Abonamente si taxe din Romania

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 03 Ian 2010, 00:40

Fisher scrie:Sal.La Multi Ani!
Ma bag si eu la tranta ,ca de,ce ne mai place sa vorbim in contradictoriu,mama mama...
In primul rand : La Multi Ani, Sanatate,Timp si Bani pentru a da la peste!

Recunosc : inainte de ' 90 nu iti trebuia decat pasiune si talent ca sa pescuiesti, acum lucrurile au devenit mai complicate, deh.....

Hai sa iti raspund punctual si scurt :

1. Abonamente si taxe

Sunt scumpe, foarte scumpe, raportat la putererea noastra de cumparare si ce ofera patronii de balti. Si ce sa facem sa ne lasam de pescuit, sa mergem doar in vizita pe balti, asa cum face cel mai bun prieten al meu de la care am invatat tehnica pescuitului la trena?( Daca cumva nu stii e din barca pentru stiuca si salau).
Nu, sa pescuim in continuare in aceste conditii si sa incercam sa aducem pescuitul romanesc la valoarea lui normala si anume aceea de pasiune si in ultimul rand de business.
Asta presupune doua aspecte pe care noi pescarii sa le aplicam:

A )acolo unde se pescuieste C&R asa sa facem si chiar daca esti lasat sa iei o anumita cantitate acasa sa faci numai C& R( eu asa fac si recomand tuturor, caci altfel ii zapacim pe paznici si nu vor stii cand luam , cand le dam drumul si ne vor bate la cap in permanenta, pentru ca ei pentru asta sunt platiti si e corect ce fac. Repet, este corect ce fac! Eu peste tot unde merg in sistem C&R ma am bine cu toti, de la patron la paznic pentru ca la plecare le si zic de fiecare data : puteti sa cautati unde vreti.(Bine ei se jeneaza de cinstea mea, ca deja ma cunosc). Cu ce ma aleg : cu un pescuit in mijlocul naturii linistit, nu ma intreaba nimeni nimic, mai ales ca la plecare ne salutam fericiti si daca le zic sa ma controleze oamenii parca se simt jenati de cinstea mea. Si paznicii sunt oameni : mie toti imi spun sa revin! Nu le dau decat taxa, ne strangem mana si ne salutam! Atat.
Sunt si bucatar de peste si fac retete grele si retin peste in balti unde este permis acest lucru, dar in limita impusa si le arat paznicilor la plecare tot ce vor sa controleze.

B)acolo unde nu suntem multumiti, suntem prost tratati fata de ce am platit, unde suntem pescari pasionati si corecti si suntem tratati cu dusmanie, sa nu mai revenim. (Si aici iti raspund la cum putem sa-i taxam noi pe patronii de balti).
Si-i mai putem arde intr-un fel. Oricine poate cauta pe internet taxe de pescuit oriunde in lume. Atunci cand vedem ca incape si transport si cazare si ne alegem si cu o minivacanta, care face cat taxa pe zilele petrecute pe baltaluatacupiledegigel , ne suim cu sculele-n tren si ne ducem...ii trimitem si o poza lu' gigel.
Nu pledez pentru asta, eu unul chiar daca plec in lume... vreau sa pescuiesc in Romania!

2.Din ce tagma fac parte:
Ai vazut si ma bucur : a pescarilor pasionati, care vor sa isi dezvolte pasiunea. Daca de ea se leaga si un business cu atat mai bine, ca sa ajute pescarul , nu sa ii faca gaura in buzunar! Pe multi am facut eu fericiti si sper sa creasca numarul lor! Eu sunt si raman pescar!
Daca voi avea posibilitatea sa imi cumpar o balta, ceea ce imi doresc de mult, pescuitul la speciile nobile va fii numai C & R, numai cu recomandare, iar paza va fii dublata de caini : cei mai buni prieteni ai omului si pescarului corect. ( ce vrei sa zic ca Vlad Parfene : never... in ultima emisiune Infopescar).
Asta este : traim in Romania.....
Daca te-ai referit cumva, ca fac parte dintr-o tagma care financiar ar duce-o mai bine, te cam inseli.E adevarat sunt propriul meu stapan, dar in niste conditii corecte, in care in ultimii 2 ani nu am avut de multe ori bani de benzina si taxe ca sa ma duc la pescuit sau concursuri.(E drept ca pescuiesc pe balti scumpe, dar pe care nu mi le permit cand vreau eu, deh...)
De aceea pledez pentru cauza celor pasionati, care sa isi poata dezvolta pasiunea indiferent de situatia financiara.

3.Gramatica
Am lasat-o la urma,tocmai ca sa vezi ca nu ma obsedeaza. Atunci cand am luat atitudine am facut-o, pentru ca suntem Romani si trebuie sa ne exprimam corect in limba noastra. Au luat multi atitudine in acest forum fata de stalcirea limbii noastre, normal ar fii sa o faca mereu moderatorii care au in statut asa ceva, dar....
In mod special am luat atitudine fata de cei care scriu Romania cu litera mica, chiar in aceeasi propozitie in care scriu cu litera mare alte tari, de regula tara prin care muncesc etc. Sunt satul de romani fugiti inainte de '90 sau de tot felul de mici calatori care vin sa ne dea noua lectii ....europene, dar ei in loc sa scrie romaneste se exprima in emoticoane mai mult.
Nu stiu daca mai prins cu gresala, eu am acordat subiectul cu predicatul, adica ce peste era, ce varietate era. Daca le pui impreuna e corect erau si atunci recunosc ca am gresit...acuma ce sa iti zic, lasand la o parte gramatica : stii ce peste era!!!!! Mama, mama... si specii care au disparut complet : caracuda,lin...la margine de Bucuresti.
..................................
Las visarea si revin la acest topic : TAXE SI ABONAMENTE MAI MICI! SERVICII SI FACILITATI GRATUITE, MAI MULTE SI MAI MARI!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Teddy » 03 Ian 2010, 01:02

silviu toma scrie:
Costi P scrie:"" sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
Se mai poate reduce putin,ca de hranit pestii nu se pune problema.
Da , este mult 60/12 ore ptr C&R o persoana. Chiar daca este o balta de top (nu dau numele, dar cei implicati in fenomen stiu despre ce este vorba) , dar cine nu o cunoaste nu stie cat de dificila si cu toane poate fi aceasta balta (mai mult decat multe altele). In conditiile in care plantatul de mult face toata legea, si sunt doar cateva locuri pe care se prinde peste foarte bine. Sunt balti unde este 50/24 ore, 80/24, 100/24 ore si doar din ce stiu eu, sunt sigur ca sunt mult mai multe. Si se prinde peste foarte bine, iar locurile sunt poate mai echilibrate, Degeaba ai 50 de pescari pe balta, daca doar maxim 10 prind si aia plantand (mai sunt si exceptii, normal). Iar taxa ptr plantat la C&R nu mi se pare corecta, ar trebui fara. Si o alta parere , la asemenea balti, eu as interzice plantatul. Ala nu este pescuit,la pescuit trebuie sa mai si gandesti putin. De aia nu se planteaza la concursuri (nu vb de cele cu specific plantat) !
Vezi concursul din toamna de la Bunget, unde pe un lac obisnuit doar la plantat, cu o populatie estimata de 150 de tone rezultatele au fost sub asteptari, multi pescari mari nu au prins aproape nimic. Pentru ca pestele sta la 200 m, si nu ajungem la el. Si nu a fost doar locul prost. Anul acesta interzicerea plantatului va produce o surpriza , sunt sigur, iar concursurile vor avea alt rezultat.
Pestele este ieftin, administrarea baltii costa la noi cel mai mult.Pana nu scapam de catch&traistapeneve nu vom evolua.
Fire intinse pe 2010 si lasati pestii in balta ! Ne vom bucura mai mult de ei si noi, si cei care ne vor urma. Poate asa vor mai lasa si patronii din pret , macar la cei care pescuiesc sportiv si asa vom avea si mai multe balti de valoare in Romania!
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 03 Ian 2010, 01:17

Costi P scrie:Mai Fisher...
de ce nu ai Mercedes ?....e vina lor ca le fabrica bune..dar scumpe ?....rezolvare : Logan, sh, sau RATB
Nu cred ca ai dreptate de loc. Nu in asta consta pescuitul. Te adresezi unor oameni loviti de pasiune, de microb, care vad ca e prea scumpa treaba cu taxele si nu isi pot permite. Crezi ca in asta consta arta pescuitului, sa ai bani de cele mai aberante taxe si de cele mai scumpe ( si reconosc cele mai bune) scule?
Te inseli amarnic!
Am avut cinstea si onoarea sa dau de 3 ori mana anul trecut ( 2009) cu cel care a adus Romania pe podium in Franta anul acesta. Prin captura. Nu-i dau numele, il stiti toti.(Nu cred ca isi aminteste de mine, la concursuri se strang multe maini) Doar atat va spun ca m-a uimit simplitatea,modestia lui. Pescuieste in general cu cea mai ieftina momeala si nada. Ceea ce nu inseamna ca, daca este cazul, nu baga cel mai scump boilies si mix.
Ceea ce am apreciat eu cel mai mult la el este definirea reusitei in pescuit, pe care eu o stiu si o practic de mic copil si anume :

-Numarul unu = locul
-Numarul 2 = momeala
-Numarul 3 = tehnica
-Numarul 4 = sculele

Ei bine astea nu ai sa le poti schimba niciodata indiferent la ce peste dai, daca vii cu Mertanu, daca ai un Shimano Aerotechnium, Daiwa Infinity, Free Spirit. Degeaba....

D-aia zic, si dupa id cred ca ne si cunoastem, nu-i supara si jigni pe oamenii care vor sa pescuiasca cat mai liber.
Sincer ce crezi ca m-ar putea opri sa arunc cu coinacul 80 de M , ca in copilarie pe Dunare,sa scot crap dupa crap fara minciog.
Si uite vin numai cu trenul si pe urma pe jos pana la garla, sincer mi se face rau de la ....Mertan...si am icter la Jeep!
Ultima oară modificat 03 Ian 2010, 01:29 de către cristian505ro, modificat 1 dată în total.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 03 Ian 2010, 01:28

Corect Tedy..cu plantatu'
dar poate cu timpul de reglementeaza si situatia asta...vezi Bunget-ul.
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 03 Ian 2010, 01:36

cristian505ro scrie:
Costi P scrie:Mai Fisher...
de ce nu ai Mercedes ?....e vina lor ca le fabrica bune..dar scumpe ?....rezolvare : Logan, sh, sau RATB
Nu cred ca ai dreptate de loc. Nu in asta consta pescuitul. Te adresezi unor oameni loviti de pasiune, de microb, care vad ca e prea scumpa treaba cu taxele si nu isi pot permite. Crezi ca in asta consta arta pescuitului, sa ai bani de cele mai aberante taxe si de cele mai scumpe ( si reconosc cele mai bune) scule?
Te inseli amarnic!
Am avut cinstea si onoarea sa dau de 3 ori mana anul trecut ( 2009) cu cel care a adus Romania pe podium in Franta anul acesta. Prin captura. Nu-i dau numele, il stiti toti.(Nu cred ca isi aminteste de mine, la concursuri se strang multe maini) Doar atat va spun ca m-a uimit simplitatea,modestia lui. Pescuieste in general cu cea mai ieftina momeala si nada. Ceea ce nu inseamna ca, daca este cazul, nu baga cel mai scump boilies si mix.
Ceea ce am apreciat eu cel mai mult la el este definirea reusitei in pescuit, pe care eu o stiu si o practic de mic copil si anume :

-Numarul unu = locul
-Numarul 2 = momeala
-Numarul 3 = tehnica
-Numarul 4 = sculele

Ei bine astea nu ai sa le poti schimba niciodata indiferent la ce peste dai, daca vii cu Mertanu, daca ai un Shimano Aerotechnium, Daiwa Infinity, Free Spirit. Degeaba....

D-aia zic, si dupa id cred ca ne si cunoastem, nu-i supara si jigni pe oamenii care vor sa pescuiasca cat mai liber.
Sincer ce crezi ca m-ar putea opri sa arunc cu coinacul 80 de M , ca in copilarie pe Dunare,sa scot crap dupa crap fara minciog.
Si uite vin numai cu trenul si pe urma pe jos pana la garla, sincer mi se face rau de la ....Mertan...si am icter la Jeep!
Incredibil !!
era o paralela intre baltile bune si cele proaste, nu faceam referire la scule, nade sau cu ce masina vi la peste...dar asa e romanul...circ pe paine.
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 03 Ian 2010, 01:53

Costi P scrie:
Incredibil !!
era o paralela intre baltile bune si cele proaste, nu faceam referire la scule, nade sau cu ce masina vi la peste...dar asa e romanul...circ pe paine.
Pai tu ai pomenit nume de masini de marca, scule etc. in comparatie cu sentimentele oamenilor care chiar vor sa dea la peste. Ieftin si linistiti. Eu ti-am raspuns ca unul simplu care vrea sa vina pe jos sa dea la peste, cu scule simple, sa prinda mult peste, sa-i dea drumu', care-i treaba cu circu'? E vreo premiera si n-am aflat?
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costi P » 03 Ian 2010, 02:21

cristian505ro scrie:
Costi P scrie:
Incredibil !!
era o paralela intre baltile bune si cele proaste, nu faceam referire la scule, nade sau cu ce masina vi la peste...dar asa e romanul...circ pe paine.
Pai tu ai pomenit nume de masini de marca, scule etc. in comparatie cu sentimentele oamenilor care chiar vor sa dea la peste. Ieftin si linistiti. Eu ti-am raspuns ca unul simplu care vrea sa vina pe jos sa dea la peste, cu scule simple, sa prinda mult peste, sa-i dea drumu', care-i treaba cu circu'? E vreo premiera si n-am aflat?
:lol:
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de gor965 » 03 Ian 2010, 02:39

cristian505ro scrie:...................
Au luat multi atitudine in acest forum fata de stalcirea limbii noastre, normal ar fii sa o faca mereu moderatorii care au in statut asa ceva, dar....!
Dati-mi si mie va rog statutul moderatorului si pasajul unde scrie ca trebuie sa luam atitudine ...MEREU !
Exista in regulamentul forumului o recomandare ptr. utilizatori , priviind folosirea corecta a limbii romane !
Procentul celor care fac greseli gramaticale e mare (chiar foarte mare) si daca ne-am apuca sa-i tot tragem de urechi am schimba involuntar profilul sait-ului ! Personal scriu cat pot de corect gramatical ,insa recunosc ca sunt depasit de "moda" asta de a scrie fara punct ,fara virgula ,fara cratima ,fara semne de exclamare, fara litere mari ,in limbaj de Mess ,etc. ...si nici nu stiu exact daca e de vina graba , delasarea ori nestiinta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de IULIAN C » 03 Ian 2010, 02:44

@Cristi si Costi:
Va cunosc pe amandoi,si stiu ca pot miza pe intelepciunea amandurora!
Ca atare,va rog sa nu aveti dispute si sa ganditi rau unul despre celalalt,ca va garantez eu fiecaruia in parte ca amandoi sunteti tot asa de pasionati,amandoi oameni de caracter si iubitori ai acestui sport!
Deci....dati-va mana oameni buni si hai sa facem front comun in a duce la alt nivel etica,conduita pescuitului in aceasta tara!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Costel Jambu » 03 Ian 2010, 15:14

Salut.
Daca eu,prin postarile mele,am fost marul discordiei,imi cer scuze si va rog sa nu va certati.Din contra,trebuie sa fim uniti,noi pescarii,impotriva taxelor mari.
Are dreptate Claudiu.Odata ce se pescuieste c&r,pestele ramanand in balta,de ce sa platim taxe exorbitante.Si app. de recomandari.De asa ceva am auzit doar la angajari,cand iti cauti serviciu;cand te duci cu o "atentie" de la ultimul loc de munca pentru a obtine o recomandare.Atat timp cat coruptia e la "rang de cinste" la noi,recomandarea nu valoreaza nimic.Cei ce nu vor putea "impinge", nu vor avea parte de recomandare.Asa ca ,fiecare are dreptul sa greseasca o data,pentru ca a doua oara sa mearga sa pescuiasca oriunde alt undeva ,exceptand balta cu pricina.Asa vad eu ca ar sta lucrurile.Este doar o parere.
Si,da,vreau sa conteze parerea mea,chiar daca am sau nu scule de top,daca am sau nu bani multi.Atat am avut de spus deocamdata.
Numai bine va doresc.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 03 Ian 2010, 21:41

IULIAN C scrie:@Cristi si Costi:
Va cunosc pe amandoi,si stiu ca pot miza pe intelepciunea amandurora!
!
Salut Iulian! La Multi Ani, Sanatate si tot ce iti doresti in 2010 !
Eu unul apreciez pozitiv propunerea ta de reconciliere si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva. Oricum mi-am sustinut politicos punctul de vedere. Subiectul acesta este destul de controversat la noi si cred ca din postarile mele reiese destul de clar cum privesc eu problema si ce rezolvari as da.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Laurentiu » 04 Ian 2010, 22:46

Costi P scrie:"" sa fim seriosi 60 ron pt o partida de 12h pe o balta buna.....cat naiba sa dai sa fie ok ?
10-20 max 30 lei ca nu iau pestele acasa si pe deasupra nu mai trebuie furajat. Iar ii luati in brate pe profitorii astia care isi spun administratori de balti. >:P
Da' las' ca se adanceste criza si nu o sa-si mai permita oricine un pescuit si sa vezi atunci cum scad BAIETII BUNI pretul la C&R.

Avatar utilizator
mihaicrapceanu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2010, 16:23

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de mihaicrapceanu » 08 Ian 2010, 16:48

Salut frati pescari,

Parerea mea este ca patroni care administreaza baltile din Romania considera balta ca pe un magazin ,taraba,butic
cu care sa faca bani fara a avea nici o legatura cu pasiunea de a pescui doar asa se justifica taxele nesimtite pe care le cer.
Eu pescuiesc doar in sistem prinde si elibereaza si am renuntat de mult sa mai dau bani la balti private prefer Dunarea,Delta si Ungaria unde pasiunea de a pescui este inteleasa de catre patroni.

As dori emisiuni facute mai mult pe riuri salbatice,Dunare ,Delta nu pe balti unde firme de nade si momeli isi testeaza nadele si le lauda peste tot ( nu dau nume - se stiu ).

Eu unul nu am sa mai calc pe nici o balta cu plata din Romania taxele pentru prinde si elibereaza sint foarte mari.

Tuturor pescarilor fire intinse

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 11 Dec 2010, 22:19

Eu n-am sa inteleg tendinta asta de a critica managementul unei afaceri prospere ! Domnilor, daca Tancabesti 1 are clienti, nu mai poate Parfene de salariul minim pe economie !Omul conduce o afacere nu o cantina sociala ! El se adreseaza unui public de elita ...si pe plan sportiv si pe plan financiar ! E prima oara cand constatati ca nu aveti acces la ceva d(in) tara asta ? Toti mancati dimineata icre negre ? Toti aveti BMW seria 7 ? Haideti sa luam balta asta asa cum este fata de restul din Romania...de lux !...si luxul se plateste :!:
p.s
Daca prin absurd Parfene ar face taxa 50 ron /24 ore eu sunt convins ca nu ar putea face fata cererii pe urmatorii 5 ani...dar nici nu ar mai ramane cu acelasi peste in balta ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de alin81 » 12 Dec 2010, 12:59

gor965 scrie:Eu n-am sa inteleg tendinta asta de a critica managementul unei afaceri prospere ! Domnilor, daca Tancabesti 1 are clienti, nu mai poate Parfene de salariul minim pe economie !Omul conduce o afacere nu o cantina sociala ! El se adreseaza unui public de elita ...si pe plan sportiv si pe plan financiar ! E prima oara cand constatati ca nu aveti acces la ceva d(in) tara asta ? Toti mancati dimineata icre negre ? Toti aveti BMW seria 7 ? Haideti sa luam balta asta asa cum este fata de restul din Romania...de lux !...si luxul se plateste :!:
p.s
Daca prin absurd Parfene ar face taxa 50 ron /24 ore eu sunt convins ca nu ar putea face fata cererii pe urmatorii 5 ani...dar nici nu ar mai ramane cu acelasi peste in balta ! :D
Fara suparere domnule GOR965 eu locueasc in afara tari si in cei 10 ani de exil nu am gasit o balta de crap cum spui tu care sa se adreseze unui anumit tip de public(cu toate ca ar trebui sa se adreseze pescarilor)ca doar nu pescuesti cu BMV seria 7 dar asa sunteti voi Romani,va place sa va cacati pe voi sa iesiti in evidenta chiar daca nu cu lucruri frumoase.Eu nu zic ca administratori nu fac eforturi supraomenesti pentru a tine balta in conditii optime de pescuit,dar totusi taxele sunt exagerate atata timp cat se pescueste in sistem C&R,parerea mea este ca ar trebui sa fie invers(taxe mari la pescuitul cu retinere si taxe mici la pescuitul C&R) si daca domnul Parfene care il stimez pentru ceea ce a facut la TANCABESTI ar micsora taxa nu este adevarat ca ar ramane fara peste in balta,numai ca va trebui sa urmareasca pe cei ce nu respeca regulile balti si sanctionati in consecinta. Mai iesi si dumitale din groapa aia numita Romania si vezi baltile de "LUX "di vestul Europei ce taxe percep si dupa aceia mai vorbim,mergi in nord-vestul Europei la parinti pescuitului la crap modern si vezi ce taxe au,chiar daca nu au intinderi mari de ape se pescuieste doar in sistem C&R cu preturi accesibile tuturor pescarilor.
NO BEEEP....... NO PARTY

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”