bulgari pt nadit

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de intef » 15 Ian 2012, 19:37

Desi a trecut un an de la ultima postare,am sa spun si eu reteta mea de nada.Este o nada pe care o folosesc mai tot timpul anului,de primavara pana toamna. Sigur,am cautat sa imi fac o nada cu care sa ies cat mai ieftin,deci este bazata numai pe seminte de pe tarabele din piata si resturi de paine(care slava Domnului,este din belsug in casele romanilor).Deci pun porumb prajit si macinat,floarea soarelui prajita si macinata,seminte de in prajite si macinate,mei alb prajit si macinat.De-a valma toate,nu respect anumite cantitati,pentru ca fac multa nada iarna cand stau acasa(nu rancezeste,astea sunt baliverne).Spre exemplu,acum am un butoi plin cu seminte prajite si macinate,dar doar porumb si floarea soarelui,meiul l-am omis pentru ca s-a scumpit(5lei/kg la batranelul acela din Obor).Intr-un pulverizator(fas-fas cred ca-i spunem in mod obisnuit)in care a fost solutie de spalat ferestre,pun apa si in apa o sticluta cu esenta(de vanilie de cele mai multe ori) din aia de 0,70 de bani.Painea o tai felii inainte de a se usca,o asez intr-o tava si pulverizez peste ea apa cu vanilie,apoi o bag la cuptor.Nu stiu cat timp,ma uit la ea si vad cand capata o culoare mai maronie.Abia apoi o scot si o las sa se usuce bine,apoi o rup in bucatele mici si o rasnesc si pe ea,astfel am si aroma de vanilie.Cateodata mai pun si 20-25 pastile de zaharina in apa,dar nu intotdeauna.Folosesc o rasnita pentru cafea,cumparata de soacra-mea acum mai bine de 10 ani,dar merge chiar daca mai trebuie lasata sa se raceasca din cand in cand.Asta este nada pe care o folosesc eu,o nada foarte ieftina si la indemana oricui.Sigur,pescarii profesionisti,cei de competitie,vor zambi cu reticenta cand(sau daca) vor citi,dar dansii au sponsori s.a.m.d.Repet,este o nada pe care o folosesc eu,tocmai pentru a iesi mai ieftin,astfel putand sa profit de mai multe iesiri,avand in vedere ca aceasta pasiune devine din ce in ce mai costisitoare.Voi incerca sa pun si cateva poze cu bulgarii rezultati.Toate cele bune.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Laurentiu » 15 Ian 2012, 20:41

Nu prea e in regula cu zaharina aia..o poti inlocui cu zahar.
Plus ca nu prea e nada de crap... e prea marunta il amagesti si pleaca, ramane numai baboiul mic, ar trebui ceva mai grunjos..zic eu :)
Ultima oară modificat 15 Ian 2012, 23:19 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de intef » 15 Ian 2012, 22:06

Zaharina nu pun intotdeauna,am spus asta.Si nu,nu este o nada pentru crap,pescuiesc cu ea pe o balta salbatica si pe Sandulita.Am mai folosit-o pe Fundulea,Darvari si Radu voda.Deci mai mult caras si platica,nu am veleitati de crapist si nici nu am pescuit vreodata la crap.Mixurile (chiar si cele home made)si sculele sunt atat de scumpe,incat nu-mi permit sa aspir la "marea captura".Am mai spus,este o nada pe care am cautat sa o realizez cu bani cat mai putini si cu mijloace cat mai la indemana aflate deja in "dotare"(fara masa de rulat,aditivi,atractanti,multimino,nutramino si mai stiu eu ce alte "scumpeturi").Toate cele bune.

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de gabalau » 16 Ian 2012, 00:32

Laurentiu scrie:Nu prea e in regula cu zaharina aia..o poti inlocui cu zahar.
Plus ca nu prea e nada de crap... e prea marunta il amagesti si pleaca, ramane numai baboiul mic, ar trebui ceva mai grunjos..zic eu :)
Daca nu te pricepi mai bine taci,daca inlocuieste zaharina cu zaharul in cateva ore vara s-a acrit toata nada.........si poate sa o arunce, dar nu in apa ca exista posibilitatea sa strice si vadul pe care pescuieste ;) .
In schimb mierea este cea mai buna,asa pt. cunostintele tale de mare pescar care te crezi **== !!
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Laurentiu » 16 Ian 2012, 16:14

Gabalau noroc cu tine ca altfel eram niste fraieri. Prindeam numai oblete. :)

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de gabalau » 16 Ian 2012, 19:51

Laurentiu scrie:Gabalau noroc cu tine ca altfel eram niste fraieri. Prindeam numai oblete. :)
Nu e vorba de fraieri sau sau de baieti destepti,nu mai iti da cu presupusul daca nu ai testat ceva fiindca induci lumea in eroare si cine nu stie chiar te crede ;) !
Hai fire intinse la toata lumea si tie la obleti :)) !!
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de intef » 17 Ian 2012, 10:02

Gabalau,usurel tata ce ai luat foc asa?Este un forum,fiecare isi da cu parerea ce D-zeu...Oamenii au pareri,le expun,cine vrea sa tina cont de ele bine,cine nu...face el cum stie.Si normal sa spuna si altora,sau mai bine,sa-i avertizeze si pe ceilalti cand greseste.Spre exemplu,cineva spunea(nu mai stiu daca aici sau pe alt forum),ca daca prajesti si macini semintele cu mult timp inainte de le folosi,rancezesc si din mirosul placut ce il dobandesc,capata unul de drojdie si nici nu mai leaga.As vrea sa-l contrazic,eu fac iarna cate un butoi din ala de 40-50 litri si nu a rancezit niciodata,dar poate respectiva persoana nu tine nada inchisa ermetic sau mai adauga elemente ce ajuta la rancezire(nu stiu care ar fi alea,probabil resturi de panificatie).E posibil ca Laurentiu sa fi constatat din experienta sa ca mai bine merge zaharul si normal sa sustina ca merge mai bine.Personal,nu folosesc zahar decat foarte rar,si atunci fac o canistra de 5 litri de zahar topit si lasat la foc mic(astfel incat sa nu se arda),iar cand merg la pescuit iau cate o sticla de 0,5l si umectez nada,restul daca mai trebuie folosesc apa din balta.Dar "siropul" acesta,pe balta salbatica unde merg,da gres de fiecare data in cel mai jalnic mod,pe cand daca merg pe o balta privata se dovedeste la fel de bun ca oricare altul cumparat din comert.Acuma...cum zici tu de acrire,sa-ti spun una buna.Anul asta am fost odata la Sandulita intr-o joi,pe un vant cumplit.Batea atat de tare ca nu puteam tine varga in mana,asa ca pe la 11 am strans si am plecat.Apucasem sa fac nada destula(sperasem ca se va opri vantul) si mi-a fost ciuda sa o arunc,asa ca am lasat-o in galeata si am plecat acasa.Duminica am luat galeata cu mine,fara sa mai ridic capacul,cand am ajuns pe balta am crezut ca pute pana la Bucuresti.Ei bine,prietenul cu care eram a facut bulgari si a aruncat in apa asa cum era,acrita.Poate nu ma crezi,dar eu am prins 8kg de platica,el 17,nu mai spun ca a mai nadit o singura data pe la 12.Deci uite ca si nada acrita e buna cateodata... =)) =)) =)) Toate cele bune!!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Laurentiu » 17 Ian 2012, 11:26

Incet, incet, a inceput sa se contureze ideea cum ca pestele percepe altfel mirosul fata de noi. Cumva il percepe chimic, ca sa zic asa, practic mirosul ne prinde pe noi :).
Este exact precum culorile nalucii la pestii rapitori. Deja se confirma ca ei precep total altfel culorile, pestii rapitori mai mult se ghideaza dupa vibratiile nalucii nu dupa culoare.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de gogu steriade » 17 Ian 2012, 15:36

citesc titul : Bulgari ptr nadit ! :-?? io stiam ca bulgarii ie aia care face castraveti la sud da Dunare. :-? voi dati cu bulgarii in apa ? :-/ pai ce va facut ? :-w mai bine dati cu cativa albanezi ;) ca astia ie cantitate neglijabila si nu sa supara multa lume ! <:-P

psss
si daca insist sa ma insel :-S nu sa scrie bulgari ci sa scrie: bvulgari ! ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de kelu84 » 17 Ian 2012, 18:18

gogu steriade scrie:citesc titul : Bulgari ptr nadit ! :-?? io stiam ca bulgarii ie aia care face castraveti la sud da Dunare. :-? voi dati cu bulgarii in apa ? :-/ pai ce va facut ? :-w mai bine dati cu cativa albanezi ;) ca astia ie cantitate neglijabila si nu sa supara multa lume ! <:-P

psss
si daca insist sa ma insel :-S nu sa scrie bulgari ci sa scrie: bvulgari ! ;;)
esti tare mestere...chiar eram suparat dar cand am citit postul tau mi-am revenit. merci ca m-ai facut sa rad :))

Avatar utilizator
ticairlandezu
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Ian 2012, 14:34

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de ticairlandezu » 17 Ian 2012, 18:58

Da cu noi ce ai frateee :)) Suntem chiar mai multi... Alba-nezi pe aici =)) =)) ...auzi la el "cantitate neglijabila"
Ca sa nu ne "suparam" recomandam sa va luati si de judetul nostru vecin si frate...Hunedoracii !!! =)) =)) =))

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de intef » 11 Feb 2012, 20:50

Pe vremea asta,daca tot sunt nevoit sa stau in casa...am mai facut vreo 15 kg de nada,ca doar anul este lung,si carasul infometat...Iata si cateva poze :

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de meo_mdc » 12 Feb 2012, 10:57

Marfa de contrabanda :P
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de intef » 12 Feb 2012, 15:07

Cum ti-ai dat seama??? :)) :)) Este din aia care creeaza dependenta,o sa-ti dau si tie la primavara pe Sandulita! Pana atunci insa...mai avem de morarit!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”