Okuma Distance Carp Pro 60

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
ionut_catalin
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mar 2013, 15:04
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de ionut_catalin » 08 Apr 2013, 19:26

probleme de familie ? va rog sa le expuneti aici, asta nu este un topic de Scule si accesorii ... :)) ciudata intorsatura a luat topicul asta ;)
Keep calm and go fishing

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de Allen Besnovich » 08 Apr 2013, 21:18

Mai exageram si noi cateodata :D din cauza vremii!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
ionut_catalin
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mar 2013, 15:04
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de ionut_catalin » 10 Apr 2013, 23:01

sunt cam 90% decis sa cumpar HAKUYO MTX 14 - 3,90 m -3,75 lbs am fost la magazinul domnului Dan Mitranescu si m-am jucat cu ea putin finisaje foarte bune pentru o lanseta din categoria ei usoara si puternica.
Ramane sa ma decid pentru mulinete: Okuma Distance Carp Pro 60 sau Okuma Axeon V2 AXII-80/60..hmmm?
ceva pareri ar ajuta :D
Keep calm and go fishing

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de Allen Besnovich » 10 Apr 2013, 23:58

Eu as alege Distance Carp Pro. Are rulmenti aproape dublu la numar, si tambur de rezerva din aluminiu!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 24 Noi 2013, 23:58

ionut spune mi te rog daca ti ai luat Okuma Distance Carp Pro 60 ce parere ai de ele? si eu ma gandesc sa mi iau un set de 3, si am aceeasi probleme nu ma pot hotara intre car pro si axeon. acum un un set de penn 750 surf master, cel putin o clasa peste okuma dar am o problema cu ele ca sunt gri si nu mi plac deloc...:))

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de marian_popescu » 25 Noi 2013, 10:36

penn surfmaster, cel putin la exterior, este identica cu attak tournament in cele mai mici detalii. am si eu, dar nu pot spune ca sunt peste okuma. ba din contra.
nu va ganditi ca se ridica la standardele cu care ne-a obisnuit penn la mulinetele pentru apa sarata
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de gor965 » 25 Noi 2013, 11:00

hascecalex scrie:....... penn 750 surf master, cel putin o clasa peste okuma .........
Cum ti-ai dat seama ca sunt cu o clasa peste Okuma ?...si fata de care model de la Okuma ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 25 Noi 2013, 17:11

penn vs powerliner!
la penn miscare de rotatie ii mult mai corecta daca pot sa spun asa, sistem worm shaft, pe cand okuma are 2 roti ovale care dau o miscare rotunda care (parerea mea ) imi da senzatia ii intrerupta. am desfacut ambele modele, la powerliner flansa pe care sta tamburul este de plastic la pen este metal identic cu daiwa , discurile de frictiune de la frana pe fata sunt de pasla la penn tefon. penn-urile au incheiat al 2 lea sezon si nu au nici o problema in afara ca a sarit in unele locuri vopseaua, la 2 powerliner tot dupa 2 sezoane ce i drept ca estetic nu au nici o problema dar nu se mai aude frana pe fata si nici la bait runner. tambur de grafit la penn de aluminiu.
inca odata spun parerea mea..:)
Ultima oară modificat 25 Noi 2013, 19:35 de către hascecalex, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 25 Noi 2013, 17:13

poate este cineva sa ne dea detalii de distance carp pro 60 ca ma gandesc sa mi iau un set :)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de marian_popescu » 26 Noi 2013, 09:00

sub "flansa" de plastic pe care sta tamburul la okuma, e una din metal (daca nu confund eu piesele). intradevar asezarea firului e superioara fata de powerliner, dar era vorba de alt model de okuma

am pescuit atat okuma (oryx, longbow si powerliner) in conditii de forta si uzura la maxim (dunare, ploi, noroaie, zapada) si nu am avut nicio problema. anul trecut am avut si attakul (e mulineta mea de marker pentru ca aseaza firul bine, e usoara si ma ajuta frana rapida - o gluma a sistemului de frana rapida de la shimano) in aceleasi conditii intr-o partida. diferenta de forta sa simte serior fara de okuma, probabil din cauza diferentei de raport de recuperare

nu spun ca penn-ul ala (care n-are nimic in comun cu mulinetele care fac legea in pescuitul la somn sau in apa sarata) e mai slab decat okuma. dar de ce sa dea omu atatia bani alora de la mim team cand varianta raposatului gipo e mult mai ieftina?

eu nu as erge nici pe okuma, nici pe penn
as cauta in bazaruri, gasesti mulinete mai bune in preturi decente
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 26 Noi 2013, 16:23

eu zic ca penn oarecum isi merita banii, de asemenea powerliner ii o mulineta super raport calitate pret mai ales ca le am vazut pe okazii ca se vand fara tva. dar cum am zis sunt curios daca a avut cineva in mana un carp distance ca imi place cum arata si sunt curios o camparatie carp pro distance 60 si powerliner.

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 27 Noi 2013, 19:59

chiar nu este nici o persoana care sa fi avut in mana o mulineta okuma distance carp pro 60??? sa ne dea ceva detali...

Avatar utilizator
tyty bulgaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2012, 22:06

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de tyty bulgaru » 30 Noi 2013, 23:15

Am fost eu astazi la big fish si am probat un distance pro 80 . Nu prea mia placut si unde mai pui ca nu are nici tabur de rezeva si costa 350 de lei

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de osc1or » 30 Noi 2013, 23:54

Eu am distance carp pro dar este modelul integrator, are baitrunner in tambur.
Exceptand baitunnerul din tambur care este un jeg, mulineta imi place foarte mult, infasoara firul extraordinar de bine. Este inchegata calumea, nu are jocuri, ruleaza foarte bine. Este clar cea mai buna mulineta Okuma pe care am avut-o. (am mai avut longbow, powerliner, axeon, spector)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
hascecalex
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 26 Noi 2012, 22:25

Re: Okuma Distance Carp Pro 60

Mesaj de hascecalex » 01 Dec 2013, 13:45

multumesc mult pt detalii

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”