EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 02 Mar 2009, 18:42

toader nicolae scrie:Gogule tu in viata ta ai platit vreo taxa de pescuit????? AI vazut vreo balta privata??????? SI mai ales.AI PESCUIT VREODTA?????????
Io team intrebat ceva si tumi raspunzi cu alte intrebari...foarte politicos domnu !dar nuti raspund la provocari ...vezi sa nu mori de atata curiozitate ! :))
pss
eventual ai mp !
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 03 Mar 2009, 01:00

Gogule,frate m-ai disperat,aici e o discutie serioasa ,sunt probleme pe care noi ,cei care nu avem timpul necesar sa plecam sute de kilometri ca sa pescuim pe rauri le avem de fiecare data cand mergem la pescuit.Gogule ,patronii iti iau taxa ,cand ajungi pe balta si apoi incep sa bage plase,dau drumul la apa,furajeaza pestele etc.Pescuieste frate o data la Cernica si pe urma da-ti cu parerea sau intreaba pescarii care au pescuit acolo daca marita balta asta sa fie denigrata.Am inteles ca esti vin Vaslui(sper ca nu gresesc).Balta asta este cat orasul tau,cum crezi ca poate cineva sa stea sa faca curat dupa fiecare imbecil care arunca gunoiul acolo.S-a prins ten de 40 de kg,somn mare,stiuca ,salau etc.O sa curga multa apa pe Siret pana cand ai sa intelegi tu cum sta treba cu reclama,si nu ar fi oproblema asta pot sa-ti explic, dar cred ca o sa deranjez si mai mult.Daca vrei sa te luminez da-mi id de messenger.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2009, 10:27

toader nicolae scrie:Daca vrei sa te luminez da-mi id de messenger.
anatolie.ciumac@yahoo.com
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2009, 12:25

Domnule Nicolae, asa cum nu am timp sa citesc zilnic toate postarile de pe forum, care spre bucuria tuturor sunt din ce in ce mai numeroase si cu mai multa substanta, asa nu o sa continui polemica referitoare la Cernica sau Tancabesti. Totusi, ma simt dator din respect, sa fac anumite precizari, prin care sa raspund la intrebarile pe care le-ati pus si de asemeni cateva ultime comentarii.
1. Eu platesc taxa la toate baltile pe care pescuiesc, in afara de cele unde sunt chemat de patron.
2. Exceptand Candeasca, unde am fost chemat sa fac reclama restaurantului si celorlalte facilitati, nu am luat nici bani si nici alte foloase materiale de la vreun patron. Eu nu mananc peste de balta si mi-ar fi si lene sa-l curat, de aceea consum numai file de salau, cod si pastrav de la magazin.
3. La Tancabesti am platit la greu pana a aflat Parfene ca sunt realizator de emisiune si a refuzat sa-mi mai ia bani.
4. Pe baltile unde ma cunosc patronii nu vor sa-mi ia bani dar nici eu nu le cer pentru reclama facuta. Pentru comparatie calculati cine iese in pierdere. Reclama intr-o emisiune este de minim 400euro iar taxa cea mai mare pe care am intalnit-o este de 400 lei/24ore pe Cernica (ce sa fac?).
5. Habar nu am cine este patron la Cernica, nu m-am dus cu gandul sa-l cunosc sau sa-i cer ceva. Am fost acolo pentru ca George cu Iulian m-au vrajit cu povestile lor despre crapii cei mari si dificultatea de a pescui in agatatura si totodata este (sau era) si balta lor de suflet.
6. Intotdeauna am criticat mizeria si nesimtirea paznicilor, inclusiv a celor de la Mariuta, balta mea de suflet, chiar in mai multe emisiuni dar niciodata nu mi-a fost dat sa intalnesc atata nesimtire ca la Cernica. Mai inghit eu jegul de pe mal dar jegul uman imi pune capac. Acesta a fost motivul pentru care chiar si George cu Iulian au spus ca nu se mai duc pe acolo.
7. Nu stiu decat din spusele pescarilor de acolo dar am inteles ca patronul actual de la Cernica nu a facut nimic pentru balta asta decat sa scoata peste din ea, fapt care a dus la imputinarea radicala a cantitatii existente. E cumva similar societatii Dali. Adica pui mana pe o facilitate productiva, nu investesti nimic si doar bagi bani in buzunar, cu diferenta ca parcarea tot acolo e si maine dar pestele...
8. Parfene si fratele lui s-au nascut si au copilarit in ferma de la Tancabesti. Tatal lor a fost pe vremea lui Ceausescu administrator acolo. Pentru Vlad, care este si un pescar inrait (anul trecut a adus Romania pe locul 3 la Cupa Mondiala de la Madine din Franta dar nu l-ati laudat la fel ca pe...), crapii aia sunt ca si copiii lui, de aceea este atat de intransigent cu cei care nu respecta regulamentul. Cu toate astea, pescarii civilizati nu au nicio problema pentru ca tocmai acesti pescari sunt cei care si-au autoimpus un regulament sever. Asta se numeste CIVILIZATIE si imi pare rau ca ne considerati doar 10% ca facand parte din aceasta categorie. Poate foarte multi din cei pe care v-ati grabit sa-i inghesuiti in 90% ar trebui sa se simta jigniti.
9. Nu am nicio problema in a face reclama, cum va place sa o numiti dar GRATUITA, niciunei alte balti. Am facut deopotriva emisiuni pe Moara, la Peris, Valea Iazurilor, Hagiesti (2-3 saptamani primavara cat are peste), Stefanesti, Hobaia, Doripesco (chiar daca m-a jignit dna. Ruxandra), Darvari, Sarulesti, Cornetu, etc. Prea multe sa le enumar pe toate.
10. Va rog sa-mi spuneti cum il cheama pe patronul de la Cernica si ce legatura aveti cu acesta?

Eu am spus tot ce aveam de spus. La inceput am crezut ca aveti ceva impotriva lui Parfene dar citind toate postarile dvs., inteleg ca aveti de fapt ceva cu mine. De aceea am pus intrebarea de la pct.10. Asa s-ar explica.
Va repet, nu am de gand sa continui subiectul.
Stima.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 06 Mar 2009, 16:15

Domnule,Iuga ceiace ati patit dumneavoastra laCernica noi patim cam de fiecare data cand mergem pe balta.Pot numara pe degetele de la o mana baltile pe care am fost cu adevarat respectat si din pacate Tancabestiul nu este una dintre ele.
In legatura cu patronul de la Cernica,nu il cunosc si habar nu am cum se numeste (nu ma intereseaza).
CU paznicii de la Cernica eu personal nu am avut nici o problema dar am fost martor si am sarit sa aplanez conflictul cu un pescar care platise taxa de caras si retinuse un ciortan de vreo 5 kg.Devenisera ca niste fiare salbatice,iar unul dintre ei era cu vasla in mana pregatindu-se sa-l loveasca pe acel om.
Curatenia pe Cernica lasa total de dorit ,dar aici trebuie sa mentionam faptul ca datorita dimensiunilor baltii este inposibil ca cineva sa faca curatenie zilnic dupa fiecare inconstient care nu poate sa-si puna in traista gunoiul facut de el insusi si sa-l arunce la un cos de gunoi
Referitor la articolul lui Andrei,trebuie sa stiti ca am inteles din prima unde ati vrut sa ajungeti ,dar nu am vrut sa stirbesc imaginea dumneavoastra si nici obrazul lui Andrei.(Pe buna dreptate sunteti ofensat)
Intrebarea,"platiti balta la Tancabesti" a fost pusa doar ca sa inteleg eu cum de Cernica vi se pare scumpa si Tancabestiul nu,iar dumneavoastra sunteti mult prea inteligent ca sa nu intelegeti asta si nu inteleg cum de va ofensat intrebarea asta.
Daca ati citit tot topicul trebuie sa fi vazut ca am recunoscut ca la Tancabesti sunt conditii foarte bune de pescuit dar trebuie sa intelegeti ca nu este nimic extraorinar,este ceea ce este normal sa faca oricine isi spune patron de balta.
In legatura cu taxa de pescuit,poate sa o faca oricat deoarece nu exista nici o lege care sa interzica asta dar exista o lege a bunului simt care interzice sa cerem sumele astea exorbitante,(sunt curios cum motiveaza dumnealui in discutiile amicale taxele acestea) cum aceiasi lege ar fi trebuit sa-i interzica acelui pescar de la Cernica sa opreasca carapul daca a platit pentru caras.
Domnule Iuga ,nu sunt un ipocrit care sa spuna ca s-a nascut cu conceptul C&R in sange,si imi aduc aminte cu regret ca am retinut si peste sub dimensiuni,sau sa spun ca acum nu mai retin nici un peste,dar imi place sa cred ca m-am civilizat ca am o mentalitate mai solida din care sa castige copilul meu.
In incheiere vreau sa-mi cer scuze pentru acel "excroc" de la inceputul topicului care nu avea ce cauta pe forum indiferent de ce cred eu.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 08 Mar 2009, 08:27

Urmaresc cu interes discutii si pareri legate de raportul "calitate-pret" la unele "perle" pescaresti despre care se tot pomeneste in gura mare de se aude in toata tara !Uitandu-ma in jurul meu insa constat ca raportul "salarii medii tara-taxe pe aceste balti "are o alta valoare.Nu cred insa ca este cazul acum sa mai facem calcule aiurea !
Nu am avut ocazia "sa-mi botez sculele" in niciuna din baltile amintite si de aceea nu vreau sa incerc sa dau note.Pot doar sa incerc sa-mi spun punctul de vedere vizavi de valoarea taxelor sau a asa ziselor abonamente.Consider o lipsa de respect a patronilor fata de pescari practicarea taxelor actuale si prin urmare nu cred ca as accepta sa pescuiesc acolo nici daca as dispune de averi nelimitate.Am inteles ca taxele zilnice ajung sa atinga cote intre 100 si 500 lei pentru 24 ore,in conditiile in care pescarul platitor nu retine pestele deci societatea patronului nu pierde nimic financiar(pestele o data populat ramane acolo mult si bine).In aceste conditii, singurele "iesiri financiare" sunt salariile unor angajati care nu cred ca pot fi mai mult de 10,cheltuielile cu popularile care insa daca nu se retine pestele trebuiesc limitate la un moment dat,cheltuieli cu intretinerea si in final cheltuieli legate de impozite si taxe la stat sau terti(chirii) daca este cazul fericit ca se platesc .Vazand insa interesul cu care se discuta ma intreb cati pescari se afla zilnic pe acele balti ?(media pe zi intr-un an)Nu doresc eu acum sa fac calculele cuiva care detine vreo balta dar intuiesc ca au o dezvoltare financiara in crestere precum Fat Frumos in anii tineretii !Si zic iarasi ca nu ma intereseaza din moment ce n-au apucat "sa-mi bage mana-n buzunar cu forta"!
Daca ne-am impacat cu gandul ca omul "traieste cat vrea si cum vrea " din afacerea proprie,am putea totusi sa incercam sa-i intelegem chiar daca pare greu daca nu imposibil .
Si iata ce vad si inteleg eu:
-se doreste de catre patroni trierea pescarilor pe criterii financiare limitand astfel numarul de pescari ceea ce duce la o mai usoara paza iar in timp sunt doar anumiti pescari care se pot alinia pretului si venind numai ei pot fi cunoscuti
-se realizeaza in acest fel "un fel de club" al carei legitimatie este "banul mult platit "(neaccesibil omului de rand) iar incasarile sunt similare cu ceea ce ar fi daca ar practica taxe mici(cand apare o "gaura"o mai infunda cu 4-5 abonamente)
-in mod logic la oameni mult mai putini "deranj" mult mai mic deci gunoaie mai putine sau chiar deloc dupa ce "ne cunoastem"
-confort sporit pentru cei ce-si permit
-respect si apreciere pentru capturile tot mai mari de la an la an
-posibilitatea de a recupera oricand "investitia" in peste prin vanzarea in caz de "hernie financiara" a pestelui
-se poate cumpara cu cateva abonamente,oricand,o reclama mascata la o televiziune sau presa in general ca tuturor le place"sa-mi chinuie nitel pestele"!

Si uite ca daca m-am straduit am reusit si sa inteleg !Ce nu pot eu sa inteleg insa este faptul ca de ce ezita ei sa constituie acele asa zise "CLUBURI INCHISE" la care sa se perceapa o taxa fixa la inceput de an si sa se limiteze la un numar fix de "membri"precum sunt constituite multe cluburi inchise pe aiurea.AICI ESTE INSA BUBA !AICI PUTE !AICI NU SE MAI POATE FACE EVAZIUNE!Prin urmare , neacceptand sa "particip" si eu reusesc sa-i lovesc nitel si ca mine sunt multi. Regretabil este insa ca pe ,diverse cai,altii se lasa "cumparati" si le fac reclama ,sau le dau apa la moara mergand acolo ,asa mai rar,facand un efort financiar considerabil uneori exagerat in raport cu veniturile proprii.Normal ar fi ca acolo sa plece doar cei care-si permit sa o faca 8-10 zile pe luna.Pentru ceilalti este plina tara cu balti private care au taxe de bun simt sub 100 lei pe zi.2-3 pescari cu o masina se pot deplasa 200-500 km iesind sub acele taxe cu adevarat nesimtite.Numai ca decat sa-si faca si romanul de rand calcule se duce sa ingrase si sa mareasca "buboiul".Presa aservita refuza de cele mai multe ori sa deschida ochii omului tocmai din interes .
A discuta acum care este cea mai buna dintre cele 2 sau 10 rele este similar cu a "erde gazul de pomana" zic eu.
"Ne-am adunat aici ca sa nu ne risipim" dar cred ca totusi putem sa avem niste foloase din faptul ca desi suntem necunoscuti unii pentru altii avem ocazia de a comunica si de a ne "lumina" reciproc . Nu am convingerea ca acest site a fost creeat pentru acest lucru dar tin sa multumesc pe aceasta cale celor care ,chiar si nitel cenzurat, permit cat de cat exprimarea si comunicarea noastra.
Este vremea "planurilor la gura sobei" cand cei mai multi avem timp de taclale si pesti se prind doar in "baltile alea de bani multi" .Apele umflate si inghetate ne cam tin in casa, de unde insa putem comunica si face tot felul de "lipeli" ca sa iasa ceva pentru la vara.Nicu a fost primul care a intins o mana si este bine sa iasa ceva !
"La pomul laudat sa nu te duci cu carul" dar poate ca e mai bine sa nici nu mergi !Fir intins la balti rezonabile va doresc !

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 08 Mar 2009, 13:07

Stai linistit Tavi ca nu mai este mult pana cand baltile "exclusiviste"se vor alinia la stndardele tuturor.Astept cu interes pretul de la Chiroiu4 si daca va fi de bun simt asa cum s-a spus va fi inca o balta decenta unde pescarii vor avea satisfactii.Tancabestiul este o balta unde s-au facut investitii si unde te poti relaxa dar investitiile s-au facut cand avea un pret decent.Problema mea este,cum s-a putut atunci si acum nu se poate.Oricum nu-i voi mai trece pragul niciodata,pentru ca acolo a fost singura data in viata mea cand m-am simtit ca un infractor(mi s-a cantarit juvelnicu de 6 ori intr-o singura zi).Acum avem sansa de a avea balti cu patroni care au inteles ca se castiga mai mult din pescuit decat din navodit si astfel au aparut balti ca MOARA VLASIEI2 care are acelasi pret de cativa ani si unde poti prinde si peste mai mare dar este foarte mult ciortan de pana in 5 kg si pestele mare nu prea apuca sa manance,dar si ciortanul asta va creste(sper din suflet ca domnul Petcu nu se va alinia la standardele "exclusivistilor") .Atunci cand patronii vor pierde pescarii vor realiza ca,unii trebuie sa populeze iar altii trebuie sa mai scada din taxele astea de "bun simt".Ce mie mi s-a parut deplasat .a fost faptul ca domnul Iuga a desfiintat pur si simplu o balta foarte scumpa(PE BUNA DREPTATE) si in permanenta lauda o balta la fel de scumpa,oare acolo nu funcioneaza mott-ul ''daca nu-ti convine ,nu mai veni" sau cum am mai intalnit pe topic "de ce sa cumperi whiskey cand te poti inbata cu "saniuta".ASA CA DOMNULE IUGA CU TOT RESPECTUL CUVENIT VA SCRIU;- Greseala este omeneasca,recunoasterea ei ,e dumnezeiasca.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 08 Mar 2009, 22:26

Am pus si eu "botul" la baltile private si scumpe o vreme.Vine insa o vreme cand fiecare isi face calcule si realizeaza pe ce lume traieste.Faptul ca "o mana spala pe alta" este ceva normal in tara asta si trebuie sa acceptam acest lucru si "la pescuit".Prieteniile,simpatiile ,convingerile si relatiile facute in timp nu cred ca pot fi condamnate ci doar eventual demascate "ca sa stie tot romanu cum sta treaba"(ca tot este pomenita expresia undeva mai sus in vazul lumii !).Este regretabil insa faptul ca ti se "baga pumnul in gura" atunci cand aduci argumente contra si critici vizavi de "unele practici exagerat de scumpe" dovedindu-se in acest fel "cointeresarea"unora.(tot ca sa se stie cum sta treaba !).Consider ca ar fi benefic faptul sa fie acceptate toate parerile civilizate ,fie ele lingusitoare sau ironice,la fiecare subiect postat aici .CA DE ACEEA SE NUMESTE INFO PESCAR ! SA POATA TRAGE TOT PESCARUL CONCLUZII ! Sub "masca de of topic" se poate instala o cenzura similara cu ceva "trait" cu multi ani in urma .Se va ajunge la o autocenzura si vor fi tratrate subiecte banale sau plictisitoare ori chiar sa renunte omu , ceea ce nu cred ca este de dorit.

PS-1
Nepomenind de Cernica poate cineva sa ma declare acum "of" !(ca am avut deja parte de un tratament asemanator!)Daca asa gandeste cineva sa o spuna cu glas tare ca sa auda toata lumea ca nu-i nimic si ne vom da intalnire "pe alta ulita" lasandu-i pe "ei" sa ramana aici "stapanii inelelor" !Simpatizantii patronilor de "cluburi cu numar limitat de membri" este normal sa fie oameni cu tendinta de a "limita accesul pe site-ul propriu".Daca asta se doreste ar fi bine sa o stie toata lumea !Nimeni insa nu poate pretinde ,in schimbul "unor conturi" deschise aici, sa castige "un cor aprobator si docil" !(desi sunt deja cateva "fete palide" care tac sau "acompaniaza" !).
PS-2
Se poate face si armistitiu :"-Unii nu mai lauda iar ceilalti nu mai critica ! "-caz nefericit totusi DIN LIPSA DE INFORMATIE LA..."INFO PESCAR" !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de florentiniuga » 09 Mar 2009, 02:58

@tavimai
Ceea ce spui se numeste proces de intentie. Adica prezici dinainte ce are de gand sa faca omul si-l condamni apriori. Cam ca procurorii Romaniei care se antepronunta. De unde stii ca am de gand sa bag pumnul in gura cuiva? Am mai facut-o? Simti cumva ca nu te poti exprima liber? Cenzurez numai ce trece de limita bunei cuviinte in exprimare, nu si iedeile exprimate.
Sub masca de off topic nu se poate instala nicio cenzura. Off topic inseamna ca nu ai postat in topicul care trebuia. Daca subiectul e capra, nu te apuci sa discuti despre varza. Te duci frumusel la topicul despre varza sau daca nu exista iti creezi unul si o poti toca marunt.

Si acum am sa revin la subiect facand cateva analogii.
Exista hoteluri de 5 stele si moteluri de o stea, exista restaurante de lux si bufete muncitoresti, exista discoteci tip Bamboo si camine culturale, exista case de moda si tarabe in piata, saloane de masaj erotic si prostitutia din parcari. Lista poate continua cam in orice domeniu dar ideea e aceeasi. Niciuna nu are circuit inchis, fiecare are propria clientela. Nu am auzit niciodata clientii sa ceara asemenea "uniformizari" tarifare (in jos) cum se cer in pescuitul PRIVAT.
Nu neg ca exista simpatii, prietenii, poate si "interese personale" in a promova o balta sau alta.
Uite ca ma demasc. :D
Am interese personale la Vlad Parfene! Surpriza! E membru fondator alaturi de mine si alti doi al clubului Carp Zone. In mod abuziv si total fraudulos, doresc sa am piste si conditii cat mai bune pentru membrii clubului. Ma intereseaza performantele. Uite ca m-am spart. Recunosc ca sunt in relatii cordiale si cu Cristi Albastroiu (Peris) si cu Victor Petcu (MV2), si cu Gigi Capatana (Stefanesti). Imi fac mea culpa si ma incriminez pentru ca l-am cooptat in club si pe Valer Russu (Chiroiu). Gata, mi-am dat arama pe fata. Acum stii ce hram port.
Poate nu ai citit tot ce am scris, asa ca ma vad nevoit sa repet (pentru a cata oara?) eu platesc tot ce inseamna productia si difuzarea emisiunii, fara a incerca vreodata sa-mi recuperez aceste costuri din publicitate sau in alt fel. Daca e, bine, daca nu, la fel. Am alte surse de venit dar am si alte probleme inafara de emisiune. De aceea timpul imi este limitat. De aceea sunt nevoit sa fac filmarile in jurul Bucurestiului, unde sunt taxe mai mari. Ce vina am eu? Dar nici nu cred ca vi se pare normal sa merg in fiecare saptamana pe cate o balta si sa platesc aceste taxe doar ca sa filmez. De aceea m-am limitat la cateva unde patronii sunt amabili si conditiile prielnice filmarii. Am mai spus-o si o repet. Cine crede ca o poate face mai bine, e invitatul meu. Va dau tot ajutorul. Verbal. Si criticile ulterioare, ca macar la atat ne pricepem si noi romanii. Sa ne criticam si sa ne mancam intre noi. Aaa, era sa uit, ...si sa omoram capra vecinului. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 09 Mar 2009, 14:03

Cu scuzele de rigoare ,va ganditi ca si Cernica,poate se vrea o curva de lux ,un hotel de 5 stele sau un club select?
Nu suntem impotriva reclamei si intelegem ca televiziunile traiesc din asta si trebuie sa dam cezarului cei al cezarului si sa recunoastem ca aveti alaturi de domnul Victor Tarus cele mai bune emisiuni de pescuit si trebuie sa recunoastem ca,Tancabestiul este o balta deosebita din punct de vedere al investitiilor,dar ca sa fim corecti reclama pentru Tancabesti trebuie sa sune cam asa:TANCABESTIUL este o balta care te fascineaza(adevarat)dar trebuie sa fi nabab ca sa pescuiesti aici,sa traiesti din petrol ca sa iti permiti sa pescuiesti cu 300 ron /24 ore in sistem C&R si asta ca sa sune ca antireclama facuta la Cernica.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de vali003 » 09 Mar 2009, 15:14

toader nicolae scrie:Cu scuzele de rigoare ,va ganditi ca si Cernica,poate se vrea o curva de lux ,un hotel de 5 stele sau un club select?
Nu suntem impotriva reclamei si intelegem ca televiziunile traiesc din asta si trebuie sa dam cezarului cei al cezarului si sa recunoastem ca aveti alaturi de domnul Victor Tarus cele mai bune emisiuni de pescuit si trebuie sa recunoastem ca,Tancabestiul este o balta deosebita din punct de vedere al investitiilor,dar ca sa fim corecti reclama pentru Tancabesti trebuie sa sune cam asa:TANCABESTIUL este o balta care te fascineaza(adevarat)dar trebuie sa fi nabab ca sa pescuiesti aici,sa traiesti din petrol ca sa iti permiti sa pescuiesti cu 300 ron /24 ore in sistem C&R si asta ca sa sune ca antireclama facuta la Cernica.
Mai fratilor , mai aveti un pic si scrieti un roman pe marginea Tincabesti-Cernica , am super inteles cum sta treaba , mai gasiti si alte balti , nu de alta dar devine plictisitor :D .

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de costelino » 09 Mar 2009, 17:47

Sa se termine mai placut:
Un mic colt de rai

CERNICA si un grup de prieteni,inclusiv paznicul
Fişiere ataşate
Cernica 292.jpg
cernica 288.jpg
Cernica 276.jpg
Cernica 277.jpg

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de costelino » 09 Mar 2009, 20:02

Aceasta a fost Cernica.
Ce a mai ramas nu se poate compara,dar salbaticia de acolo este reala si pot spune ca inca mai salasluiesc asemenea exemplare.Acum depinde de noroc...

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 10 Mar 2009, 10:54

florentiniuga scrie:@tavimai
Ceea ce spui se numeste proces de intentie. Adica prezici dinainte ce are de gand sa faca omul si-l condamni apriori. Cam ca procurorii Romaniei care se antepronunta. De unde stii ca am de gand sa bag pumnul in gura cuiva? Am mai facut-o? Simti cumva ca nu te poti exprima liber? Cenzurez numai ce trece de limita bunei cuviinte in exprimare, nu si iedeile exprimate.
Sub masca de off topic nu se poate instala nicio cenzura. Off topic inseamna ca nu ai postat in topicul care trebuia. Daca subiectul e capra, nu te apuci sa discuti despre varza. Te duci frumusel la topicul despre varza sau daca nu exista iti creezi unul si o poti toca marunt.

Si acum am sa revin la subiect facand cateva analogii.
Exista hoteluri de 5 stele si moteluri de o stea, exista restaurante de lux si bufete muncitoresti, exista discoteci tip Bamboo si camine culturale, exista case de moda si tarabe in piata, saloane de masaj erotic si prostitutia din parcari. Lista poate continua cam in orice domeniu dar ideea e aceeasi. Niciuna nu are circuit inchis, fiecare are propria clientela. Nu am auzit niciodata clientii sa ceara asemenea "uniformizari" tarifare (in jos) cum se cer in pescuitul PRIVAT.
Nu neg ca exista simpatii, prietenii, poate si "interese personale" in a promova o balta sau alta.
Uite ca ma demasc. :D
Am interese personale la Vlad Parfene! Surpriza! E membru fondator alaturi de mine si alti doi al clubului Carp Zone. In mod abuziv si total fraudulos, doresc sa am piste si conditii cat mai bune pentru membrii clubului. Ma intereseaza performantele. Uite ca m-am spart. Recunosc ca sunt in relatii cordiale si cu Cristi Albastroiu (Peris) si cu Victor Petcu (MV2), si cu Gigi Capatana (Stefanesti). Imi fac mea culpa si ma incriminez pentru ca l-am cooptat in club si pe Valer Russu (Chiroiu). Gata, mi-am dat arama pe fata. Acum stii ce hram port.
Poate nu ai citit tot ce am scris, asa ca ma vad nevoit sa repet (pentru a cata oara?) eu platesc tot ce inseamna productia si difuzarea emisiunii, fara a incerca vreodata sa-mi recuperez aceste costuri din publicitate sau in alt fel. Daca e, bine, daca nu, la fel. Am alte surse de venit dar am si alte probleme inafara de emisiune. De aceea timpul imi este limitat. De aceea sunt nevoit sa fac filmarile in jurul Bucurestiului, unde sunt taxe mai mari. Ce vina am eu? Dar nici nu cred ca vi se pare normal sa merg in fiecare saptamana pe cate o balta si sa platesc aceste taxe doar ca sa filmez. De aceea m-am limitat la cateva unde patronii sunt amabili si conditiile prielnice filmarii. Am mai spus-o si o repet. Cine crede ca o poate face mai bine, e invitatul meu. Va dau tot ajutorul. Verbal. Si criticile ulterioare, ca macar la atat ne pricepem si noi romanii. Sa ne criticam si sa ne mancam intre noi. Aaa, era sa uit, ...si sa omoram capra vecinului. :D
Domnule Iuga !
Imi cer scuze daca ceea ce am scris anterior v-a facut sa va simtiti lezat in vreun fel si va multumesc pentru faptul ca mi-ati dat importana prin raspunsul de mai sus . Urmaresc cu interes emisiunile realizate de dvs. si le apreciez cu toate ca nu sunt "un specialist de crap" (si nici de "carp") .In cazul in care nu mi-ar fi convenit ceva , puteam foarte usor "sa schimb macazu" si sa urmaresc o alta emisiune ,dupa care sa accesez un alt site legat de pescuit ,ca slava Domnului ,sunt destule .Nu este tarziu niciodata dar nu doresc acest lucru si faptul ca am ales sa "evoluez pe aceasta scena" in continuare,strict numai aici , este determinat de faptul ca apreciez realizarile dvs. Este posibil ,ca la un moment dat ,un om sa nu-si aleaga exprimarea potrivita si sa fie inteles gresit.
Datorita faptului ca ,asa cum si afirmati, nu aveti suficient timp , s-a creeat acea confuzie legata de insinuarea ca eu as face "un proces de intentie".Legat de cenzura pe care eu o puneam in discutie,pot fi discutate nuantele si limitele ei precum si "corectitudinea si onestitatea" colaboratorilor dvs.Cand in discutie este "capra" nu este normal sa se discute despre "varza" dar nici nu cred ca este nevoie sa vina un "berbec" s-o reguleze !Nu cred ca se cadea ,ca la un subiect legat de "o anumita vanzare", unde cred ca este normal ca potentialii cumparatori sa poata comenta vizavi de raportul calitate-pret, unul dintre colaboratorii dvs. ,sa intervina brutal cu cenzura facand ceea ce nu a facut in nici un alt caz !QED !Asadar , cenzura din oarecare interes,partinitoare, exista deja gata practicata si se poate dovedi cu toate ca dvs. nu stiti sau nu vreti sa stiti de ea !La un exemplu de acest fel nu cred ca mai este loc de insinuari sau cine stie ce interpretari !Putea foarte usor,acel ins,sa ma contracareze public cu argumente si sa-si mai invite si alti "adepti " la comentarii "pro".
Daca ati fi fost mai atent,ati fi remarcat ca la un moment dat ,in unul din comentariile mele de mai sus am facut referire la faptul ca ESTE NORMAL ca sa se lege prietenii,amicitii sau tot felul de relatii care ESTE DE ASEMENEA NORMAL SA FIE INTELESE !(asa-i firea noastra a tuturor ! ) Aceste aspecte insa, nu este normal, sa fie cele care sa determine "bagarea pumnului in gura" !Aceasta emisiune cat si acest site prin insasi denumirea lor impun corectitudine si informare cat mai buna a pescarilor din tara si din afara ei atat de catre realizatori cat si de cei care au fost acceptati si vor sa o faca !Nu sunt "vechi pe ulita asta" dar am constatat ca indiferent de felul cum pot sau cum stiu sa se exprime ,toti pescarii o fac cu interes si pun suflet in ceea ce fac .Lasand la o parte unele mici dispute,consider ca in "aceasta familie" nu este loc de aplicare a "regulii cu capra vecinului" , despre care faceati vorbire.
Sper sa nu fiu inteles gresit ! In tot ceea ce am scris pe acest site,am incercat sa-mi spun punctul de vedere ,al meu , sau al categoriei de pescari pe care am convingerea ca-i reprezint, si din care provin.(se pot vedea si unele exprimari aprobatoare).Daca insa mai exista cate un "biban" care se simte ofensat de "nalucile mele" inseamna ca trofeul se afla in mana mea,ma pot oricand retrage eu, si altii ca mine, urmand ca aici sa ramana "bibani in ape tulburi" ceea ce nu cred ca ati dori !Consider ca "tinta" muncii dvs. ar trebui sa fie tot pescarul roman,mai mic sau mai mare,mai bogat sau mai sarac,din capitala sau de oriunde altundeva.Prin urmare realizarea emisiunilor , chiar daca este mai anevoioasa, ar fi bine sa fie facuta pe tot cuprinsul tarii.In acest scop sunt convins ca ati gasi multi pescari care sa-si dea toata silinta sa va ajute,moral,material sau informativ dar in primul rand dezinteresat.Spunand asta,vreau sa va fac sa intelegeti ca mai sunt si oameni care , urmarind cu interes emisiunile ,sunt "saturati" de anumite balti si ar dori "ceva schimbare".Cateva sute ,sau poate mii de pescari(caz fericit), isi pot permite si pescuiesc in baltile respective, in timp ce zeci de mii de pescari ,care privesc la tv ,"isi poarta crucea" in ape "mai normale" !(REALE !-ca ceea ce vad la tv pentru ei este fictiune ! )Se poate constata cum , in timp ,un anumit "realizatot" impreuna cu "creatia sa" au ajuns sa fie luati in bascalie si dezaprobati de catre majoritatea pescarilor,public, si sa nu mai fie urmarit aproape deloc pentru faptul ca privitorii au ajuns la concluzia ca nu-i mai reprazinta !
Mentionez in final ca respect munca pe care o faceti si apreciez interesul dvs. de a informa corect si de a prezenta cat mai bine unele detalii mai putin cunoscute pescarilor, fiind de multe ori chiar surprins placut de asta .Va asteptam cu drag "pe la noi" prin toata tara nu numai "prin jurul Bucurestiului".
Va doresc emisiuni cat mai placute si fir cat mai lung intins !-prin toata tara !


Lasati crapii cei "dresati",
Din "scumpele" ,ape private,
Veniti la pestii cei "nepopulati",
Din mijlocul naturii minunate !

Cand e iarna cea mai grea,
Ne mai pui cate-o "discheta",
Si din cand in cand cu ea,
Ne servesti ,...cate-o reteta !(Multam ! ) =))

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 10 Mar 2009, 11:43

vali003 scrie:
toader nicolae scrie:Cu scuzele de rigoare ,va ganditi ca si Cernica,poate se vrea o curva de lux ,un hotel de 5 stele sau un club select?
Nu suntem impotriva reclamei si intelegem ca televiziunile traiesc din asta si trebuie sa dam cezarului cei al cezarului si sa recunoastem ca aveti alaturi de domnul Victor Tarus cele mai bune emisiuni de pescuit si trebuie sa recunoastem ca,Tancabestiul este o balta deosebita din punct de vedere al investitiilor,dar ca sa fim corecti reclama pentru Tancabesti trebuie sa sune cam asa:TANCABESTIUL este o balta care te fascineaza(adevarat)dar trebuie sa fi nabab ca sa pescuiesti aici,sa traiesti din petrol ca sa iti permiti sa pescuiesti cu 300 ron /24 ore in sistem C&R si asta ca sa sune ca antireclama facuta la Cernica.
Mai fratilor , mai aveti un pic si scrieti un roman pe marginea Tincabesti-Cernica , am super inteles cum sta treaba , mai gasiti si alte balti , nu de alta dar devine plictisitor :D .
Mai un pic si vine vara si nu mai avem timp de plictiseala ! :)) Pacat insa ca desi tara asta are atatea ape curgatoare minunate,ne gasim sa "ne tot invartim in jurul cozii" !Personal nu am nici o atractie spre "artificialiteturile alea scumpe"!Cred ca si pestii aia sunt "cracanati la cap" de cat sunt chinuiti asa de pomana !Parca-i vad cum au gurile "perforate" de ace in zeci de locuri de parca ar fi fost trecuti pe sub masina de cusut !Si apoi vin "maiestrii" cu deviza "prinde si elibereaza" sa ne dea lectii de ecologism si dragoste de natura !Chinui prosteste animalul ani la rand ,zi dupa zi numai de dragul de ati satisface "pohtele" ? Indeasa in ei fiecare doritor de senzatii tari tot felul de "chimicale naturale" ca au ajuns bietii pesti sa nu mai cunoasca nici porumbul !Oricati "avocati" s-or gasi nu ma pot convinge !Il consider cel mai inuman gest alaturi de braconajul bestial sau retinerea pestilor sub dimensiuni !Aceasta este adevarata fata a "BALTILOR TARI" cu reclama "cat cuprinde" !
Am un porc in batatura si ii chem sa vina sa mi-l alerge 24 de ore pentru 100 de dolari azi ,maine,tot anul !Este corect ? Ei ce zic oare ? Sadismul si bestialitatea sunt aceleasi !Si vizavi de "pescarii naivi ce dau banul gros" si vizavi de bietul animal ! O DATA SI O DATA TREBUIE SPUS LUCRURILOR PE NUME CHIAR DACA DOR SAU NU CONVIN !
Poate parea plictisitor dar daca incercam sa privim mai profund putem sa intelegem ca ne confruntam cu o problema grava in jurul careia se pot sustine infinite dezbateri .Care sunt atunci "pescarii adevarati" ? Poate iesi si un lucru bun din tot "bairamu asta" !Numai discutand despre probleme le putem gasi rezolvare !


PS
As fi foarte interesat sa aud si pererea domnului Iuga,si nu numai a lui , legata de acest aspect care se leaga in mod direct de "subiectul" discutat aici !Este un "aspect' al baltilor private citate in comentarii care nu s-a discutat deloc desi este deosebit de interesant !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”