naluci pt clean

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 19 Feb 2009, 18:14

Anul asta sper sa prind clean la asa ceva...
phpwXxqi8AM.jpg
"Gospodarul isi face iarna carutza si vara"... prinde clean :))

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de pescarescu » 19 Feb 2009, 18:43

interesante, astept si eu o colectie intreaga comandata pe voblere.ro, cred ca sunt cateva si in colectia ta, teoretic cu ceva experienta(in modul in care le pui la treaba), aproape toate voblerele incercate de mine au dat rezultate, mai bune sau mai proaste, chestia importanta, dupa parerea mea, este sa le incerci cu incredere, desigur ca sunt si unele 'consacrate' care, ca un facut, sunt mereu primele lansate si daca incepi sa prinzi, nu-ti mai vine sa faci incercari.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 19 Feb 2009, 19:04

pescarescu scrie:interesante, astept si eu o colectie intreaga comandata pe voblere.ro, cred ca sunt cateva si in colectia ta...
Scuze !...nu vreau sa fiu lipsit de modestie,dar voblerele din poza de mai sus , sunt unicat .
Sunt facute de mine,manual.. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de pescarescu » 19 Feb 2009, 19:24

ok, cu atat mai bine, cat costa? :D
serios, chiar ma intereseaza
manual inseamna experienta, teste, cunostinte=interes maxim

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de pescarescu » 19 Feb 2009, 19:27

mai am un prieten care de curand s-a apucat de voblere si e prieten si cu florentin, coincidenta?

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 19 Feb 2009, 19:52

Pura coincidenta...personal ,nu il cunosc pe Florentin.
Deocamdata nu am vandut, am facut doar pentru mine si cativa amici.
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de pescarescu » 19 Feb 2009, 20:27

ne 'amicizam'? :D

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: naluci pt clean

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 10:20

Salut old_radu. Spune-ne macar din ce fel de material sunt facut voblerele? Sunt foarte frumoase si au aspect si culori bune. Sper ca le-ai incercat si ca dau rezultate bune la pescuit. E adevarat ca e multa migala dar merita ,ai si satisfactia ca e facut de tine. Numai bine.Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 26 Feb 2009, 20:10

Voblerele sunt facute din lemn de tei si au o evolutie "promitatoare" ;)
Am mai facut inca un mic "escadron" ,care sper sa faca "ravagii" in randul clenilor.Pesti care de altfel,dupa ce scapa de ancora ,revin din nou pe "campul de lupta".
phpDTpH7mPM.jpg
...2,8 cm-3 cm

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
matei claudiu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2009, 13:04

Re: naluci pt clean

Mesaj de matei claudiu » 27 Feb 2009, 18:07

da la clean... e un peste destul de mofturos in perioada asta!!io fiind pescar de clean!!
dar io nu folosesc rotative si linguri aproape deloc!
voblerele sunt de baza la mine!!poti incerca la cozma sunt un pic mai ieftine si destul de bune!favoritele mele sunt salmo hornet, ugly duckling si river2sea a si ar mai fi si strike pro dar modelul cu care pescuiam si am avut super rezultate..............nu se mai gaseste!!!ultimul l-am achizitionat de la ajvps tulcea(era ultimu)!!!
daca pescuiesti in perioada asta incearca voblerele care actioneaza la o adancime mai mare si modele naturale si nu mai mari de 3 cm!!!
foarte mare importanta are si locul unde pescuiesti tu!!!intotdeauna e foarte important sa cunosti locurile fff bine!!!
mie imi place sa pescuiesc pe teleorman si pescuiesc acolo de copil(16 ani, acum am vreo 23)
sa ai fire zbuciumate!!!

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: naluci pt clean

Mesaj de mirceaognean » 27 Feb 2009, 22:50

old_radu scrie:Voblerele sunt facute din lemn de tei si au o evolutie "promitatoare" ;)
Am mai facut inca un mic "escadron" ,care sper sa faca "ravagii" in randul clenilor.Pesti care de altfel,dupa ce scapa de ancora ,revin din nou pe "campul de lupta".
phpDTpH7mPM.jpg
...2,8 cm-3 cm

Fir intins !...tuturor. ;)
Radule felicitari pt voblere.vad ca ai mana priceputa.sper sa ai si capturi.asteptam poze. =D> Fir intins !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 28 Feb 2009, 10:21

Multam fain de aprecieri !
Sa treaca iarna asta #-o ...
si promit ca va tin la curent , inclusiv poze ;)

Fir intins !... tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
lucian 74
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Feb 2009, 14:47
Localitate: bocsa romana jud caras-severin

Re: naluci pt clean

Mesaj de lucian 74 » 28 Feb 2009, 15:05

salut,si buna intrebare;parerea mea care pescuiesc de ani buni la clean si am incercat multe momeli este urmatoatea:lingurita rotativa nr.2 argintie cu tripla modificata adica cu tripla de lingurita nr1 sau 0 intodeauna merge,cleanul oricum merge mai bine la rotativa decit la orice altceva artificial.Eu folosesc lingurite AGLIA sau MEPS.

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: naluci pt clean

Mesaj de vampir » 02 Mar 2009, 12:00

salut lucian.foarte interesant sfatul tau in legatura cu ancora si bun pe deasupra dar cu randamentul linguritelor nu m-ai convins. cum ti-ai dat seama ca sunt m-ai prinzatoare decat alte naluci???cu ce alte naluci le-ai testat in paralel??

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 20:00

Uite ca ma bag si eu aci nitel in vorba sa-mi dau cu parerea mai putin specializata.Prefer sa caut cleanul cu rotative mai ales facute de mine dupa "o licenta " furata "pe cate o votculita" de la un pescar batran care acum pescuieste pe lumea cealalta-Dumnezeu sa-l ierte! .Asa am avut cele mai bune rezultate si in paralel am mai incercat cate un vobler ratacit prin trusa.Intotdeauna mi s-au parut prea scumpe si nu mi-am permis prea multe(am max 10-15 buc) .Am un hornet pe care l-am vazut undeva pe aici dar nu mi-a adus cine stie ce bucurii cu toate ca am insistat vazand ca este mult laudat, in comparatie cu un altul tot de la aceeasi firma Bulhead parca-i zice si de care m-am indragostit cu adevarat ! Cam am boala firului cat mai subtire si nu agreez firul textil asa ca am semanat cate unul pe partida de pescuit daca nu chiar doua sau trei .Cred ca si acum pe undeva mai exista cate un clean care "roade" inca Bulheadul meu ! >:D< :)) Pot sa spun ca am golit magazinul de langa mine(din cartier) dar acum nu mai am niciunul si nici la magazin nu mai au.La alte magazine din oras(Oradea) nu am gasit marimea si culoarea care ma interesa asa ca inca stau la panda cand vine lotul de primavara ! =D> Il consider fenomenal dupa satisfactiile pe care mi le-a dat !

PS
Multumesc lui Radu pentru detaliile legate de confectionarea nalucilor si daca nu-i cer prea mult ,il rog sa o mai faca o data putin mai detaliat,adica pe intelesul celor care nu stiu dar vor sa invete !Si eventual ceva mai clar vizavi de vopsit care mi se pare un chin !Esti mana cereasca Radule ! Multumim !

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”