am gresit undeva?

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Razvan Pop » 19 Mai 2012, 21:47

Salut,

Aruncati un ochi si pe montura mea?:) Imi place sa fac forfacul mai scurt, 15 cm maxim. Credeti ca este ok unde este pozitionat anoul si distanta de la carlig la bila? Bila este de 20.
Fişiere ataşate
a.jpg

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Laurentiu » 19 Mai 2012, 22:28

Eu as pune un carlig mai mic si parca as mai reduce din distanta dintre bila si carlig, dar poate mi se pare din cauza pozei...

Dar la marimea carligului sigur as umbla.

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Razvan Pop » 19 Mai 2012, 22:36

Carligul este Fox S2 Nr. 4. Crezi ca e mare pt bila de 20? Dar pentru 3-4 boabe de porumb?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Madalin Dirla » 19 Mai 2012, 22:41

Razvan Pop scrie:Carligul este Fox S2 Nr. 4. Crezi ca e mare pt bila de 20? Dar pentru 3-4 boabe de porumb?
Arata super ok Razvan montura ta, eu in loc de anou as pune un varnis siliconic ;) ,daca vrei sa pescuiesti cu porumb te-as sfatui sa folosesti ace mai subtiri(gamakatsu pop-up MB 1 - nr.6,sau camuflaj nr.4 tot de la gamakatsu ;) )

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Razvan Pop » 19 Mai 2012, 22:45

Mersi. Am vazut ca se practica ajustarea lungimii firului de par prin rasucirea tubului de silicon de pe ac. Este ok metoda?

O sa incerc si cu Fox XSC nr. 6...desi nu ma omor dupa forma lor.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Madalin Dirla » 19 Mai 2012, 23:45

Eu prefer sa-mi reglez lungimea firului de par cand imi fac monturile direct cu momeala cu care voi pescui si atunci elimin ajustarea firului de par prin rasucirea varnisului siliconic,este ok si metoda asta cu rasucirea tubului siliconic dar pentru o prezentare cat mai buna a monturii pe substrat eu le fac din "prima" cum doresc.

Razvan Pop scrie:Mersi. Am vazut ca se practica ajustarea lungimii firului de par prin rasucirea tubului de silicon de pe ac. Este ok metoda?

O sa incerc si cu Fox XSC nr. 6...desi nu ma omor dupa forma lor.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2012, 01:03

Am si eu o o intrebare: la monturile cu clips pentru plumb pierdut se poate folosi intre montura si firul principal agrafa? Dupa parerea mea plumbul se poate elibera desfacanduse clipsul chiar daca este agrafa aceea.
Sunt curios daca in concursuri se accepta acea agrafa/vartej.
http://www.aventurilapescuit.ro/tehnici ... b-pierdut/ (despre acest clips vorbesc).
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Razvan Pop » 20 Mai 2012, 12:41

Care ar fi rostul ei? Eu zic ca sunt sanse mai mari sa se incalceasca la aruncare.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2012, 17:08

Rostul ei este comoditatea si rapiditatea in cuplarea/decuplarea monturii.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de pharaoh » 20 Mai 2012, 17:14

Agrafa rapida se poate folosi la orice tip de montura, ce legatura are cu eliberarea plumbului?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Costel Jambu » 20 Mai 2012, 17:33

Razvan Pop scrie:Mersi. Am vazut ca se practica ajustarea lungimii firului de par prin rasucirea tubului de silicon de pe ac. Este ok metoda?

O sa incerc si cu Fox XSC nr. 6...desi nu ma omor dupa forma lor.
Mai e o varianta de ajustare a lungimii firului de par. Eu folosesc 3 marimi de stoppere pentru bile. Am nevoie de distanta mai mare folosesc stopper mai mic; am nevoie de distanta mai mica folosesc stopper mai lung. Despre acestia vorbesc: http://www.totalfishing.ro/stopper-carp ... 13539.html . Simplu si eficient. In plus mai pun si un opritor deasupra bilei, in cazul in care folosesc 2 bile, pentru a le tine grupate.
In rest, montura arata foarte bine si as spune ca distanta dintre carlig si bila este cea corecta. Acelasi tip de ansamblu folosesc si eu, cu anou si am avut rezultate foarte bune.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Costel Jambu » 20 Mai 2012, 17:45

pharaoh scrie:Agrafa rapida se poate folosi la orice tip de montura, ce legatura are cu eliberarea plumbului?
Cred ca se refera la acel clips prin care intra opritorul din plastic si trece prin urechea vartejului, blocand iesirea vartejului din clips. Cred ca despre acesta este vorba: http://www.totalfishing.ro/set-kkarp-sa ... -8012.html .
Nu vad cu ce ar incurca un asemenea clips, atat timp cat plumbul pleaca de pe clips in cazul unei agataturi. Eu, in general, la 2-3 pesti, pierd un plumb, si asta nu din cauza ca se agata montura.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: am gresit undeva?

Mesaj de lucian fiat » 21 Mai 2012, 09:00

Razvan Pop scrie:Carligul este Fox S2 Nr. 4. Crezi ca e mare pt bila de 20? Dar pentru 3-4 boabe de porumb?
pentru porumb eu foosesc de ani de zile, si chiar a fost foarte ok, korda nr6 pentru 3 boabe (4 nu mia pun cama dat rateuri multe ) si pentru 1 sau 2 boabe korda nr 8 ambele cu tija scurta.

pentru bile de 20 poti folosi cu incredere carlige de 6, mie personal nu imi plac carligele mai mari de 6, am pescuit si cu nr 4 dar parca daca trag o linie dealungul anilor cu sigutanta am avut mai putine prezentari decat atunci cand foloseam carlige de 6 sau 8.

am avut partide in care schimbarea unui carlig de 6 cu unul de 8 a schimbat in bine partidele care puteau fi cu rezultate nule.

ramane si la aprecierea ta ce carlige vei folosi, eu iti recoamnd sa incerci si carlige mai mici.
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 21 Mai 2012, 10:57

pharaoh scrie:Agrafa rapida se poate folosi la orice tip de montura, ce legatura are cu eliberarea plumbului?
Ma refer la punctul de legatura intre montura si firul principal. Pot folosi acolo o agrafa rapida in cazul in care montura are clips de eliberare rapida a plumbului in caz de agatatura?

La o montura cu plumbul in-line de exemplu, nu pot folosi agrafa rapida intre montura si linia principala deoarece in caz de ruptura, plumbul nu se mai poate elibera. Este valabil si la montura helicopeter, in caz de ruptura daca folosesti agrafa rapida la imbinarea cu firul principal, pestele ramane cu plumbul in gura.

p.s. eu stiu ca foarte multi pescari folosesc acea agrafa rapida in cazul oricarei monturi dar nu cred daca la un concurs un arbitru ar tolera asa ceva.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de pharaoh » 21 Mai 2012, 12:03

Din cate stiu eu nu se tolereaza asa ceva. Nici macar in cazul monturii cu clips pentru plumb.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”