table, plasticuri si silicoane

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de old_radu » 01 Apr 2008, 22:45

@ roby...

! citat:
"... cumpara linistit exceleru nu o sa regreti,recomand varianta simpla nu exceler plus asta nu-mi place ca are un joc suparator in manivela datorita sist de rabatare.marimea 2500 este alegerea ideala dat greutatii reduse..."

...aceasta este parerea unui "coleg"de pe un alt forum,de aceea am pus ghilimele.
...in plus fata de citat,eu cred ca nu se justifica diferenta de pret(aprox 120 ron)

@ Driscu Radu...

...sunt deacord ,doar in privinta lui Tica(la banii astia )

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de roby » 02 Apr 2008, 17:15

Multumesc foarte mult.
Avand in vedere ca sunt incepator, invat pe zi ce trece invat cat mai mult despre pescuit.
Fir intins tuturor!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de stefanflorin » 02 Apr 2008, 21:05

Roby diferenta e reprezentata de niste rulmenti in plus (vreo 3) si de airbail (pickup-ul este cilindric) chestii care cum se zice si mai sus sunt mofturi, si nu justifica pretul.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de roby » 08 Apr 2008, 22:53

Multumesc mult!!! :D
Dar nu conteaza cati rulmenti are o mulineta?
Eu credeam ca una cu rulmenti mai multi, este de mai buna calitate.
Multumesc,
Fir intins!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de stefanflorin » 08 Apr 2008, 23:20

Depinde si cine fabrica acea mulineta, in general mulinetele facute de firme fantoma sau de firme care nu au traditie in domeniu compenseaza lipsa calitatii prin numarul mare de rulmenti si asta fara prea mult succes. La Daiwa si Shimano, de exemplu, numarul de rulmenti este redus pt ca mecanismul intern este bine conceput si este de o finete aparte si frecarile sunt f mici. Numarul mai mic de rulmenti rezulta greutate mai mica, ceea ce cu totii preferam. La Exceler crede-ma ca astia 5 rulmenti sunt mai mult decat suficienti, merge ceas, nu ai joc, nu nimic, iar cand dai turul de manivela efectiv nu simti nici o rezistenta fie ca mulinezi in gol sau cu o naluca sau un cosulet de feeder incarcat, ori cu peste. Eu unu nu as mai cumpara altceva decat Daiwa sau Shimano. Am vazut pe ebay mulinete shimano care au 5-10 ani si care se vand second-hand aproape cu acelasi pret cu care au fost cumparate. Spor la nalucit!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: table, plasticuri si silicoane

Mesaj de mircea13 » 24 Dec 2008, 11:39

Salut. Discutia a cam deviat de la titlu.Eu mi-am cumparat o mulineta Daiwa Exceler Plus 2oooE cu 5 bb si 2 crbb in total 7 rulmenti si a costat 35o lei. La ea am mai cumparart o lanseta Daiwa Powerpro 2,4oml 1o-35 gr cu 212 lei.
Daca vrei sa vedeti intrati aici: http://www.daiwa.de sau aici http://www.daiwa.com. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”