Abonamente si taxe din Romania

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de mike_carp » 06 Dec 2009, 17:52

@ cristian505
Te rog sa ma scuzi daca ti s-a parut deplasat postul meu. Am vrut sa fie o mica gluma, dovada si maimutoiul de la sfarsit. Nu-mi permit sa ma iau de tine in nici un fel, in special ca posturile tale sunt concise si la subiect. Multi ar putea invata destule din ele.
Revenind la taxe, postul meu s-a vrut a fi o informatie care sa fie luata ca termen de comparatie cu ce se petrece la noi, dar vad ca a lamurit-o Florentin in postul sau si ii dau dreptate 100%.
Dar eu zic ca pe langa lacomia multor patroni de balti, mai este un aspect important si anume ca preturile mari ii ajuta sa-si tina pestii in balta.
Dar va pot spune un lucru, daca baltile bune ar avea paza de pe Chiroiu 4, nu ar mai fi nevoiti sa tina preturile sus, ca sa fie siguri ca nu le pleaca pestii la plimbare. Si aici nu vorbesc de paza gen Moara Vlasiei2 unde iti sta paznicul in coaste toata partida, ci paza in adevaratul sens unde paznicul stie tot ce se intampla pe balta fara sa te deranjeze cu nimic.
Toate cele bune, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 07 Dec 2009, 13:34

mike_carp scrie: Dar va pot spune un lucru, daca baltile bune ar avea paza de pe Chiroiu 4, nu ar mai fi nevoiti sa tina preturile sus, ca sa fie siguri ca nu le pleaca pestii la plimbare. Si aici nu vorbesc de paza gen Moara Vlasiei2 unde iti sta paznicul in coaste toata partida, ci paza in adevaratul sens unde paznicul stie tot ce se intampla pe balta fara sa te deranjeze cu nimic.
Toate cele bune, Mihai.
Salut Mihai,

Sunt de acord cu tine,Chiroiu 4 si MV2 au paza foarte buna si peste garla. Amandoua sunt superbe,acum depinde si din ce punct de vedere privesti. Chiroiu 4 e foarte salbatica, mai ieftina, dar si cu multa agatatura, dar are si crap,caras,stiuca si salau ; MV2 e mai scumpa, dar e mai aproape, are enorm de mult crap, namile adevarate, se prind si se scot foarte usor,nu au vigoarea celor de pe Chiroiu. Are si monstrii de somn si stiuca, dar lumea da in general la crap. Paza sa stii ca nu te deranjeaza de loc daca au vazut cine esti. Eu dau acolo de 3 ani cand vreau sa ma relaxez si sa testez tot felul de combinatii de nade, partide de cel putin 24 ore. Cu paznicii doar ma salut si atat, nici nu imi stau in spate mie si celor ca mine care facem numai C & R. Cand vreau salbaticie,caras ,rapitor,pescuit din barca si dril cu crapi salbatici merg pe Chiroiu. Abia astept sa mai fac cateva partide din barca pana o sa inghete. Numai bine,Cristi.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
trei stelute
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 19 Oct 2009, 19:00
Localitate: MINCIOGUL de jos

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de trei stelute » 11 Dec 2009, 00:05

la anul taxele de pescuit pe Chiroiul 4 scad ....c&r
80 ron 24 ore-4 scule /2 pescari...cu recomandare
60 ron* pentru membrii tuturor cluburilor din tara dar care au legitimatiile vizate pe 2010
40 ron* pentru membrii clubului Green Lake.
* taxele sunt pentru 24 ore si pot pescuii echipe de 2 pescari
abonamentul o sa fie in jurul sumei de 400 euro-2 pescari

=======

in primavara se va mai popula balta . Cum vi se par taxele ?
--Divizia de crap al clubului GREEN LAKE .membru APCR

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de nando » 11 Dec 2009, 00:32

este moca
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Coleman » 11 Dec 2009, 00:47

nando scrie:este moca

E sa nu exageram :D este o taxa de bun simt si care va ridica mingea la fileu si celorlalte balti si sper ca si alti sa urmeze acest ''patronaj'' de bun simt. =D> =D> =D>
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Tibi30 » 11 Dec 2009, 17:25

da Florentin..750 de euro,e ok..daca se poate merge ca echipa(2 persoane)..asa mi se pare si normal..de ce?singur e cam greu sa pescuiesti,ln sistem ,,profi",ca la o competitie,de ex...sau hai sa-i zicem un antrenament..pe o balta ca Tancabestiul,as merge ca la o competitie(concurs),si as lncerca sa vad ce pot face in alea 24-48 de ore,sau mai mult...tot ce vreau eu sa vad,la noi..e ca un club,asociatie,etc..sa faca ceva si pt. pescarii fara posiblitati materiale(o mana lntinsa)...ca trebuie lucrat enorm de mult,la educatia,acestor pescari,sau a unora,asta e partea a-2-a....stim cu totii cam ce s-ar lntampla cu anumite lacuri,daca nu ar fi pazite,si administrate ln mod corespunzator..pt. asta,tot respectul administratorilor,care au facut eforturi,de-a lungul anilor..(partea cu taxa,ma deranjeaza pe mine)..
si,da..cred ca stiu la ce te referi Florentin,cand zici ca sant taxele care sant...lntretinerea unui lac,popularile cu peste,etc.costa bani,si adevarat ca trebuie sa existe si un profit...dar ,,afara",de ce se poate?si la noi nu?astept emisiunea...fir lntins va doresc,si un an 2010 mai bun. **==

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de dragan claudiu » 11 Dec 2009, 19:50

ai mare dreptate tibi,exact acelasi lucru l-am intrebat si eu pe domnul florentin in pareri si dispute si mi-au sarit toti in cap ca asta-i piata de la noi. le-am dat exemplu franta unde o partida de pescuit de 24h costa 8 euro si un abonament pe un an costa intre 160 si 300 euro. domnul florentin m-a intrebat de ce franta cere sa ne aliniem cu toate utilitatile la preturile din ue. sa va raspund domnule florentin:carburantul costa la fel ca-n franta,energia electrica e mai scumpa la noi cu 20 centi,taxa de inmatriculare cea mai mare jegmaniala pe care toate tarile din ue nu o vad cu ochii buni din cauza asta statul e in proces cu ue.,masinile scumpe de la noi si oameni foarte bogati ai fac fe cei din ue sa recurga la asemenea cerinte , si sa nu mai vb de baltile din romania ce preturi au pentru 24h de pescuit si abonamente de 1000 de euro pe an. noi romani sintem mai slabi de inger si inghitem toate porcariile ,asta e ,asa e vazuta tara noastra dincolo. imi pare rau ca vb despre unii" romani" astfel dar, astai adevarul care se vede dincolo de granite.
**== va doresc numai bine si la anul multe fire intinse. ---<><

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 11 Dec 2009, 20:07

asta asteptam de la patroni de balti. eu cred ca sint niste taxe de bun simt si abonamentul de 400 euro eu cred ca e cel corect la ora actuala.tot respectul din partea mea pentru un patron cu bun simt. sa ne traiasca si asteptam si alti sa iasa la rampa.... **==

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2009, 20:12

Probabil ca mie ar trebui sa-mi curga mult armagnac prin vene pana sa vad Romania asa. Aveti o problema. Nu ne vaitam noi care stam aici si ne supunem la toate taxele alea, ba chiar le intelegem in parte si se vaita cei din strainatate. @-)
Iar absurditate mai mare ca aia ca sunt masini de lux pe strada si de aia ne impune UE sa ne aliniem la taxele lor, n-am mai auzit. Probabil ca drumurile dumneavoastra romanesti duc numai pana in centrul Bucurestiului. Daca i-ati putea convinge si pe cei de la Copsa Mica de necesitatea taxelor europene la veniturile romanesti v-as crede dar mi-e ca va riscati pielea.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de dragan claudiu » 11 Dec 2009, 20:15

uitati un exemplu de bun simt: * Raporteaza acest post
* Raspuns cu citat

Re: Abonamente si taxe din Romania

Postde catre trei stelute pe Astazi, , 00:05
la anul taxele de pescuit pe Chiroiul 4 scad ....c&r
80 ron 24 ore-4 scule /2 pescari...cu recomandare
60 ron* pentru membrii tuturor cluburilor din tara dar care au legitimatiile vizate pe 2010
40 ron* pentru membrii clubului Green Lake.
* taxele sunt pentru 24 ore si pot pescuii echipe de 2 pescari
abonamentul o sa fie in jurul sumei de 400 euro-2 pescari
**== ---<><

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de dragan claudiu » 11 Dec 2009, 20:24

domnule Iuga am tot respectul pentru dumneavoastra dar ce am spus eu e realitatea din romania si asa e vazuta dincolo. si dincolo se vad numai cele rele domnule Iuga. daca ati sta printre straini si sa auziti ce parere au despre romania cu mina pe inima va spun ca nu ati mai gindi asa. fiecare e liber sa spuna ce vrea si sa avem pareri diferite.va multumesc inca odata pentru ceea ce faceti pentru noi pescarii.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 11 Dec 2009, 20:28

dragan claudiu scrie:am dat exemplu franta unde o partida de pescuit de 24h costa 8 euro si un abonament pe un an costa intre 160 si 300 euro. ..
\

problema este ca in romania crapul se mananca, deci..se fura :"> - cei din vest nu au grija furatului pt ca nu se mananca crap - daca ei ar fii nevoiti sa aiba personal de paza angajat atunci taxele ar fii exorbitante.
Si mai este ceva: am impresia ca sunt f multi pescari in romania, pe piata cererea este mai mare decat oferta :))

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Amstel » 11 Dec 2009, 20:45

trei stelute scrie: Cum vi se par taxele ?
la taxele astea cred ca o sa trebuiasca sa sun cu o luna inainte pt rezervare.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2009, 21:32

Amsterdamer scrie:problema este ca in romania crapul se mananca, deci..se fura :">
Excelent punctat Sorine!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Coleman » 12 Dec 2009, 01:11

Amsterdamer scrie: Si mai este ceva: am impresia ca sunt f multi pescari in romania, pe piata cererea este mai mare decat oferta :))
Nu, pescari nu sunt foarte multi ,doar ca balti sunt foarte putine, adica le numeri pe degetele de la o mana,ma refer la cele de pe langa bucuresti.
Eu cred ca daca mai apar macar 4-5 balti de bun simt pe langa bucuresti atunci ar fi o concurenta in adevaratul sens al cuvantului intre patronii de balti.
Pana atunci nu ne ramane decat sa asteptam, iar faza cu mancatul este foarte corecta doar ca acest lucru nu se va schimba in viitorul apropiat.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”