Nada noua

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Nada noua

Mesaj de viorelb73 » 24 Dec 2012, 00:56

Salut la toti

As vrea sa va impartasesc si eu ceva legat de aceasta nada, sau mai bine spus ceva similar.
"De loc" sunt din Bucu, IL, iar aproape de sat erau 8 balti unde pescuiam - Stancuta, Lazareni, Iezer, Ograda, Tandarei, Murgeanca si 2 coturi taiate din râul Ialomita (unul lanaga Bucu si unul langa Marculesti). Pana la 14 ani am pescuit impreuna cu tatal meu in aceste balti si nu aveam la dispozitie "nebuniile" de arome existente astazi. De la tatal meu am invatat cea mai simpla si extrem de buna nada, pe care am folosit-o foarte eficient:
- seara, inaintea plecarii la pescuit, puneam la umflat grau in proportiile urmatoare: 1 kg grau, 1/2 litri lapte vaca, 1 litru apa;
- dimineata, inainte de plecare, amestecam 3-4 kg uruiala de cereale (porumb, floarea soarelui, soia, grau) cu graul si umezeam nada cat sa fie posibila modelarea de "bulgari";
- cand ajungeam la balta, verificam daca mai trebuie umezita sau nu nada si o foloseam pe intrega partida de pescuit.
Imi amintesca faptul ca se crea un nor alb cand aruncam bulgarii in apa si caraseii mici "fierbeau" la suprafata dupa particulele plutitoare.
Aveam zile cand "vecinii" de balta luau 7-10 carasi, noi aveam 35-40 buc. Deci pot sa spun ca nada lucreaza foarte bine pentru pescuitul la stationar (acum o folosesc in cosuletele de feeder).

As mai vrea sa adaug faptul ca atunci cand iesea porumbul in lapte faceam un plus la nada:
- cand amestecam nada dimineata taiam si boabele de pe 2 stiuleti de porumb in lapte;
- pe balta, cand verificam ultima oara nada mai adaugam boabele de pe 1 stiulete.

Fiind copil (la 14 ani am plecat din sat), pescuind dor cu bete de stuf sau trestie de zahar, am avut multe experiente privind rupturile, dar va spun ca nada de mai sus este extrem de buna.
Actualmente, folosesc tot un mix de grau, uruiala de cereale cu adaos de micropelete de soia (pentru granulatie), luate din targul de cereale de la Constanta (spre Ovidiu), dar mai adaug si arome (de obicei Sensas - miere, scopex, capsuna, porumb dulce, etc) si pot spune ca place pestilor de pe Siutghiol. Dar la baza utilizez in continuare uruiala de cereale.
Va recomand sa incercati, mai ales pe ape salbatice, s-ar putea sa vedeti ca aveti o nada buna cu bani putini!

Cine experimenteaza sa ne spuna impresiile!

Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Nada noua

Mesaj de viorelb73 » 08 Ian 2013, 00:03

Ce faceam eu

Peste cele 3-4 kg de uruiala turnam graul umflat, cu tot cu zeama. De multe ori s-a intamplat sa nu ramana deloc zeama pana dimineata (un sfat particular, se pune la fiert graul in apă si dupa ce a dat in fiert se lasa 5 minute, il dai jos de pe foc si apoi se adauga laptele). Apoi ajustezi umezeala nadei prin adaos de apă. Nu aveam in anii 1979 - 1980, cand am inceput eu sa merg cu tata la pescuit, canepa, mei, alune, alune tigrate, etc., etc. si foloseam ce gaseam.
O singura mare diferenta intre acei ani si acum - pe atunci nu era atat de braconat pestele !!!

Mi-aduc aminte de un episod de prin 1983-1984. Venisera la baltă cativa pescari din PH (era foarte renumite baltile din zona Bucu, IL) cu niste sculeeeeee ... super-clasă (carboane, fir Germina de 0,10, ace roşii norvegiene (de viermusi), momeli... nenumarate! Eu aveam trestie de zahar, cu fir de 0,35, ac mare, na... scule de copil de la ţară. Am aruncat nada pe la 4 dimineata, pe la 5:30 am luat primul peşte. Pe timp de zi, cam la 30 min aruncam o mana de nada. Pana seara la 18:00 am avut 42 de bucati caras la 200-250 grame, iar ei aveau 3 carasi. M-au intrebat totul despre mamaliga, mi-au verificat unditele, doar, doar or lua si ei, dar nu m-au intrebat nimic de nada.
A doua zi, cand am ajuns la balta, ei erau instalati pe locul meu. Eu m-am asezat pe un alt loc si povestea s-a repetat, doar ca am prins doar 39 de buc, iar ei au avut 4. De atunci mi-am dat seama ca nada este esentiala pentru un pescuit reusit (daca dai intr-o balta cu peste, nu ca acum in zona Constanta) - vorba lui tata "nu momeai cu nada mea, prindeai tu un ...at".
Nada este ieftina si foarte eficienta (mai ales cu porumb in lapte, proaspat taiat de pe stiulete). Poti sa jonglezi cu adaosuri de arome si seminţe, nu cred ca poti da greş!

Doamne ajuta!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Nada noua

Mesaj de bradlly » 08 Ian 2013, 22:19

mih_IL scrie:Ati incercat vreodata uruiala de porumb si grau amestecata cu faina. Eu am ras de un coleg care folosea asa ceva. Ce pot sa spun este ca imi pare rau ca nu am folosit mai demult asa ceva. Am incercat tot felul de nade, Maros, Haldorado, Carp Expert, Benzar, etc...., si niciuna nu a dat rezultatele pe care le-am avut cu aceasta combinatie simpla, ieftina si la indemana tuturor. In plus ii puteti mari puterea de atractie cu orice aditiv, aroma, etc... Fire intinse!!!
cu combinatia asta pescuiam acum 6,7 ani pe Hagiesti si Butimanu cu succes, mai foloseam si alta varianta 2/3 tarate de grau si 1/3 faina + apa din balta ( avea miros de cozonac :)) )
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de osc1or » 08 Ian 2013, 22:30

am vazut o faza care m-a amuzat copios la PVTV apropos de povestea lui viorelb73.
Era un concurs de rubensiene pe un rau lent in ungaria.
Erau vreo 100 de oameni pe vreo 200ml de mal de rau cu latimea de maxim 20m.
Cand s-a dat start la concurs, filmau cum 100 de oameni aruncau un vagon de nada in apa in acelasi timp.
Tare curios sunt ce efect mai are nada in astfel de moment... (cam acelasi lucru se intampla si pe marile balti din zona Buc, cen MV2, M9, Pleasa chair, Tancabesti etc... cand toata lumea vine si arunca ce nada are si cum stie)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Nada noua

Mesaj de viorelb73 » 08 Ian 2013, 22:54

Scapa si patronul de grija furajarii pentru 1 saptamana! :)) :)) :))

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Nada noua

Mesaj de caramba » 14 Feb 2013, 13:09

si eu folosesc ca nada uruiala si rezultate sint forte bune. uruiala find de consitena malaiului adica griu si porumb seminte de floare prjite si macinate si mazare uscata tot prajita si macinata inpreuna au o aroma deosebita la care mai adug usturoi si boia iute

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Nada noua

Mesaj de shahjaban » 14 Feb 2013, 13:44

osc1or scrie:am vazut o faza care m-a amuzat copios la PVTV apropos de povestea lui viorelb73.
Era un concurs de rubensiene pe un rau lent in ungaria.
Erau vreo 100 de oameni pe vreo 200ml de mal de rau cu latimea de maxim 20m.
Cand s-a dat start la concurs, filmau cum 100 de oameni aruncau un vagon de nada in apa in acelasi timp.
Tare curios sunt ce efect mai are nada in astfel de moment... (cam acelasi lucru se intampla si pe marile balti din zona Buc, cen MV2, M9, Pleasa chair, Tancabesti etc... cand toata lumea vine si arunca ce nada are si cum stie)
prietene , nu rade de ceea ce nu stii sau nu intelegi......documenteaza-te inainte caci altfel s-ar putea sa te faci de ras cu anumite afirmatii. Crede-ma ........
ma refer in special la concursul de stationar la care faci referire....( asa se numeste ...nu, de rubesiene).

Avatar utilizator
HackBv
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 09 Dec 2007, 01:46

Re: Nada noua

Mesaj de HackBv » 26 Feb 2013, 21:01

florian serban scrie:de prins peste prinde,dar daca pescuiesti cu produsul asta si o nada complexa si testata, nu o sa prinda la fel de bine in comparatie cu nada testata in conditii identice de pescuit.

nu vreau sa ma contrazic cu tine sau cu altcineva in schimb ceea ce pot sa iti spun sigur este faptul ca toate nadele sunt impartite in lini mari in 3 game ca si baza restul fiind ca sa ii spunem asa sintetizarea fiecarei nade in parte....ca sa intelegi ce vreau sa iti spun iti voi da cateva exemple simple

Cele mai multe nade la ora actuala au ca baza TTX (Turta de porumb)
fiind urmate de nadele pe baza de pesmet dulce
si nu in cele din urma nadele pe baza de fainuri

ce au in comun toate aceste nade ? simplu cerealele!!!

este adevarat ca fiecare nada in parte in functie de aditivul care ii este administrat semintele care ii sunt adaugate soarturile de seminte indulcitorii etc vor fii mai bune sau mai putin bune

dar ca si baza ceea ce spunea colegul nostru ca a folosit este foarte ok si este o nada low cost pana la urma :), in schimb si cu nadele complexe este o destul de mare problema daca nu este destul de bine echilibrata si se fac excese in anumite privinte sau retineri in alte privinte.....

Folositi produse ce au o descriere clara pe ambalaj etc si de preferat la produsele cu dozaje foarte mici folositi produse consacrate nu toate nonameurile ca sar putea din cauza catorva picaturi in plus sau o diluare mai mica de catre producator sa stricati toata nada.

Fire intinse si sper sa nu se supere cineva pentru cele mentionate mai sus...

P.S. experimentati cu ceea ce cunoasteti si folositi ceea ce cunoasteti!!!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Nada noua

Mesaj de florian serban » 13 Mar 2013, 11:36

HackBv scrie:
florian serban scrie:de prins peste prinde,dar daca pescuiesti cu produsul asta si o nada complexa si testata, nu o sa prinda la fel de bine in comparatie cu nada testata in conditii identice de pescuit.

nu vreau sa ma contrazic cu tine sau cu altcineva in schimb ceea ce pot sa iti spun sigur este faptul ca toate nadele sunt impartite in lini mari in 3 game ca si baza restul fiind ca sa ii spunem asa sintetizarea fiecarei nade in parte....ca sa intelegi ce vreau sa iti spun iti voi da cateva exemple simple

Cele mai multe nade la ora actuala au ca baza TTX (Turta de porumb)
fiind urmate de nadele pe baza de pesmet dulce
si nu in cele din urma nadele pe baza de fainuri

ce au in comun toate aceste nade ? simplu cerealele!!!

este adevarat ca fiecare nada in parte in functie de aditivul care ii este administrat semintele care ii sunt adaugate soarturile de seminte indulcitorii etc vor fii mai bune sau mai putin bune

dar ca si baza ceea ce spunea colegul nostru ca a folosit este foarte ok si este o nada low cost pana la urma :), in schimb si cu nadele complexe este o destul de mare problema daca nu este destul de bine echilibrata si se fac excese in anumite privinte sau retineri in alte privinte.....

Folositi produse ce au o descriere clara pe ambalaj etc si de preferat la produsele cu dozaje foarte mici folositi produse consacrate nu toate nonameurile ca sar putea din cauza catorva picaturi in plus sau o diluare mai mica de catre producator sa stricati toata nada.

Fire intinse si sper sa nu se supere cineva pentru cele mentionate mai sus...

P.S. experimentati cu ceea ce cunoasteti si folositi ceea ce cunoasteti!!!
1.nu cred ca marea majoritate a nadelor au TTX ca si componenta principala,au pesmetul din biscuiti si spartura de cereale.
2.crapul recunoaste valoarea nutirtiva a unei nada, deci nadele nutritive or sa prinda mai bune decat nadele care contin ingrediente de volum si au o valoare proteica scazuta.
3.fiecare producator poate sa scrie pe ambalaj ce vrea atat timp cat nu exista o reglementare in acest domeniu.
4.marea majoritate a producatorilor de nada testeaza nadele inainte de a le lansa pe piata.

ca si concluzie generala daca vorbim de o nada solida fara aditivi lichizi sau alte lichide si arome ,cu o valoare proteica ridicata va prinde intotdeauna mai bine decat o nada facuta din ingrediente de volum si cu o valoare proteica scazuta daca este folosita corect(localizarea pestelui, modul de hranire al acestuia etc.)

Avatar utilizator
cerad73
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 11 Noi 2010, 14:54

Re: Nada noua

Mesaj de cerad73 » 10 Apr 2013, 14:26

O nada buna este furajul de pui amestec cu ttx.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”