Accesorii montura Whity Pool

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 09 Mar 2013, 20:43

ca initiator al acestui topic.....trebuie sa recunosc ca am inceput sa caut accesoriile pt aceasta montura pt ca am vazut-o la TV....poate mirceasd...are dreptate, poate fi doar marketing...sau poate nu. poate montura este de-a dreptul buna, de-asta am si ales sa o incerc.voi pescuii sezonul asta cu ea si voi trage o concluzie. am monturi clasice la care prind destul de bine, nu asta este motivul pt care am decis sa o incerc. purs si simplu prea se vorbeste de bine de ea si vreau sa vad daca e chiar asa..... :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de Costel Jambu » 09 Mar 2013, 22:44

Exact aici am vrut sa ajung. Am pus niste intrebari care s-au vrut a fi retorice.
Problema nu ar trebui pusa in acest fel, cum daca montura ar fi buna, ci daca va fi mai buna decat actuala montura folosita. Din punctul meu de vedere, nu vad de ce as schimba ceva ce merge foarte bine?!
Reclama e inima comertului, si asa va fi pana va fi contrazisa de calitate; sau mai bine spus, transparenta calitatii. Daca e calitate+reclama, este foarte bine, chiar ideal.
Succes la testat. :D
Ps.: montura folosita de mine, si care mie imi da cel mai bun randament este montura "blow back".
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 10 Mar 2013, 13:12

A si am uitat sa mai adaug o calitate a unei monturi bune - sa ai incredere in ea.
Este bine sa testezi , este in natura umana , dar nu uitati ca fara a intelege perfect mecanica monturii , rigurile supuse testelor nu vor avea niciodata siguranta si increderea unei monturi bune.
Sfatul meu ar fi ca fiecare montura pe care o testati s-o probati mai intai la rece , mai apoi intr-un recipient cu apa verificand si ajustand mecanica pentru maxima eficienta iar mai apoi in balta punand-o pe acelasi pat de nada si cu aceeasi momeala laolalta cu o montura clasica si prin observare decideti care este mai prinzatoare. La montura uiti pool a-s :D avea doar 2 observatii de facut - alica sa fie aproape critic echilibrata cu pop-up-ul a.i. montura sa intre in gura pestelui la cea mai mica aspiratie si acul trebuie sa fie ager , in rest nu aveti cum s-o gresiti daca folositi accesoriile cumparate.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de bradlly » 11 Mar 2013, 01:09

mirceasd scrie:A si am uitat sa mai adaug o calitate a unei monturi bune - sa ai incredere in ea.
Este bine sa testezi , este in natura umana , dar nu uitati ca fara a intelege perfect mecanica monturii , rigurile supuse testelor nu vor avea niciodata siguranta si increderea unei monturi bune.
Sfatul meu ar fi ca fiecare montura pe care o testati s-o probati mai intai la rece , mai apoi intr-un recipient cu apa verificand si ajustand mecanica pentru maxima eficienta iar mai apoi in balta punand-o pe acelasi pat de nada si cu aceeasi momeala laolalta cu o montura clasica si prin observare decideti care este mai prinzatoare. La montura uiti pool a-s :D avea doar 2 observatii de facut - alica sa fie aproape critic echilibrata cu pop-up-ul a.i. montura sa intre in gura pestelui la cea mai mica aspiratie si acul trebuie sa fie ager , in rest nu aveti cum s-o gresiti daca folositi accesoriile cumparate.
Fire intinse.
LIKE !!! Coane'! Increderea este foarte importanta, eu folosesc aceeasi montura pentru bile,de 3 ani, pentru ca stiu sigur ca nu ratez cu ea ( schimb doar acele si firele in functie de anotimpul in care pescuiesc )
Stima
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 11 Mar 2013, 18:49

bradlly scrie:
mirceasd scrie:A si am uitat sa mai adaug o calitate a unei monturi bune - sa ai incredere in ea.
Este bine sa testezi , este in natura umana , dar nu uitati ca fara a intelege perfect mecanica monturii , rigurile supuse testelor nu vor avea niciodata siguranta si increderea unei monturi bune.
Sfatul meu ar fi ca fiecare montura pe care o testati s-o probati mai intai la rece , mai apoi intr-un recipient cu apa verificand si ajustand mecanica pentru maxima eficienta iar mai apoi in balta punand-o pe acelasi pat de nada si cu aceeasi momeala laolalta cu o montura clasica si prin observare decideti care este mai prinzatoare. La montura uiti pool a-s :D avea doar 2 observatii de facut - alica sa fie aproape critic echilibrata cu pop-up-ul a.i. montura sa intre in gura pestelui la cea mai mica aspiratie si acul trebuie sa fie ager , in rest nu aveti cum s-o gresiti daca folositi accesoriile cumparate.
Fire intinse.
LIKE !!! Coane'! Increderea este foarte importanta, eu folosesc aceeasi montura pentru bile,de 3 ani, pentru ca stiu sigur ca nu ratez cu ea ( schimb doar acele si firele in functie de anotimpul in care pescuiesc )
Stima

Corect Alex , imi place si mie montura ta simpla utilizata de englezul ala batran (i-am uitat numele) in urma cu vreo 20 de ani , el o foloseste si acum dar eu am invatat de la el ca montura este foarte eficace cu bile de fund dar mari de la 20 mm in sus - intr-un fel de aici s-a inspirat Kenny Dorset cand si-a inventat montura lui bestiala pentru pop-up , Ghici de ce KD rig nu este asa de popularizata ? Ca este extrem de simpla si nu are accesorii care pot fi comercializate. Si acum lasam vrajeala hai pe balta coane ca au inflorit si trandafirii in glastre. =))
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 11 Mar 2013, 18:54

nu ne aratati si nou despre ce montura vorbiti?:)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mirceasd » 11 Mar 2013, 21:46

florinalin scrie:nu ne aratati si nou despre ce montura vorbiti?:)

http://www.youtube.com/watch?v=ez73kfw2tL4

Alex daca urmaresti videoclipul ai sa vezi si montura ta simpla si preferata dar cu un mic adaos - corck-ul in boilies pentru echilibrare critica. Chestia cu echilibratul sunt convins ca face toti banii , cand ai o bila grea crapul o absoarbe numai cand ii este foame sau cand este in concurenta cu alti crapi pentru hranire dar cand ansamblul este critic echilibrat poti pacali si un crap mofturos. Deci pot zice ca intradevar montura din partea finala a videoclipului reprezinta un salt pozitiv in timp de aprox 20 ani.
Uiti pool a :D nu mi se pare o inventie chiar atat de tare mai cu seama ca montura a fost inventata odata cu tubul termocontractabil.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de florinalin » 12 Mar 2013, 19:11

am mai vazut montura cu bila de pop-up echilibrata cu alica de plumb, intr-o revista parca. parerea mea este ca merge numai pe un substrat tare si curat, pe unul malos sau cu namol mult......nu prea. si pe aici pe langa craiova numai balti cu namol avem :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mih_IL » 11 Mar 2014, 13:05

In lipsa acelui surubel pentru pop-up-uri cred ca se poate folosi si un anou legat ca pentru MagotRig sau pur si simplu o sarmulita de la opritoarele de cauciuc sau ceva mai gros putin. Adaptari se pot face N , dar trebuie avuta in vedere mecanica monturii. Cred ca ar merge combinatia dintre anou si sarmulita de la opritoare.
I love carp!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mih_IL » 11 Mar 2014, 13:05

In lipsa acelui surubel pentru pop-up-uri cred ca se poate folosi si un anou legat ca pentru MagotRig sau pur si simplu o sarmulita de la opritoarele de cauciuc sau ceva mai gros putin. Adaptari se pot face N , dar trebuie avuta in vedere mecanica monturii. Cred ca ar merge combinatia dintre anou si sarmulita de la opritoare.
I love carp!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Accesorii montura Whity Pool

Mesaj de mih_IL » 11 Mar 2014, 13:12

florinalin scrie:am mai vazut montura cu bila de pop-up echilibrata cu alica de plumb, intr-o revista parca. parerea mea este ca merge numai pe un substrat tare si curat, pe unul malos sau cu namol mult......nu prea. si pe aici pe langa craiova numai balti cu namol avem :)
Eu personal sunt de parere ca aceasta montura merge si pe substrat malos prin natura ei fiind o montura de pop-up, care este foarte util pe ape cu mal. Acea alica se poate muta pe fir, iar montura se poate face mai lunga.
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”