EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de dragan claudiu » 28 Feb 2009, 20:24

[quote="gor965"]Draga domnule ,daca plecam de la premisa ca 90% din pescarii amarati vor incerca sa-si scoata parleala pe Tancabesti ori Cernica datorita taxei , gresim din start. Cat de amarat trebuie sa fii ca sa te duci la Tancabesti la "furat" ???
Cum puteti sa spuneti ca administratorul n-are nici o vina ca e murdar pe Cernica ? Cine vreti sa-i intretina balta ? Urban ! Comparati conditiile de pescuit de pe ambele balti si problemele intampinate de Florentin acolo ...puneti-va in locul lui ...ce balta v-ar incanta mai tare ? Fiti sincer ! Vi-i se pare normal ca la o asa taxa ,o echipa de pescari buni ,sa doarma noaptea printre gunoaie si sa vada barcagii beti care le belesc firele ?! Asa cum am mai spus intr-o alta postare , nu exista uniformizare la capitolul preturi in acest domeniu. Fiecare balta (prin administratorul ei) isi formeaza clientela prin diverse mijloace si servicii. Fiecare client isi alege locul de pescuit in functie de preferintele sale . Poate vrea sa prinda mult , poate vrea sa prinda mare ,poate vrea sa fie singur pe balta ,etc. ...nu vad de ce spuneti acum ca s-a denigrat o balta in favoare alteia cand recunoasteti ca sunt diferente intre ele ...la capitolul organizare ,administrare,personal ... pescuit efectiv.[/quot cred ca are dreptate si domnul toader dar si domnul gor.. insa la noi in romania patroni urmaresc doar sa se inbogateasca,eu am pescuit anul trecut linga nurenberg la citiva km linga un sat este o balta nu mai retin numele satului dar am ramas surprins sa vad cit esti de respectat acolo taxa era 10 euro 24h si din partea casei iti aduceau pe balta ceai si sucuri,lemne de foc si brichete din spirt pentru aprins focul. la noi dupa ce ai platit se poarta cu tine de parca ai fi dator la ei sau ceva de genu si daca zici ceva iti arunca :daca nu-ti convine poti pleca: sint deacord cu regulile impuse de patron [entru ca sint bune si asa pestele ramine in balta. cu aceste reguli si o paza buna si o taxa mai decenta cred ca ar avea aceleasi performante. e doar o parere sper ca n-am suparat pe nimeni. ex ce a afirmat domnul florentin de vadul rosu si de doamna ruxandra coc.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 28 Feb 2009, 22:18

Claudiu(cred ca domnule nu are ce cauta pe un forum de pescuit dar daca te deranjeaza ma conformez),cand pescuiesti intr-o tara unde doar ajutorul de somaj ajunge pana la 7-800 de euro si platesti 10 euro iar in banii astia mai primesti si ceva sucuri,ceai etc si te intorci acasa si ti se cere 40 de euro la 12 ore nu-ti suna a excrocherie?Desi am pescuit cu placere pe Tancabesti si Hobaia am preferat sa gasesc alte balti care nu au npotentialul tancabestiului doar pentru ca pierzand pescarii, patronii sa inteleaga ca nu pot cere oricat pe motivul ca ;oricum nu au altundeva unde sa prinda peste mare si o sa vina la mine oricat le-as cere.Trebuie sa stie pescarii ca tancabestiul nu este singura balta care are peste mare si domnul Iuga trebuie sa faca in asa fel incat sa informeze si pescarii care nu au acces la internet ca au si alte variante si ca nu trebuie sa plateasca 80 DE EUR(80 de eur)PENTRU 24 DE ORE DE PESCUIT.Daca ai sa intrebi un neamt daca ar plati o taxa de pescuit de 80 de eur pentru 24 de ore cu siguranta s-ar inchina cu mana stanga.Investitia facuta de domnii Parfene acolo nu este ceva extraordinar,esta ceea ce trebuie sa faca orice patron de balta.Int-o tara civilizata cand vrei sa iei in arenda sau sa cumperi o balta ,statul respeciv iti da balta cu conditia sa ai un proiect de modernizare de populare si cu siguranta ca nu toti oricine poate sa fie patroni de balta si sa faca ce il taie capul si eventual daca nu-ti convine ceva sa mai trimita si paznicii sa-ti aplice o corectie.Iar cu Cernica te inseli amarnic,este mult prea mare ca sa fie zilnic curatata (cine a vazut balta poate confirma) si singura solutie este obrazul oamenilor.Despre paznici ma abtin.Iar despre pestele din Cernica ,irasi te inseli pentru ca in privinta asta este mult,mult mai buna decat tancabestiul.Cernica este balta mea de suflet si normal ca m-am simtit ofensat cand domnul Iuga a spus ca trebuie sa fi nabab ca sa pescuiesti pe Cernica si face 75% din emisiuni pe Tancabesti unde este la fel de scump .CE SA INTELEG EU CA PESCAR?????????Cu riscul de a-l supara iarasi pe domnul Iuga va spun ca nu a avut o atitudine corecta fata de CERNICA.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 05:20

Imi pare nespus de rau s-o spun dar tocmai Domnul Florentin care este unul dintre pescarii ce au avut sansa sa mearga in strainatate ,sa vorbeasca cu pescarii care au pescuit acolo si care trebuie sa apere interesele noastre,a celor in numele carora vorbeste,lauda o balta care este 80 de euro pe ziua de pescuit.Urmariti va rog emisiunea de la HAROMFA(CAM ASA CEVA)si campionatul mondial de crap de la Beograd si spuneti-mi daca va place si credeti ca ce ati vazut este peste TANCABESTI si apoi intrebati cat costa sa pescuiesti acolo si mai apoi puneti-va intrebarea daca merita sa platesti taxele astea.SInu in ultimul rand ,pescarii care merg la Cernica pot plati 60 de ron pentru taxa de caras si pot pescui linistit la crap dar nu pot retine pestele(eu am vazut asta ca pe o taxa de C&R,AM GRESIT UNDEVA?????).
ASTEA SUNT ARGUMENTELE MELE CU CARE PLEDEZ PENTRU CERNICA,si chiar daca domnul Florentin mi-a evitat toate postarile deoarece i-am deranjat prietenul,asta este opinia mea (nu sunt perfect si pot gresi),si nimeni si nimic nu poate sa mi-o schimbe.Iar daca voi primi ban pe forum(nu am primit nici o avertizare ,nu vreau sa fiu inteles gresit) promit sa nu mai intru niciodata cu alt cont.
P.S Domnule Florentin dumneavoastra platiti taxa la Tancabesti cand pescuiti de placere?????????????????

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 05:49

Domnilor acesti patroni ajung bogati datorita noua si nu datorita baltilor pe care le patroneaza pentru ca pestele din baltile lor nu valoreaza nici 2 parale chioare daca nu mai este acolo unde ii este locul.Pietele sunt pline de peste si daca toti patronii ar trai din vanzarea de peste pietele s-ar umple si mai mult ,iar pestele lor ar costa poate 1-2 lei kg .Sunt balti unde eu personal am gasit respect de fiecare data cand m-am dus si unde am avut satisfactii extraordinare ca pescar si unde am platit taxe corecte si unde aproape am uitat ca sunt in Romania.Nu amauzit nicodata un repros la adresa domnului Albastroiu la adresa domnului Petcu dar acestia sunt oameni care au inteles ca sunt oameni bogati atata timp cat vor respecta pescarii.
Acum cantareste Claudiu si voi ceilalti ce credeti ca gresesc si vedeti de cate ori va loviti de toate astea si mai ales dupa ce ai pescuit intr-o tara civilizata,intr-o balta civilizata,langa oameni civilizati,ai avut macar curajul sa gandesti ca ai putea fura un peste de acolo????????Si daca nu afla ca nici eu nu am curajul sa gandesc asa ceva cand merg pe Peris si Moara vlasiei.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 01 Mar 2009, 12:10

Toderash mia scris aia de la BMW cica nu lasa mai jos pret ca are cienti si face marfa buna ...si ca noi suntem prosti ca luam Logan cu 10000 iepuroi cand la Ghermanica e 7000 ca are concurenta mare ! Acum doar ce am venit de la Occident si aia are dreptate ,frate la noi e jale ,painea scumpa , apa scumpa ,gazu scumpa ,femeile ...ceva mai ieftine :D , asta nu se pune , dar ce mai tot e scump la noi ...trebuie umblat la guvernare ca acolo e problema si ne tine pe loc .
pss. da si nemtii amarati la unele chesti, am cerut la ei cablu de net si ei cica : nain ,noi nare cablu ,noi are oairels ...ce lozeri frate ! L-)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de costelino » 01 Mar 2009, 12:12

Bine ai revenit Gogule frate,ti-am simtit lipsa.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Mar 2009, 12:19

gogu steriade scrie:Toderash mia scris aia de la BMW cica nu lasa mai jos pret ca are cienti si face marfa buna ...si ca noi suntem prosti ca luam Logan cu 10000 iepuroi cand la Ghermanica e 7000 ca are concurenta mare ! Acum doar ce am venit de la Occident si aia are dreptate ,frate la noi e jale ,painea scumpa , apa scumpa ,gazu scumpa ,femeile ...ceva mai ieftine :D , asta nu se pune , dar ce mai tot e scump la noi ...trebuie umblat la guvernare ca acolo e problema si ne tine pe loc .
pss. da si nemtii amarati la unele chesti, am cerut la ei cablu de net si ei cica : nain ,noi nare cablu ,noi are oairels ...ce lozeri frate ! L-)
~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( esti pe langa subiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 01 Mar 2009, 12:41

MDI scrie:
gogu steriade scrie:Toderash mia scris aia de la BMW cica nu lasa mai jos pret ca are cienti si face marfa buna ...si ca noi suntem prosti ca luam Logan cu 10000 iepuroi cand la Ghermanica e 7000 ca are concurenta mare ! Acum doar ce am venit de la Occident si aia are dreptate ,frate la noi e jale ,painea scumpa , apa scumpa ,gazu scumpa ,femeile ...ceva mai ieftine :D , asta nu se pune , dar ce mai tot e scump la noi ...trebuie umblat la guvernare ca acolo e problema si ne tine pe loc .
pss. da si nemtii amarati la unele chesti, am cerut la ei cablu de net si ei cica : nain ,noi nare cablu ,noi are oairels ...ce lozeri frate ! L-)
~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( esti pe langa subiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si tu la feeeellllllllllll !!!
bre vroiam sa zic ca la noi e scump la draq , da nai unde sa te duci si dai pleasca cat zice patronu ! eu zic ca sunteti baieti cititi si cu ochii ca superman savedeti dincolo de substrate ...mantelegi ? acuma ce vreti ,sa apara Iuga iar pe post si sa zica ce bine e la Cernica cand dai la carase ? daca da , ia baga ma o petitie ca io no semnez primu !
Ai pup you ! :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Mar 2009, 12:47

gogu steriade scrie:
MDI scrie:
gogu steriade scrie:Toderash mia scris aia de la BMW cica nu lasa mai jos pret ca are cienti si face marfa buna ...si ca noi suntem prosti ca luam Logan cu 10000 iepuroi cand la Ghermanica e 7000 ca are concurenta mare ! Acum doar ce am venit de la Occident si aia are dreptate ,frate la noi e jale ,painea scumpa , apa scumpa ,gazu scumpa ,femeile ...ceva mai ieftine :D , asta nu se pune , dar ce mai tot e scump la noi ...trebuie umblat la guvernare ca acolo e problema si ne tine pe loc .
pss. da si nemtii amarati la unele chesti, am cerut la ei cablu de net si ei cica : nain ,noi nare cablu ,noi are oairels ...ce lozeri frate ! L-)
~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( esti pe langa subiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si tu la feeeellllllllllll !!!
bre vroiam sa zic ca la noi e scump la draq , da nai unde sa te duci si dai pleasca cat zice patronu ! eu zic ca sunteti baieti cititi si cu ochii ca superman savedeti dincolo de substrate ...mantelegi ? acuma ce vreti ,sa apara Iuga iar pe post si sa zica ce bine e la Cernica cand dai la carase ? daca da , ia baga ma o petitie ca io no semnez primu !
Ai pup you ! :x

Ai si tu dreptate GOGULE, de ce sa iti spun eu ca esti pe langa subiect daca dl.MODERATOR nu schitzeaza nimik!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 01 Mar 2009, 13:02

@MDI
Rubrica se cheama Pareri si Dispute ...Gogu a intrat intr-o disputa si-si spune o parere ...ca o face intr-un mod mai plastic (cu subanteles),asta e ...atat timp cat nu incalca regulamentul , e liber s-o faca in continuare !
Ptr. o informare cat mai exacta citez din regulament :

• Sunt interzise injuriile si jignirile de orice fel aduse moderatorilor sau utilizatorilor acestui forum, acestea fiind aspru sanctionate. Aceasta regula se refera la orice tip de injuratura, exprimata in posturi, semnaturi, mesaje private, avatare, imagini de orice natura. Sunt interzise de asemenea discriminarile rasiale si orice comentarii care pot fi considerate jignitoare de anumite persoane. Moderatorii vor stabili in ce masura cuvintele unui utilizator sunt considerate jignitoare la adresa lor sau a celorlalti oameni de pe forum.

• Posturile care nu au legatura cu subiectul discutat ("off-topic"), posturile "la misto", cele care nu au nimic util de spus, posturile cu exces de smilies, posturile facute doar de dragul de a creste numarul total de posturi al userului, threadurile fara rost, nu sunt incurajate si vor fi sanctionate de moderatori.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 14:38

Gogule,crede-ma ca nu esti chiar atat de subtil incat sa fie cineva care sa nu inteleaga dar te rog fa si tu un efort de imaginatie.Maine eu sunt prim ministru(prin absurd) si ma gandesc sa fac kw 20 de ron deoarece oricum trebuie sa deschizi calculatorul si sa ne stresezi pe noi aici,si ma mai gandesc ca pot sa fac apa 30de ron metru cub ,doar nu o sa mori de sete iar gigacaloria o pot face 50 de ron ca doar nu poti folosi curentul sa incalzesti casa (este prea scump) si biletul de autobuz 10 ron ca nu poti sa mergi cu masina deoarece litru de benzina este 50de ron.Acum spune-mi tu mie mai baiatule ce ai striga tu in gura mare?Asta se intampla si cu baltile din Romania si cum esti tu dependent de curent,caldura,apa asa sunt si eu dependent de pescuit si acesti patroni stiu asta si ceea ce ai striga tu despre mine daca as ajunce prim ministru asta strig si eu despre patronii care au pierdut de mult orice limita a bunului simt.
Senzatia mea Gogule este ca esti un fel de Magda Ciumag,care sufera de complexe de inferioritate si inventeaza fel de fel de bazaconii ca sa fie in prim plan (mai pe intelesul tau.Nu s-au jucat copii cu tine cand erai mai mic.) si cauti sa intri in conflict cu cineva ca sa recuperezi copilaria pierduta.
Scuze pentru toti pescarii daca am sarit calul cu Gogu dar asta nu cred ca este un subiect unde isi au rostul glumele proaste si mai ales de un om care este peste tot si nicaieri.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 01 Mar 2009, 15:41

Habar nuai tu ce imaginatie bogata si perversa pe alocuri am io ! daca pui in aceiasi oala cosu zilnic si taxele pe pescuit esti primuministru slab de tot ! Cand te duci vara la mare si berea costa de 3 ori mai mult nu te simti furat la portofel ...face careva gura ? ai vazut manifestatii cu turisti in slipu gol sa ceara taxe mai mici la cazare ,mancare ,distractii ,discoteci ,femei :-SS ...Bre de ce nu intelegi ca distractia costa cat cere patronu ? Ce suferinta mare ti-a produs tie ca a zis Iuga ca e de rahat pe Cernica ? Tia marit aia taxa ,nu mai trage pestele , te plictisesti pe balta ca nu mai e clienti ? Concret ce necazuri ai avut tu dupa emisiunea aia ca vad co tii langa si mai ai putin si faci monolog . miam spus si eu parerea ca si altii si mai ai putin si sari la scandal. Nuti mai raspund ,ca ma faci sa mi dea iar avertisment degeaba .

pss.
Ai vazut ce buna ie magda ? :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 02 Mar 2009, 00:24

Gogule tu in viata ta ai platit vreo taxa de pescuit????? AI vazut vreo balta privata??????? SI mai ales.AI PESCUIT VREODTA?????????

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de Nelutu » 02 Mar 2009, 16:53

Nicolae, cum ti-am mai zis, nu poti sa crezi cate zile de pescuit are Gogu la activ si sa nu crezi ca acesta este stilul lui de a scrie! Daca nu ti-ai dat seama pana acum ca face bascalie atunci e grav! =P~ :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 02 Mar 2009, 18:21

Nelutule,sa sti ca m-am gandit si eu ca face misto,dar mie mi se pare total deplasat sa-ti placa sa fii subiectul de caterinca al catorva sute de oameni.Daca face misto e si mai trist .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”