Cum se face TTX-ul?

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se face TTX-ul?

Mesaj de florentiniuga » 28 Feb 2014, 02:15

RolandB scrie:ce ziceti de ttx inmuiat cu arome ? ca si nada merge?
Pestele mananca in principiu orice tip de produse sau subproduse cerealiere (a nu se confunda cu resturile paioase) dar la pescuit diferenta o face aportul proteic si de carbohidrati. Daca suplimentam si cu un necesar de proteine, minerale, lipide si aminoacizi esentiali, sporim substantial calitatea nadei, obtinanad un mix complex, "rotund".
Iata motivul pentru care nu se recomanda folosirea exclusiva a TTX-ului, care reprezinta doar o singura componenta, poate cea mai putin valoroasa (fibra vegetala) a unui mix adevarat. Cred ca nu sunt mult mixuri la ora actuala pe piata care sa nu contina TTX dar are rol de componenta de volum sau de legatura in mecanica mixului.
In ceea ce priveste aromele, eu sunt impotriva utilizarii lor in doze mai mult decat infime, aproape insesizabile. Aroma proprie a componentelor din mixuri, inclusiv cea a TTX-ului, este suficient de puternica pentru a da semnalul ca este "hrana". O usoara aroma exotica de exemplu, ne personalizeaza nada in raport cu a celorlalti, facand-o usor de identificat pentru pesti. Dincolo de acest unic scop, totul cred ca este o... eroare destinata nasurilor noastre de cumparatori.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Cum se face TTX-ul?

Mesaj de intef » 08 Mar 2014, 09:23

RolandB scrie:ce ziceti de ttx inmuiat cu arome ? ca si nada merge?
Cred ca ar trebui sa dai si detalii despre locatie sau specia vizata ca sa se primesti un raspuns cat mai la obiect.Amicul cu care merg cel mai des la pescuit este putin mai...conservator(dar il uraste pe Felix =)) ) din fire.Sa zicem ca ar folosi si acum mamaliga home made pe arcul naditor(ceea ce nu e chiar rau întotdeauna) dar din comoditate foloseste exclusiv ttx din cel mai ieftin(anul trecut si-a cumparat un sac de 50 kg din dragonul rosu de era sa doarma la usa din cauza moliilor). Spune despre nade ca toate sunt doar publicitate si nimic altceva.Prin vara anului trecut,am folosit o nada de la trabucco pentru platica la o partida pe Sandulita dar am preparat prea multa si mi-a ramas destula pentru inca o partida.Asa ca la alta locatie,eu am folosit nada aceea,el ttx.Eu am prins vreo 12 ciortani,el la ttx doar caras cat degetul.Alta partida pe o balta salbatica.Aceeasi nada.Eu 2 kg de caras palmas,el vreo 9 kg de caras frumos foc.Si asa am tinut-o pe locatia asta salbatica inca vreo 4-5 partide,eu alternând diverse nade si arome de la diversi producatori(mergând si chiar pe micropelete),el cu ttx-ul lui.In nicio partida nu am reusit sa prind mai mult decat el.De aceea vreau sa spun ca desi nu sunt adeptul ideii ca pestele este/nu este obisnuit cu o anume aroma,uneori sunt contrazis de rezultatele partidelor.Sigur,mai depinde si granulatia,umectarea,sitarea sau mai stiu eu ce factori.Dar ca aroma,mirosul de ttx simplu uneori uite ca face diferenta cu toata scortisoara si coriandrul producatorilor consacrati.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se face TTX-ul?

Mesaj de florentiniuga » 09 Mar 2014, 04:50

Eliminand din start gandul ca ati folosit nu numai nade diferite ci si momeli diferite, e de remarcat ca aproape intotdeauna carasul va raspunde bine la mamaliga fata de alte nade combinate cu diverse tipuri si granulatii de cereale. Cum TTX=100% porumb, e lesne de inteles apetitul crescut fata de nada amicului tau. Asa cum ai specificat, diferenta a fost doar in cazul carasului insa in general pescarii spera ca pe langa o galeata de carasi sa mai bage in juvelnic si cativa dolofani cu mustati... cat mai mari daca se poate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”