sunt realizate corect????

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de atb333atb » 21 Mar 2013, 11:42

Imbatabila nu este dupa parerea multora pentru ca un wide gape cu tub termo de dimensiunea corecta este in mai multe situatii superior celui curv shank. Exista situatii in care folosit corect cel din urma este mai bun dar sunt mai putine acele situatii.
In alta ordine de ideei este extrem de simplu sa pui un tub termo!!! extem!! nu toate monturile trebe facute pe balta (desi daca ai un ibric si sursa de foc) se pot face si acolo.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de florinalin » 21 Mar 2013, 11:49

pai pui tub termo pe wide gape ca sa faci ce face kurv shank, nu? atunci de ce sa nu-l folosesti direct........
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: sunt realizate corect????

Mesaj de atb333atb » 23 Mar 2013, 12:07

Pentru ca deschiderea este alta. Deaia ii spune wide. Si nu se pune tub ca sa-l faci kurv ci ca sa-i imprimi o mecanica similara. E vorba si de comoditate. Si eu am cateva modele de carlige cu tija curbata pentru cand nu am timp sau pentru anumite monturi care se realizeaza mai bine cu acestea de genul Shot rig, kd, mugga rig sau cand fol o singura bila critic echilibrata dar pentru mine carligul ce-l mai folosit este wide gape. Si asta fara sa pescuiesc plantat prea des sau in agatatura, situatii in care acest model prin rezistenta mai aduce inca un avantaj.

Ps. Chiar si modelelor de carlige curbate se mai poate adauga tub termo pentru o agresivitate mai mare. Si nu ma refer la withy pool ci la monturi normale la care se mai accentueaza unghiul la care iese firul cu inca 45 grade.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”