betaina,csl,scopex

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: betaina,csl,scopex

Mesaj de marian_popescu » 01 Feb 2009, 00:20

@eugencostandis
nu te mai abtine, nu face bine la sanatate
am zis ca sunt incepator. sightul se numeste infopescar si nu este creat doar pentru schimbul de informatii intre pescarii avansati, ca voi, ci si pentru incepatorii ca mine, ca sa avem de unde invata
si voi ati trecut pe-aici, nu acum foarte mult timp
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: betaina,csl,scopex

Mesaj de carprom » 01 Feb 2009, 08:03

marian_popescu scrie:betaina HCl nu contine acid clorhidric. ce ati spus voi mai sus mi se pare antireclama mincinoasa la adresa betainei HCl...sau pomovare prin concurenta neloiala a produsului vostru
Pai daca esti chimist ce ne mai tragi de limba :))
Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: betaina,csl,scopex

Mesaj de carprom » 01 Feb 2009, 08:38

A si mai ceva, ai auzit de Dr.Robert Arlinghaus , uite un citat scris de el (cu tradusul te descurci tu )
Imperial Baits vinde Betain (N-Trimethylglycin)
si mai vezi si aici http://wapedia.mobi/en/Betaine
Asta doar ca dovada ca nu fac nici un fel de reclama, asta este adevarul, dar cum ti-am scris si mai inainte,
asta nu inseamna ca Betaina HCI sau HCL nu prinde peste

Betain:
Dieses Wort wird seit einigen Monaten wie ein Geheimnis in der Szene behandelt. Was hat es mit diesem Stoff auf sich? Unser Meinung nach, wird Betain in England seit Jahren als Geheimwaffe eingesetzt. Es ist sehr gut denkbar, dass die Erfolge einiger Fertigboilies nur auf Betain als Attraktor basieren. Vor einigen Jahren sind auch andere Angler auf Betain aufmerksam geworden. Eigentlich nicht weiter verwunderlich, da in der Wissenschaft schon seit den 70er Jahren Betain als Attraktor in f.. eingesetzt wird, um bei den Zuchtfischen (nicht beim Karpfen, dazu ist der Preis für den Speisekarpfen zu gering) eine erhöhte f.. zu erzielen. Informationen zum Betain sind relativ einfach erhältlich. Ich habe Jürgen Meyer von M+M Baits diese Information zukommen lassen und er bietet Betain nun als erster deutscher Händler an.

Achtung: Nicht jedes Betain ist wirksam. Es gibt viele verschiedene Betaine (Definition: intramolekulare Salze von quaternären Oniumbasen, wie z.B. Aminosäuren, Gruppe der biogenen Amine). Betain, welches schon in aufgelöster Form angeboten wird, ist nicht zu empfehlen. Hier ist die Gefahr des Betruges zu hoch. Leider wird von den Firmen nicht angegeben, welches Betain verwendet wird. Wirksam als absoluter Attraktorhammer als Geschmacksstoff ist nur das Glycin-Betain, oder N-Trimethylglycin mit folgender Strukturformel: (CH3)N-CH2COOH. Dieses ist das Betain der Aminosäure Glycin.
Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: betaina,csl,scopex

Mesaj de marian_popescu » 03 Feb 2009, 16:12

nu pricep germana mai deloc
cert e ca pentru mine, ca incepator, mai relevant e ca pe flaconul de betaina pe care l-am luat recent (nutrabaits) nici nu scrie HCl(hidrogen clor), ci HC 1. de unde atata acid clorhidric?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: betaina,csl,scopex

Mesaj de Dan Andrei » 04 Feb 2009, 18:30

marian_popescu scrie:nu pricep germana mai deloc
cert e ca pentru mine, ca incepator, mai relevant e ca pe flaconul de betaina pe care l-am luat recent (nutrabaits) nici nu scrie HCl(hidrogen clor), ci HC 1. de unde atata acid clorhidric?
Stai linistit betaina de la Nutra este una dintre cele bune =P~
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”