Retete de mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Iun 2010, 13:29

Eu personal consider montura bomba, o montura care ar trebui interzisa. N-am folosit niciodata asemenea montura, habar nu am ce mecanica de functionare are si nici nu-mi explic ce este cu atatea carlige. Daca esti pescar bun, nu ai nevoie decat de 1 singur carlig. De aceea nu recomand folosirea acestei monturi.
;)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de clau » 05 Iun 2010, 20:54

poate se refera doar la mamaliga pt momitor..... :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de florentiniuga » 06 Iun 2010, 17:57

alinuu scrie:Eu personal consider montura bomba, o montura care ar trebui interzisa. N-am folosit niciodata asemenea montura, habar nu am ce mecanica de functionare are si nici nu-mi explic ce este cu atatea carlige. Daca esti pescar bun, nu ai nevoie decat de 1 singur carlig. De aceea nu recomand folosirea acestei monturi.
;)
Bomba ESTE o montura interzisa! Legea permite folosirea a cel mult 2 carlige pe montura iar bomba presupune mai multe. Nu are sens sa intram in detaliile mecanicii unei monturi interzise, asa ca Dumnezeu cu mila si "bombardierii" cu... 'mnezeii lor. :-q :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de pharaoh » 06 Iun 2010, 18:55

Daca este interzisa in primul rand n-ar mai trebui comercializata in magazinele de profil.
Cine vegheaza la respectarea acestor legi? Tot D-zeu cu mila, din pacate.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
bogdan97
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2010, 10:15

as dori si eu....

Mesaj de bogdan97 » 09 Iun 2010, 12:28

cine imi poate zice o reteta simpla de mamaliga pentru caras as dorii daca se poate raspunsuri mai concrete :D :x :x

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de gor965 » 09 Iun 2010, 13:50

pharaoh scrie:Daca este interzisa in primul rand n-ar mai trebui comercializata in magazinele de profil.
Cine vegheaza la respectarea acestor legi? Tot D-zeu cu mila, din pacate.
Bomba e interzisa pe baltile statului...magazinele vand bombe ptr. pescarii care le folosesc pe balti private !
bogdan97 scrie:cine imi poate zice o reteta simpla de mamaliga pentru caras as dorii daca se poate raspunsuri mai concrete :D :x :x
Ti-am mutat intrebarea aici , ptr. ca n-are rost sa deschidem alt topic pe acelasi subiect !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 13 Iun 2010, 14:00

gor965 scrie:
pharaoh scrie:Daca este interzisa in primul rand n-ar mai trebui comercializata in magazinele de profil.
Cine vegheaza la respectarea acestor legi? Tot D-zeu cu mila, din pacate.
Bomba e interzisa pe baltile statului...magazinele vand bombe ptr. pescarii care le folosesc pe balti private !
bogdan97 scrie:cine imi poate zice o reteta simpla de mamaliga pentru caras as dorii daca se poate raspunsuri mai concrete :D :x :x
Ti-am mutat intrebarea aici , ptr. ca n-are rost sa deschidem alt topic pe acelasi subiect !

mdaaa si mmmnuu,


este totusi ceva ce mie nu imi suna deloc ok...
oare sa inteleg ca legea difera si aplicabilitatea ei idem, de la balta statului la balta privata desi este acelasi subiect (si anume pestele)??
daca da, nu prea pare in regula.
jos palaria, ca tot veni vb, sunt chestii tare interesante pe acolo (pt cine are chef de studiu), m-am uitat putin in special pe art 21aln2;art 32;art 51;art 55aln1;art 60 aln3; art 73 aln1.
hmm, raman totusi cu o mare enigma si anume: caror intinderi de apa se adreseaza192/2001 ca eu nu am reusit sa ma dumiresc?!?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2010, 14:56

@mihi78
Sa-neteleg ca nu faceti diferenta intre proprietatea statului si proprietatea privata ?
La dumneata acasa cine face "legea" ...statul roman ? Fiecare patron face ce vrea cu ,si in ,balta proprie ! Legea Pescuitului se refera doar la baltile naturale ! ...ati auzit vre-odata de prohibitie impusa pe vre-o balta privata ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de mihi78 » 13 Iun 2010, 15:32

ba da, o fac si ca sa nu se nasca diverse polemici in off topic, voi explica mp.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Iun 2010, 13:13

As vrea sa pun "Natural CSL" (Carping club) in mamaliga, sa fac niste teste :D. Intrebarea mea este, cand anume adaug lichidul ?
Ma gandeam sa fac mamaliga propriu-zisa, sa fac niste bile ca boiliesurile sa le fierb 7-8min, iar apoi sa le pun in csl si sa le tin asa cateva ore.
Sau , dupa ce fac mamaliga o las putin la racit si apoi o framant cu csl dupa care sa o folosesc asa fara fierbere.

Eu sunt in stadiul de teste acum. Data trecuta am amestecat mamaliga cu praf de piper granulat (mult piper, mirosea mamaliga de te lua capu'), si am prins un ciortan de 1kg :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
georgenemes
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 22:35

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de georgenemes » 30 Apr 2012, 21:57

ce parere aveti despre o mamaliga cu granulatie mai mare, asa ca pentru animale... porunb, grau, srot de floarea soarelui, srot de soia, tarate si fierte la ceaun afara ca si mamaliga normala?

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de viorelb73 » 06 Iun 2012, 22:59

Reteta mea:
2 masuri malai
1 masura faina
1 lingurita de sare
1 varf de cutit de sofran
3 masuri de apa
2 linguri de ulei floarea soarelui
Pun apa la fiert cu sarea, sofranul, uleiul. Amestec faina cu malaiul uscate. Pun 3-4 linguri de amestec la fiert. Dupa ce da in clocot las cam 5 min sa fiarba si apoi adaug amestecul in timp ce mesctec cu facaletul. Dupa ce termin de pus amestecul las la foc mic aragazul si mestec continuu cam 5-6 minute. Rastorn pe un fund si acopar cu alt fund pe care pun apoi o galeata cu apa. Dimineata este foarte buna de pus pe momitor dupa ce o mestec bine cu arome din spray (miere, scopex, usturoi, lucerna, etc).
Pentru patratica, la reteta initiala mai pun 0,5 masura de malai!
Uleiul are rolul de a face ca mamaliga sa nu se lipeasca de maini sau lama de taiere a patratelelor.
Nu pun dulce sau arome la fiert - zahar, zaharina sau alte esente (se pierde mirosul prin fierbere).
Sper sa va fie de folos reteta si cat mai multi pesti pe mal
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Pescarul_Ploiestean
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Aug 2012, 23:42

Re:

Mesaj de Pescarul_Ploiestean » 11 Aug 2012, 23:49

gor965 scrie:Pai Vladut a pus arome si atractanti care se folosesc la prepararea boiliesurilor ,mare parte din ele in forma lichida . Daca le-ai pune in mamaliga ai toate sansele sa nu se mai lege . Crapul de Dunare cunoaste mamaliga clasica de ani de zile ,dar de mamaliga cu RobinRed , GLM , Squid&Octopus etc., abia acum ai dam noi peste nas si e impropiu spus ca n-ar avea efect .
Toate cele bune !
Dupa ce am citit cateva din mesajele dvs. m-am hotarat sa intru pe un forum pentru prima oara. Mult bun simt...Acum 15 ani imi faceam singur boiliesuri cu malai ou si faina pe care le fierbeam pana se ridicau...si nu mai stiam cum se fac...asa am ajuns sa va citesc postarile...Multumesc...si sper sa mai invat si alte chestii..

Avatar utilizator
andreiF
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iul 2013, 17:37

Re: Retete de mamaliga

Mesaj de andreiF » 22 Iul 2013, 17:47

eu sunt din delta mai precis chilia-veche si eu folosesc urmatoarea reteta de mamaliga
1 portie malai 1 portie faina de grau . Se amesteca cele doua ingrediente si se pune putina apa pentru a obtine un aluat dens dar inainte sa puneti apa puteti pune diferite aroma .Asa dupa ce ati obtinut aluatul , il luati si il puneti intro punga dar aveti grija ca punga sa nu aiba gauri dupa care puneti o oala cu apa la fiert si cand a dat in clocot puneti punga cu mamaliga in apa si o lasati sa fiarba 30 minute .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”