Abonamente si taxe din Romania

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 12 Dec 2009, 21:51

Amsterdamer scrie:
Este implementat ceva ce aduce cu sistemul tip "AJVPS"+ varianta cu cluburi, cu taxe de 40 euro/an pe toate baltile regiunii plus 17,50 euro/an (sau 7,50 euro/zi) daca pescuiesti si in afara "judetului". In banii astia primesc acasa gratuit revista "Aventuri la pescuit", "varianta" NL, deci fara poza lui Andrei Vladeanu :) , plina de informatii, noutati, reclame, etc. Numarul max de scule ce pot fii folosite in NL: 2. Tot ce tine de pescuitul sportiv este reglementat prin lege, lege care se si respecta :D (chiar si pe baltile private), politia fiind cea care are grija de asta, prin intermediul pescarilor, care ii sesizeaza imediat ce observa o neregula.
Cam fiecare lac important este arondat unui club iar membrii acestuia au grija ca activitatea de pescuit sa se desfasoare conform legislatiei in vigoare. De exemplu, daca cineva foloseste mai mult de 2 scule primeste 200 de euro amenda... Nu exista paza renumerata (nu stiu daca m-am exprimat corect). In timpul zilei este "de serviciu" cate un pescar, membru al clubului, care verifica actele si ,eventual, monturile folosite + echipamentul obligatoriu. Nu esti in regula, ori pleci ori ai de-a face cu politia...sau cu "corectia" aplicata de "aparatorii crapilor". Pe multe balti nu se pescuieste nocturn sau se pescuieste dar nu se poate campa (180 euro amenda daca esti prins dormind in cort in timp ce pescuiesti peste noapte:)) )

Sunt si cateva balti private. Taxa la o balta unde am fost este de 45 euro/24 ore, pret in care ai incluse: barca cu motor electric si mancarea de la pranz, 3 feluri, adusa la locul de pescuit :P . Sunt pachete si pentru wkend, vineri 14:00 pana luni dimineata 10:00, si costa aprox 105 euro, cu mesele de pranz incluse. Au un restaurant pensiune acolo iar insotitorii care nu pescuiesc peste noapte pot avea cazare la pret redus
Cea mai scumpa balta de care am auzit (cu barca motor electric, cu 2-3 kg nada dar fara mancare) costa 39,50 euro/24 de ore. Cea mai ieftina: 1,50 euro 8-> ...si se mai prinde si peste :-w,

ps: vara, la fiecare 2 wkenduri, clubul meu organizeaza tot felul de concursuri de pescuit de 10 - 25 euro / participant, cu premii simbolice si gratar + muuulta bere. Oamenii se distreaza, socializeaza, nu merg la pescuit pe o palarie de bani dar nici nu injura din 5 in 5 minute pe patron ca nu are peste in balta, ca nu ii lasa sa ia crapul acasa, ca a dat drumul la apa, etc . Aici pescuitul crapului este intr-adevar un HOBBY, in Romania..e altceva >:D<
Sincere Felicitari!!! Nu imi pare rau ca te-am rugat sa prezinti situatia din Olanda si iti multumesc, aveam eu niste banuieli ca se incadreaza in linia generala din adevarata UE,cunosc cat de cat situatia din Ungaria,Franta,Germania si Anglia (in Anglia pe foarte multe lacuri se da tot cu 2 scule si cu carlige barbless!). Asta este,suntem departe si sunt destul de pesimist ca proprietarii de balti vor intelege ceva din asta. Si ne lipseste si spiritul civic, pe care chiar daca l-am avut s-a pierdut cu desavarsire.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 13 Dec 2009, 00:05

cristian505ro scrie: Sincere Felicitari!!!
M-am insurat cumva de curand si nu am aflat? :))

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de cristian505ro » 13 Dec 2009, 23:22

Amsterdamer scrie:
cristian505ro scrie: Sincere Felicitari!!!
M-am insurat cumva de curand si nu am aflat? :))
Lasa ca ai inteles prea bine pentru ce te-am felicitat, pentru ca traiesti,pescuiesti,etc., intr-o tara foarte frumoasa unde lucrurile merg asa cum trebuie. Primii olandezi i-am cunoscut in 1992 in relatii de afaceri si stiu ce fel de oameni sunt. =))
Cristian Bebesel

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de gogu steriade » 15 Dec 2009, 13:05

Amsterdamer scrie: Nu exista paza renumerata (nu stiu daca m-am exprimat corect). <
tot io sa tenvat . :) sa zice reMunerata :D ...ca ala dan o Scrisoare perduta ! ...reMuneratie mica...dupa buget ! :-B teai prins ?! traiasca Caragiale ca el e tatal nostru ! #:-S ... voi naveti Goagal in olanda ?! ...veri strange ... :-?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Amstel » 15 Dec 2009, 15:28

gogu steriade scrie:
Amsterdamer scrie: Nu exista paza renumerata (nu stiu daca m-am exprimat corect). <
tot io sa tenvat . :) sa zice reMunerata :D ...ca ala dan o Scrisoare perduta ! ...reMuneratie mica...dupa buget ! :-B teai prins ?! traiasca Caragiale ca el e tatal nostru ! #:-S ... voi naveti Goagal in olanda ?! ...veri strange ... :-?
era vorba de expresia "paza renumerata", daca este corecta...Au Gugal, dar eu sunt acum in Bucuresti...sa traiesti!

Avatar utilizator
petcu victor
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 03 Mar 2008, 02:06

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de petcu victor » 28 Dec 2009, 17:42

dragan claudiu scrie:domnule florentin poate ma luminati si pe mine de ce la noi un abonament costa atit de mult comparativ cu franta . eu merg in fiecare an 4-5 luni si pescuiesc pe o balta numita rummily linga orasul aix les bains si e o balta de crap si crap foarte mare. acolo un abonament pe tot anul e de 220 euro si la noi de 1500. oare noi romani sintem mai bogati ca francezii???? poate imi dati si un raspuns. va multumesc frumos. am uitat sa scriu si cit cost o zi de pescuit de 24 ore 8euro.va multumesc inca odata. **==
Domnule nu doresc sa intru in polemici,dar in ceea ce priveste baltile private din est doresc sa va aduc la cunostiinta,ca investitiile pe care le face un patron de balta acolo sint subventionate de catre stat 60%,acolo nu sint braconieri sau pescari care cauta sa ascunda pesti in porbagaj(de aceea nu se populeaza,decit foarte,foarte rar) si implicit din aceasta cauza pentru paza este de ajuns un singur paznic,nu ca la noi unde iti trebuiesc intre 10 si 16 paznici ca sa mentii o balta de top!!!Oricum un abonament=1500 euro pe an cred ca este mult!!! Eu unul nu am cunostiinta de o balta care practica pretul acesta si va rog sa-mi comunicati care este balta aceea!!!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Coleman » 28 Dec 2009, 17:52

petcu victor scrie:
dragan claudiu scrie:domnule florentin poate ma luminati si pe mine de ce la noi un abonament costa atit de mult comparativ cu franta . eu merg in fiecare an 4-5 luni si pescuiesc pe o balta numita rummily linga orasul aix les bains si e o balta de crap si crap foarte mare. acolo un abonament pe tot anul e de 220 euro si la noi de 1500. oare noi romani sintem mai bogati ca francezii???? poate imi dati si un raspuns. va multumesc frumos. am uitat sa scriu si cit cost o zi de pescuit de 24 ore 8euro.va multumesc inca odata. **==
Domnule nu doresc sa intru in polemici,dar in ceea ce priveste baltile private din est doresc sa va aduc la cunostiinta,ca investitiile pe care le face un patron de balta acolo sint subventionate de catre stat 60%,acolo nu sint braconieri sau pescari care cauta sa ascunda pesti in porbagaj(de aceea nu se populeaza,decit foarte,foarte rar) si implicit din aceasta cauza pentru paza este de ajuns un singur paznic,nu ca la noi unde iti trebuiesc intre 10 si 16 paznici ca sa mentii o balta de top!!!Oricum un abonament=1500 euro pe an cred ca este mult!!! Eu unul nu am cunostiinta de o balta care practica pretul acesta si va rog sa-mi comunicati care este balta aceea!!!

E , hai sa nu imi spuneti ca nu stiati ca acela este pretul unui abonament ''la Parfene pa mosie'' :))

In mare parte aveti dreptate in ce ati spus mai sus dar lucrul care pe mine personal ma deranjat la moara vlasiei este taxa pentru plantat de 40 ron si mai ales pentru C&R, mi se pare aberant sa ceri 40 ron in plus unuia care orcum ii da drumul in apa pestelui, dar sper ca la anul se va schimba situatia macar pentru cei care practica C&R.
Plantatul pe Moara Vlasiei nu are decat avantaje pentru ambele parti(pescar-patron),pentru pescar ca nu trebuie sa se chinuie sa nadeasca cu racheta ,prastia,bazuka,etc si pentru patron ca i se hranesc pestii ''moca''.
Cu o taxa de 160 ron /24 ore(pentru unul care vrea sa planteze) nu cred ca incurajam C&R,repet macar pentru C&R ar trebui scoasa aceasta taxa daca nu pentru toata lumea.Chiar daca asta ar insemna scaderea cu ceva procente a profitului dar eu cred ca o sa castigati ''pe partea cealalta'' recunostinta multor pescari.

Numai bine
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costel Jambu » 02 Ian 2010, 16:25

Sal.La Multi Ani!
Ma bag si eu la tranta ,ca de,ce ne mai place sa vorbim in contradictoriu,mama mama...
Ideeea cu furtul pestelui ni se trage din mai multe cauze.Suntem mancatori de peste si asta numai din cauza lui nea Nicu,vezi expresia:"Nici o masa fara peste!".Daca nu ne-am putut schimba mentalitatea in 20 de ani,credeti ca ne-o vom schimba in cateva zile ,cu taxele mari impuse de patroni?Eu spun ca nu.Suntem ca niste copii carora daca le spui sa nu faca ceva ,ei ,din contra, vor face acel lucru cu desavarsire.
Despre taxele pe baltile din Romania,sunt de acord cu Claudiu.Taxe exagerat de mari.Pai oameni buni,se plateste plantatul,se plateste exorbitant de mult taxa pe balta,...Nu va suparati ca intreb,dar aerul curat respirat pe balta ,in comparatie cu cel otravit din oras(ca si asta e un lux),cand il vom plati ,sau e un bonus,inclus in pret?
Si eu fac parte din acei oameni care nu castiga atat de mult incat sa-si poata permite sa plateasca un abonament la o balta cu taxe asa mari.
Pescuitul la crap e un lux?Cu asta nu pot fi de acord.Pai,fratilor,noua ,astora oropsiti de soarta(care muncesc toata saptamana la patron in stres maxim pentru a ne intretine familia asa cum putem noi mai bine, cu un salariu ca vai de mama lui) ce ne mai ramane sa facem sa avem si noi momente in care sa ne simtim bine si in care sa simtim ca traim cu adevarat?E asta un lux?Un lux este sa iti poti permite sa mergi intr-o excursie in vacanta intr-o tara straina,sa vizitezi,sa cunosti alte natii,etc.Asta e lux.Luxul asta eu,sincer,nu stiu ce inseamna si nu stiu daca voi sti vreodata.Asa ca lasati-ma sa nu cunosc luxul si sa ma implinesc la un pescuit.Nu mai vorbiti de lux ,ca nu am cuvantul asta in vocabular.
Parerea mea este ca daca pe o balta cu taxa ,orice pescar ar putea pleca acasa cu un exemplar din ce a prins,pana in limita de reproducere,furtul ar incepe sa scada,si "fomistii"ar incepe sa dispara,ramanand doar bisnitarii care prin control si paza s-ar linisti,poate.
Domnule Florentin,cred ca dvs. sunteti subiectiv legat de acest subiect,si sunt de parere, ca nici nu puteti fi altfel.Aveti toata stima si admiratia mea pentru tot ce faceti(nu sunt pupincurist ca nu pot fi si am fost educat de mama in sensul asta).
Domnule Cristian, v-am citi aproape toate postarile dvs.,si sincer ma bucur ca sunteti de partea noastra ,a celor cu buget mai redus,a celor contra taxelor foarte mari,cu toate ca nu faceti parte din aceasta categorie.RESPECT!Si app. de gramatica,numai analizati asa amanuntit gramatica utilizatorilor forumului,caci toti suntem supusi greselilor.Citez:"te speriai de ce cantitate si varietate de peste ERA in ele"(de cristian505ro) :D .Recunosc ca am cautat mult ceva cu care sa va prind :D.Nu sunt de acord cu ce spuneti,ca noi putem schimba mentalitatea patronilor in ceea ce priveste taxa mare.Pai ce putem face?Sa ne rugam ca bogatii sa saraceasca?
Sa va mai povestesc ceva ce am auzit acum o luna cand am fost sa imi cumpar o mulineta de la un magazin de pescuit.Vanzatorul imi prezenta diferite modele,si la sfarsit,luandu-ma putin peste picior(stiid ca nu imi pot permite o mulineta foarte scumpa),mi-a aratat cea mai scumpa mulineta pe care o avea in magazin.I-am raspuns ca nu cred ca va putea vinde asa ceva, la asa pret.Omul mi-a raspuns ,plin de el,ca a vandut deja 5 bucati unor oameni cu bani foarte multi,care numai pescari nu erau.Erau din acei oameni care merg cu naveta de whiskey la pescuit si cu hamal(cel care le pregateste nada,betele,carligele,etc).Deci,si din cauza unora ca acestia nu vom schimba noi,in viitorul apropiat, ceva in pescuitul pe baltile cu taxa mare.Mentalitatea,bat-o vina!Nivelul de trai in Romania joaca un rol foarte important.Nu mai exista clasa de mijloc,in adevaratul sens al cuvantului.Exista doar bogati si saraci.
As mai avea multe de spus dar ma opresc.Voi mai "exploda" cu alte ocazii.
Numai bine va doresc si un sincer si calduros La Multi Ani!
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 02 Ian 2010, 19:19

Mai Fisher...
de ce nu ai Mercedes ?....e vina lor ca le fabrica bune..dar scumpe ?....rezolvare : Logan, sh, sau RATB
de ce nu poti pleca in excursie ?...e vina agentiilor ca-ti ofera aceasta posibilitate...dar e scumpa ?...rezolvare : faci ocolul Romaniei, te duci la mare...la munte, sau te uiti la televizor pe Discovery travel.
de ce nu ti-ai putut cumpara mulineta aia scumpa?...e vina fabricantilor ca le fac bune...dar scumpe ?...rezolvare : iti iei acelasi model sh, iei una mai slab calitativ, sau astepti vre'o donatie.

asa e si cu baltile bune...vrei capturi, recorduri personale, siguranta ca are balta peste, piste bune de antrenamente, piste de concursuri......e numai "vina" patronilor...dar costa...si sincer nu am auzit pana acum de vre'un patron sa oblige pe cineva sa vina la pescuit pe balta lui...depinde numai de pescarul in sine ce vrea de la o partida de pescuit.

PS. sa-ti traiasca bebelu sanatos si voinic >:D<
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 02 Ian 2010, 20:53

Fisher scrie:Sal.La Multi Ani!
Ma bag si eu la tranta ,ca de,ce ne mai place sa vorbim in contradictoriu,mama mama...
Ideeea cu furtul pestelui ni se trage din mai multe cauze.Suntem mancatori de peste si asta numai din cauza lui nea Nicu,vezi expresia:"Nici o masa fara peste!".Daca nu ne-am putut schimba mentalitatea in 20 de ani,credeti ca ne-o vom schimba in cateva zile ,cu taxele mari impuse de patroni?Eu spun ca nu.Suntem ca niste copii carora daca le spui sa nu faca ceva ,ei ,din contra, vor face acel lucru cu desavarsire.
Despre taxele pe baltile din Romania,sunt de acord cu Claudiu.Taxe exagerat de mari.Pai oameni buni,se plateste plantatul,se plateste exorbitant de mult taxa pe balta,...Nu va suparati ca intreb,dar aerul curat respirat pe balta ,in comparatie cu cel otravit din oras(ca si asta e un lux),cand il vom plati ,sau e un bonus,inclus in pret?
Si eu fac parte din acei oameni care nu castiga atat de mult incat sa-si poata permite sa plateasca un abonament la o balta cu taxe asa mari.
Pescuitul la crap e un lux?Cu asta nu pot fi de acord.Pai,fratilor,noua ,astora oropsiti de soarta(care muncesc toata saptamana la patron in stres maxim pentru a ne intretine familia asa cum putem noi mai bine, cu un salariu ca vai de mama lui) ce ne mai ramane sa facem sa avem si noi momente in care sa ne simtim bine si in care sa simtim ca traim cu adevarat?E asta un lux?Un lux este sa iti poti permite sa mergi intr-o excursie in vacanta intr-o tara straina,sa vizitezi,sa cunosti alte natii,etc.Asta e lux.Luxul asta eu,sincer,nu stiu ce inseamna si nu stiu daca voi sti vreodata.Asa ca lasati-ma sa nu cunosc luxul si sa ma implinesc la un pescuit.Nu mai vorbiti de lux ,ca nu am cuvantul asta in vocabular.
Parerea mea este ca daca pe o balta cu taxa ,orice pescar ar putea pleca acasa cu un exemplar din ce a prins,pana in limita de reproducere,furtul ar incepe sa scada,si "fomistii"ar incepe sa dispara,ramanand doar bisnitarii care prin control si paza s-ar linisti,poate.
Domnule Florentin,cred ca dvs. sunteti subiectiv legat de acest subiect,si sunt de parere, ca nici nu puteti fi altfel.Aveti toata stima si admiratia mea pentru tot ce faceti(nu sunt pupincurist ca nu pot fi si am fost educat de mama in sensul asta).
Domnule Cristian, v-am citi aproape toate postarile dvs.,si sincer ma bucur ca sunteti de partea noastra ,a celor cu buget mai redus,a celor contra taxelor foarte mari,cu toate ca nu faceti parte din aceasta categorie.RESPECT!Si app. de gramatica,numai analizati asa amanuntit gramatica utilizatorilor forumului,caci toti suntem supusi greselilor.Citez:"te speriai de ce cantitate si varietate de peste ERA in ele"(de cristian505ro) :D .Recunosc ca am cautat mult ceva cu care sa va prind :D.Nu sunt de acord cu ce spuneti,ca noi putem schimba mentalitatea patronilor in ceea ce priveste taxa mare.Pai ce putem face?Sa ne rugam ca bogatii sa saraceasca?
Sa va mai povestesc ceva ce am auzit acum o luna cand am fost sa imi cumpar o mulineta de la un magazin de pescuit.Vanzatorul imi prezenta diferite modele,si la sfarsit,luandu-ma putin peste picior(stiid ca nu imi pot permite o mulineta foarte scumpa),mi-a aratat cea mai scumpa mulineta pe care o avea in magazin.I-am raspuns ca nu cred ca va putea vinde asa ceva, la asa pret.Omul mi-a raspuns ,plin de el,ca a vandut deja 5 bucati unor oameni cu bani foarte multi,care numai pescari nu erau.Erau din acei oameni care merg cu naveta de whiskey la pescuit si cu hamal(cel care le pregateste nada,betele,carligele,etc).Deci,si din cauza unora ca acestia nu vom schimba noi,in viitorul apropiat, ceva in pescuitul pe baltile cu taxa mare.Mentalitatea,bat-o vina!Nivelul de trai in Romania joaca un rol foarte important.Nu mai exista clasa de mijloc,in adevaratul sens al cuvantului.Exista doar bogati si saraci.
As mai avea multe de spus dar ma opresc.Voi mai "exploda" cu alte ocazii.
Numai bine va doresc si un sincer si calduros La Multi Ani!
las-o moarta frate ca sar la gitul nostru doar cei care isi permit hamal........sa dea domnul sa faca taxa pe balta atit incit sa ai aud plinginduse si ei..... :)) =)) =))

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costel Jambu » 02 Ian 2010, 23:16

Costi P scrie:Mai Fisher...
de ce nu ai Mercedes ?....e vina lor ca le fabrica bune..dar scumpe ?....rezolvare : Logan, sh, sau RATB
de ce nu poti pleca in excursie ?...e vina agentiilor ca-ti ofera aceasta posibilitate...dar e scumpa ?...rezolvare : faci ocolul Romaniei, te duci la mare...la munte, sau te uiti la televizor pe Discovery travel.
de ce nu ti-ai putut cumpara mulineta aia scumpa?...e vina fabricantilor ca le fac bune...dar scumpe ?...rezolvare : iti iei acelasi model sh, iei una mai slab calitativ, sau astepti vre'o donatie.

asa e si cu baltile bune...vrei capturi, recorduri personale, siguranta ca are balta peste, piste bune de antrenamente, piste de concursuri......e numai "vina" patronilor...dar costa...si sincer nu am auzit pana acum de vre'un patron sa oblige pe cineva sa vina la pescuit pe balta lui...depinde numai de pescarul in sine ce vrea de la o partida de pescuit.

PS. sa-ti traiasca bebelu sanatos si voinic >:D<
Sal.Multumesc frumos de urare.
Sa revenim la subiect.Si toti acestia se numesc pescari?Toti cei care conduc masini care parcheaza singure se numesc soferi?Cred ca raspunsul este afrimativ,nu?Ca ne place sa ne fie viata cat mai comoda,nu?Eu am un epitet pentru oamenii care au prea multi bani(fiind atata foamete in lume,atatia oameni care nu au unde locui,atatia oameni care nu au bani de medicamente sa se trateze de boli altfel incurabile)pe care nu il pot spune aici fara sa deranjez(ma abtin),dar,de,nu e vina lor.
Pai pescarul ce poate sa vrea de la o partida de pescuit?Sa prinda peste.Cum se face ca li se face atata publicitate baltilor cu taxa exorbitanta si nu se face o campanie pentru baltile de stat,sa nu se mai braconeze,in asa fel incat si noi astia cu venituri mai modeste sa ne bucuram de adrenalina pe care o ai cand prinzi un peste adevarat?Raspunde-mi si mie la intrebarea asta,te rog.
Concluzia este ca patronii de balti se imbogatesc peste noapte si baltile salbatice vor avea din ce in ce mai putin peste.Asta se va intampla in cele din urma.Acesti oameni(patronii de balti) se numesc profitori,mai frumos spus speculanti.Eu unul nu cred,credeti-ma cand va spun,nu cred ca as face asa ceva niciodata.Multi spun ca balta trebuie intretinuta ,ca trebuie populata,etc,dar inafara de toate astea profitul ramane oricum baban.Dar nu e treaba mea ,ca oamenii sunt oameni de afaceri si,de,cu cat castiga mai multi bani din asta cu atat sunt afaceristi mai buni,nu?
Astea fiind spuse, eu raman la situatia mea si la pescuitul meu,asteptand sa se schimbe ceva vreodata,dar cred ca voi albi la par pana sa vad lucrurile puse in ordinea lor corecta si fireasca.
Cat despre pescuit,sa dea Domnul sa vina vremea frumoasa sa mai mergem pe la garla ca aberam deja prea mult(cel putin eu).
Numai bine va doresc.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 02 Ian 2010, 23:31

""Multi spun ca balta trebuie intretinuta ,ca trebuie populata,etc,dar inafara de toate astea profitul ramane oricum baban.Dar nu e treaba mea ,ca oamenii sunt oameni de afaceri si,de,cu cat castiga mai multi bani din asta cu atat sunt afaceristi mai buni,nu?""
.......punct ochit...punct lovit....
este afacerea lor, iar eu unul personal sunt multumit de ce-mi ofera, sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 02 Ian 2010, 23:50

Costi P scrie:""Multi spun ca balta trebuie intretinuta ,ca trebuie populata,etc,dar inafara de toate astea profitul ramane oricum baban.Dar nu e treaba mea ,ca oamenii sunt oameni de afaceri si,de,cu cat castiga mai multi bani din asta cu atat sunt afaceristi mai buni,nu?""
.......punct ochit...punct lovit....
este afacerea lor, iar eu unul personal sunt multumit de ce-mi ofera, sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
atit cit platesti si in afara tarii,dar, nu patroni de la noi nu se satura niciodata....dupa ce ca dai drumul la peste inapoi mai dai 60-100-130 ron pe zi. si spui ca e bine? ce atita investit frate cind pestele iti ramane in balta mai lasati-ma cu astea... sint satul de afaceri romanesti si afaceristi romani,daca vrei sa faci afaceri iti deschizi un supermarket frate sau etc. si nu iti bati joc de pescarii care iti aduc profit... atit ne batem gura degeaba, pentru ce ?de dragul de a scrie si noi pe forum,ca pe patroni ai doare in cot de noi toti.... **==

Avatar utilizator
silviu toma
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 13 Iun 2009, 17:09

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de silviu toma » 02 Ian 2010, 23:51

Costi P scrie:"" sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
Se mai poate reduce putin,ca de hranit pestii nu se pune problema.

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 03 Ian 2010, 00:21

silviu toma scrie:
Costi P scrie:"" sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
Se mai poate reduce putin,ca de hranit pestii nu se pune problema.
nu cred ca-si doreste nimeni asta....sa-i hraneasca :D
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”