Okuma longbow 665

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 19:22

pastreaza mulineta aia clar
am inteles ca mai vrei sa iti iei 3 mulinete pt a completa setul? cumpara-ti cele 3 mulinete powerliner daca ai bani (noi sau sh este treaba ta)
nu e nici o problema daca ai mulinete diferite pe balta ;)) chiar vei observa diferentele dintre ele
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 19:26

osc1or scrie:pastreaza mulineta aia clar
am inteles ca mai vrei sa iti iei 3 mulinete pt a completa setul? cumpara-ti cele 3 mulinete powerliner daca ai bani (noi sau sh este treaba ta)
nu e nici o problema daca ai mulinete diferite pe balta ;)) chiar vei observa diferentele dintre ele

Nu vreau asa , vreau ca toate 4 sa fie la fel.
Oricum mai dureaza pana fac setul de 4 , nu am o situatie financiara chiar asa buna sa imi cumpar totul deodata.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Ian 2013, 06:16

osc1or scrie:si... de ce sa o vinzi ca nu inteleg?
osc1or scrie:E facute pentru dunare sau delta, pe balta poti pescui cu ea decat cand bate vantul puternic.
Marele minus al acestei mulinete este ca nu poti pescui cu ea pe Olt.
osc1or scrie:am avut eu longbow 660
e o mulineta low cost ok, dar nu are tambur long cast iar acest lucru va incepe sa te deranjeze mai repede sau mai tarziu...
eu mi-am vandut mulinetele acum 1 luna la jumatate de pret desi erau ca si noi din acest inconvenient...
Eu iti recomand sa iti iei altceva....

Uite de ce vrea sa le vanda. Eu sunt de parere ca in banii ei, longbow este cea mai buna si mai fiabila mulineta de pe piata. Nu e longcast? nu aseaza firul bine? Oricum ca incepator, chiar daca iti iei basia, nu lansezi mai departe pentru ca intervine lipsa de experienta.
Tine cont ca el este incepator, e primul lui set de lansete de crap. Iar ansamblul care si l-a ales, e perfect pentru el.

ps: eu am avut longbow, am facut upgrade la attack 5500FR si cand am vazut cat de proaste sunt, si ca de fapt e o mulineta de plastic, mi-am luat inapoi longbow!

Lunga e iarna asta :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 05 Ian 2013, 21:26

aleendark scrie:
osc1or scrie:si... de ce sa o vinzi ca nu inteleg?
osc1or scrie:E facute pentru dunare sau delta, pe balta poti pescui cu ea decat cand bate vantul puternic.
Marele minus al acestei mulinete este ca nu poti pescui cu ea pe Olt.
osc1or scrie:am avut eu longbow 660
e o mulineta low cost ok, dar nu are tambur long cast iar acest lucru va incepe sa te deranjeze mai repede sau mai tarziu...
eu mi-am vandut mulinetele acum 1 luna la jumatate de pret desi erau ca si noi din acest inconvenient...
Eu iti recomand sa iti iei altceva....

Uite de ce vrea sa le vanda. Eu sunt de parere ca in banii ei, longbow este cea mai buna si mai fiabila mulineta de pe piata. Nu e longcast? nu aseaza firul bine? Oricum ca incepator, chiar daca iti iei basia, nu lansezi mai departe pentru ca intervine lipsa de experienta.
Tine cont ca el este incepator, e primul lui set de lansete de crap. Iar ansamblul care si l-a ales, e perfect pentru el.

ps: eu am avut longbow, am facut upgrade la attack 5500FR si cand am vazut cat de proaste sunt, si ca de fapt e o mulineta de plastic, mi-am luat inapoi longbow!

Lunga e iarna asta :D

Numai trece odata iarna asta :(
M-am plictisit sa tot fac monturi si tot felu de experimente , vreau sa le aplic :D si asta cat mai repede.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 05 Ian 2013, 23:20

aleendark scrie:
osc1or scrie:si... de ce sa o vinzi ca nu inteleg?
Aici deja imi aratam indignarea ca si-a cumparat omul mulineta noua din magazin, cu o suma destul de mare, nici nu a testat-o si deja se gandeste sa o vanda...
osc1or scrie:E facute pentru dunare sau delta, pe balta poti pescui cu ea decat cand bate vantul puternic.
Marele minus al acestei mulinete este ca nu poti pescui cu ea pe Olt.
Aici era o ironie la ce scrisese cineva mai sus... daca iti iei asemenea mulineta e buna oriunde, si pe rau si pe lac...
osc1or scrie:am avut eu longbow 660
e o mulineta low cost ok, dar nu are tambur long cast iar acest lucru va incepe sa te deranjeze mai repede sau mai tarziu...
eu mi-am vandut mulinetele acum 1 luna la jumatate de pret desi erau ca si noi din acest inconvenient...
Eu iti recomand sa iti iei altceva....
Aici ii recomandam sa isi ia altceva, inainte de a-si cumpara ceva, ma gandeam ca ajunge la acelasi inconvenient la care am ajuns si eu cu incurcatul firului pe tambur, oricat de incepator as fi fost...

Uite de ce vrea sa le vanda. Eu sunt de parere ca in banii ei, longbow este cea mai buna si mai fiabila mulineta de pe piata. Nu e longcast? nu aseaza firul bine? Oricum ca incepator, chiar daca iti iei basia, nu lansezi mai departe pentru ca intervine lipsa de experienta.
Tine cont ca el este incepator, e primul lui set de lansete de crap. Iar ansamblul care si l-a ales, e perfect pentru el.

ps: eu am avut longbow, am facut upgrade la attack 5500FR si cand am vazut cat de proaste sunt, si ca de fapt e o mulineta de plastic, mi-am luat inapoi longbow!

Lunga e iarna asta :D
p.s. chiar ca e lunga iarna :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 05 Ian 2013, 23:38

Credeti ca m-ar putea dezavantaja daca voi merge la pescuit doar cu 2 lansete?
Si sa zicem ca mi-as mai lua una pentru feeder :D
Ar trebui sa fac imposibilul sa am si a treia lanseta cand voi merge ?:D
Astept niste raspunsuri :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 06 Ian 2013, 03:01

Cu cat mai multe cu atat mai multe sanse...
Dar mai bine te duci cu 2 care sa iti placa decat sa iti iei 3 chinezarii naspa si dupa 2 partide sa iti para rau... si sa vrei sa le schimbi
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 06 Ian 2013, 14:36

osc1or scrie:Cu cat mai multe cu atat mai multe sanse...
Dar mai bine te duci cu 2 care sa iti placa decat sa iti iei 3 chinezarii naspa si dupa 2 partide sa iti para rau... si sa vrei sa le schimbi

Pai daca m-as duce cu 3 toate ar fi mtx9 si longbow 665 :))))

Avatar utilizator
mirel43
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 27 Feb 2014, 19:57

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de mirel43 » 27 Feb 2014, 20:16

majoritate mulinetelor ce au costuri medii de piata aseaza firul bine si foarte bine...secretul este sa incercati fire subtiri 0,20 ,0,25,028 si o sa vedeti diferenta
firul gros nu se aseaza bine pe nici o mulineta , si folosind fire subtiri aveti multe avantaje dar cu conditia sa folositi si un inaintas adecvat de obicei doua lungimi de lanseta,,,
Fir intins va doresc si sa vina odata sezonu

Avatar utilizator
TRITOIU DRAGOS
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 02 Mar 2009, 21:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de TRITOIU DRAGOS » 16 Apr 2014, 20:34

Deci problema intrebare : bat shimano vengeance 3.60m 3.5lbs .Cu mulineta shimano ultegra 5500 xtb fir carp expert carbon 0.25 si plumb 100 grame aruncare de max. 100 . Acelasi bat cu okuma longbow 660 fir kkarp fluor carbon coated 0.286 120 m aruncare constant. Dar acu problema mulineta ultegra pe un bat de 3 m actiune 50 - 100 arunca constant 105 m??? acelasi plumb intotdeauna.Asa ca ..:)

Avatar utilizator
alexandru77
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2017, 12:47

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de alexandru77 » 03 Mar 2017, 12:53

Salutare. Intentionez sa-mi achizitionez si eu o https://marelepescar.ro/mulineta-okuma- ... e-new.html, pe ntru pescuit stationar la crap, ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi, daca e ok, etc.. ms frumos

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de gor965 » 03 Mar 2017, 18:17

alexandru77 scrie:Salutare. Intentionez sa-mi achizitionez si eu o https://marelepescar.ro/mulineta-okuma- ... e-new.html, pe ntru pescuit stationar la crap, ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi, daca e ok, etc.. ms frumos
Pai la banii aia nu stiu ce alte variante mai ai in afara de Okuma. Mulineta e destul de ok.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”