Accesorii montura Whity Pool

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de Costel Jambu » 02 Mar 2013, 14:43

florinalin scrie:
Osiris scrie:O alternativa la acele anouri ar fi:
a1.jpg
Si mai ieftine 16.5 ron si mai multe la plic 20 buc
stii cumva unde se gasesc?
Daca te vei uita mai bine la poza vei vedea si unde se gasesc, in ce magazin.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 02 Mar 2013, 15:25

da...super tare. nu te superi ca l-am imprumutat............... :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 02 Mar 2013, 17:01

florinalin scrie:da...super tare. nu te superi ca l-am imprumutat............... :)
E Ok , se pare ca nu sunt singurul care simte in acest mod.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 02 Mar 2013, 19:20

pai pana la urma cred ca asta e scopul final.....sa ne simtim bine pe balta si in natura. daca mai prindem si peste...e un bonus :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mikif » 03 Mar 2013, 12:07

florinalin scrie:
Osiris scrie:O alternativa la acele anouri ar fi:
a1.jpg
Si mai ieftine 16.5 ron si mai multe la plic 20 buc
stii cumva unde se gasesc?
la totalfishing.ro

Post Editat->Gor965
In cadrul subiectelor tehnice discutate pe forum, este interzisa postarea de link-uri directe catre pagina de home a magazinelor on-line (altele decat cele partenere ale sit-ului Infopescar), singurele link-uri permise fiind cele directe catre un anumit produs.
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 03 Mar 2013, 20:15

Mi'aitza ce facusi bre?
Oricum am retinut , multzam fain pentru ponturi.
Intotdeauna te voi aprecia la adevarata ta valoare. Respecte!!!
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de Osiris » 04 Mar 2013, 02:19

Le-am luat, sunt facut dintr-un plastic dur deci, nu se rasucesc sau rup repede, intra f bine si usor in pop-up si daca insisti "opritorul" intra si el, filetul fiind conic, isi face treaba perfect.
Concluzia: merita fiecare leut.
Ma bucur ca am putut fi de ajutor. o:-)

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 05 Mar 2013, 12:45

In sfarsit am reusit si eu sa fac rost de toate accesoriile pentru aceasta montura, adica mai exact anoul cu filet si adaptorul Whity pool (tubul contractabil curbat). Am sa ma apuc azi sa fac o montura si la prima iesire pe balta am sa o folosesc.
Imi poate spune cineva care a folosit aceasta montura cate ceva despre ea? Daca este eficace? Ca pe la TV vad ca e laudata.... :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 05 Mar 2013, 19:03

Eu cred ca nu se justifica banutii investiti in sensul ca poate montura este cu 1 % mai eficace ( din cauza prelungirii carligului si a unghiului de atac mai agresiv ) decat o montura clasica de pop-up facuta ca la carte . Si la montura 360 grade s-a facut reclama anterior , ei si ce a demonstrat montura superioritate absoluta ? Eu zic ca nu , de aceea nu o foloseste toata lumea . Al naibii sa fiu daca am vazut pe cineva la concursuri ca da cu uiti pool a ,poate in mod exceptional , in schimb reclama se face pentru a se putea vinde accesoriile. Eu nu dau punctaj maxim monturii , pierde la costuri foarte mult , la dificultatea conceperii monturii , fata de formula clasica si castiga doar putin la eficacitate.
Acum ca ai luat componentele iti doresc doar sa nu ratezi nicio bucata !!!!!!!!!!!
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 05 Mar 2013, 19:45

sa stii ca de facut se face foarte usor, am facut azi una, iti ia maxim 10 minute sa o faci odata ce ai toate piesele puse pe masa. Referitor la costuri, intr-adevar....este o montura scumpa. Daca stau si socotesc iasa asa: 22 lei pachetul de 10 anouri, 25 lei pachetul de adaptor whithy pool 10 bucati, 1.5 lei carligul, plumbul montura 5 lei, opritorul+firul textil+agrafa+alica plumb sa fie si astea 5 lei....iasa cam scumpa montura asta :)
sper sa merite. inca astept parerile celor care au folosit-o
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 05 Mar 2013, 22:23

florinalin scrie:sa stii ca de facut se face foarte usor, am facut azi una, iti ia maxim 10 minute
In 10 min faci 5 monturi standard si 3 D rig.
A si am uitat tu folosesti tubul gata facut dar ce te-ai face daca ai utiliza tub obisnuit termocontractabil ?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 06 Mar 2013, 08:40

pan la urma nu e concurs de rapiditate.....important este sa-si faca treaba orice montura. am sa o testez si vad daca merita
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de Costel Jambu » 09 Mar 2013, 16:49

Am si eu o intrebare pentru voi. Ati avut probleme cu monturile pe care le-ati folosit pana acum? Si daca da, sunteti siguri ca a fost din cauza monturii , in sine, sau ca nu a fost efectuata corect?
Sau este vorba despre altceva , si anume la a experimenta ceva nou?
Intreb acest lucru pentru ca au mai fost monturi revolutionare, care la randul lor se vroiau a fi cele mai bune. Poate gresesc.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 09 Mar 2013, 19:31

Costel Jambu scrie:Am si eu o intrebare pentru voi. Ati avut probleme cu monturile pe care le-ati folosit pana acum? Si daca da, sunteti siguri ca a fost din cauza monturii , in sine, sau ca nu a fost efectuata corect?
Sau este vorba despre altceva , si anume la a experimenta ceva nou?
Intreb acest lucru pentru ca au mai fost monturi revolutionare, care la randul lor se vroiau a fi cele mai bune. Poate gresesc.
Repet ,eu cred ca montura este revolutionara numai din pdvv al pietei si mk .
Cati stiu oare daca montura a fost executata corect ? Eu cred ca sunt putini iar cei care stiu fie ca isi dau seama de greseala si vor corecta montura inca inainte de utilizare in faza de constructie iar daca nu , vor corecta montura dupa primul peste ratat sau dupa pozitia in care a fost intepat pestele. Iar daca montura nu corespunde atunci fi sigur ca nu va fi utilizata.
Experimentul este insa in natura pescarului , experimentam constructia si apoi analizam mecanica , in cazul cand mecanica este corespunzatoare incep comparatiile cu monturile clasice prinzatoare , comparatii de pret , simplitate si eficacitate. Testul suprem este tot al marilor pescari care utilizeaza cu precadere monturi clasice , cat mai simple dar cu mecanica desavarsita , in topul preferintelor fiind momeala critic echilibrata . montura nedetectabila de pesti , unghiul de atac al acului , ascutimea acului ,gradul de linertate al momelii fata de ac precum si miscarea libera si naturala a momelii in apa si sa nu uitam de robustete. Pare complicat dar in realitate monturile clasice si simple indeplinesc toate cerintele daca ai doar putina experienta.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de Costel Jambu » 09 Mar 2013, 19:59

Inteleg foarte bine despre ce vorbiti. Este, pana la urma, si o chestie de logica.
Eu am vrut doar sa intreb: daca montura mea(generalizez) ma satisface pe deplin, ce m-ar face sa experimentez? Poate fi doar curiozitatea , si atat? Sau mai e si moda, ca asa foloseste x si y si este un "must have"?
De fapt, stiu raspunsurile, dar observatiile dvs. cred ca ar putea ajuta multi pescari, care din lipsa banilor, viseaza la cate si mai cate lucruri, fiind nelinistiti mai tot timpul(ca acel ceva ar putea face diferenta daca l-ar putea avea), dar negandindu-se ca cel mai simplu ar putea fi si cel mai bun.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”