Retete de mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2009, 19:20

Madalin007 scrie:..................

Este adevarat ce spui,dar si la Tancabesti cand a castigat sectorul la calificari CN de pe Planet tot locul a fost "de vina"? :D ..........
Planetul pe timp de vara colcaie de peste !
Sa sti ca eu n-am minimizat sau scos din calcul valoarea pescarului , doar ca aici era vorba de mamaliga de patratica ,nu de pus pe momitor si de satisfactia oferita de mamaliga din comert contra celei facute personal ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de misu_sipanu » 29 Dec 2009, 20:55

Lasati gargara,voi ati auzit de turta,oltenii daca sint pe faza stiu ce e aia,se face la cuptor,dupa ce o scoti are o crusta tare,e dulceaga si se taie cubulete la fix(dupa ce ai tai coaja).Tre' sa i dau lu' a batrina un telefon sa mi spuna reteta ca am uitat,daca fac rost de ea o sa postez.Parca o aud,,ce facusi ma ajunsasi sa dai cu turta la peste,, =)) =)) =)) Ce nu fac eu pt.voi

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2009, 22:13

Parerea mea este ca importanta la mamaliga de patratica este "mecanica" si mult mai putin necesare sunt calitatile nutritive. Asa ca introducerea unor "delicatese" in mamaliga de patratica duce la anumite greseli : semintele sau granulatia mare a malaiului maresc numarul rateurilor la intepare deoarece varful acului se infige foarte des in aceste bucati tari fara sa poata sa le strapunga , srotul prin uleiul sau inmoaie patratica ...

Nu exista "patratica ideala" . Pe Dunare , in balti cu pesti mici deranjanti sau cand sunt necesare aruncarile lungi avem nevoie de o mamaliga ceva mai tare , dar cu cat aceste inconveniente sunt eliminate trebuie sa folosim o mamaliga cat mai moale. Pescarii buni cu undita folosesc un cocolos care cade la aruncarile " de pe spate" si rezista numai la cele "din mana" ,deci foarte moale find considerata (si dupa mine) momeala ideala. Lansetistii exclud aceasta varianta preferand accesul in locuri mai "fierbinti". Cred ca au avantaj acestia din urma pentru ca sa nu uitam : "locul" bate "nada" .

... si sa mergem mai departe : "nada" bate momeala din ac . :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2009, 22:28

gor965 scrie:
Madalin007 scrie:..................

Este adevarat ce spui,dar si la Tancabesti cand a castigat sectorul la calificari CN de pe Planet tot locul a fost "de vina"? :D ..........
Planetul pe timp de vara colcaie de peste !
Sa sti ca eu n-am minimizat sau scos din calcul valoarea pescarului , doar ca aici era vorba de mamaliga de patratica ,nu de pus pe momitor si de satisfactia oferita de mamaliga din comert contra celei facute personal ! :)
... si acele trei zile de vara din timpul Campionatului National au fost cele "mai de vara" de cand se pescuieste pe Planet. :D Nu s-au mai prins niciodata in istoria acelui loc mai mult de 170 kg intr-un concurs , iar acum s-au prins 470 kg in 3 zile ! Deci este si ... mamaliga buna de ceva ! :D

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Madalin Dirla » 29 Dec 2009, 22:58

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:
Madalin007 scrie:..................

Este adevarat ce spui,dar si la Tancabesti cand a castigat sectorul la calificari CN de pe Planet tot locul a fost "de vina"? :D ..........
Planetul pe timp de vara colcaie de peste !
Sa sti ca eu n-am minimizat sau scos din calcul valoarea pescarului , doar ca aici era vorba de mamaliga de patratica ,nu de pus pe momitor si de satisfactia oferita de mamaliga din comert contra celei facute personal ! :)
... si acele trei zile de vara din timpul Campionatului National au fost cele "mai de vara" de cand se pescuieste pe Planet. :D Nu s-au mai prins niciodata in istoria acelui loc mai mult de 170 kg intr-un concurs , iar acum s-au prins 470 kg in 3 zile ! Deci este si ... mamaliga buna de ceva ! :D
La acest aspect faceam si eu referire Dane,ca pe PLANET nu s-a castigat niciodata..................pescar+mamaliga :D +loc=podium ;) !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2009, 23:59

Dan Mitranescu scrie:
... si acele trei zile de vara din timpul Campionatului National au fost cele "mai de vara" de cand se pescuieste pe Planet. :D Nu s-au mai prins niciodata in istoria acelui loc mai mult de 170 kg intr-un concurs , iar acum s-au prins 470 kg in 3 zile ! Deci este si ... mamaliga buna de ceva ! :D
Dane eu nu neg nimic si recunosc ca ai facut un rezultat f. buna acolo ! Eu am constatat ca vara locul ala merge mai bine ,tinand peste mic care prefera zona aia linistita si nu apa adanca unde-l pandeste somnul ! La primul concurs la care am arbitrat ,Senior Trophy , s-a cantarit de la 3 kg in sus iar pe Planet jumatate (daca nu mai bine) din pestele prins era sub cantar !
Revenind la mamaliga , ai dreptate cu problema semintelor din patratica iar personal cand folosesc o astfel de mamaliga o pun pe firul de par. La Dunare problema in cazul meu sta in felul urmator ...mamaliga trebuie sa reziste pe ac si sa protejeze varful impotriva eventualelor agataturi . O mamaliga tare cere un ac cu tija mai subtire ,altfel o crapa ,iar o mamaliga mai moale cere un ac cu tija in unghi ("dupa colt" ai spunem noi ).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Madalin Dirla » 30 Dec 2009, 15:37

Madalin007 scrie:
gor965 scrie:
vioduf scrie:Fratilor nu va mai chinuiti cu atatea retete !
Cumparati mamaliga de patratica gata facuta.
Super Patratica **==
Daca are balta peste prinzi garantat.
Fire intinse!
Vezi ca rubrica de reclame , e in alta parte ! >:)
...si-apoi doar nepriceputii ori lenesii nu reusesc sa-si faca singuri mamaliga ! Nu e satisfactie mai mare decat sa prinzi peste cu mamaliga facuta de tine ! ;)
Unii pescari doboara chiar recorduri nationale cu mamaliga(vezi ex: Mitranescu & Mirea- 797 kg,in 72h-MV2),intrebarea este alta,ce conteaza mai mult,mamaliga sau pescarul :D ?
Imi cer scuze,la cantitate era vorba de 970 kg - 72 h(record national) ci nu de 797kg.

Avatar utilizator
florin mirea
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Noi 2008, 21:47

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de florin mirea » 31 Dec 2009, 16:26

Madalin o fi nevoie de lecitina sa u din cauza invidiei :-? :-$

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de iulian petre » 31 Dec 2009, 17:01

Am fost si eu pe locul numit "Planet" in concursul unde se roteau locurile dar atunci se puncta de la 3 kg. Pestele colcaia dar din 60-70 de bucati cat am prins in 20 ore numai 12-15 au fost de cantar cu totul ca am incercat toate felurile de momeli si monturi. In concursuri poti avea ce-a mai tare mamaliga,bile etc daca nu esti in momentul potrivit la locul potrivit nu castigi nimic. In acel concurs la stand Dinamo nu s-a prins bine ,la calificari tot asa DAR la concursuri pe loturi Carp Show a spart norma . Stiti de ce ? Ca se racise afara si pestele incepuse sa intre sub plaur unde vara nu statea din lipsa de oxigen. Am multe exemple in care pot demostra ca locul "bate" nada si pescarul chiar si pe alte balti precum Moara.

personal dupa cate concursuri am fost cred asta-

60 % conteaza locul
40% contaza nada,pescarul si strategia DAR cine face greseli diminueaza substantial din cele 60% castigate prin locul extras.

scuze of topic dar am raspuns la niste intrebari. :-*

Avatar utilizator
devil1
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2010, 23:11

mamaliga rosie :)

Mesaj de devil1 » 13 Feb 2010, 10:24

Cantitate
2 L apa
1 kg malai
1 pliculet robin red
2-3 sticlute esente
100 g faina
Preparate
ca orice mamaliga ( de pescuit sau de casa )

"""""""""""""""""" Fir INTINS """""""""""""""""""""""""""

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de misu_sipanu » 02 Apr 2010, 21:28

Sint curios cind pui aromele inainte sau dupa ce fierbe apa :-/ dar sint si mai curios de ce pui trei sticlute @-) @-) @-) de aroma,la cantitatile care le dai tu,nu e puuuuutin cam mult :O

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Madalin Dirla » 02 Apr 2010, 21:56

misu_sipanu scrie:Sint curios cind pui aromele inainte sau dupa ce fierbe apa :-/ dar sint si mai curios de ce pui trei sticlute @-) @-) @-) de aroma,la cantitatile care le dai tu,nu e puuuuutin cam mult :O
Misule,daca pune aromele inainte prin fierbere se pierde din concentratie lor si poate asta ar fi explicatia ca pune o cantitate asa mare..................sincer si mie mi se pare enorm.......

Avatar utilizator
auras
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2008, 20:16

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de auras » 06 Mai 2010, 20:39

salutare.... ;) ;) ;) o simpla sugestie,mamaliga cea mai buna este cea mai simpla.Adica; trbuie fiata foarte putin malaiul sa fie crud ;) ,si aromele se pun pe balta nu se fierb.cam asta e parerea mea. #:-S #:-S

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de pharaoh » 06 Mai 2010, 20:57

si cum pui aromele pe balta? detaliaza un pic.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
nacov_gas
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2010, 19:54

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de nacov_gas » 04 Iun 2010, 19:59

sunt un pescar de crap amator... am fost o data cu un prieten si pur si simplu m-am indragostit de sportul asta...mi-am cumparat scule..etc..mi-am dat toate economiile pentru asta...si totusi o chestie nu imi iese..am vazut la multi pecari ca fac asa numitele "BOMBE" care le arunca in apa...si nu se desfac...nu se dizolva... vreau si eu o reteta daca se poate. pescuiesc numa la balta. va multumesc frumos

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”