Abonamente si taxe din Romania

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de mike_carp » 12 Dec 2009, 09:42

Amsterdamer scrie:
dragan claudiu scrie:am dat exemplu franta unde o partida de pescuit de 24h costa 8 euro si un abonament pe un an costa intre 160 si 300 euro. ..
\

problema este ca in romania crapul se mananca, deci..se fura :"> - cei din vest nu au grija furatului pt ca nu se mananca crap - daca ei ar fii nevoiti sa aiba personal de paza angajat atunci taxele ar fii exorbitante.
Si mai este ceva: am impresia ca sunt f multi pescari in romania, pe piata cererea este mai mare decat oferta :))

@ amsterdamer,
Nu stiu cat cunosti despre pescuitul si pescarii din Franta, dar nu e asa cum spui tu, nici pe departe.
Pescarii francezi mananca crap, somn, mreana si cam tot ce inoata. Diferenta intre ei si noi este ca ei retin un exemplar sau doua pana-n 7-8kg, pe cand ai nostrii ar vrea sa ia tot pestele din balta si inca vreo 2-3 bucati din balta vecina.
Ideea ca francezii nu ar lua peste pt consum au perpetuat-o englezii, cu lacurile lor din Franta, pe care pescuitul este strict C&R.
Si ca sa ma intorc la topic, cred ca daca mai multe balti ar urma exemplul Chiroiu 4, discutiile de acest fel nu ar mai avea loc si noi am petrece mai mult timp pe balta, facand ce ne place mai mult, adica sa PESCUIM.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 12 Dec 2009, 12:34

mike_carp scrie: Nu stiu cat cunosti despre pescuitul si pescarii din Franta, dar nu e asa cum spui tu, nici pe departe.
Pescarii francezi mananca crap, somn, mreana si cam tot ce inoata. Diferenta intre ei si noi este ca ei retin un exemplar sau doua pana-n 7-8kg, pe cand ai nostrii ar vrea sa ia tot pestele din balta si inca vreo 2-3 bucati din balta vecina.
Ideea ca francezii nu ar lua peste pt consum au perpetuat-o englezii, cu lacurile lor din Franta, pe care pescuitul este strict C&R.
Si ca sa ma intorc la topic, cred ca daca mai multe balti ar urma exemplul Chiroiu 4, discutiile de acest fel nu ar mai avea loc si noi am petrece mai mult timp pe balta, facand ce ne place mai mult, adica sa PESCUIM.
Scuza-ma, dar tu te referi la rauri probabil, nu la baltile de pescuit la crap. Am 18 iesiri la pescuit de crap in Franta, pe 8 lacuri si nenumarate partide pe rauri, iar din ultimii 10 ani cel putin 2 i-am petrecut acolo, avand in vedere ca nevasta este 1/2 made in France, cu toate neamurile de rigoare imprastiate in toate zonele tarii ...dar nu am intalnit in aceasta perioada pe cineva care sa ia pestele din balta acasa. Se ia acasa pestele marin si cel prins pe rauri, cu masura insa, dar de crap luat de pe balti nu am vazut si nici nu am auzit. Din contra, crezand ca sunt olandez, pescarii imi povesteau cat au avut de furca cu rusii si cu romanii care...furau crapii ca sa-i manance :D

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de dragan claudiu » 12 Dec 2009, 13:10

Amsterdamer scrie:
mike_carp scrie: Nu stiu cat cunosti despre pescuitul si pescarii din Franta, dar nu e asa cum spui tu, nici pe departe.
Pescarii francezi mananca crap, somn, mreana si cam tot ce inoata. Diferenta intre ei si noi este ca ei retin un exemplar sau doua pana-n 7-8kg, pe cand ai nostrii ar vrea sa ia tot pestele din balta si inca vreo 2-3 bucati din balta vecina.
Ideea ca francezii nu ar lua peste pt consum au perpetuat-o englezii, cu lacurile lor din Franta, pe care pescuitul este strict C&R.
Si ca sa ma intorc la topic, cred ca daca mai multe balti ar urma exemplul Chiroiu 4, discutiile de acest fel nu ar mai avea loc si noi am petrece mai mult timp pe balta, facand ce ne place mai mult, adica sa PESCUIM.
Scuza-ma, dar tu te referi la rauri probabil, nu la baltile de pescuit la crap. Am 18 iesiri la pescuit de crap in Franta, pe 8 lacuri si nenumarate partide pe rauri, iar din ultimii 10 ani cel putin 2 i-am petrecut acolo, avand in vedere ca nevasta este 1/2 made in France, cu toate neamurile de rigoare imprastiate in toate zonele tarii ...dar nu am intalnit in aceasta perioada pe cineva care sa ia pestele din balta acasa. Se ia acasa pestele marin si cel prins pe rauri, cu masura insa, dar de crap luat de pe balti nu am vazut si nici nu am auzit. Din contra, crezand ca sunt olandez, pescarii imi povesteau cat au avut de furca cu rusii si cu romanii care...furau crapii ca sa-i manance :D
Nu ai dreptate deloc pe lacul ruumily ai voie sa iei acasa un crap pina in 2kg si am vazut pescari francezi care lua crap acasa. sa sti ca francezi maninca crap eu am prieten francez cu care lucram si care e mincator de crap si de fiecare data cind mergeam la pescuit ma batea la cap sa-i duc un crap,i-am explicat cum sta treaba si cit ai voie sa iei acasa adica un crap oina in 2kg si nu am prins in nici o partida mai mic de 13kg. si la pesti rapitori nu era nici o regula veneau pescari si luau acasa tot ce prindea,salau,stiuca,pastrav.... am vazut cu ochii mei. insa cei care pescuiesc la crap nu retin mai mult de 2kg asta-i regula si o respecta ,la noi omul retine tot ce prinde si nu se gindeste ca daca toti fac la fel ca el cind o sa mai vina la pescuit o sa dea ca-n galeata ca pestele sa dus si atunci incepe :ca nu baga peste ,ca plateste o gramada de bani si nu prinde nimic ,......, **== asta e realitatea si modul de gindire de la noi.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Tibi30 » 12 Dec 2009, 13:38

singura tara ln care stiu 100%,ca nu se mananca crapul,e Anglia..de Franta,cu toate ca am fost de nenumarate ori,nu stiu,deci nu pot sa ma pronunt...dar ln Italia de exemplu,cu toate ca este o tara unde C&R este o regula de baza,pe lacurile,unde se pescuieste la crap,se mai ia pestele,(fura),chiar de italieni,care cand sant prinsi,se dau drept romani...asta stiu cu siguranta,de la prieteni care au fost la pescuit,cu..Italieni...iar noi cei care santem pe ,,afara",domnule Florentin,nu facem altceva decat,sa facem mici comparatii,cu tarile prin care am fost,si cu parere de rau,nu o sa le ajungem niciodata din urma..si aici nu ma refer la salariul mediu pe economie,sau nivelul de trai..ca taxe,nu stiu exact care e situatia,nici nu ma intereseaza,dar ca preturi,Anglia,dupa SUA,este cea mai ieftina tara din lume..ma refer la mancare, lmbracaminte,masini,etc...casele,exceptie(Londra),sant cam la acelasi pret ca ln Romania..hai sa nu zic ,,din lume",pt. ca fac o gresala...zic Europa noastra...ln Romania,la foarte multe produse,similare calitativ cu cele din Anglia,avem preturi de 2-3-4 ori mai mari..asta se lntampla si ln pescuit..cand le povesteam unor colegi de concursurile de la Sarulesti,cu taxa de participare de 1500 euro,si premii de 25.000..locul 1...se uitau la mine ca la extraterestrii..pt. ca stiu nivelul nostru de trai,si nu-si explicau,cum se poate lntr-un concurs,romanesc,sa se vehiculeze sumele astea..asta e problema,la noi...preturi la echipamentul de pescuit,aproape dublu decat la ei,ln Anglia,si tot se cumpara...asta nu-mi place,ca noi ne-am lndepartat foarte mult,de conceptul de ,,sport",si ne-am dus catre extrema financiara,adica bani multi,ca sa poti tine pasul...e mult de vorbit...lnchei cu o afirmatie...Nu voi regreta niciodata ca sant roman,sau ca m-am nascut aici,sant chiar mandru...regret ca tara ln care totusi,lnca mai traiesc(Romania),nu o sa se schimbe niciodata....sa ne vedem sanatosi pe balta,unde ne e si locul :D ,si ln 2010,pe podiumul C.M... **==

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 12 Dec 2009, 14:05

Amsterdamer scrie: problema este ca in romania crapul se mananca, deci..se fura :"> - cei din vest nu au grija furatului pt ca nu se mananca crap - daca ei ar fii nevoiti sa aiba personal de paza angajat atunci taxele ar fii exorbitante.
Si mai este ceva: am impresia ca sunt f multi pescari in romania, pe piata cererea este mai mare decat oferta :))
Se mananca crap in toata Europa (capitalele,orasele,Romania,etc. si continentele se scriu cu litera mare,scuze`dar am observat ca iti place gramatica). Este o gastronomie foarte bogata si interesanta.
La noi se fura foarte mult peste, aici iti dau mare dreptate,daca inainte de '90 se bracona foarte subtire,doar pentru mancare,dupa '90 furtul de peste s-a incadrat perfect in marele jaf national,pestele braconat in mod special cu monofilament si curent. Dar nu pentru mancare proprie si personala, ci pentru bisnita. Daca ai fii pescuit inainte de '90 in delta si in baltile din jurul Bucurestiului, te speriai de ce cantitate si varietate de peste era in ele.
Acum revenind la subiectul acestui topic,cum am mai spus, la noi taxele si abonamentele pe baltile foarte bune sunt in general mult prea scumpe. O exceptie demna de laudat este Chiroiu 4! Poate va fii un exemplu pe care-l vor urma si altii. Eu unul sunt convins ca in curand piata se va regla corespunzator,in caz contrar se va intampla si in carpfishing ce se intampla de mult in turism : decat sa fii scump si prost tratat la tine acasa, mult mai bine afara.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 12 Dec 2009, 14:18

Aveti dreptate domnule cristian ,sa va auda cel de sus si poate ca in viitorul apropiat si alti patroni de balti vor lua exemplu celor de la chiroiu4. **==

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 12 Dec 2009, 14:19

off topic
cristian505ro scrie: si continentele se scriu cu litera mare,scuze`dar am observat ca iti place gramatica)..
abia o invat :) iar eu vorbesc in nume propriu, nu in numele unei organizatii/club/asociatii etc...
e doar comoditate :)

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 12 Dec 2009, 14:50

cristian505ro scrie: Se mananca crap in toata Europa ..
Cristian, una este sa se manance crap in 90% din case, cum este la noi, si alta in 5%, cum este la ei.
In Olanda numai esticii mananca crap, dar asta nu inseamna ca in Olanda crapul se mananca.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 12 Dec 2009, 15:53

Amsterdamer scrie:off topic
cristian505ro scrie: si continentele se scriu cu litera mare,scuze`dar am observat ca iti place gramatica)..
abia o invat :) iar eu vorbesc in nume propriu, nu in numele unei organizatii/club/asociatii etc...
e doar comoditate :)
Ei, nu o lua in nume de rau,dar daca tot scrii alte tari cu litera mare sugeram si eu sa faci la fel si cu tara noastra daca nu e incomod....
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 12 Dec 2009, 15:58

Amsterdamer scrie:
cristian505ro scrie: Se mananca crap in toata Europa ..
Cristian, una este sa se manance crap in 90% din case, cum este la noi,
Ar vrea ei saracii de romani,sa manance 90 % crap.E un lux.La ora actuala se mananca mai prost decat acum 20 de ani.
Dar eu zic sa revii la topic,uite daca tot ai ocazia zi-ne niste abonamente si taxe din Olanda, sa stim,sa le vada si patronii de balti de la noi.
Cristian Bebesel

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de gor965 » 12 Dec 2009, 17:50

cristian505ro scrie:.... zi-ne niste abonamente si taxe din Olanda, sa stim,sa le vada si patronii de balti de la noi.
Si daca o sa le vada ,ce ? ...clientii baltilor de la noi nu-s din vestul Europei !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Driscu Radu » 12 Dec 2009, 18:01

Cred ca ceea mai buna metoda pentru a fii peste mare pescuit in sistem (C&R in Romania pe aproape orice balta,ma refer crap sau alt peste mare peste 5 kg) ar fii ca omul sa inteleaga, ca un peste de minim 5 kg este deja gras.Un regulament pe o balta, balti ceva de genu la 2-4 partide sa poti lua acasa un crap, sau alt peste sa zicem intre 1,5-4 kg, cred ca ar rezolva marea parte a pescuitului de "sacosa", si probabil indreptarea pescarilor care au mentalitatea de a scoate banii investiti in scule nada,benzina etc. Eu personal mananc 2-3 pesti prinsi de mine pe diverse balti, rauri unde nu se practica C&R,intre 2-4 kg, niciodata nu iau peste subdimensionat sau mai mult decat imi trebuie 4-5 carasi(1-2kg) maxim.Cat referitor la taxele de pe balti in mare la noi nu se reflecta raportu pret calitate( ma refer aici la ingrijire si pestele existent in balta).

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 12 Dec 2009, 18:10

gor965 scrie:
cristian505ro scrie:.... zi-ne niste abonamente si taxe din Olanda, sa stim,sa le vada si patronii de balti de la noi.
Si daca o sa le vada ,ce ? ...clientii baltilor de la noi nu-s din vestul Europei !
Nu-i nimic, le vedem noi pescarii si daca tot ne mai ducem la munca sau vacanta prin UE, ne luam si sculele cu noi, ce sa mai pierdem timpul pe aici ! =))
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de iulian petre » 12 Dec 2009, 18:26

Amsterdamer scrie:
trei stelute scrie: Cum vi se par taxele ?
la taxele astea cred ca o sa trebuiasca sa sun cu o luna inainte pt rezervare.

--------------

:D incepand cu 15 decembrie incepem inscrierile in club

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 12 Dec 2009, 19:58

gor965 scrie:Si daca o sa le vada ,ce ? ...clientii baltilor de la noi nu-s din vestul Europei !
pe Sarulesti romanii deja nu mai au acces >:D< iar 2L2B - 1 e... in carti ;) 2010 s-ar putea sa fie ultimul an cand romanii or sa mai pescuiasca acolo
cristian505ro scrie:Nu-i nimic, le vedem noi pescarii si daca tot ne mai ducem la munca sau vacanta prin UE, ne luam si sculele cu noi, ce sa mai pierdem timpul pe aici ! =))
sunt multi care prefera sa pescuiasca in afara Romaniei
cristian505ro scrie:..uite daca tot ai ocazia zi-ne niste abonamente si taxe din Olanda, sa stim,sa le vada si patronii de balti de la noi.
Este implementat ceva ce aduce cu sistemul tip "AJVPS"+ varianta cu cluburi, cu taxe de 40 euro/an pe toate baltile regiunii plus 17,50 euro/an (sau 7,50 euro/zi) daca pescuiesti si in afara "judetului". In banii astia primesc acasa gratuit revista "Aventuri la pescuit", "varianta" NL, deci fara poza lui Andrei Vladeanu :) , plina de informatii, noutati, reclame, etc. Numarul max de scule ce pot fii folosite in NL: 2. Tot ce tine de pescuitul sportiv este reglementat prin lege, lege care se si respecta :D (chiar si pe baltile private), politia fiind cea care are grija de asta, prin intermediul pescarilor, care ii sesizeaza imediat ce observa o neregula.
Cam fiecare lac important este arondat unui club iar membrii acestuia au grija ca activitatea de pescuit sa se desfasoare conform legislatiei in vigoare. De exemplu, daca cineva foloseste mai mult de 2 scule primeste 200 de euro amenda... Nu exista paza renumerata (nu stiu daca m-am exprimat corect). In timpul zilei este "de serviciu" cate un pescar, membru al clubului, care verifica actele si ,eventual, monturile folosite + echipamentul obligatoriu. Nu esti in regula, ori pleci ori ai de-a face cu politia...sau cu "corectia" aplicata de "aparatorii crapilor". Pe multe balti nu se pescuieste nocturn sau se pescuieste dar nu se poate campa (180 euro amenda daca esti prins dormind in cort in timp ce pescuiesti peste noapte:)) )

Sunt si cateva balti private. Taxa la o balta unde am fost este de 45 euro/24 ore, pret in care ai incluse: barca cu motor electric si mancarea de la pranz, 3 feluri, adusa la locul de pescuit :P . Sunt pachete si pentru wkend, vineri 14:00 pana luni dimineata 10:00, si costa aprox 105 euro, cu mesele de pranz incluse. Au un restaurant pensiune acolo iar insotitorii care nu pescuiesc peste noapte pot avea cazare la pret redus
Cea mai scumpa balta de care am auzit (cu barca motor electric, cu 2-3 kg nada dar fara mancare) costa 39,50 euro/24 de ore. Cea mai ieftina: 1,50 euro 8-> ...si se mai prinde si peste :-w,

ps: vara, la fiecare 2 wkenduri, clubul meu organizeaza tot felul de concursuri de pescuit de 10 - 25 euro / participant, cu premii simbolice si gratar + muuulta bere. Oamenii se distreaza, socializeaza, nu merg la pescuit pe o palarie de bani dar nici nu injura din 5 in 5 minute pe patron ca nu are peste in balta, ca nu ii lasa sa ia crapul acasa, ca a dat drumul la apa, etc . Aici pescuitul crapului este intr-adevar un HOBBY, in Romania..e altceva >:D<

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”