boilies de mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de freeman2008 » 19 Feb 2009, 14:14

jonny_23 scrie:P.S.100
mamaliga , 10% faina, 1ou/kg , rulati, fierbeti ... pescuiti. Asta ultima este cea mai grea


ce ai inteles din postul asta?

PAI...CE AM INTELES EU... =)) =)) =)) ...TEORIA CA TEORIA....PRACTICA NE OMOARA =)) =)) =))

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Ion Mironov » 19 Feb 2009, 14:17

:P :P :P :P :P :P <:-P <:-P <:-P
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de cosmake » 19 Feb 2009, 15:47

Ceea ce am inteles eu este asa:
Faceti o mamaliga simpla, o lasati sa se raceasca, adaugati 10% faina de griu si un ou la kg de mamaliga
Dupa aceea framintati bine mamaliga cu faina si cu oul, lasati ceva timp la rece impachetata in celofan, rulati bilele sau le faceti manual, apoi le fierbeti ca pe orice bila.
Asta inseamna mura-n-gura.
Ceea ce a scris domnul Mitranescu am tradus cam cum am inteles eu.
Urmeaza testul final pescuitul. Daca da rezultate o veti folosi si a 2 oara daca nu inseamna ca trebuie sa incercati sa o imbunatatiti cumva si sa o personalizati cu ce va trece prin cap si poate iese ceva :D
Sint convins ca domnul Mitranescu tocmai acea personalizare nu o spune :P

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de costelino » 19 Feb 2009, 16:37

Dan Mitranescu scrie::D
Aveam de gand sa dau reteta, dar acum mi-ati deschis ochii catre afaceri ... :D

P.S.1 de ce intrebati inainte sa incercati ?
P.S. 2 daca incercati nu o sa mai intrebati !



P.S.100
mamaliga , 10% faina, 1ou/kg , rulati, fierbeti ... pescuiti. Asta ultima este cea mai grea !
Vede-ti oameni buni de ce acest site este diferit de celelalte?Cum ai nevoie de o informatie sau de o parere,acesti domni care fac parte dintr-o asociatie, ii respecta numele.Nimic nu ar trebui sa fie secret,mai ales pe forum.
Multumesc,

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de misu_sipanu » 19 Feb 2009, 18:10

C4U face bile tari de malai de 2 ani pe care ,cind le mirosi juri ca ai patratica sub nas.In ce priveste secretul nu trebuie sa te superi pt ca se lucreaza mult la ele,(bile)rezultatul vine in urma testelor pe balti si daca sint bune........aici fiecare intelege cum vrea.Daca te intereseaza, eu lucrez la o bila pt fitofag,amur, pe baza de verdeata,faini si extract....Daca da rezultate iti dau cuvintul meu ca ti o trimit pe pm.
-Intrebare;-daca tu nu ai rezultate ????SINT SIGUR CA MA ACUZI CA NU TI AM SPUS TOTUL-

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Madalin Dirla » 19 Feb 2009, 18:24

misu_sipanu scrie:C4U face bile tari de malai de 2 ani pe care ,cind le mirosi juri ca ai patratica sub nas.In ce priveste secretul nu trebuie sa te superi pt ca se lucreaza mult la ele,(bile)rezultatul vine in urma testelor pe balti si daca sint bune........aici fiecare intelege cum vrea.Daca te intereseaza, eu lucrez la o bila pt fitofag,amur, pe baza de verdeata,faini si extract....Daca da rezultate iti dau cuvintul meu ca ti o trimit pe pm.
-Intrebare;-daca tu nu ai rezultate ????SINT SIGUR CA MA ACUZI CA NU TI AM SPUS TOTUL-

Mishule,eu zic ca pierzi timpul degeaba cu bilele pt. FITOFAG,cand ne vedem o sa iti spun de ce!!! ;)

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de misu_sipanu » 19 Feb 2009, 19:50

:D Mada,bile se numesc pt ca sint rotunde dar compozitia...criminala >:) >:) >:)
ps.le fac pt. la Zarguzon la mine unde fitofagul a atins greutati monstruase si ....s a dat pe brazda(ocazional s a luat la porumb,pufuleti,etc.)eu am speculat multesi cu o nada buna "stor orizontal"......dar mai am de lucru.Si unde mai pui ca iarna poti sa dai la fitofag nu sa stai in casa!!

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de freeman2008 » 19 Feb 2009, 19:57

cosmake scrie: Ceea ce a scris domnul Mitranescu am tradus cam cum am inteles eu.
Urmeaza testul final pescuitul. Daca da rezultate o veti folosi si a 2 oara daca nu inseamna ca trebuie sa incercati sa o imbunatatiti cumva si sa o personalizati cu ce va trece prin cap si poate iese ceva :D
Sint convins ca domnul Mitranescu tocmai acea personalizare nu o spune :P

SALUT...TOT ASA A FOST INTERPRETATA SI BIBLIA....FIECARE CUM A INTELES O ...PRIN URMARE AVEM UN MILION SI CEVA DE SECTE...DE ASEMENEA O POTI PERSONALIZA SI POATE ITI IESE CEVA ... :)) :)) :)) :))


P.S. GHICI CARE ESTE "CALEA" CEA ADEVARATA???? :?: :?: :?: :?:

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de misu_sipanu » 19 Feb 2009, 20:04

Habar nam dar tu sigur o sti!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Madalin Dirla » 19 Feb 2009, 21:10

misu_sipanu scrie::D Mada,bile se numesc pt ca sint rotunde dar compozitia...criminala >:) >:) >:)
ps.le fac pt. la Zarguzon la mine unde fitofagul a atins greutati monstruase si ....s a dat pe brazda(ocazional s a luat la porumb,pufuleti,etc.)eu am speculat multesi cu o nada buna "stor orizontal"......dar mai am de lucru.Si unde mai pui ca iarna poti sa dai la fitofag nu sa stai in casa!!

O singura chestie pot sa iti spun FITOFAGUL nu mananca bile,pufuleti,porumb...................am studiat mult pescuitul fitogagului,novacului............daca o sa citesti in AVP din noiembrie sau decembrie o sa gasesti un articol(S.Benzar) foarte important depsre pescuitul fitofagului ....... ;)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2009, 22:52

cosmake scrie:Ceea ce am inteles eu este asa:
Faceti o mamaliga simpla, o lasati sa se raceasca, adaugati 10% faina de griu si un ou la kg de mamaliga
Dupa aceea framintati bine mamaliga cu faina si cu oul, lasati ceva timp la rece impachetata in celofan, rulati bilele sau le faceti manual, apoi le fierbeti ca pe orice bila.
Asta inseamna mura-n-gura.
Ceea ce a scris domnul Mitranescu am tradus cam cum am inteles eu.
Urmeaza testul final pescuitul. Daca da rezultate o veti folosi si a 2 oara daca nu inseamna ca trebuie sa incercati sa o imbunatatiti cumva si sa o personalizati cu ce va trece prin cap si poate iese ceva :D
Sint convins ca domnul Mitranescu tocmai acea personalizare nu o spune :P
Pentru a intari aluatul (mamaliga amestecata cu faina si ou) mai adaugati si malai uscat pentru a obtine densitatea necesara rularii.
Cu cat puneti mai mult malai bilele vor fi mai tari.
Nu exagerati cu aroma.Puteti sa stricati tot.
Mai bine nu folositi nimic decat sa turnati cu sticla arome pe nada.

Cu personalizatul ce sa zic... Daia-i spune personalizat ! Aici se bifurca drumurile ... :-h

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 16:18

cum domnu Dan ,nu puneti alte draci in mamaliga aia ? un piperut ,o boia dulce , o scoica verde daia ...! :-?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de yorasta » 24 Feb 2009, 03:38

stiti cum se zice omu va dat reteta acum descurcati-va fiecare cum il duce bibilica
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Ion Mironov » 24 Feb 2009, 11:02

Cu personalizatul ce sa zic... Daia-i spune personalizat ! Aici se bifurca drumurile ... :)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 24 Feb 2009, 14:55

gogu steriade scrie:cum domnu Dan ,nu puneti alte draci in mamaliga aia ? un piperut ,o boia dulce , o scoica verde daia ...! :-?
Cu "fripturi,prajituri si cu ...cireasa de pe tort" pescuieste toata lumea . Eu incerc sa pescuiesc cu "cartofi prajiti" :D .

Daca intri intr-un restaurant ai sa vezi pe mese tot felul de preparate din carne ,bune ca gust si scumpe ca bani,dar inevitabil pe langa acestea exista si cativa cartofi prajiti. Au cea mai mare acoperire . :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”