Mixul Craptor

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 07 Ian 2015, 01:30

Dobricean scrie:Buna seara as avea si eu doua intrebari legate de mix
ce culoare are antaxanthina ?
Si daca pun oua crude si nu praf ca nu gasesc numai la sac . Se schinba ceva sau nu are inportanta ?
MULTUMESC
Salut!
Astaxanthina pudra are culoarea rosu inchis, exact ca robin red dar ca textura este mult mai fina, e ca faina, are un miros caracteristic destul de puternic si coloreaza intens cand este umezita.
Daca pui oua crude nu vei mai putea face solubile prea bine, chiar daca nu le fierbi, pentru ca albusul uscat se dizolva mult mai greu. Pentru fierte insa, merge foarte bine, desi nu mai sunt la fel de poroase si nu degaja aroma la fel. Trebuie insa sa ai in vedere scaderea cantitatii de proteina lactica, sa nu devina coca lipicioasa. E bine sa faci cateva teste. La inceput si eu le faceam cu oua dar aveam reteta usor modificata (procentajele).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dobricean
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 15 Feb 2011, 01:18

Re: Mixul Craptor

Mesaj de Dobricean » 10 Ian 2015, 23:16

Oare daca as adaug la mix in loc de faina de peste predigerata cate o suta de grame de faina de kril ,faina de squid si faina de ficat ar strica mixul ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 12 Ian 2015, 21:26

Dobricean scrie:Oare daca as adaug la mix in loc de faina de peste predigerata cate o suta de grame de faina de kril ,faina de squid si faina de ficat ar strica mixul ?
Nu se strica dar inteleg ca te gandesti la 3 tipuri separate de mix (cate 100g/kg), nu 300g amestecate la 1kg de mix. Pe anumite balti ar putea da rezultate chiar mai bune, daca pestii sunt obisnuiti cu nade de genul celor specificate de tine. Daca faci testele, tine-ne la curent cu rezultatele dar ar trebui sa pescuiesti in paralel cu o nada standard, pe care sa nu o schimbi. Asa poti sa-ti dai seama daca nu cumva a fost doar o zi mai proasta sau mai buna.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 03 Feb 2015, 19:32

Care este diferenta intre pudra de CSL si faina de CSL,in afara de pret,pudra fiind mult mai scumpa.Pot inlocui la acest mix pudra de CSL cu faina de CSL?Care ar fi efectele unei astfel de schimbari?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 04 Feb 2015, 02:51

adnov scrie:Care este diferenta intre pudra de CSL si faina de CSL,in afara de pret,pudra fiind mult mai scumpa.Pot inlocui la acest mix pudra de CSL cu faina de CSL?Care ar fi efectele unei astfel de schimbari?
Nu am auzit de faina de CSL dar nu m-ar mira sa fie aceeasi Marie cu alta palarie, asa cum laptele de porumb e totuna cu SPD, nectar de porumb, etc. Daca pudra e luata din China cu vagonul, poate sa iasa foarte ieftina. Se foloseste cel mai mult in industria farmaceutica. Problema e ca fiind puternic hidroabsorbanta, nu poate fi depozitata pentru mult timp, deoarece se face beton daca nu e foarte bine ambalata si tinuta in mediu uscat.
Pe de alta parte, la cata nada se produce pentru ochii, nasul si prosteala pescarilor, nu a pestilor, poate sa fie un strop de pudra amestecata cu orice alta faina ieftina, de ex. ttx ori faina de porumb sau grau. Atunci normal ca e si mai ieftin. Asa ceva insa nu poate fi folosit in compozitia mixului Craptor.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 04 Feb 2015, 08:42

Faina de CSL am gasit-o la sipcarp insa ce contine cine poate stii.Descrierea e vaga si nu ofera absolut nici o informatie utila.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Mixul Craptor

Mesaj de LUCKY » 04 Feb 2015, 15:25

Dupa parerea mea cea de la Sip Carp este DDGS (http://www.biofuelenergy.ro/ro/?opt=produs&id=2 )care e tot un fel de CSL , daca analizam dupa prezentarea celor de la CC Moore aici : http://www.ccmoore.com/pdfs/nutritional ... rocess.pdf dupa cum se vede produsele de tip powder sunt obtinute doar prin maruntirea, uscarea si macinarea materiei prime.
DDGS -ul se poate obtine doar din porumb sau in amestec cu alte cereale ( grau,orz,etc ) si in functie de procedeul de fabricatie difera si culoarea dupa uscare de la galben deschis pana la maroniu dar se pare ca cel mai de calitate ar fii cel galbui http://www.intechopen.com/source/html/1 ... ge16_w.jpg . Acum revenind la pudra de CSL pe site -ul celor de la CC Moore scrie clar ca ea a fost obtinuta prin metoda uscarii prin pulverizare ( spray- dried ,la fel cum se fabrica laptele praf ) a CSL-ului lichid ,diferenta dintre CSL -ul lichid si DDGS este ca CSL-ul este mustul DDGS-ului iar DDGS-ul este partea solida ( borhotul ) uscat dupa distilare.
Din punct de vedere nutritiv teoretic CSL -Powder( atentie pulbere si nu lichid ) ar trebui sa fie mai bun decat DDGS si daca nu ma insel pudra de CSL contine cca 35 % proteina iar DDGS -ul doar 25 % fara sa mai analizam si calitatea proteinei ( continutul in aminoacizi esentiali )
Ca si o paranteza in incheiere pretul unui kg de DDGS la fabrica , daca se cumpara 24 to este undeva echivalent cu 1-1,2 kg porumb care azi se vinde cu 0,5-0,6 lei/kg .

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 04 Feb 2015, 17:21

Multumesc!Foarte interesant si cuprinzator.E clar ca pudra celor de la CCMoore e mai calitativa avand in vedere si pretul aprox 40 RON 250gr pe cand faina de CSL de la SIP e aprox 10RON 1kg deci de vreo 16 ori mai ieftina.Totusi eu nu m-am lamurit daca pot folosi faina in mix in loc de pudra.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 08 Feb 2015, 03:47

adnov scrie:Multumesc!Foarte interesant si cuprinzator.E clar ca pudra celor de la CCMoore e mai calitativa avand in vedere si pretul aprox 40 RON 250gr pe cand faina de CSL de la SIP e aprox 10RON 1kg deci de vreo 16 ori mai ieftina.Totusi eu nu m-am lamurit daca pot folosi faina in mix in loc de pudra.
Raspunsul e simplu: incearca! :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 15 Feb 2015, 17:00

Am facut pana la urma rost de pudra de CSL la un pret imbatabil asa ca nu mai folosesc faina.Am chiar 2 kg in plus pe care le-am pus la vanzare si pe acest forum pentru cei care vor sa-si faca acest mix.

Avatar utilizator
ionut72
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 31 Dec 2012, 14:51

Re: Mixul Craptor

Mesaj de ionut72 » 24 Feb 2015, 14:07

Daca in reteta se scad cate 50 de g de faina de porumb si faina de soia si se adauga 100g de faina de peste, ce credeti ca se va schimba?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 27 Feb 2015, 17:02

ionut72 scrie:Daca in reteta se scad cate 50 de g de faina de porumb si faina de soia si se adauga 100g de faina de peste, ce credeti ca se va schimba?
N-am cum sa-mi dau seama, nu am testat o asemenea combinatie.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dobricean
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 15 Feb 2011, 01:18

Re: Mixul Craptor

Mesaj de Dobricean » 17 Mar 2015, 22:28

buna seara cu o intrebare va deranjez as vrea sa stiu daca ati testat mixul (boiliesul.) si pe apa rece ? La inceput de sezon cum este acuma sau merge numa cand se mai incalzeste apa
multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul Craptor

Mesaj de florentiniuga » 20 Mar 2015, 05:24

Dobricean scrie:buna seara cu o intrebare va deranjez as vrea sa stiu daca ati testat mixul (boiliesul.) si pe apa rece ? La inceput de sezon cum este acuma sau merge numa cand se mai incalzeste apa
multumesc
Merge in orice sezon, doar sa vrea crapul sa deschida gura. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adnov
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2014, 19:23

Re: Mixul Craptor

Mesaj de adnov » 25 Mar 2015, 10:30

Stiu pe cineva care la folosit in Ungaria la sfarsit de sezon pe apa rece.A prins foarte bine cu el.L-am facut si eu si am rulat solubile.Probabil weekendul viitor am sa le testez sa vad care-i treaba cu ele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”