Montura cu porumb flotant

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 03 Ian 2013, 23:28

nici o alta parere...hm :-/ , inseamna ca toata lumea leaga ace @-) ? sau nu v-ati trezit din betia de revelion :)) !!!
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de osc1or » 03 Ian 2013, 23:51

Si eu folosesc monturi ceva in genul variantei nr.1 (nu am la indemana o poza acum sa arat exact) cu 2 mici modificari: nu decejesc atat de mult firul ci la max 1cm de carlig iar ca sleeve folosesc con de protectie pt plumb inline (mi se pare mai fiabil, il aplici si il scoti mult mai repede).
Am si riguri cu fir textil matasos fara camasa la care folosesc sleeve de protectie, dar folosesc mai rar..
P.S. de ce pui varnisurile atat de lungi pe carlig? mai mult de 2-3mm lungime nu ai nevoie...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Ian 2013, 01:25

toate variantele sunt ok iar preferata ar fi varianta 3 **==

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 02:19

osc1or scrie:P.S. de ce pui varnisurile atat de lungi pe carlig? mai mult de 2-3mm lungime nu ai nevoie...
Am avut surpriza neplacuta ca in zilele calduroase de vara, cand apa era destul de calda, dupa 5,6 pesti prinsi varnisul sa cedeze, se taia pur si simplu. Rolul varnisulu este clar, de ghidaj, el nu trebuie sa stea stramt pe ac, dar macar sa nu se rupa.
Acum folosesc o chinezarie care se comporta ok, nu se taie, aluneca usor spre ochetul carligului cu conditia sa fie de vreo 3-4 mm, si apropo il folosesc doar la plastice, la bile nu folosesc deloc ;)
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 02:52

Eu folosesc o bucata de la un tub antitangle gardner ramasa de la o montura stricata.
imi ajung cei 30-40cm de tub cred ca 20 sezoane ;))
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 02:57

iar la varianta 3 de ce folosesti vartej? cum atasezi rigul care se termina cu vartej de agrafa rapida a monturii? nu are nevoie de o securizare cu un tub de silicon? nu exista si riscuri mai mari de incurcare la aruncare?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 03:40

osc1or scrie:iar la varianta 3 de ce folosesti vartej? cum atasezi rigul care se termina cu vartej de agrafa rapida a monturii? nu are nevoie de o securizare cu un tub de silicon? nu exista si riscuri mai mari de incurcare la aruncare?
Nu stiu daca ai observat da pe la concursuri majoritatea folosesc vartej, practic treci inaintasul prin tija momitorului si il legi " ochi in ochi " cu vartejul sub momitor, la fel si rigul. Simplu si eficient, fara costuri suplimentare. Daca te uiti la filmarile de la campionatului national de la Corbu ( cat si la concursurile de pe Moara ), eu unul am observat tipul asta de montura fara sleev, fara agrafa rapida si nu numai la monturile cu plastice cat si la cele cu bile. Sa te uiti atent si la monturile celor de la Energy, unde culmea mie mi se pare forfacul de cel putin 25 cm, dar nu cu momitor ci cu plumb in line.( o sa caut o poza sa o pun ), unde nu folosesc sleev ci vartej.

Daca faci forfacul de 7-8 cm o sa vezi ca acul nu poate ajunge peste un momitor incarcat cu mamaliga sau alt mix, sa se agate de tija acestuia.

La montura cu plumb in line intradevar folosesc sleev fara sa stau la discutie, dar la plastice am incercat si cu vartej si nu este nici o diferenta din ce am observat eu.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 03:48

osc1or scrie:Eu folosesc o bucata de la un tub antitangle gardner ramasa de la o montura stricata.
imi ajung cei 30-40cm de tub cred ca 20 sezoane ;))
la un moment dat m folosit si eu de la gardner, erau la un moment dat la set de 3 x 5 m sau ceva de genul, maro si gri.numai ca...mi s-au parut prea rigide, casante, sfaramicioase daca pot spune asa, compozitia lor fiind de asa natura incat sa fie grele sa stea pe substrat.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 03:56

bradlly scrie:Sa te uiti atent si la monturile celor de la Energy, unde culmea mie mi se pare forfacul de cel putin 25 cm, dar nu cu momitor ci cu plumb in line.( o sa caut o poza sa o pun ), unde nu folosesc sleev ci vartej.
Scuze aici am facut eu o confuzie, dar ramane valabil cu vartejul pentru momitor.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 04:04

ia vezi monturile astea...si erau baietii de la Baricada la cupa Rig. Daca le gasesc si p'alea cu monturile lu Tata Nitu...sunt tare...sa vezi acolo... simplitate ;) nu cum la impopotonam noi de nu mai stim pe ce accesorii sa mai dam banii.
Fişiere ataşate
cupa rig - 2.jpg
cupa rig - 1.jpg
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Montura cu porumb flotant

Mesaj de bradlly » 04 Ian 2013, 12:47

Doripesco - Cupa Anaconda, ed 1, 2012 , uite monturile lui Tata Nitu.
Fişiere ataşate
cad1230.jpg
cad1229.jpg
cad1122.jpg
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”