betaina

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: betaina

Mesaj de Costel Jambu » 17 Ian 2010, 04:23

Care e diferenta intre betaina de la sbs-250g,56 ron,cc moore-500g,26 ron si nutrabaits-50g,30 ron?Si care din astea tei e cea mai buna,pe balti salbatice sau unde pestele nu stie de asa ceva,de exemplu?Va multumesc.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
radu vaduva
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 29 Noi 2008, 14:10

Re: betaina

Mesaj de radu vaduva » 17 Ian 2010, 10:48

Intreb si eu ca un nepriceput in ale betainei .
Ajuta cu ceva daca se pune in mamaliga de pe momitor ??
Multumesc.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: betaina

Mesaj de Driscu Radu » 17 Ian 2010, 15:17

Ajuta numai sa o pui dupa ce ai scos mamaliga din ceaun si nu a prins coaja(cand inca este moale), se absoarbe repede si nu dispare ca la fierbere.

Avatar utilizator
Dragos85
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 02 Feb 2010, 20:52

Re: betaina

Mesaj de Dragos85 » 06 Feb 2010, 20:50

am si eu o intrebare ,...daca la un mix cu betaina ..(ex.benzar cu betaina) mai adaugi betaina in plus fata de cat are mix-ul in el strici mix-ul sau il faci mai atractant ??

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: betaina

Mesaj de mosharu » 08 Feb 2010, 17:53

de fapt ce dracu este frate betaina asta, ca toata lumea vorbeste de ea. :-?? ce rol are ea in nada? ~x(

Baboierule, tu bagi betaina in mamaliga? :-?

eu in locul vostru a-si incerca mai intai sa vad daca este mai prinzatoare si in mamaliga si dupa aia a-si posta .
da' nu stiu ce ie' aia betaina :"> e vreun atract ceva?
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
vioduf
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 11 Dec 2009, 22:27

Re: betaina

Mesaj de vioduf » 08 Feb 2010, 23:32

moshare este un atract foarte bun dar sa stii cand sa il folosesti :)

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: betaina

Mesaj de mosharu » 09 Feb 2010, 00:21

vioduf scrie:moshare este un atract foarte bun dar sa stii cand sa il folosesti :)
deci nici tu nu dai din casa....bai nene ce oameni secretosi. mardare o sti ceva despre betaina? :-/ :-??

ps- mai glumin si noi .....ca zapada-i de 2 m afara :)) X-( X-( X-( sper sa nu se supere nimeni. **==
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
vioduf
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 11 Dec 2009, 22:27

Re: betaina

Mesaj de vioduf » 10 Feb 2010, 18:33

Daca vrei betaina pura adevarata poti sa o iei din " scoica cu buza verde" dar este foarte scumpa si se pune in cantitati mici asa cum face Mardare pe baltile salbatice.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: betaina

Mesaj de ciptes » 10 Feb 2010, 19:07

[quote="vioduf"]Daca vrei betaina pura adevarata poti sa o iei din " scoica cu buza verde" dar este foarte scumpa si se pune in cantitati mici asa cum face Mardare pe baltile salbatice.

Este super buna ! ---<><

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: betaina

Mesaj de LUCKY » 10 Feb 2010, 22:55

Daca betaina s-ar extrage din GLM cred ca ar costa o avere gramul,sunt doar povesti d-ale comerciantilor ca e betaina din GLM pentru a face vinzare , betaina se foloseste in furajarea animalelor si se extrage din sfecla si fara sa stric afacerea nimanui puteti trage si concluzia cam cat costa 1 kg ( un exemplu e corn sweet syrup de la cc moore care e 50 ron 0.5/kg iar la AMYLON SA SIBIU e 5 ron 1 kg )

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: betaina

Mesaj de LUCKY » 11 Feb 2010, 00:13

Pentru ca e iarna haideti sa "dezlegam calul putin de caruta"in cea ce priveste betaina HCL. V-a dau un site care se poate traduce cu ajutorul lui google dati cautare pentru PUREBULK.COM apare prima ,pe prima pagina, cereti traducerea in romana, intrati pe prima pagina gasiti betaina HCL dar si betaina anhidra dupa ce va documentati a-si vrea ceva pareri despre calitatile de atractant a betainei dupa cum o sa vedeti la mama lui acasa e vreo 80 ron/KG pentru uz uman ca pentru uz veterinar e altul dar pana la 600ron/KG cel de la nutrabaits la 700ron/KG cel de la esential baits comercializat de big fish te face sa crezi ca e facuta pe navele spatiale de la nasa in imponderabilitate. @-)Pe urmatoarele pagini al aceluiasi producator sunt si alte produse care pezinta interes atat in cunoaserea lor cat si in folosirea lor in boiliesuri.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: betaina

Mesaj de ciptes » 11 Feb 2010, 12:09

LUCKY scrie:Daca betaina s-ar extrage din GLM cred ca ar costa o avere gramul,sunt doar povesti d-ale comerciantilor ca e betaina din GLM pentru a face vinzare , betaina se foloseste in furajarea animalelor si se extrage din sfecla si fara sa stric afacerea nimanui puteti trage si concluzia cam cat costa 1 kg ( un exemplu e corn sweet syrup de la cc moore care e 50 ron 0.5/kg iar la AMYLON SA SIBIU e 5 ron 1 kg )
Ia citeste aici :
http://www.revistalupeste.ro/nade-si-mo ... _A267.html
---<><

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: betaina

Mesaj de mike_carp » 11 Feb 2010, 12:29

ciptes scrie:
LUCKY scrie:Daca betaina s-ar extrage din GLM cred ca ar costa o avere gramul,sunt doar povesti d-ale comerciantilor ca e betaina din GLM pentru a face vinzare , betaina se foloseste in furajarea animalelor si se extrage din sfecla si fara sa stric afacerea nimanui puteti trage si concluzia cam cat costa 1 kg ( un exemplu e corn sweet syrup de la cc moore care e 50 ron 0.5/kg iar la AMYLON SA SIBIU e 5 ron 1 kg )
Ia citeste aici :
http://www.revistalupeste.ro/nade-si-mo ... _A267.html
---<><
Pai unde vezi tu acolo ca betaina s-ar extrage din GLM?
Una e sa contina si betaina si alta sa se extraga din ea. Iar betaina exista in multe alte plante si organisme vii, doar ca sfecla contine mai multa incat poate fi extrasa fara a ridica foarte mult costurile de productie.
Prin urmare nu mai luati de bun tot ce cititi.
Referitor la GLM nu cred ca atrage crapii datorita betainei ci mai degraba prin profilul aminoacidic ridicat si gustul sau.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: betaina

Mesaj de LUCKY » 11 Feb 2010, 13:17

Am inteles sefu !!doar am atras atentia ca povestile de genul ,"E scumpa ca se extrage din GLM "sunt false si nu fac decat sa "jupuieasca "pescarul de bani . Dupa ce cititi ce rol are betaina hcl dat de producatorul din siteul mai sus amintit de mine astept parerile voastre in cea ce priveste catalogarea betainei ca fiind un atractant .

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: betaina

Mesaj de mike_carp » 11 Feb 2010, 14:28

LUCKY scrie:Am inteles sefu !!doar am atras atentia ca povestile de genul ,"E scumpa ca se extrage din GLM "sunt false si nu fac decat sa "jupuieasca "pescarul de bani . Dupa ce cititi ce rol are betaina hcl dat de producatorul din siteul mai sus amintit de mine astept parerile voastre in cea ce priveste catalogarea betainei ca fiind un atractant .
@ Lucky,
Faceam referrire la articolul din revista lu peste nu cel pus de tine. Si sunt perfect deacord cu tine in ce privesteJupuirea pescarilor.
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”