PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de florentiniuga » 06 Iul 2008, 15:59

mih_IL scrie:Si, da, i-am luat acasa. Mi-era o pofta de peste de-nebuneam.
Nu mai merg cu tine decat daca-mi promiti ca o sa retii numai cat poti manca.
Saptamana asta aveam de gand sa ajung prin apropiere, la Dragoiesti dar daca mai mergi la Movilita... da-mi de stire cand si cat timp.
P.S. Sper ca invitatiile sunt deschise si pot participa toti doritorii, pentru ca cel putin mie imi place sa umblu cu cativa membrii Carp Zone dupa mine.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mih_IL » 08 Iul 2008, 08:47

Am sa vorbesc cu administratorul baltii si se rezolva. Nu am oprit tot pestele pentru mine, am avut si o obligatie. Promit in fata tuturor pescarilor de pe acest site sa nu mai opresc decat cat este necesar, sau deloc dupa caz.
I love carp!

Avatar utilizator
validanik
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 22 Feb 2008, 20:51
Localitate: Bucuresti

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de validanik » 09 Iul 2008, 22:44

:D :D :D
CS GREEN LAKE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mih_IL » 11 Iul 2008, 00:04

Da Vali, nu rade. Acum mi-a rusine de ce am facut :( . Cu d-l Gabi Neamtu am mai vb. la tel.,sper sa nu-i fi facut o impresie proasta.
I love carp!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 29 Iul 2008, 01:19

As vrea sa va rog daca se poate, sa imi spuneti pentru un kg de porumb, ii ok sa bag aprox 200 ml lapte de porumb cu aroma de capsuna? Si cam cata betaina ar fi normal sa adaog la 1 kg de porumb. Va multzumesc
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 29 Iul 2008, 18:07

Sal......este de ajuns teoretic, dar in functie de cat vrei sa fie de atractiv poti pune mai mult(lapte de porumb).....betaina ....eu pun un varf de lingurita........FIRR IN DRILL!!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 30 Iul 2008, 14:50

Ash mai avea o intrebare daca nu va suparati. Nu am reusit sa fac rost numai de lapte de porumb natur. Sunt din Alba, shi ii mai greu..... Deci la un kg de porumb adaog aprox 200 ml lapte porumb+un vf de lingurita de betaina+Aroma Sensas de capshuna. Acum vine intrebarea, acei 200 ml lapte de porumb pe care ii adaog vor fi concentrati, sau lungiti cu apa (100 ml lapte+100 ml apa). Si cam cu cata aroma Sensas de capshuna ar trebui sa amestec laptele de porumb. Va multzumesc mult.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de sdaniel » 30 Iul 2008, 19:54

Salut
Am tinut la inmuiat 24 de ore 5 kg de porumb uscat apoi l-am fiert pana aproape a crapat bobul, la care am adaugat dupa cum urmeaza : 1 kg de arpacas , 200gr bird-food,200gr seminte floarea soarelui neprajite trecute usor prin blender.Toate acestea le-am pus intr-o galeata cu capac si am adaugat aprox 1kg de zahar si cateva linguri mari de miere.Toate astea s-au intamplat luni, partida e planuita pentru weekend si deja boabele au inceput sa "fiarba" si au un miros putin acrisor; maine urmeaza sa adaug si canepa incoltita.Am folosit zahar si miere din lipsa altor indulcitori(mi-a aruncat mama din greseala "substantele").
Am gresit undeva? mai trebuie adaugat ceva?
Dan Serban

Avatar utilizator
justme_razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mar 2008, 12:48

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de justme_razvan » 30 Iul 2008, 20:04

mih_IL scrie:@ Florentin
Sunt prinsi pe Movilita
Salut,
Poti sa-mi spui pe care din balti ai fost sau care o recomanzi?
Merci anticipat.

PS. Scuza ca sunt off topic.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mih_IL » 31 Iul 2008, 14:04

Cea din mijloc, cu baraca de tabla pe mal.
I love carp!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de sdaniel » 31 Iul 2008, 22:58

sdaniel scrie:Salut
Am tinut la inmuiat 24 de ore 5 kg de porumb uscat apoi l-am fiert pana aproape a crapat bobul, la care am adaugat dupa cum urmeaza : 1 kg de arpacas , 200gr bird-food,200gr seminte floarea soarelui neprajite trecute usor prin blender.Toate acestea le-am pus intr-o galeata cu capac si am adaugat aprox 1kg de zahar si cateva linguri mari de miere.Toate astea s-au intamplat luni, partida e planuita pentru weekend si deja boabele au inceput sa "fiarba" si au un miros putin acrisor; maine urmeaza sa adaug si canepa incoltita.Am folosit zahar si miere din lipsa altor indulcitori(mi-a aruncat mama din greseala "substantele").
Am gresit undeva? mai trebuie adaugat ceva?
Deja miros a bors :))
Dan Serban

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Aug 2008, 08:54

RaPpSodIq scrie:Ash mai avea o intrebare daca nu va suparati. Nu am reusit sa fac rost numai de lapte de porumb natur. Sunt din Alba, shi ii mai greu..... Deci la un kg de porumb adaog aprox 200 ml lapte porumb+un vf de lingurita de betaina+Aroma Sensas de capshuna. Acum vine intrebarea, acei 200 ml lapte de porumb pe care ii adaog vor fi concentrati, sau lungiti cu apa (100 ml lapte+100 ml apa). Si cam cu cata aroma Sensas de capshuna ar trebui sa amestec laptele de porumb. Va multzumesc mult.

Este corecata diluare 1:1(LAPTE +APA) ....................aroma poti sa pui in functie de cat doresti (daca pui mai mult o sa fie mai puternic mirositoare).dar mai poti aduga canepa fiarta(o fierbi pana incoltzeste bobul),grau....etc. FIRR IN DRILL!!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 01 Aug 2008, 12:39

Multzumesc mult MIDI pt informati. Sper ca o sa iasa ceva kalumea. Vream s plek in Delta in 22 august (dak scad apele) si ash vrea sa caut crapu la porumb, ca boilesurile sunt prea costisitoare, shi fiind din alba, nu am nici de unde sa im procurez cele necesare pt partea lichida, shi trebe cantitate multa ca pe Litcov unde merg eu nu prea ii invatzat cu boilles. O sa incerc retzeta ta cu capshuna, pt ca zik eu ii cea mai ok aroma pt luna august ....la ce canicula anuntza astia la meteo. Fir intins.....orice info daca mai aveti sunt binevenite.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Aug 2008, 20:13

Vreau sa iti mai dau un sfat,sa iti faci mamaliga......iar daca stai mai mult de 3 zile ia malai si un tuci cu tine....FIR IN DRILL!! :)

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Aug 2008, 20:32

Iti spun asta din propria experienta,anul trecut am fost pt. prima data in delta si la fel ca tine m-am bazat pe porumb...vreau sa iti spun ca am prins 1 peste la porumb.in schimb la mamaliga si la rama neagra l-am spart (carasoi la kg.)........asa ca vezi ca faci. 8) FIR IN DRILL!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”