EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 12 Mar 2009, 20:27

Toderash cine ie mister patriot ? mel ghibson ? :-? o arde pe la noi ?
pss. auzi vorba sucara
din romania scapa cine poate ! :))
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 21:24

toader nicolae scrie:Tare mai e greu sa prinzi mai multi iepuri o data.dar eu cred ca deja am lovit in aripa cativa.Tare mi-ar place sa-l prind pe mister patriot la o partida in Ungaria sa vada ce inseamna civilizatie si pe urma stam de vorba cu el.Cand o vedea drumuri asfaltate pana la balta si nici macar un chistoc de tigara pe jos si mai ales cand iti cere 20 de eur si in banii astia iti da barca cu sonar si ai lemne de foc la discretie si tot din partea casei primesti cafeaua si ceaiul,probabil ca va realiza ca nu e "rentabil" sa-ti bati capul cu "exclusivistii"din Romania. Problema este .ca va face demersurile pentru cetatenia maghiara :)) :)) .
Zambim noi pe aici "da nu-i zambetul nostru"!Cine este deja obisnuit cu "mizeriile" de tot felul ,ajunge sa refuze curatenia , precum vulpea strugurii !Atata timp cat nu vad si nici nu vor sa vada ceva au privirea incetosata de fals patriotism si este greu sa accepte argumente incontestabile. Este de-a dreptul hilar cum unii sustin "jecmanirea pescarilor", ei fiind chiar pescari,si aduc argumente numai de ei intelese.Fiecare poate avea propriile lui interese dar cred ca se merge prea departe si ar fi corect ca respectivii sa se mai si uite cate un pic in oglinda si sa o lase mai moale ,macar asa, din bun simt.Sunt unii care au demonstrat ca pot si actioneaza in consecinta aratand ca judeca rational chiar daca tac nefiind inca dispusi sa acuze unele practici nelalocul lor.Va veni insa timpul cand multi vor vedea ca s-au inselat si poate vor recunoaste naivitatea cu care "periau" oameni de nimic .
Nu stiu insa cati dintre noi ar fi declarati "apti" ca sa primeasca acea cetatenie cu toate ca sigur ar tanji dupa ea !

Gogule !
Ghilimelili au si ieli un rost pi lumea aiasta!(rost si nu prost ! ) Di te-nteapa langa spranceni sari pi langa ieli ! La fel si cu parantezili !Semnalizezi depasiri si fuguta mai diparti neicusorule !Ca sa-ntaleji io-ti zic ca ori nu-mi apartini ori fasi alta atinjeri dicat normala frati !Amu ori ma-ntajeji si ii ok, ori nu ma-ntaleji si-i grav ca tre sa ma las pagubas !

No bine ca macar (nu magar ! ) reusii sa-ti ieu lipideul da pa obraz ca sa ta sa daschida oblocu mintii !Tat neamu vazu drept pantra iele numa mataluta prinsasi ceva greata da ma si cracanasi in comentariu.Da za ma frate chiar ase intapa ghilimelili ale ? Atunci insamna ca-s tare bune ca-si fac efectu pana la os !Nu-i nici un bai !Mai mere cate o frecareala si pa capu meu daca-i numa ase dan gura !
Apoi sa stii ca aia cu grin pisu si-or facut deja cuib si pa la noi ca pasarile migratoare numa ca nu si-or gasat inca sa sa leje ,cu lanturi ori fara, si da pescuitul ala meserias ce-l cumpara tat romanu cu bani grei !Nici da flacoanele ale multe ce sa dau la vale pa apele noaste n-or apucat inca sa sa leje gren-pisanii aia ! Ca d-acolo nu pre sa poate mulje niste maruntas si bag sama canci interes !
No iaca ca si gatai pantru tine dedicatie asta fara ghilimeli pa cari tu le poti pune sau nu de te-ntapa pa la obloace!No ce zaci amu ? Ma mai spalai pan gura aie neagra cu nuante da fekete oleaca ?
Strambe ori drepte ,le gandisi bine pe malul Prutului si d-acee nu ma mai supar da mult pi tini !
Amu sini vre, tre sa-ntaleaga ca tre puse niscaiva fursecuri printre ale da mai sus, da fu gandita lu Gogu si cini vre, sa le puna ,ca-s cam multe di pus !
Ultima oară modificat 12 Mar 2009, 22:18 de către tavimai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 21:47

Aoleu Tavi te rog nu mai incerca moldoveneasca ca vorbesti mai rau ca Gogu si nu prea ma pricep la hieroglife.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de costelino » 12 Mar 2009, 23:03

Acum imi dau seama de ce nu-l intelegeam pe Gogu.
P.S.
Gogule ai un umor "greu" si super sec.Bravo tata.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 23:22

toader nicolae scrie:Aoleu Tavi te rog nu mai incerca moldoveneasca ca vorbesti mai rau ca Gogu si nu prea ma pricep la hieroglife.
Fu-tare mutare,ai ? Fu ase un duo pisti Carpati ca bistos ii tari greu di dascalcit frati !Ca doar "avem di tati" nu ? La ce nu-ntaleji ,baga,sereri la mini la dictionar ca inca-mi meri bini !(ori pruni ! )Da d-apuci sa umbli la "dictionarire " pa Prut si pa Crisuri ti luminam urgient "la locul faptei" si in final ne-om intaleje ca fratii!!Scolire d-aia nu faci tu in 10 facultati d-aste noi cumparate pa bani ca ase-i la moda amu !Ca vezi tu in viata-i ca la pescuit si sunt 2 feluri de facultati care de care mai profesioniste.Uni-s licentiati la alea pa bani multi dati pa prafuri ,taxe si tat felu da scule profi si bile in conditii de densitate mare de peste si examenu luat in "sala mica plina ochi", pe cand altii sunt sunt licentiati, mai ase ,ca "la stat", mai saraci,mai fara scule profi ,cu rame si porumb luate de pe camp cand merg la pescuit ori cu malai sau tarate luate din iesle de la vaci,si examenul luat in "sala mare si saraca", cu peste putin,poluat si mai ales nepopulat .Din oricare parte ai privi aceste "diplome" nu se compara si nu se vor putea compara niciodata ! E ca si cum ai spune ca fazanul este totuna cu gaina pentru ca ambele au aripi !Fazanul nu va intelege niciodata de ce gaina accepta sa se sacrifice(vanda) pentru niste graunte ,iar gaina nu va intelege nici ea niciodata de ce trebuie sa-ti risti viata pentru libertate !Am incercat acum sa te fac sa intelegi ca in final chiar nu conteaza "scrisul" cat conteaza "pasarea" cu care te poti identifica la un moment dat ! .

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 23:26

costelino scrie:Acum imi dau seama de ce nu-l intelegeam pe Gogu.
P.S.
Gogule ai un umor "greu" si super sec.Bravo tata.
Umoru ca umoru da se pare ca-i cam gol frigideru !Sa fie invers proportionala chestia ?Sau direct proportionala ? Nu vrea sa ne zica nici in ruptul capului !

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 00:05

Tavi te rog ,ai grija cu moldovenii ca ne intoarcem la povestea cu geniile =)) =)) =)) =)) =)) .
Te rog nu striga,saaaaaarrrma ,ca ma arunc si eu pe jos.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 13 Mar 2009, 00:54

toader nicolae scrie:Tavi te rog ,ai grija cu moldovenii ca ne intoarcem la povestea cu geniile =)) =)) =)) =)) =)) .
Te rog nu striga,saaaaaarrrma ,ca ma arunc si eu pe jos.
Ma dar tu chiar n-ai inteles nica ? Bag sama ca-s chiar obligat sa-ti traduc ! Lasati "geniile" in pace ca se "hodinesc" amu bine acolo unde sunt !Apoi daca cu aia ai ramas din ceea ce ti-am scris ma vad obligat sa te las in pace !N-am zas nimic de "drout" ca sa ma iei asa !Griji ca mai sunt destui care n-au rabdare sa citeasca tot si se reped sa-ti raspunda la introducere sau la salutul din final ca te si crucesti ce raspuns iti dau .Oile astea negre mai si trebuie mestecate cu "bibilica" cateodata ca altfel ne-ntelegem ca turcii ! Poate c-o fi fost greu ca incercai sa fac "o combinata nordica" da nu cred ca-i momentu si locu "sa-mi pui in gura" ce n-am zis !Radeam eu nitel da altul era subiectul daca erai mai atent !Asa ca se pare ca te arunci pe jos fara sa zic eu nimic legat de asta !Ce sa mai inteleg eu ? De unde ai tras tu concluzia ? Ca ma-ntorc sa vad in urma da nu-mi dau seama de unde ti-a venit ideea asta !
Apoi "jeniile"ar fi indicat sa carie intentionat gresit si neintentionat corect (oricum e bine)ca sa iasa din discutie frigideru ala plin sau gol !Daca ti-o zic nu ete obligatoriu sa-ti "sune taman tie" si nici nu-i cazul sa va faceti partid pentru asta !!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 02:00

TARE mai esti aprig la manie.Am crezut ca ardelenii sunt mai molcomi dar vad ca se aprind una ,doua.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 03:14

Apropos de civilizatie ,urmariti topicul "pescuit in afara tarii" la ''Maconka'' ca sa vedeti ce inseamna civilizatie si sa-mi spunetidupa.cat de patrioti va simtiti si cat de "rentabil" este pescuitul pe baltile"exclusiviste".
Gore tu ai interzis ca-ti piere patriotismul. =)) =)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 13 Mar 2009, 14:15

toader nicolae scrie:Apropos de civilizatie ,urmariti topicul "pescuit in afara tarii" la ''Maconka'' ca sa vedeti ce inseamna civilizatie si sa-mi spunetidupa.cat de patrioti va simtiti si cat de "rentabil" este pescuitul pe baltile"exclusiviste".
Gore tu ai interzis ca-ti piere patriotismul. =)) =)) =)) =)) =))

Sa stii ca tot ce este"filmat" are " o parte de interes si reclama" si de obicei prezinta numai anumite "nuante" !Pentru ca imaginile filmate descriu numai aspectele pe care fost dispus realizatorul respectiv sa le prezinte atat acolo cat si la noi !Filmuletele astea sunt placute la privit dar sunt ca sexul prin telefon ! Cand simti pe pielea ta realitatea este cu totul altceva !

De unde ai tras tu concluzia ca m-am "aprins" eu, Nicule ? Doar ti-am explicat ca nu m-ai inteles si ca tu erai "turat" exagerat.Eu ti-am scris una si tu-mi reprosezi alta de parca nu ai fi citit ce ti-am scris ! =)) Trebuia sa zici ceva de "diplomele alea" dar "bag sama" ca nu prea "ti-a picat cu tronc" sau nici n-ai citit (ori n-ai inteles ideea)daca "omiti subiectu" ! :))

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 17:43

S-a postat regulamentul de la Chiroiu4.Demonstreaza ca am avut dreptate cand am afirmat ca mai exista si oameni de bun simt in Romania.Inca 4-5 balti ca asta si acesti"exclusivisti" vor exclude pana cand vor ramane singurii pescari dupa baltile lor "EXCLUSIVISTE".

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 18:25

Trebuia sa zici ceva de "diplomele alea" dar "bag sama" ca nu prea "ti-a picat cu tronc" sau nici n-ai citit (ori n-ai inteles ideea)daca "omiti subiectu" ! :))[/quote]


Diplomele ,au cu adevarat un rost,chiar daca nu sunt de multe ori conforme cu ceia ce cunoaste posesorul lor.
Dar in opinia mea in pescuit ca si in viata ,diplomele nu pot face diferenta intre oameni.Cu totii am fost in anumite momente atat "gaini" cat si "fazani" iar diploma de "viata" nu ti-o poate da nici o facultate din lume asta o capeti in principal in primii 7 ani de viata.Discutia asta este identica si pentru pescuit ,daoarece de multe ori m-am dat fazan cand am vazut o gaina cu scule ponosite si la sfarsitul zilei am realizat cat de gaina eram eu.Dar cred ca discutia asta a degenerat si nu cred ca este cazul sa discutam pe tema asta deoarece cred ca vor fi multi oameni se vor simti lezati.
p.s Trebuie sa invatam sa tindem spre "fazan" dar sa nu uitam ca am fost "gaini".

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 15 Mar 2009, 04:14

Comentariu

Data postarii
Tancabesti , localitatea: Tancabesti, jud: Ilfov 09-03-2009

- Data partidei: 08-03-2009
- Taxa: 200lei/24ore
- Impresii despre drum/caile de acces:
foarte bun.
- Momeli utilizate:
boiles.

- Comentariu despre partida:
3 capturi de 12,7 si6 kg.

Informatii cu caracter statistic:

- Cantitatea de peste prins (total kg/specie):
Crap: 25 kg;
- Am folosit un nr. de 4 scule (lansete si undite)
- Este permis pescuitul nocturn
- Regimul de pescuit impus: C&R - prinde si elibereaza
Autor: Pescar Amator, Bucuresti


Domnul ,"exclusivist" ,se pare,s-a trezit
Cu picioarele pe pamant,el a venit.
Dar prea tarziu acum,
SA ma intorc din drum.
Ramne precum am jurat
CA PRAGUL SA NU IL MAI CALC.

Va intelege,oare dumnealui
Ca-n viata asta,sunt doar trei,
Trei lucruri care se platesc
O spun cu nici un interes
PROSTIA,DOMNIA SI MEDITATIILE

Eu am ales acum,sa merg,
La oameni cu bun simt din plin.
Si daca balta de "exclusivisti",gratis va fi.
Ramane precum am jurat.
CA PRAGUL SA NU IL MAI CALC.

Informatia legata de taxa este luata dupa alt site si nu este verificata ,dar se pare ca au aparut prea multe balti cu patroni de bun simt si asta atrage dupa sine excluderea "exclusivistilor" din circuitul pescuitului sportiv.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 16 Apr 2009, 22:39

Comentariu

Data postarii
Peris , localitatea: Peris, jud: Ilfov 16-04-2009

- Data partidei: 12-04-2009
- Taxa: 50 lei/12 ore
- Impresii despre drum/caile de acces:
Drumul este foarte bun.
- Momeli utilizate:
porumb.

- Comentariu despre partida:
O balta frumoasa, luminata pe timp de noapte si multe locuri de pescuit. Am pescuit 7 ore, de la 6:00 la 13:00 cu 5 lansete. Am reusit capturarea unei frumoase crapoaice ce depasea 8 kg, la scurt timp m-au vizitat cei din conducerea si administratia balti si m-au recompensat pentru eliberarea capturi cu un bon gratuit si un ciortan in jur de 3 kg pentru gratar. Un gest frumos in comparatie cu alte balti la care n-ai acces la acest privilegiu. Din partea mea nota 10.

Informatii cu caracter statistic:

- Cantitatea de peste prins (total kg/specie):
Caras: 1 kg;
Crap: 3 kg;
- Am folosit un nr. de 5 scule (lansete si undite)
- Este permis pescuitul nocturn
- Regimul de pescuit impus: Se poate retine pestele, in limita cantitatii admise
- Cantitatea max. de peste ce poate fi retinuta: 7 kg
Autor: Popescu Laura, Bucuresti

--------------------------------------------------------------------------------
Domnilor "Escclusivisti" se pare ca este timpul sa invatati de la acest domn Albastroiu cum se aduc pescarii pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”