mixuri

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

Re: mixuri

Mesaj de yahoo » 15 Feb 2011, 19:38

dragi colegi pescari....am si eu o intrebare si nu am vrut sa deschid un topic nou pt o singura intrebare....(banala cei drept) ati vazut ca pe piata sunt vestitii pufuleti gusto...si chear sunt destul de buni...intrebarea mea este daka pot face din acei pufuleti o pasta (adaugand apa si arome) pe care apoi as puneo in mixul cu care am de gand sa nadesc....oare ce rezultate o sa am :-?...:s astept raspunsuri de la cei care se pricep cat de cat...orice raspuns e binevenit ...;) fir intins...

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de bosfor » 15 Feb 2011, 22:07

yahoo scrie:dragi colegi pescari....am si eu o intrebare si nu am vrut sa deschid un topic nou pt o singura intrebare....(banala cei drept) ati vazut ca pe piata sunt vestitii pufuleti gusto...si chear sunt destul de buni...intrebarea mea este daka pot face din acei pufuleti o pasta (adaugand apa si arome) pe care apoi as puneo in mixul cu care am de gand sa nadesc....oare ce rezultate o sa am :-?...:s astept raspunsuri de la cei care se pricep cat de cat...orice raspuns e binevenit ...;) fir intins...
Pescuitul la in general si in cazul nostru cel la crap nu are limite cand vine vorba de nade si momeli.Absolut toate nadele si momelile de succes pe care noi pescarii platim bani grei astazi , au fost descoperite de cineva , la un moment dat , care a vrut sa incerce si "altceva"(singurul lucru care te deosebeste pe tine de ei in momentul asta,este ca tie iti trebuie " acordul" membrilor acestui forum pentru a incerca si acel "altceva").Nu-ti fie teama daca vrei sa dai cu pufuleti , fa-o ! Daca maine dimineata de trezesti si vrei sa dai cu dude , din nou vin si-ti spun: fa-o!
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: mixuri

Mesaj de tonny » 16 Feb 2011, 00:01

Eu nu am incercat niciodata cu pufuleti dar unii care au incercat spun ca leaga bine bulgarii de nada faina aceea obtinuta din macinarea pufuletilor sau chiar sfaramarea lor.Pt domnul Florentin Iuga stie mai multe :-/

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de florentiniuga » 16 Feb 2011, 01:32

Da, intr-adevar praful de pufuleti ajuta la legarea unui mix. Este similar cauciucului pentru crap care se adauga (daca se mai gaseste) in nadele cu seminte ca sa se lege bine. Exista un praf exact ca de pufuleti care se gaseste la Plafar, se numeste Digesta si e tot din porumb dar e cam scump sa fie folosit ca liant in nada (3lei/100g). Se foloseste la maioneza vegetala ca inlocuitor de ou.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

Re: mixuri

Mesaj de yahoo » 16 Feb 2011, 16:01

multumesc de sfaturi sunt destul de incurajatoare.....am sa incerc fara retineri... **== ...daka nu ma insel pasta aceea se imprastie bine in apa si inprastie si aroma........am folosit multe chestii in nada dar pufuleti dinastia nu....o sa incerc.....cred ca ar fii buni si niste boabe dinacelea de catei (seamana cu boiliesurile) cu gust de ficat sfaramate.....se inmoaie cam in 1-2 ore si se face ca painea.....am sa incerc...multumesc de sfaturi si incurajari...;) :):)...fir intins

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de Costi P » 16 Feb 2011, 16:23

florentiniuga scrie:Da, intr-adevar praful de pufuleti ajuta la legarea unui mix. Este similar cauciucului pentru crap care se adauga (daca se mai gaseste) in nadele cu seminte ca sa se lege bine. Exista un praf exact ca de pufuleti care se gaseste la Plafar, se numeste Digesta si e tot din porumb dar e cam scump sa fie folosit ca liant in nada (3lei/100g). Se foloseste la maioneza vegetala ca inlocuitor de ou.
Vom incepe sa redistribuim in plafare cat de curand Digesta, stocul a fost destul de mic la inceput, dar vom face unul mult mai mare ...de o calitate si mai buna ( este natural 100% )
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: mixuri

Mesaj de mazare » 26 Feb 2011, 16:57

yahoo scrie:dragi colegi pescari....am si eu o intrebare si nu am vrut sa deschid un topic nou pt o singura intrebare....(banala cei drept) ati vazut ca pe piata sunt vestitii pufuleti gusto...si chear sunt destul de buni...intrebarea mea este daka pot face din acei pufuleti o pasta (adaugand apa si arome) pe care apoi as puneo in mixul cu care am de gand sa nadesc....oare ce rezultate o sa am :-?...:s astept raspunsuri de la cei care se pricep cat de cat...orice raspuns e binevenit ...;) fir intins...
neu este rea idea dar iti dai seama cate pungi iti trebuiesc ca sa faci 500 g de pasta ? ajungi sa dai pe ele cat ai da pe 1 kg de mix de la solar :D
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”