betaina

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
booghy28
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 04 Mai 2009, 12:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: betaina

Mesaj de booghy28 » 04 Mar 2010, 15:13

nu neaparat in bile.....dar pot incerca sa bag in nada, sau in mamaliga pe naditor....... si de ce nu pot incerca sa fac si niste solubile 1kg...de proba nu strica.
acum nu trebuie sa va suparati opiinile sunt multe....... eu de exemplu mai bag in nada , halva si miere, nu cred ca ar strica si o mana de praf de sfecla pentru betaina din ia si pentru culoare....
cu respect, fire intinse **==

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: betaina

Mesaj de cossty » 04 Mar 2010, 15:31

@ciptes
Nu nu am citit.
Tu ai citit pe undeva de nada cu gainat de pasare (care e foarte acid) sau balega? Nici eu! Dar am vazut pe o balta (adevarat furajata si cu asa ceva) cat de buna a fost acea nada ... bine asta se intampla acum cativa ani buni cand si eu respingeam cam tot ce nu era scris despre el pe diverse forumuri de pescuit romanesti si straine.

A mai trecut mult timp pana mi-am dat seama ca poti prinde peste si fara sa bagi bani multi in nade si momeli de calitate (mai ales la Dunare). Crapul este un porc de apa (vorba lui Craparulsef), daca ii este foame si ii place ce ii dai mananca daca nu nu.

Tenul din avatarul meu e luat la stuf, auzisem si eu ca tenul se prinde si la stuf dar nu am incercat niciodata pana nu am vazut la un pescar de pe balta ca a prins la stuf ten. De atunci, primavara, bag o lanseta cu stuf ca momeala. Si se vede ca sunt rezultate (recordul meu a fost de 6 teni luati intr-o partida de 12 ore toti la stuf :)) ).

Tu respingi din start o idee, eu vreau sa o incerc. Nu vreau neaparat sa o incerc numai pentru betaina, vreau sa o incerc pentru mai multe motive, am scris si mai sus, culoarea, gustul, urma care o lasa in apa ... cine stie. Nu am nimic de pierdut, fac cateva bile ma duc pe balta iar o lanseta o dau pe asa ceva nadind si putin locul.
Poate merge pe o balta si pe 10 nu. Poate nu merge pe nici o balta, aia e am incercat.

Salutare! Fire intinse!

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: betaina

Mesaj de ciptes » 04 Mar 2010, 18:00

@Cossty: Eu am auzit de nada cu gainat si se gaseste in comert .Pigeon shett se numeste si o fabrica Van den Eynde. Ai vazut ca este ?Acum da-mi si tu un ex de nada cu sfecla .Sa vezi ca nu este . :D

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: betaina

Mesaj de cossty » 04 Mar 2010, 18:13

Probabil ca nu este dar asta nu ma opreste sa incerc :D. Dar stii ca cea mai buna |(dupa unii) betaina se extrage din sfecla de zahar.
Dar n-ai inteles ce am vrut sa iti spun!
Tu probabil ca nu ai incercat diverse combinatii pana nu ai vazut sau auzit despre ele. Eu incerc.:D

Fire intinse!

Avatar utilizator
mihaly
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 27 Feb 2010, 04:19

Re: betaina

Mesaj de mihaly » 04 Mar 2010, 18:52

nu am am auzit sa moara cineva de sfecla.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: betaina

Mesaj de ciptes » 04 Mar 2010, 23:30

Hai ca deja o luam razna . Dar ai auzit sa dea cineva cu sfecla ? Astea, cred eu , sunt povesti. Hai sa devin rautacios. Spune-mi ce pesti ai prins cu sfecla sau in compozitie. Ai turnat aici cea mai tare afacere :-q sa vezi cati bani fac =)) Deci parerea mea : de la SFELA MACIMATA pana la BETAINA este cale lunga. Si fructele contin aminoacizi dar asta nu inseamna ca dam cu marul sau para pe fir de par. De ce nu faceti o afacere din SFECLA MACINATA sa vedeti ce o sa iasa ? Hai ca voi o tineti pe a voastra si eu pe a mea(BETAINA) . Cand ai sa scoti BETAINA pe radiator esti cel mai tare . M a gandesc cum de altii fac procese chimice sa scoata asta si tu o scoti pe radiator . ESTI CEL MAI TARE !!!! Plecaciuni in fata ta ! =))
@Cossty : poti sa pui si sfecla intreaga in mix dar BETAINA nu o sa se numeasca . Este posibil sa ai un usor aport in nada(SA SPUNEM ASA !) dar nu cred ca se poate compara.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: betaina

Mesaj de cossty » 05 Mar 2010, 01:15

Ai dreptate! Hai sa terminam cu discutia asta despre sfecla. Fiecare face cum crede de cuviinta.
Eu am sa o incerc la prima iesire pe anul asta (HAI PRIMAVARA MAI REPEDE!!! ~x( ) si o sa postez daca a dat sau nu rezultate!

Respecte si fire intinse!!

Avatar utilizator
mihaly
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 27 Feb 2010, 04:19

Re: betaina

Mesaj de mihaly » 05 Mar 2010, 10:46

ciptes nici eu nu am pescuit cu sfecla.dar iarna afost lunga din marea plictiseala mi-a venit o ideie si am facut 1kg praf (mi-a luat mult timp) si o sa -l incerc anul acesta.credema asa a aparut si gainatul in nada

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: betaina

Mesaj de craparulsef » 21 Mar 2010, 19:49

mihaly scrie:ciptes nici eu nu am pescuit cu sfecla.dar iarna afost lunga din marea plictiseala mi-a venit o ideie si am facut 1kg praf (mi-a luat mult timp) si o sa -l incerc anul acesta.credema asa a aparut si gainatul in nada
Sa va spun pe scurt o poveste adevarata...se intampla cred prin anul 1990 sau 1991, eram pe Bazinul Mare Sulina la pescuit de crap, am plecat de acasa cu o mamaliga facuta la repezeala de nevasta, la ora matinala, probabil facuta de mantuiala, suparata ca am pus-o la treaba, caci eu in dimineata aceia, tocmai venisem din tura de noapte si nu am avut timp de pregatiri...in jurul orei 8 cred, cand am incercat sa pun pe momitor mamaliga, (era un momitor de capat), nu se tinea de loc era practic foarte moale! Ce sa fac? Un drum pana acasa dus intors, plus prepararea mamaligii - mai bine de o ora pierduta! Urc pe dig si ma uit de jur imprejur si zaresc niste balega de cal proaspata. Oare nu o fi si mai uscata pe undeva? Si gasesc, o faram si o amestec cu mamaliga...un hidroapsorbant natural am spus eu atunci. Si sa nu uit, in cautarile mele pe malul vestic, gasesc o planta - nici azi nu stiu cum se numeste - dar mai exista in zona din belsug, foarte mirositoare in stare uscata, caci am uitat sa spun...era in sezon de primavara putin inainte de prohibitie, o faram in palme (inflorescenta plantei asemanatoare cu cea de la marar) si o adaug tot ca hidroabsorbant natural...am prins peste nu neaparat mai mult ca de obicei dar am prins bine desi la inceput mi-a fost teama. Azi dupa atatia ani pe malul apei recomand oricui asemenea ingrediente naturale...am incercat atat de multe amestecuri ca pe unele le-am si uitat deja...deh, batranetea! Nu va sfiiti niciodata sa folositi ceva ce vi se pare a fi comestibil, chiar fiind gasit pe malul apei, posibil sa reinventati roata! Stress in fire!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pupu BN
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iun 2010, 19:32

Re: betaina

Mesaj de pupu BN » 28 Iun 2010, 21:22

Brateni09.04.2010.1..jpg
Pop-up cu betaina!
Buna prieteni, sunt consultant pe probleme de nutritie animala pe transilvania si cumpar pentru clientii mei aprox 2 camioane de betaina lunar(44 tone) si tin sa subliniez ca betaina la sub 10 ron /50 de grame e o mare gluma tinand cont de faptul ca firmele care se ocupa de nade nu achizitioneaza mai mult de un camion la 2-3 luni.
Un alt aspect ff important este ca exista o diferenta mare de digestibilitate si evident de pret intre betaina sintetica HCl, care nu se mai produce decat pt pescari si betaina naturala cu care poti sa ai surprize placute.
Fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: betaina

Mesaj de LUCKY » 29 Iun 2010, 13:23

In cazul in care o singura firma de nade achizitioneaza un camion de betaina ( 22 tone) dupa parerea mea ar ajunge vreo 40 ani @-) . 22 tone = 22 000 kg =22 000 000 gr care impartit la 15 gr/ kg = 1 466 000 kg boilies=1 466 tone(boilies)daca fiecare membru Infopescar (aprox 9000 membri )foloseste betaina in boilies poate rula 162 kg bile asta insemnand cu 10 kg de boilies consumat / partida de 2 zile 16 iesiri pe balta . Dupa parerea mea la noi in tara sunt in jur de 500 pescari care folosesc peste 25 kg boilies / an ,cea mai optimista estimare ar fi 500 de pescari x 70 kg / an =35000 kg boilies/an cum am mai amintit mai sus 22 tone de betaina ajung la 1 466 000 kg boilies : 35 000 kg/an = 42 ani .

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: betaina

Mesaj de cristian505ro » 01 Iul 2010, 00:38

Am si eu 2 comentarii legat de betaina, pe care o folosesc la greu :

1. 2 camioane mari de betaina, 44 tone/luna/numai o foarte mica parte din Romania ( Transilvania) care are de 10 ori mai putine balti de crap adevarate, decat sa zicem Bucuresti = Exclus! Ca sa nu zic = basme!

2.500 de pescari care folosesc 25 de kg. de boilies = mult prea putin! Numarati pescarii care se inscriu la concursurile care in final se tin, din martie pana in noiembrie, inmultiti cu minim. 3 kg. boilies /zi.
Si asta numai la concursuri, fara antrenamemnte si fara miile de pescari care dau saptamanal la boilies.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
pupu BN
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iun 2010, 19:32

Re: betaina

Mesaj de pupu BN » 03 Iul 2010, 10:22

M-ati inteles gresit prieteni, betaina nu este fabricata pentru pescuitul crapului la fel cum nu sunt fabricate pentru pescuitul crapului nici aromele, fainurile de peste, robin redul etc.
Betaina se foloseste in cresterea industriala a diferitelor animale de carne, in acvacultura etc.
Sper ca m-am facut inteles. Fire intinse!

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: betaina

Mesaj de venom » 16 Sep 2010, 09:17

pupu BN scrie:M-ati inteles gresit prieteni, betaina nu este fabricata pentru pescuitul crapului la fel cum nu sunt fabricate pentru pescuitul crapului nici aromele, fainurile de peste, robin redul etc.
Betaina se foloseste in cresterea industriala a diferitelor animale de carne, in acvacultura etc.
Sper ca m-am facut inteles. Fire intinse!
si unde am putea sa gasim betaina despre care zici tu?multumesc anticipat

Avatar utilizator
pupu BN
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iun 2010, 19:32

Re: betaina

Mesaj de pupu BN » 22 Noi 2010, 18:07

Venom, daca te intereseaza betaina de la mine contacteaza-ma pe privat.
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”