Montura cu porumb flotant

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de sdaniel » 25 Mai 2012, 16:47

osc1or scrie:http://danmitranescu.ro/159-49/MOMITOAR ... AT-55g.php despre acest momitor este vorba
http://danmitranescu.ro/159-715/MOMITOA ... IT-MV2.php


Renunta la stoperul de pe firul de par , la antitangle sleevs , tub termo.
Construiesti o montura simpla , un fir textil suplu(matasos) , carlig nr 4-6 , 2 plastice , un varnis mai mic si fir intins.
Dan Serban

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de osc1or » 29 Mai 2012, 11:18

Un fir textil de 15lb este suficient?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de sdaniel » 01 Iun 2012, 17:46

osc1or scrie:Un fir textil de 15lb este suficient?
10-15 lbs , moale sa fie . Acum depinde si in ce conditii pescuiesti agatatura/scoici ..
Dan Serban

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 17:55

am cumparat un plic de ace ashima c 420 si boabe enterprise in diverse arome de la senzor, si dupa ce am facut montura cu 2 plastice am avut surpriza sa constat ca, carligul este prea usor si se ridica la suprafata apei cu tot cu boabe, cum e mai bine sa fie echilibrat cu alica de plumb sub carlig, astfel incat carligul va sta in coada, sau sub boabe si carligul va sta pe substrat si doar boabele se vor ridica??!!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de Alexandru Mihai » 01 Iun 2012, 17:59

suspectu2 scrie:am cumparat un plic de ace ashima c 420 si boabe enterprise in diverse arome de la senzor, si dupa ce am facut montura cu 2 plastice am avut surpriza sa constat ca, carligul este prea usor si se ridica la suprafata apei cu tot cu boabe, cum e mai bine sa fie echilibrat cu alica de plumb sub carlig, astfel incat carligul va sta in coada, sau sub boabe si carligul va sta pe substrat si doar boabele se vor ridica??!!
Pune o boaba Enterprise si una normala de la Predator si o sa stea perfect ( langa ac sa fie Predatorul ).
IMG_0180.JPG

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 18:02

nu stiu daca o sa gasesc predator in ploiesti, dar o chinezarie pot folosii???

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de Alexandru Mihai » 01 Iun 2012, 18:05

suspectu2 scrie:nu stiu daca o sa gasesc predator in ploiesti, dar o chinezarie pot folosii???
Da, poti folosi si o chinezarie.

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 18:12

gata, am facut o proba si este in regula , multumesc de lamurire

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 21:23

domnule Alexandru, imi spuneti si mie va rog ce ac si ce marime folositi in imagine, pentru ca vad ca se echilibreaza usor fara prea multe ajustari, si mai observ pe carlig aproape de varf o biluta , e pusa de dvs sau de la vasul cu apa mi se pare mie???

Si a doua intrebare : ce arome credeti ca sunt mai prinzatoare pentru plastice, eu am : miere, porumb dulce, csl, usturoi , squid$ octopus si planet 1016 , ma refer la boabele in dip de la senzor, se pot combina aromele intre ele? adica sa pun pe firul de par o boaba de o arma si a doua de alta aroma? Si mai e o chestiune legata de culori, in 3 partide facute pe pleasa am luat peste la boaba rosie deasupra, ultima data, si de fapt cel mai bine din toate partidele facute pe pleasa, am luat cand boaba galbena era deasupra, ma gandesc ca poate asa a fost optiunea pestelui in ziua aia, sau asa e mai bine???


Scuze pentru atatea intrebari, incerc si eu sa aflu cat mai multe

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de Alexandru Mihai » 01 Iun 2012, 21:34

suspectu2 scrie:domnule Alexandru, imi spuneti si mie va rog ce ac si ce marime folositi in imagine, pentru ca vad ca se echilibreaza usor fara prea multe ajustari, si mai observ pe carlig aproape de varf o biluta , e pusa de dvs sau de la vasul cu apa mi se pare mie???

In imagine este un carlig Ashima numarul 2, in general folosesc Sasame numarul 1 si SSC-uri de la Fox diferite masuri ( depinde unde pescuiesc ), nu este nici o biluta, doar o picatura de apa.

Si a doua intrebare : ce arome credeti ca sunt mai prinzatoare pentru plastice, eu am : miere, porumb dulce, csl, usturoi , squid$ octopus si planet 1016 , ma refer la boabele in dip de la senzor, se pot combina aromele intre ele? adica sa pun pe firul de par o boaba de o arma si a doua de alta aroma? Si mai e o chestiune legata de culori, in 3 partide facute pe pleasa am luat peste la boaba rosie deasupra, ultima data, si de fapt cel mai bine din toate partidele facute pe pleasa, am luat cand boaba galbena era deasupra, ma gandesc ca poate asa a fost optiunea pestelui in ziua aia, sau asa e mai bine???

Eu nu folosesc nici o aroma, asa cum le scot din plic asa dau cu ele, in legatura cu culorile...eu asa dau...galben sus si rosu jos...nu cred ca are vreo importanta, am dat si invers si prezentarile au fost identice.


Scuze pentru atatea intrebari, incerc si eu sa aflu cat mai multe

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de suspectu2 » 03 Iun 2012, 07:07

am gasit prin casa cateva ace korda nr 4 care se echilibreaza usor si fara probleme cu 2 bnoabe enterprise, dar ma gandesc ca a e cam mare carligul??!!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de Alexandru Mihai » 03 Iun 2012, 17:53

suspectu2 scrie:am gasit prin casa cateva ace korda nr 4 care se echilibreaza usor si fara probleme cu 2 bnoabe enterprise, dar ma gandesc ca a e cam mare carligul??!!
...numai tu poti sa sti daca este mare sau mic...doar tu pescuiesti cu ele.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 30 Dec 2012, 14:29

Voi pe care ati folosio ? atentie nu ma leg de flotabilitate ci doar de realizare (flotabilitatea o da fiecare asa cum credem )

Montura 1 :
- fir: sufix sheath skin 15 lb, cu camasa - am decojit jumatate
- ac gardner mugga convert nr 8
- tub siliconic pentru aliniere
- sleev gardner
- porumb Mitranescu

Montura 2 :
- fir: sufix nuflex 20 lb
- ac gardner mugga convert nr 8
- tub siliconic pentru aliniere
- sleev esp ( mult mai dur decat gardner )
- porumb enterprise

Montura 3 :
- fir: sufix herculine blend 15 lb.
- ac off set nr.6 - nu mai stiu marca il aveam in trusa - doar forma ma intereseaza!!!
- tub siliconic pentru aliniere
- vartej nr 8 normal prologic
- porumb enterprise + Mitranescu
Fişiere ataşate
CAM00072.jpg
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de cai99 » 30 Dec 2012, 18:08

SALUT !!! Eu optez pentru prima varianta. RESPECT !!

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 30 Dec 2012, 19:22

Ok, am notat, de mentionat faptul ca in primavara le voi testa pe toate 3, utilizand momitoare rasucite de la Dan Mitranescu, pe o balta cu populatie mare de crap, intr-un interval de 24 ore. Montura castigatoare va fi utilizata in primul concurs amical organizat pe aceasta balta.

Stima.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”