boilies de mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dilut3D
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 09 Mai 2010, 21:10

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Dilut3D » 21 Mai 2010, 20:48

Am facut eu reteta postata de(1) LUCKY si(2) d-nul Mitranescu
1. Au iesit tari ca piatra intradevar , dupa 2 zile le-am bagat in apa dar s-au sfarmitat in 5-10 minute, am folosit malai normal. :-??
2. Au iesit cam moi prima data insa au rezistat in apa peste noapte si inca erau bune (vas cu apa)
Am facut iar aceeiasi reteta (2) rezultand 4 bulgari de teste (cam moi bulgarii , poate nu pun eu destula faina/malai cand fac mamaliga)
a- am pus cu zahar diluat, fiert pana se ridica la suprafata (cam moi, s-au si sfarmitat unele cand le-am fiert)
b- simple , jumatate le-am fiert pana s-au ridicat la suprafata restul le-am fiert mai mult( sau sfarmitat cateva)
c. tot simple dar in prima jumatate am pus 1 picatura esenta rom si cealalta 1 picatura esenta vanilie (asa la test)
d dupa ce am facut dezastru prin bucatarie :D ultimul bulgar l-am trecut prin malai pana sa facut ca o coca tare, le-am fiert pana s-au ridicat la suprafata si mi se par si cele mai bune.
Le-am lasat la uscat, duminica noaptea o sa pun vreo 2 lansete cu asa ceva pe fir de par.

Cu primele teste mentionez ca erau destul de elastice sareau cam 2-3 cm de la pamant insa in mijloc erau foarte moi.
Mentionez ca nu am gasit faina de porumb am folosit malai normal :(.Mamaliga am facut-o cu 2 parti malai 1 parte faina.
Greseli:Cand am amestecat mamaliga cu oul nu am pus 10% faina si nici miere, am facut o mini mamaliga de vreo 2-300g intr-un ibric de ceai, am amestecat cu o coada de lingura de lemn(parea in regula coada..) , am pus pe niste servetele direct pe masa deoarece nu am tocator nou, am folosit apa de la robinet.
Multe greseli le-am facut din graba deoarece am avut si examen la facultate :!!
Tata a spus ca o sa le manance carasu :) ;)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 01 Iun 2010, 15:47

Hai sa ma bag si eu in seama pe acest subtopic!

Cu multi ani in urma, publicam in revista Aventuri, un articol din care reproduc un fragment:

"...Pe montura cu fir de păr, în locul porumbului, am adaptat şi un fel de boilies pe care le prepar acasă dintr-o mămăliguţă făcută din mălai unguresc fin, răcită în prealabil şi frământată cu făină albă de grâu. Jumătate din compoziţie o folosesc la confecţionarea unor plăcuţe pe care le pun să fiarbă până plutesc, iar după ce se răcesc le pudrez cu făină şi le ţin la rece, luând la pescuit doar cât îmi trebuie. Cealaltă jumătate din compoziţie o frământ până încorporează suficientă făină şi nu mai e lipicioasă, o împart pe din două şi din jumătate fac bile cu diametrul de aproximativ 14 mm, pe care le fierb până se ridică la suprafaţă, apoi le pescuiesc din cratiţă cu o spumieră şi le pun la zvântat pe o tavă de plastic. După răcire, le aşez într-o cutie cu câteva linguri de făină, le agit bine pentru pudrare si le păstrez la rece. Rezultatul sunt nişte boiliesuri cauciucate, care rezistă şi 24 de ore în apă. În sfârşit, ultima parte a compoziţiei o frământ cu făină în continuare, atât cât poate ea încorpora, şi fac bile cu diametrul de maxim 25 mm, pe care le fierb şi le păstrez la fel. Cu acestea din urmă, am avut mari „necazuri” la început, linii rupte, crapi mari pierduţi. Boiliesurile se pot face în diferite culori şi arome, care se pot amesteca fie în mămăliga iniţială, fie în timpul fierberii. Rezultatul diferitelor combinaţii sunt o colecţie întreagă de boilies, care dau rezultate de multe ori uimitoare. În general, evit nadele şi monturile care mi-ar putea aduce un peşte mic în cârlig, prefer să aştept mai mult, am şi timpul necesar pentru că locuiesc aici. Nu sufăr pescarii care folosesc monturile „arici” sau „bombele” cu multe ace şi nici nu-i înţeleg de ce doresc să dea din mâini ca nebunii, scoţând plătici, babuşti sau caraşi..."
Pentru cei ce doresc: http://ro.netlog.com/craparulsef/blog/blogid=14773#blog
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 01 Iun 2010, 16:08

Privind ce am scris atunci, doresc sa mai detaliez acum...in speranta ca vom face impreuna, cele mai ieftine bile, realizate cu minim de efort....
Spuneam de o mamaliga dintr-un malai cat mai galbui fara nici un alt adaos, care odata racita se poate amesteca cate putin, progresiv cu faina alba de grau, cand aproape nu se mai lipeste de degete, cantitatea se imparte in doua parti egale. Prima se poate intinde pe o masa, (peste care ati pudrat in prealabil putina faina) sub forma de foi cu grosimea de 10-14 mm, din care cu un cutit veti taia placute de 8 pe 12 cm pe care le veti fierbe in apa pana se ridica la suprafata...ulterior dupa racire si zvantare se pot pudra cu faina alba pentru a nu se lipi intre ele cand sunt puse in punga la rece in frigider. Pe balta cu o lama veti face din aceste placute, cele mai ieftine cubulete, cu latura de 10-14mm, bune de pus in carlig si destul de rezistente in apa. Cu cealalta jumatate de compozitie se continua incorporarea de faina si eventual o esenta, aroma...pana cand aceasta compozitie nu se mai lipeste deloc de maini. Se rupe iar in doua - din prima jumatate facandu-se bile de 14-18mm (eventual manual pe balta), evident se fierb pana se ridica la suprafata...cu cea de a doua continuindu-se o maxima incorporare de faina alba de grau, din aceasta ultima parte se pot face bile de diametre mai mari, 25 mm, dupa fierbere vor fi destul de tari, cauciucate, vor rezista si 24 de ore in apa fara a se topi...
P.S. Reteta am invatat-o de la tatal meu care mi-a spus-o acum aproximativ 35 de ani, el la vremea aceia confectionandu-le fusiforme si numindu-le gloante pentru pripon.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2010, 16:54

Foarte interesant.
De multe ori cand faceam patratele de mamaliga, aveam probleme pentru ca daca aruncam putin mai tare prajina, sareau din ac. Am o intrebare: daca in loc de boiliesuri, fac mici cubulete de mamaliga si apoi le fierb pana se ridica la suprafata, nu o sa iese mai rezistente>?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 02 Iun 2010, 21:11

misu_sipanu scrie::D Acum vreo cinci ani,aveam un prieten in Buc.care imi trimitea prin colet,o mamaliga cu cartofi care a facut multe "victime".Nu stiu daca mai gasesc reteta ,o sa o caut.
ai gasit reteta?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 03 Iun 2010, 18:14

alinuu scrie:Foarte interesant.
De multe ori cand faceam patratele de mamaliga, aveam probleme pentru ca daca aruncam putin mai tare prajina, sareau din ac. Am o intrebare: daca in loc de boiliesuri, fac mici cubulete de mamaliga si apoi le fierb pana se ridica la suprafata, nu o sa iese mai rezistente>?
Sigur da - insa e mai mult de lucru.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 15 Iun 2010, 14:29

am si eu niste neclaritati, poate ma lamureste cineva:
avand in vedere ca e vara si ff cald afara; daca bag oua in boiliesul de mamaliga s-ar putea altera usor, deci..
1)as putea pune conservant alimentar fara a-i reduce calitatea si eficienta boiliesului de mamaliga?
2)daca da, cand sa-l pun? la realizarea mamaligii simple(ma gandesc ca se disperseaza mai bine insa nu stiu daca temperatura nu ii afecteaza calitatile) sau la rularea bilelor?..pracic la a doua fierbere sau prima a bilelor(cum vreti sa o considerati ca tot aia e)
cum sa fac sa pot conserva acest boilies mai multe zile?
3) pe unde gasesc de vanzare gluten de grau(cantitati mici)?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 17 Iun 2010, 07:32

Boiliesul de mamaliga, se conserva foarte bine, in miere de albine...de exemplu. Dar se mai poate conserva in multe alte moduri plecand de aici.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 17 Iun 2010, 17:24

craparulsef scrie:Boiliesul de mamaliga, se conserva foarte bine, in miere de albine...de exemplu. Dar se mai poate conserva in multe alte moduri plecand de aici.
continuati va rog.. 8->
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 17 Iun 2010, 18:25

continuare......NASH Classic Boilie Dips si tot asa mai departe....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 17 Iun 2010, 22:52

mihi78 scrie:am si eu niste neclaritati, poate ma lamureste cineva:
avand in vedere ca e vara si ff cald afara; daca bag oua in boiliesul de mamaliga s-ar putea altera usor, deci..
1)as putea pune conservant alimentar fara a-i reduce calitatea si eficienta boiliesului de mamaliga?
2)daca da, cand sa-l pun? la realizarea mamaligii simple(ma gandesc ca se disperseaza mai bine insa nu stiu daca temperatura nu ii afecteaza calitatile) sau la rularea bilelor?..pracic la a doua fierbere sau prima a bilelor(cum vreti sa o considerati ca tot aia e)
cum sa fac sa pot conserva acest boilies mai multe zile?
3) pe unde gasesc de vanzare gluten de grau(cantitati mici)?
ia sa vedem, altcineva mai are opinii legat de punctele 1,2 si 3?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de gogu steriade » 18 Iun 2010, 16:59

alinuu scrie:Foarte interesant.
De multe ori cand faceam patratele de mamaliga, aveam probleme pentru ca daca aruncam putin mai tare prajina, sareau din ac. Am o intrebare: daca in loc de boiliesuri, fac mici cubulete de mamaliga si apoi le fierb pana se ridica la suprafata, nu o sa iese mai rezistente>?
daca fierbi patratelele sa duce dracu gazu da la rusi pana apuci tu sa vezi ca ies alea la suprafata #-o ,ca nu mai iese nici una .sa face pilaf ! :-B daca bagi ceva elemente da legatura discutam da alta chestie ! ;;)
pss
lov iu oll ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 20 Iun 2010, 10:57

Merge nea Gogule, numai ca nu ies patratele ci un fel de pernute...si mai are nevoie si de o scula de la un cofetar batran, pentru taiat aluat...un disc drept, cu maner, nu cu model pe margini. Oricum mai bine face placute pe care le taie ulterior cu o lama, fiind astfel ca forma mult mai aproape de un cubulet si mult mai atractive, avand doua laturi tari si patru ceva mai moi, acul fiind infipt prin cele doua.... :-@
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de cosmin79 » 27 Iun 2010, 21:42

Am facut si eu reteta craparuluisef si au iesit foarte bine bilele si patratelele. Necazul e ca dumnealor crapii nu au vrut sa pape din ce le-am dat eu. Cineva imi spunea ca o cauza ar putea fi faptul ca eu sunt fumator si ca la amestecare-framantare a ramas mirosul de tigara de pe maini. nu stiu care o fi motivul da nu ma las pagubas asa cu una cu doua. M-am cam saturat sa tot dau banii pe bile scumpe si sa constat ca la urma urmei daca 'mnealui crapu nu vrea sa pape nu papa si gata. E mai rau ca un copchil incapatanat. :))
Fire intinse va doresc!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: boilies de mamaliga

Mesaj de craparulsef » 28 Iun 2010, 10:48

Au fost vremuri cand cele mai multe rupturi, le-am avut in Bazinul Mare, pe bilele cu diametru mare, aprox 25 mm...e foarte adevarat ca atunci, nu aveam un echipament deosebit, dar la fel de adevarat ca reuseam destul de des sa prind exemplare in medie cuprinse intre 10-15 kg. Nu sunt la fel de convins, ca azi, s-ar repeta istoria...in primul rand nu mai este aceiasi densitate de peste, in general pe zona sus amintita!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”