nodul Albright

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: nodul Albright

Mesaj de IULIAN C » 15 Oct 2010, 20:51

lungu mihai scrie:Am o problema cu acest nod Albright deoarece cand il termin si strunesc firele ca sa se stranga bine nodul, monofilamentul aluneca si nodul se desface, unde am gresit? :-??
Mihai,uita-te cu f mare grija sa treci pe final capatul textilului prin directia opusa partii aflate deja in bucla,adica pe cealalta parte,umezesti,strangi f putin de capatul mic al textilului,de preferat sa le tregi pe ambele (textile) simultan,pana ajung sa acopere capatul indoit al buclei.
Abia apoi tragi de fiecare capat de fir in parte,cat si de ele simultan cu o mana pe mono,si una pe textil....dar nu uita sa tii cont de sensul prin care bagi capatul textilului dupa cele 8-10 infasurari!
Anunta-ne daca te lamuresti si reusesti.(Daca nu iti recomand sa urmaresti pe INFOPESCAR TV pana prinzi emisiunea din 15 martie 2008,acolo arata Florentin f detaliat cum se face acest nod..)
Fire-ntinse! ---<><
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

Re: nodul Albright

Mesaj de lungu mihai » 16 Oct 2010, 13:20

Multumesc foarte mult Iulian, in sfarsit in urma sfaturilor primite am reusit sa fac un nod Albright sanatos. Inca o data mersi la toti pentru ajutor si rabdarea de care dati dovada cu un incepator. fire intinse la toti

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: nodul Albright

Mesaj de danipa » 26 Sep 2013, 09:50

fratilor am facut nodul asta de milioane de ori si mi-a iesit de fiecare data folosind-ul cu succes. fiti atenti acum!
il fac cu un trabucco tournament 0,28 si un textil climax superbraid 0,25,matisand si textilul peste bucla sau mono peste textil dar de fiecare data mi se rupe mono exact din nod ramanand in nod doar partea scurta a mono-ului. care dracu sa fie problema ?
unul din ele sa fie de calitate indoielnica?
ambele sunt noi !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: nodul Albright

Mesaj de gor965 » 26 Sep 2013, 10:51

danipa scrie:fratilor am facut nodul asta de milioane de ori si mi-a iesit de fiecare data folosind-ul cu succes. fiti atenti acum!
il fac cu un trabucco tournament 0,28 si un textil climax superbraid 0,25,matisand si textilul peste bucla sau mono peste textil dar de fiecare data mi se rupe mono exact din nod ramanand in nod doar partea scurta a mono-ului. care dracu sa fie problema ?
unul din ele sa fie de calitate indoielnica?
ambele sunt noi !
Pai si care-i problema...ca de rupt se rupe corect, in sensul in care textilul e mai rezistent si produce o strangulare pe mono exact in zona nodului ! Sa intelegem ca se rupe usor ? ...si de ce spiralezi mono peste textil , cand la Albright se spiraleaza firul mai subtire (mai moale) ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: nodul Albright

Mesaj de danipa » 26 Sep 2013, 22:29

se rupe oricum l-as bobina ori textil peste mono si invers nu reusesc. am descoperit astazi dupa lupte seculare urmatorul nod: fac o bucla cu mono exact ca la albright introduc textilul si bobinez in sensul opus buclei de 6 ori si inapoi de 4 ori apoi introduc capatul textilului prin bucla ca si la albright. l-am testat de mai multe ori si se rupe mono-ul dar nu de la nod ci din alt punct mai indepartat nodului la o greutate de peste 10kg. asta consider eu ca se rupe corect nu ca inainte fix din nod. astept sa-l discutam
ms ca te-ai implicat gor
am uitat sa precizez ca inainte se rupea din nod cu o greutate de 3kg

Avatar utilizator
sebastianlapescuit
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 23 Aug 2013, 11:33

Re: nodul Albright

Mesaj de sebastianlapescuit » 27 Sep 2013, 11:53

la 10 kg e normal sa se rupa mono... daca nu se rupe in nod atunci l-ai facut cum trebuie.

de ce nu folositi nodul leader?

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: nodul Albright

Mesaj de danipa » 27 Sep 2013, 17:36

asta am zis si eu ca asa trebuie sa cedeze un fir...nu din nod.
sunt multumit acum,poate de aici mai invata lumea:D

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: nodul Albright

Mesaj de neverback » 15 Feb 2014, 16:11

este valabil si daca textilul este mai gros decat mono ? de ex textil 0,24 si mono 0,22

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”