am gresit undeva?

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: am gresit undeva?

Mesaj de georgemarian » 22 Iul 2012, 18:48

o montura pe care vreau sa o folosesc cu un saculet solubil...
Fişiere ataşate
..
..

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: am gresit undeva?

Mesaj de georgemarian » 22 Iul 2012, 18:49

Scuzati claritatea pozei...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Laurentiu » 22 Iul 2012, 19:41

Cate grame are momitorul ala? De unde l-ai luat?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: am gresit undeva?

Mesaj de georgemarian » 22 Iul 2012, 20:32

Laurentiu scrie:Cate grame are momitorul ala? De unde l-ai luat?
40 grame,din europa,e un roman acolo cu un stand mare,are lucruri bune,si de calitate unele...

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: am gresit undeva?

Mesaj de florinalin » 13 Ian 2013, 19:33

Nu ne spuneti si noua care sunt cele 3 marci pe care le folositi?:)

Eu folosesc in general carlige de marca de top. In primul rand imi plac cum inteapa si cum imi ies monturile cu ele. M-am axat pe 3 marci in ultimii 2 ani. Nu le fac reclama. Acuma, fiecare e liber sa aleaga dupa ce rezultate a avut. Ideea de simplu,eficace si ieftin a lui Dan a dat roade, nimeni nu poate contesta. Eu am patit-o( cu martori pe MV2) cand vartejul ( de marca de top) s-a rupt exact cand pestele intra in minciog. L-am scos ( 14 kg.),iar producatorul(de top),garanta vartejul ( din otel,etc.) la 20 kg. Asa ca...

@Madalin
Corect, e chestie de timp si buget. Dar repet, doar pe carlige mari si cu fir de par lung. La Kurv shank mici,medii nu are nici un rost.[/quote]
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Marius Vintila » 06 Ian 2015, 23:38

Salut!
Ce parere aveti de carligele fara barbeta...sau daca ati debarbetat in scopul de a verifica cum raman in gura pestelui. Am inteles ca dezavantajul carligelor debarbetate (acela ca pestele se poate debarasa mai usor de el) se poate modifica folosind tub termocontractil ca "line aligner". Acesta ar tine presiune pe buza pestelui astfel incat carligul nu are cum sa iasa. M-ar interesa daca o data cu folosirea acestora sa pot scoate carligul mai usor si fara sa las buza pestelui afectata de barbeta care ati vazut ca in unele situatii cand e mai pronuntata, creeaza rani urate.
Ms anticipat!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de florentiniuga » 07 Ian 2015, 01:10

Presupunand ca e vorba de pescuitul la crap, carligele fara barbeta sunt mai eficiente in cazul crapilor mari, care nu dau prea violent din cap. Cei mici (1-3kg) sunt mult mai nervosi in apropierea malului si sansele sa scape sunt crescute. Important e sa fie tensionat firul permanent. Nici nu se mai pune problema sa treci lansetele una pe sub alta sau sa te apleci dupa minciog, fara riscurl de ramane fara peste. Parerea mea e ca nu merita. Carligele debarbetate se folosesc la pesti sensibili, care trebuie eliberati imediat, in general pe rauri de munte la pastrav, clean, etc. specii mai mici sau mai mari de rapitori, la care barbeta chiar poate produce leziuni. Un rapitor cu buza rupta e incapabil sa se mai hraneasca. La crap insa, ranile apar nu atat din cauza barbetei, ci din cauza smuciturilor puternice ale pestelui (sau pescarului !), motiv pentru care carligul pur si simplu taie buza sau o rupe. Cu toate astea, crapul nu sufera prea mult. Mi s-a intamplat, nu o data, sa prind crapi care aveau in buza propriul meu carlig rupt in aceeasi zi sau chiar ora. Asta nu i-a impiedicat sa se hraneasca in continuare. Daca totusi vrei fara barbeta, iti recomand carlige cat mai mici, usoare si cu tija cat mai curbata (gen SSC).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
JDERU01
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 16 Apr 2014, 08:53

Re: am gresit undeva?

Mesaj de JDERU01 » 08 Ian 2015, 20:38

Nici eu nu as pescui cu carlige debarbetate pentru ca pescuiesc pe o balta aproape salbatica,cu pesti mari dar rari sau care se hranesc rar pe patul de nada (au prea multa hrana naturala).In cazul asta nu as risca sa pierd vreo captura din cauza carligului debarbetat.
Pestii mici si "zbuciumati" scapa usor in drill.Imi aduc aminte ca am facut anul trecut 2 partide excelente la caras mare si am folosit niste carlige de 12 korum debarbetate gata legate (fir de par quickstop) venite bonus la niste cutii cu pelete sonubaits.
Aveam prezentari dese dar scapam pestii inainte sa-i bag in minciog.Le-am schimbat cu aceleasi carlige korum barbetate si legate de mine identic.Nu am mai scapat pesti.Concluzia?!...cred ca barbeta are folosul ei.

Legat de carligele de crap.
La un concurs pe care l-am castigat pe lupsanu1 anul trecut,am primit printre altele si un plic de carlige la care nu mai pot efectiv sa renunt.Le consider top of the top.
Gold Label Tackle Penetrator One Hooks nr.4 si nr.6
Plicul ala avea 10 buc pe care le-am impartit cu un prieten.Amandoi am pescuit pe balti diferite si am ajuns la concluzia ca un peste care se atinge de carligul asta este ca si prins.
Din pacate le-am pierdut destul de repede pt ca balta aia are multi copaci pe fund si multa agatatura dar mi-am comandat din anglia inca 4 seturi pentru ca in Romania nu am mai gasit pe nicaieri.

Sa le luati in calcul stimati colegi pescari pentru ca sint foarte calitative si la un pret foarte decent.
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”