am gresit undeva?

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de vioril » 30 Ian 2012, 19:45

mod util de a tine acele
Fişiere ataşate
poză ssc.JPG

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Ian 2012, 21:41

:O
Nu se poate !
Cei de la Fox au ambalat Sasame ?!
:D

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de cristian505ro » 30 Ian 2012, 21:55

Dan Mitranescu scrie::O
Nu se poate !
Cei de la Fox au ambalat Sasame ?!
:D
Cred ca invers, cei de la Sasame cauta cutii folosite de la Fox :))
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de vioril » 31 Ian 2012, 00:05

nu aveam unde sa tin acele si le-am pus in aceasta cutie . este pentru cei ce vin pe balta si se uita sa vada cu ce pescuiesti .

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de pharaoh » 31 Ian 2012, 00:16

Dan Mitranescu scrie:singurele calitati ale acului trebuie sa ramana ; varful bine ascutit , sa fie subtire si rezistent
Dan, de ce una din calitatile unui carlig este sa fie subtire?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Ian 2012, 04:11

pharaoh scrie:
Dan Mitranescu scrie:singurele calitati ale acului trebuie sa ramana ; varful bine ascutit , sa fie subtire si rezistent
Dan, de ce una din calitatile unui carlig este sa fie subtire?
Mai usor , mai putin vizibil si cel mai important da posibilitatea varfului sa intepe foarte bine.
Acele groase chiar daca au varful foarte bine ascutit nu intra la fel de bine ca cele subtiri datorita conicitatii marite pana la spin .
La fel sunt de preferat acele cu spinul ( contra) cat mai mic.

Se poate face o proba cu diferite ace intepand o coala de hartie. Tensiunea din fir , atunci cand tragem spinul prin hartie ,se simte foarte usor la mana in functie de grosimea acului chiar daca toate sunt ascutite foarte bine.

De cele mai multe ori un crap care nu se inteapa din prima incat spinul sa intre in buza se poate elibera fluturand momeala in gura.
Pentru acelasi motiv se foloseste plumbul greu sau "autoanteparea" in constructia monturii .
Cu firul de la ac cat mai scurt , dar adaptat substratului , tot pentru acest motiv.
Nu trebuiesc lasati timpi crapului sa dea inapoi cand simte pericolul , sau eventual ca a luat o boaba de plastic in gura .

Exista si o parte negativa a acelor subtiri : se dezdoaie mai repede atunci cand experienta este in faza de boboc. :D ( a se vedea niste intamplari ale "profesorului de gramatica" din acest topic :D ).

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de vioril » 31 Ian 2012, 09:51

Dane , cu domn profesor de gramatica am facut echipa atunci cand s-a indreptat acul ,dar tine totusi cont de faptul ca pescuiam intr-o zona care avea 60% agatatura .drilul a fost dril pana in momentul in care s-a intepenit in ceva si nu a mai iesit de acolo decat acul drept . mai mult ca sigur ca a fost un peste intepat aiurea ,care s-a bagat in craci apoi PA SI PUSI .

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Ian 2012, 10:05

Ie cate uni invidiosi pe acest site...si cu asta am spus tot... :D ...stiu...e greu sa vorbeste romaneste dapai sa ma si scri... :D

1. Fox SSC
2. altele...

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Madalin Dirla » 31 Ian 2012, 12:32

Alexandru Mihai scrie:Ie cate uni invidiosi pe acest site...si cu asta am spus tot... :D ...stiu...e greu sa vorbeste romaneste dapai sa ma si scri... :D

1. Fox SSC
2. altele...
Maxx,cand ai descoperit SSC-urile,anul trecut :D ??
Mai sunt si alte firme care fac ace de aceiasi forma si poate calitate mai buna Mugga de la Gardner,Kurv Shank de la Korda,berea o dai tu ;) !!

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de vioril » 31 Ian 2012, 12:38

bai nene , da tu esti cu ochii numai dupa bere ? nu uita ca VINEEEEEEEE : TIC-TAC,TIC-TA,TIC-TAC :!! :!! :!! si tu va trebuii sa dai de baut .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Ian 2012, 14:02

vioril scrie:Dane , cu domn profesor de gramatica am facut echipa atunci cand s-a indreptat acul ,dar tine totusi cont de faptul ca pescuiam intr-o zona care avea 60% agatatura .drilul a fost dril pana in momentul in care s-a intepenit in ceva si nu a mai iesit de acolo decat acul drept . mai mult ca sigur ca a fost un peste intepat aiurea ,care s-a bagat in craci apoi PA SI PUSI .
Viorel ,la domn' profesor se aduna toate.
In ultimii ani nu mi-a rupt niciun peste si nu am dezdoit niciun ac atat timp cat firul nu a fost rasucit pe agataturi.
Pe Chiroiu intr-un concurs scoteam crapii peste plauri ( cei care au fost acolo stiu ) , Pe Tancabesti , Vaci 0 si Planet trageam CAT PUTEAM de crapi intre 6 si 18 kg ca sa nu intre in agataturi si nu am dezdoit niciun ac (sunt filmari )...

Acum vad adevarul !
"un peste ( intepat aiurea) ,care s-a bagat in craci "
Pai la momentul respectiv domn' profesor nu a spus asta !
Cand pestele este agatat si singura tactica de a-l scoate pe care o stii este " brandul " :D ... normal ca trebuie sa cedeze ceva . :D

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Ian 2012, 15:39

Daaa...despre ce vorbim aici?... :D

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de vioril » 31 Ian 2012, 15:44

daca nici domnul profesor nu mai are BRAND ..............................

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Feb 2012, 00:41

Tare rau faza cu brandul si cu cedatul :)) =)) :)) =))
Dan Mitranescu scrie:
vioril scrie:Dane , cu domn profesor de gramatica am facut echipa atunci cand s-a indreptat acul ,dar tine totusi cont de faptul ca pescuiam intr-o zona care avea 60% agatatura .drilul a fost dril pana in momentul in care s-a intepenit in ceva si nu a mai iesit de acolo decat acul drept . mai mult ca sigur ca a fost un peste intepat aiurea ,care s-a bagat in craci apoi PA SI PUSI .
Viorel ,la domn' profesor se aduna toate.
In ultimii ani nu mi-a rupt niciun peste si nu am dezdoit niciun ac atat timp cat firul nu a fost rasucit pe agataturi.
Pe Chiroiu intr-un concurs scoteam crapii peste plauri ( cei care au fost acolo stiu ) , Pe Tancabesti , Vaci 0 si Planet trageam CAT PUTEAM de crapi intre 6 si 18 kg ca sa nu intre in agataturi si nu am dezdoit niciun ac (sunt filmari )...

Acum vad adevarul !
"un peste ( intepat aiurea) ,care s-a bagat in craci "
Pai la momentul respectiv domn' profesor nu a spus asta !
Cand pestele este agatat si singura tactica de a-l scoate pe care o stii este " brandul " :D ... normal ca trebuie sa cedeze ceva . :D

Avatar utilizator
jurnalistu
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 22 Ian 2012, 20:48
Localitate: Pitesti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de jurnalistu » 04 Feb 2012, 14:43

cum se numesc chestiile astea?
Imagine
si acum forface by jurnalistu
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”