montura momitor cu tija si fara tija

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Dec 2010, 23:21

Dan Mitranescu scrie:
Clabuc scrie:Deci exista 3 feluri de pescuit cu momitor :
- momitor culisant
- semiculisant (cel cu opritor la 3 cm)
- semifix (momitoarele de la magazinul lui Dan care nu culiseaza deloc)

acum o sa abuzez putin de amabilitatea voastra si o sa intreb ce avantaje/dezavanteje are fiecare si in functie de ce ar trebui folosit unul in detrimentul celorlalte.
Montura cu opritor siliconic deasupra tijei o folosesc pentru urmatoarele motive :

- atunci cand folosesc saculet solubil ( chiar si langa momitor ) acesta la impactul cu apa smulge vartejul din locasul special unde este infipt anuland autoanteparea. Opritorul este mutat putin ... atata tot.

- firul este liber prin tija si poate sa-si revina din rasucirea realizata in timpul aruncarii . Pe recuperare se pot face niste stopuri cu detensionarea firului in care acesta se rasuceste in sens invers de cat a fost torsionat.

-pentru ca folosesc toate rebuturile pe care le am la turnarea momitoarelor , mai ales acelea care nu au prelungirea tijei pe care pot sa bag varnisul siliconic ... :D

Dane,dai tot din casa acum :D ?????

Avatar utilizator
mihaiberes
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 01 Noi 2009, 11:38
Localitate: Cluj Napoca

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de mihaiberes » 28 Dec 2010, 21:41

Ca sa evit cele descrise mai sus adica incurcaturi ale forfacului in tija momitorului sau chiar in sarma din care e realizat eu infig tija carligului in mixul de momitor.Iar ca sa controlez cum cade momitorul in apa mi-am modificat
putin toate momitoarele , adica le-am adaugat cate un plumb excentric (cap de jig de 30 gr).Totdeauna momitorul cade pe aceeasi parte ,iar la recuperare momitorul nu se mai rasuceste prin apa.Cine nu e satul de firele rasucite dupa o partida de pescuit cu momitor?? Daca suna interesant o sa pun si poze.
Multi indivizi din societatea moderna sunt ca barcagiii: trag la vasle dar stau cu spatele la viitor. (Henry Coanda)

Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de smokey » 30 Dec 2010, 15:47

te rog sa pui si o poza
multumesc
un alt maniac al pescuitului

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de craparulsef » 30 Dec 2010, 16:45

smokey scrie:te rog sa pui si o poza ...
Dacă ajută cu ceva ... sunt câteva imagini şi un articol publicate de mine în acest sens, în primul supliment al revistei Aventuri ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Madalin Dirla » 30 Dec 2010, 18:45

mihaiberes scrie:Ca sa evit cele descrise mai sus adica incurcaturi ale forfacului in tija momitorului sau chiar in sarma din care e realizat eu infig tija carligului in mixul de momitor.Iar ca sa controlez cum cade momitorul in apa mi-am modificat
putin toate momitoarele , adica le-am adaugat cate un plumb excentric (cap de jig de 30 gr).Totdeauna momitorul cade pe aceeasi parte ,iar la recuperare momitorul nu se mai rasuceste prin apa.Cine nu e satul de firele rasucite dupa o partida de pescuit cu momitor?? Daca suna interesant o sa pun si poze.

Sistemul care il folosim noi cu opritor deasupra mimitorului la 2-3 cm permite firului sa lucreze direc cu vartejul de la forfac evitandu-se rasucirea acestuia ;) .

Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de smokey » 31 Dec 2010, 10:27

craparulsef scrie:
smokey scrie:te rog sa pui si o poza ...
Dacă ajută cu ceva ... sunt câteva imagini şi un articol publicate de mine în acest sens, în primul supliment al revistei Aventuri ...
In ce numar ??sau din ce luna sau din ce an??
sau daca poti sa pui un link.
un alt maniac al pescuitului

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de craparulsef » 01 Ian 2011, 01:16

smokey scrie:...In ce numar ??sau din ce luna sau din ce an??
sau daca poti sa pui un link.
Anul acesta în toamnă, revista a publicat prima broșură supliment, (se cumpăra odată cu revista), un fel de ABC al pescarului începător, în cuprinsul căreia, undeva pe la sfârșit sunt câteva pagini cu un articol ce se vrea a fi un ghid, pentru cei ce doresc cu resurse minime să poată prinde un crap în deltă. Articolul a fost scris de mine şi i-am alăturat câteva imagini în care se vad în mâna mea stângă momitoare încărcate în diferite situații cu explicațiile alăturate.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de smokey » 02 Ian 2011, 14:45

a ,da o am multumesc mult
un alt maniac al pescuitului

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de BerNard » 02 Ian 2011, 14:59

foarte folositoare aceste ghiduri...pentru mine am gasit multe lucruri interesante...ba chiar le poti lua cu tine pe balta
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
radzu56
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2011, 00:41

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de radzu56 » 20 Mar 2011, 01:03

poate sa-mi spuna cineva distantele dintre: momitor si ac SI momitor si agrafa de la inaintas

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de georgemarian » 20 Mar 2011, 19:43

domnule dan mitranescu,momitorul de la dvs mi se pare cel mai bun,cu unul asemanator dadeam si eu:D nu radeti de mine dar asa am prins,puneam si un saculet solubil de carlig...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Dan Mitranescu » 20 Mar 2011, 20:36

georgemarian scrie:domnule dan mitranescu,momitorul de la dvs mi se pare cel mai bun,cu unul asemanator dadeam si eu:D nu radeti de mine dar asa am prins,puneam si un saculet solubil de carlig...
Si eu sunt multumit de aceste momitoare. Daca ma nemultumea ceva le modificam .

http://danmitranescu.ro/159-48/MOMITOAR ... RS-MV2.php

In viitorul apropiat am sa incerc o varianta cu autoanteparea in interiorul plumbului terminal si totodata plastifierea momitoarelor.

Totodata am sa fac publica si o "smecherie" prin care aceste momitoare nu mai rasucesc firele asa cum o fac toti plumbii si momitoarele atunci cand se pescuieste la distanta.
Am sa fac o inregistrare video pentru mai multe detalii .

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de georgemarian » 20 Mar 2011, 21:42

da,si mie mi se intampla des sa se rasuceasca,am vazut pe pv tv tija arcului sa fie trasa2,3 cm in jos ati vazut...nu se mai rasuceste,am incercat,da nu am putut,dvs ati putea cand il turnati sa lasati tija mai jos,sa nu mai fie exact cat plumbul 2,3 cm mai jos,si sus mai ramane de 10cm s-au nu stiu fiecare isi face de cat vrea....nu stiu,cred ca ar fi o solutie vreau sa incerc...nu stiu daca ati inteles s-au daca este o solutie... :D :D :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Dan Mitranescu » 20 Mar 2011, 22:24

georgemarian scrie:da,si mie mi se intampla des sa se rasuceasca,am vazut pe pv tv tija arcului sa fie trasa2,3 cm in jos ati vazut...nu se mai rasuceste,am incercat,da nu am putut,dvs ati putea cand il turnati sa lasati tija mai jos,sa nu mai fie exact cat plumbul 2,3 cm mai jos,si sus mai ramane de 10cm s-au nu stiu fiecare isi face de cat vrea....nu stiu,cred ca ar fi o solutie vreau sa incerc...nu stiu daca ati inteles s-au daca este o solutie... :D :D :D
Tija mai lunga in fata momitorului nu este benefica atunci cand se foloseste si sac solubil .
La impactul cu apa acesta rupe tija ...

Acelasi lucru se intampla cand pescuim pe apa mica sau substrat tare. Tija lasata mai lunga in fata plumbului se infige in pamant si in momentul recuperarii se frange sau se rupe .

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de georgemarian » 20 Mar 2011, 23:00

ok,am inteles:)foarte buna explicatia...eu o sa ajung la dvs la magazin sa fac provizi...sper sa gasesc si momitoare care pot sa dau cu saculet :D daca se poate

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”