Viermi

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Viermi

Mesaj de cosmake » 14 Iul 2009, 18:27

am ajuns la concluzia ca nu merita munca
1 leu paharul de viermi, 0,5 lei oul si mai si stai dupa ei sa vezi daca ies :-<

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Viermi

Mesaj de stefanflorin » 14 Iul 2009, 21:24

:)) pai logic ca nu merita, treaba cu oul sau cu pesti pusi la bazait si alte asemenea e de pe vremea cand viermi nu gaseai decat sambata si duminica la tigani in piata mare :))
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cezar100
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 14 Noi 2009, 23:06

Re: Viermi

Mesaj de cezar100 » 21 Dec 2009, 01:33

Mihai, am o intrebare ,viermi cind cad pe fundul galetii pui ceva acolo sa misune in voie,sau stau asa liberi ,si la cit timp se recolteza 1 zi ,2 zile?Care e carnea cea mai productiva?Astept si de la alti raspuns, cei care folosesc aceasta metoda sau alta.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de nando » 21 Dec 2009, 11:51

se pune malai sa se curete
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
valy_brb
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 20 Mai 2009, 09:43

Re: Viermi

Mesaj de valy_brb » 18 Mar 2010, 22:36

am si eu nelamurire cu viermusi,cum se pun pe (firul de par)sau ceva de genul firului de par din cate am mai auzit cica exista niste agrafe pe care se insira viermusi dar nu stiu cum arata.

Avatar utilizator
uca
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 12 Iul 2009, 13:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Viermi

Mesaj de uca » 18 Mar 2010, 23:31

valy_brb scrie:am si eu nelamurire cu viermusi,cum se pun pe (firul de par)sau ceva de genul firului de par din cate am mai auzit cica exista niste agrafe pe care se insira viermusi dar nu stiu cum arata.
Viermii se insira pe un maggot clips. Urmareste linkul de mai jos.
http://www.korda.co.uk/rigz/?id=1
not kill - respect the fish

Avatar utilizator
valy_brb
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 20 Mai 2009, 09:43

Re: Viermi

Mesaj de valy_brb » 19 Mar 2010, 18:48

mersi uca pt raspuns si pt linkul dat e foarte bun

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Amos » 07 Apr 2010, 21:45

Cum ii obtinem?
Nu va ganditi sa-i adunati de pe cadavre de animale. Puteti lua vreo boala de care sa nu mai scapati multa vreme. Puteti sa ii cumparati, solutia aceasta fiind cea mai eleganta dar si cea mai scumpa. In plus, nu gasiti intotdeauna ceea ce cautati (viermusii sunt ori prea mari, ori prea mici). Cel mai bine este sa vi-i faceti singuri, mai ales vara.
Aveti nevoie de cateva cutii de bere si de niste pestisori de la partidele de pescuit anterioare. Taiati capacul unei cutii de bere si legati cutia de partea superioara cu o sarma. Cu ajutorul acesteia agatati cutia intr-un loc care sa nu fie in bataia directa a soarelui. Puneti in cutie un pestisor, de preferat cu burta deschisa. Mustele il vor repera imediat si isi vor depune ouale din care in 1-2 zile vor iesi viermusii. Pe masura ce acestia se maresc, dati-le sa manance cate un pestisor. Nu le dati mai mult decat pot manca intr-o zi, pentru ca pestisorul sa nu se strice si sa miroasa. Dupa 3-4 zile viermusii ajung la 5-6 mm lungime, dimensiune cu care se poate pescui cu ei.
Cum ii pastram?
In frigider, intr-un borcan de 400 - 800 grame, in malai (daca va suporta sotia). Puneti-i la frigider cu 2-3 zile inainte de a se transforma in pupe (5-6 zile de hranire intensa dupa iesirea din oua, la temperatura de 25 de grade), ca sa nu aveti surprize neplacute cand vreti sa plecati la pescuit si nu mai gasiti viermusi, ci muste. La 4-5 grade viermusii raman fara sa se transforme in pupe aproape doua saptamani..

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Agent-Bond » 22 Iun 2010, 10:46

salutare! am vazut la tv pe canalul PV-TV, ca intr-un pahar de unica folosinta se amesteca miere cu putina tuica, se agita bine si in produsul obtinut se inmoaie viermii inainte de lansare, zilele astea o sa incerc si eu sa vad daca are eficienta :D, daca cineva cunoaste mai bine, ma poate corecta sau imi poate da mai multe indicii :P

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Viermi

Mesaj de craparulsef » 04 Aug 2010, 06:51

Amos scrie:Cum ii obtinem?
...Aveti nevoie de cateva cutii de bere si de niste pestisori de la partidele de pescuit anterioare. Taiati capacul unei cutii de bere si legati cutia de partea superioara cu o sarma. Cu ajutorul acesteia agatati cutia intr-un loc care sa nu fie in bataia directa a soarelui. Puneti in cutie un pestisor, de preferat cu burta deschisa. Mustele il vor repera imediat si isi vor depune ouale din care in 1-2 zile vor iesi viermusii. Pe masura ce acestia se maresc, dati-le sa manance cate un pestisor. Nu le dati mai mult decat pot manca intr-o zi, pentru ca pestisorul sa nu se strice si sa miroasa. Dupa 3-4 zile viermusii ajung la 5-6 mm lungime, dimensiune cu care se poate pescui cu ei.
..
Se poate folosi chiar mai bine petul de 2.5 kg....se taie partea conica de jur imprejur, se detaseaza si se introduce cu gura sticlei in jos in cilindrul ramas dupa taiere optinand astfel un fel de clepsidra pe fundul careia am pus deja malai. In palnia conica ce se aseaza pe restul cilindric al sticlei asezati usor un cap de peste cu gura deschisa, in jos spre conicitatea asa zisei palnii decupate si fara a fi scoase branhiile si eventual lasat cam 2 cm de carne in spatele urechilor...in rest cam la fel, la umbra cateva astfel de dispozitive...vermusii vor aluneca pa gatul sticlei prin gura pestelui spre malaiul de pe fund si dupa cateva zile detasati palnia ramanand cu cilindrul cu viermusi....
Nu am avut la indemana un pet de 2.5 si am folosit ce am gasit repede pentru exemplificare.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Amos » 09 Aug 2010, 10:45

craparulsef scrie: Se poate folosi chiar mai bine petul de 2.5 kg....se taie partea conica de jur imprejur, se detaseaza si se introduce cu gura sticlei in jos in cilindrul ramas dupa taiere optinand astfel un fel de clepsidra pe fundul careia am pus deja malai. In palnia conica ce se aseaza pe restul cilindric al sticlei asezati usor un cap de peste cu gura deschisa, in jos spre conicitatea asa zisei palnii decupate si fara a fi scoase branhiile si eventual lasat cam 2 cm de carne in spatele urechilor...in rest cam la fel, la umbra cateva astfel de dispozitive...vermusii vor aluneca pa gatul sticlei prin gura pestelui spre malaiul de pe fund si dupa cateva zile detasati palnia ramanand cu cilindrul cu viermusi....
Super idee! Mulțumesc pentru pont, este mult mai facil.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Viermi

Mesaj de meo_mdc » 14 Apr 2011, 10:59

eu as vrea sa va intreb: nu exista riscul ca viermii sa cada prea devreme (inainte sa ajunga la marimea optima)?
MLDD

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de PsiHo » 19 Apr 2011, 22:38

de unde se pot cumpara la kg in buc? si cat ar costa 1 kg?
mersi

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Viermi

Mesaj de cai99 » 20 Apr 2011, 21:03

Magazinul din GHENCEA, primul din stanga cum te uiti la ele s-au magazinul din FERENTARI de pe linia tramvaielor.
Kg. 34 lei GHENCEA ;)

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de PsiHo » 20 Apr 2011, 23:01

la clau acolo?

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”