Rame

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
bratie
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mai 2010, 20:18
Localitate: Craiova
Contact:

hmm

Mesaj de bratie » 09 Mai 2010, 23:36

nui frumos sa se faca reclama !!!

FIR INTINS !!! **==
FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
bratie
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mai 2010, 20:18
Localitate: Craiova
Contact:

RAME !!!

Mesaj de bratie » 10 Mai 2010, 00:24

Un mic sfat pt cei ce pescuiesc la rama !!!
Dak vreti sa aveti rame pe tot sezonul de pescuit s sa le inmultit fara sa mai dati fuga la primu shop pentru momeli s nade va sfatuiesc sa achizionati mai multe kg de rame s sa le depozitati in recipiente mari de plastic cu mult balegar sau pamant rosu depinde de rame s sa le tineti la un loc rece , din 2 in 2 zile sa turnati 2 3 pahare de apa depinde de recipient cat este de mare dar de preferinta sa fie undeva la 20 de L .......
Asa ramele o sa se inmulteasca foarte repede , inainte de a turna apa sa verificati progresul s o sa observati k intradevar ramele o sa fie vii s mai multe !!!
Un mic truc dar foarte eficient !!!

FIR INTINS !!! **==
FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: RAME !!!

Mesaj de Allen Besnovich » 10 Mai 2010, 02:04

Hai sa va ajut si eu cu un sfat foarte bun.
Ceea ce va spun este testat de mine foarte mult timp si este valabil 100%.
Puneti ramele intr-o galeata de masline varianta mare, umpleti cu pamant cu balegar (de vaca) si puneti ramele. Odata la 2-3 zile turnati lapte peste pamant, dar nu mult. maxim 100ml lapte. Puteti pune si zat de cafea deasupra pamantului. O sa observati in cateva zile, ramele se fac mai groase si mai agresive (la modul ca se misca mai vioi)
Eu le-am tinut 2 luni intr-un astfel de regim, si au stat foarte bine.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
bratie
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 09 Mai 2010, 20:18
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rame

Mesaj de bratie » 10 Mai 2010, 18:49

foarte bun sfatul .... dar cam seamana cu al meu ... inafar de apa u pui lapte :-? dar este o varianta s aceasta ....
FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
cezar100
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 14 Noi 2009, 23:06

Re: Rame

Mesaj de cezar100 » 12 Aug 2010, 22:00

Si cum faceti sa nu evadeze din galeata ;daca le puneti capacul nu raman fara aer?se si inmultesc in mediul acela? Intr-o galeata de lavabila de 15 l cite rime respectiv gunoi de grajd[cal sau vaca este mai bun] si pamant trebuie pus?

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Rame

Mesaj de Amos » 13 Aug 2010, 09:24

DonBarziniCJ scrie:Salutare, imi poate spune si mie cineva cum pot pastra, "creste" rame? Sa fiu mai explicit. Locuiesc la bloc si am reusit sa imi fac rost de rame de "calitate" buna fata de cele din comert. Le-am tinut intr-o cutie de dimensiunile unei cutii de pantofi si le-am facut niste gaurele pentru aer. dupa 3 zile ies pe balcon sa vad ce imi fac ramele si surpriza, zeci de rame iesite din cutie se plimbau fara grija e jos. gaurile pentru aer sunt mici, cam cat o gamalie de ac si se pare ca tot scapa.
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat si fir intins!
Un link util: http://www.vermicultura.com/crestere.html

Avatar utilizator
costin.vlasceanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mai 2010, 21:38
Localitate: Brasov

Re: Rame

Mesaj de costin.vlasceanu » 13 Aug 2010, 09:57

Are vecinu acasa la tara un balegar plin de rame dalea vioaie, antrenate :)) , sunt de culoare rosu intens.
Nu stiu ce marca/rasa de rame sunt ,nu stiu ce proprietati are balegaru ala,da rame ca alea nu se exista in alta parte. Daca le mai antreneaza vecinu putin mai ca nu le prinde pestele in apa =)) .
Fiecare... cum doarme asa isi asterne !

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Rame

Mesaj de Amos » 15 Aug 2010, 13:07

costin.vlasceanu scrie:Are vecinu acasa la tara un balegar plin de rame dalea vioaie, antrenate :)) , sunt de culoare rosu intens.
Nu stiu ce marca/rasa de rame sunt ,nu stiu ce proprietati are balegaru ala,da rame ca alea nu se exista in alta parte. Daca le mai antreneaza vecinu putin mai ca nu le prinde pestele in apa =)) .
Puțină gimnastică nu strică nimănui.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rame

Mesaj de Allen Besnovich » 15 Aug 2010, 16:35

cezar100 scrie:Si cum faceti sa nu evadeze din galeata ;daca le puneti capacul nu raman fara aer?se si inmultesc in mediul acela? Intr-o galeata de lavabila de 15 l cite rime respectiv gunoi de grajd[cal sau vaca este mai bun] si pamant trebuie pus?
Nu evadeaza, daca au ce le trebuie. Ramele vor sa iese cand nu le place acolo. Daca le dai lapte + zat de cafea, iti garantez ca o sa stea acolo mult si bine. Daca vrei sa fii sigur ca nu pleaca, le pui un capac ingaurit.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rame

Mesaj de Allen Besnovich » 15 Aug 2010, 16:37

bratie scrie:foarte bun sfatul .... dar cam seamana cu al meu ... inafar de apa u pui lapte :-? dar este o varianta s aceasta ....
Nu vreau sa te contrazic dar daca le pui doar apa, cred ca o sa dispara :)
Eventuual apa unsuroasa,cu grasimi.Ramele se hranesc cu resturi vegetale,grasimi,etc.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Rame

Mesaj de Amos » 28 Aug 2010, 10:31


Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”