Viermi

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Viermi

Mesaj de timer » 12 Mar 2008, 10:12


Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viermi

Mesaj de mircea13 » 13 Mar 2008, 19:41

Salut. Nu ştiu dece vă bateţi capul cu coloratul viermuşilor când la magazine se găsesc viermuşi albi( culoare naturală) şi roşii. Se pot colora in galben,verde,albastru,etc după preferinţă. Substanta folosită pentru colorare se numeşte anilină care este un colorant sintetic pentru vopsit lână şi altele.Se presoară pe carne şi viermuşii o mănâncă impreună cu carnea şi se depune in interiorul lor. Colorantul alimentar nu dă rezultate.
Pentru a da miros viermuşilor puteţi folosi după preferinţă- praf de sorţişoară,praf de nucuşoară,praf de coriandru,etc. Cumpăraţi din supermarketuri condimente frumos mirositoare şi care vă ademensc prin mirosul lor pe voi vor fi bune pentru viermuşi şi pentru peşti.Cumpăraţi viermuşii de la magazin sau vii faceţi singuri îi puneţi intr-o cutie şi adăugaţi in cutie o linguriţă de scorţişoară şi o lingură de mălai umezit bine cu apă. Virmusii îi păstraţi permanent in cutie pe uşa frigiderului şi când plecaţi la pescuit luaţi cutia cu voi la intoarcere o puneti la loc in frigider. Acesti viermi îi folosiţi numai pentru pus in cârlig.Virmuşii manâncă mălaiul şi scorţişoara şi devin parfumaţi. In mălai puteţi pune şi aditivi,atractanţi,betaină, aminoacizi etc dar sub formă de praf. Aveţi grijă că dacă puneţi multe lichide îi innecaţi. Virmuşii când îi ţineti la rece nu au nevoie de aer,dar dacă îi ţineti la căldură dacă nu au aer mor prin asfixiere.Fir întins ! Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
dediu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:34

Re: Viermi

Mesaj de dediu » 11 Apr 2008, 16:16

doru scrie:Pe carnea in care incepe sa colcaie viermii se presara colorant alimentar ,rosu,galben,etc.I-mi scapa numele produsului.Cand larvele consuma sucurile dizolvate din carne ,asimileaza si colorantul .Asta asa in mare,trebuie sa mai caut .
sall sicer sa fiu nu stiam cum se obtin viermi am vazut bucati de carne a unor animale moarte care au facut viermi da nu imi amintesc sa semene cu cei cumparati
Am o intrebare conteaza ce bucata de carne se foloseste sau ce cantitate???

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Viermi

Mesaj de APSHD » 03 Mai 2008, 21:22

Nu nu contraza ce fel de carne folosesti pentru a face viermi .
Pentru a da un miros mai atractiv pentru pesti peste viermusi intotdeauna pun si o oarecare cantitate de aditivi de la Maros Mix.
Am avut rezultate exceptionale cu un vierme galben si unul portocaliu la crap anul acesta

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viermi

Mesaj de Butaru Gabriel » 16 Oct 2008, 21:00

Pentru colorat se foloseste rodamin ,pentru miros zahar vanilat pudra,cimbru ,marar uscat,la un kg de viermusi se pune o lingurita de rodamin,eu pun la 10 lingurite de viermusi un varf de cutit de rodamin,o lingura de cimbru,asta cu cimbru merge toamna ,la cea cu marar uscat tot o lingura si tot toamna da rezultate,rodaminul coloreaza in rosu,viermi sai pastrati mai mult timp puneti pamant peste ei nu malai

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Viermi

Mesaj de doru » 17 Oct 2008, 20:17

Am cules viermi proaspeti direct de pe un pui de porumbel mort,miroseau ingrozitor dar randamentul a fost deosebit.De multe ori culoarea [galben sau rosu]conteaza mult la atragerea pestilor,dar si '' aroma'' NATURALA are un cuvant greu de spus.Nu rare au fost cazurile cand am folosit viermi direct de pe un caine aruncat prin boscheti,ii culegea un prieten care avea un nas de copoi,de ne minunam toti cum putea sa-i simta mirosul ,groaznic de altfel,de la mare distanta.Simtea de la mare distanta orice mortaciune si avea un stomac de fier ca sa culeaga colcaitorii .Cand culegea multi ,se nadea discret cu cateva maini bune si imediat fierbea apa.Randamentul este imediat,stomac doar sa ai.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Viermi

Mesaj de mike_carp » 01 Noi 2008, 22:25

sal, am si eu o intrebare: cum se pot obtine viermi acasa?
Stiu ca intr-un timp Energo adusesera un obiect pt productia de viermi acasa, dar la vremea respectiva nu eram interesat de ei. Ideea e ca sunt foarte scumpi si ma bate gandul sa incerc sa-i produc eu.
Multumiri anticipate.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Viermi

Mesaj de mihai001 » 02 Noi 2008, 13:05

Cum se pot obtine viermi acasa? Este destul de usor numai sa nu ai probleme cu vecinii.
Iei o galeata mare de plastic si pui pe fundul galeti o plasa de sirma cu ochiuri mici(intre 3-5 mm) si pui pe plasa tot felul de resturi de carne(peste,pui,carne de porc)si directia cu totul la soare(functioneaza numai cind este cald cind sint Mustele active).In timp de citeva zile misuna amestecul de viermi si din cauza plasei de sirma cad toti pe fundul galeti si nu trebuie sa te murdaresti cautind prin carnea imputita.
Si inca o metoda de momire fara sa iti faci mult de lucru.
Iei o galeata mica(1-3 litri) sau o conserva de tabla mai mare si faci gauri in fundul galeti asa de mari cit sa iasa viermi afara.Cauti un copac la care cracile sa atirne destul de bine deasupra apei dar sa fie si destul de accesibile ca sa poti umple galeata.La fiecare partida de pescuit umpli galeata cu ceva pesti(rosioare,obleti)si daca este cald nu dureaza mult pina ies viermi si jos se aduna pesti.Pe apa curgatoare functioneaza bestial mai ales cleni se aduna repede si asteapta sa pice viermii.

Numai bine si fir intins

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Viermi

Mesaj de mike_carp » 03 Noi 2008, 01:54

Multumesc pt info. Voi incerca.
Foarte interesanta metoda de nadire, iar pt clean e excelenta, trebuie s-o pun in practica.
Dar explica-mi te rog ce vrei sa spui cu apa din galeata si cu pestisorii? :?:
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Viermi

Mesaj de timer » 03 Noi 2008, 13:00

mihai001 scrie:Cum se pot obtine viermi acasa? Este destul de usor numai sa nu ai probleme cu vecinii.
Iei o galeata mare de plastic si pui pe fundul galeti o plasa de sirma cu ochiuri mici(intre 3-5 mm) si pui pe plasa tot felul de resturi de carne(peste,pui,carne de porc)si directia cu totul la soare(functioneaza numai cind este cald cind sint Mustele active).In timp de citeva zile misuna amestecul de viermi si din cauza plasei de sirma cad toti pe fundul galeti si nu trebuie sa te murdaresti cautind prin carnea imputita.
Si inca o metoda de momire fara sa iti faci mult de lucru.
Iei o galeata mica(1-3 litri) sau o conserva de tabla mai mare si faci gauri in fundul galeti asa de mari cit sa iasa viermi afara.Cauti un copac la care cracile sa atirne destul de bine deasupra apei dar sa fie si destul de accesibile ca sa poti umple galeata.La fiecare partida de pescuit umpli galeata cu ceva pesti(rosioare,obleti)si daca este cald nu dureaza mult pina ies viermi si jos se aduna pesti.Pe apa curgatoare functioneaza bestial mai ales cleni se aduna repede si asteapta sa pice viermii.

Numai bine si fir intins
Aia de momire e ca...picatura chinezeasca...1...2.......3.........4... :D

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Viermi

Mesaj de mihai001 » 03 Noi 2008, 21:34

Apa nu trebuie sa pui in galeata pentru momit numai material pentru produs viermi(pesti morti sau carne).Viermi odata ce apar incep sa plece la plimbare si cad in apa prin gaurile facute in galeata direct in gurile la clenuti.Incearca si o sa vezi ca functioneaza.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Viermi

Mesaj de mike_carp » 24 Noi 2008, 19:11

Ahaaa, gata m-am prins. super ingenioasa ideea :lol: .Multumesc ptr sfat.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de tudorabr » 14 Feb 2009, 21:49

bine ca nu va puneti copii sa-i picteze cu tempera :))

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Viermi

Mesaj de Marinita » 15 Feb 2009, 15:39

tudorabr scrie:bine ca nu va puneti copii sa-i picteze cu tempera :))

Domnilor, Viermii care se folosesc la pescuit sunt cam de aceiasi natura si provenienta binenteles pe cale naturala dar stiinta ca peste tot si-a bagat coadaaici deci viermii pot fi produsi si pe cale artificiala si acesti sunt cei mai buni ma refer calitativ.Sunt firme producatoare de asemenea momeli si au avizul sanepidului din punct de vedere parazitologic si epidemiologic.Inca un amanunt trebuie stiut ca viermii au un miros asemanator cu amoniacul care pestele il refuza cu siguranta. Deci ca in ori ce domeniu nu tot ce zboara se maninca. :idea:
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Viermi

Mesaj de mihai001 » 15 Feb 2009, 19:20

C-am toti viermii care sint in comert de cumparat sint de crescatorie vorba vine.In multe tari exista crescatorii de viermusi pentru pescuit.In cea ce priveste amoniacul e adevarat viermusii emana prin miscare amoniac de aia si mirosul.Dar ca pestele refuza viermele din cauza mirosului de amoniac asta imi este tare noua.Atunci de ce viermusii sint momeala NO 1 la stationar,sheffield,feeder?Pentru ca pestii ai refuza asta nu prea cred.Daca ar fi asa
atunci nimeni nu ar pescui cu viermi si nimeni nu si-ar bate capul cum sa ai procure.

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”