VIERMII DE SALCA

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: VIERMII DE SALCA

Mesaj de nando » 10 Oct 2008, 23:09

zamfi scrie:Nu m-am uitat in Murighiol sa vad ce vindeau...Am vazut afisul! :D Cunosc viermii de salca foarte bine, miros a vanilie si ma intalneam cu turdeni pe la Miraslau ...la cules... :wink:
salut stiu ca nu aici trebiue sa postez dar astept un raspuns de la tine . cred ca sti de ce?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

Re: VIERMII DE SALCA

Mesaj de POP-UP » 31 Ian 2009, 22:39

Nu am pescuit niciodata cu asa ceva , desi, am mai auzit la niste baieti din Tg. Mures discutii despre viermii de salca. Vazand , filmuletul postat mai sus m-am gandit ca poate o sa fiu util si o sa ajut intr-o oarecare masura la elucidarea misterului. Este vorba despre larva fluturelui Cossus cossus (sfredelitorul tulpinilor) . Aceasta omida poate atinge lungimea de 80-90 mm , latimi de 10-12mm, are culoare rosie-bruna pe partea dorsala si galben murdar pe cea ventrala (pe burta).Durata dezvoltarii unei generatii este de doi ani.Zborul are loc in perioada iunie -iulie cand femela depune ouale sub forma unor gramajoare de 10-50 buc acoperite cu o secretie cenusie, in crapaturile scoartei.Dupa 14 zile ies omizile care isi sapa galeriile prin scoarta apoi lemn.... .In al treilea an calendaristic se impupeaza si zboara. Cine vrea imagini sa caute pe google : COSSUS COSSUS si gaseste cate vrea (atat cu larva cat si cu fluturele).

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”