri scurte sau cand sa "jerk-uiesti" naluca.
Fire intinse

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Naluci pentru stiuca

Mesaj de viorelb73 » 24 Ian 2012, 18:39

Eu cele mai bune rezultate le-am avut la lingurita IRLANDEZA de 13 sau 16 grame (functie de adancimea apei) - am în jur de 50 de modele de lingurite, voblere, twistere, rotative. Am folosit cu rezultate bunicele pestisori albi cu cap rosu sau coada rosie (de la Rapala), fie ca erau voblere, fie twistere moi. Când dădeam în Deltă, am avut zile când lua doar la lingurite dublu colorate (o față aurie, una argintie). La rotative cel mai bine am luat la modelul FOX Nr. 6, cu mijlocul albastru și generator de vibratii - l-am luat din UK, în 2004.
Cel mai bine este să @căutăm@ pe baltă ce linguriță vrea cumătra, pentru că de multe ori are comportament șocant. Eu testez de 10-12 ori cu un model și dacă nu vrea, schimb alt model și văd dacă răspunde. Spor la treabă și iarnă cât mai scurtă.
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”