EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 10 Mar 2009, 13:24

Ce am inteles eu din postul tau este ca nu trebuie sa mai eliberam si aici nu pot sa fiu de acord cu tine.desi am intalnit o opinie de bun simt vis-a-vis de aspecul asta "oare cand eliberam,nu riscam sa cumparam din piete pestele eliberat de noi si sa-l platim de 2 ori?".Este un punct de vedere interesant,dar cum am mai spus exista si patroni de maxim bun simt care merita tot respectul nostru(chiar daca ii numeri pe degete).Atunci cand vor fi cat mai multe balti cu potential piscicol,atunci ,baltile cu tarifele de 150-200 de ron vor muri complet si se vor alinia la standardele pescarilor normali si vor iesi de sub tiparul "exclusivistilor"Dar pentru asta noi trebuie sa eliberam.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 10 Mar 2009, 13:35

toader nicolae scrie:Ce am inteles eu din postul tau este ca nu trebuie sa mai eliberam si aici nu pot sa fiu de acord cu tine.desi am intalnit o opinie de bun simt vis-a-vis de aspecul asta "oare cand eliberam,nu riscam sa cumparam din piete pestele eliberat de noi si sa-l platim de 2 ori?".Este un punct de vedere interesant,dar cum am mai spus exista si patroni de maxim bun simt care merita tot respectul nostru(chiar daca ii numeri pe degete).Atunci cand vor fi cat mai multe balti cu potential piscicol,atunci ,baltile cu tarifele de 150-200 de ron vor muri complet si se vor alinia la standardele pescarilor normali si vor iesi de sub tiparul "exclusivistilor"Dar pentru asta noi trebuie sa eliberam.
De acord cu Intrebarie ajutatoare:
-cat sa mai eliberam?
-de unde si unde sa eliberam?
-de ce sa mai eliberam?
si mai ales:
-PE CINE SA NE "ELIBERAM"?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 10 Mar 2009, 17:50

Dl. Tavimai ,toate bune si frumoase cum le "glasuiesti" matale...da' la aia cu cenzura ,parol ,sa ma crezi ca n-ai dreptate ! Fiti amabil si spuneti-mi sincer daca a-ti citit Regulamentul acestui forum si aceasta completare facuta special la rubrica Vanzari ?
p.s
Nu-mi raspundeti in versuri ,cu subanteles ,la modul pamfletar ,cu vorbe rastalmacite ,ca eu n-am multa scoala si sunt aprig la manie !.......... :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 10 Mar 2009, 21:47

gor965 scrie:Dl. Tavimai ,toate bune si frumoase cum le "glasuiesti" matale...da' la aia cu cenzura ,parol ,sa ma crezi ca n-ai dreptate ! Fiti amabil si spuneti-mi sincer daca a-ti citit Regulamentul acestui forum si aceasta completare facuta special la rubrica Vanzari ?
p.s
Nu-mi raspundeti in versuri ,cu subanteles ,la modul pamfletar ,cu vorbe rastalmacite ,ca eu n-am multa scoala si sunt aprig la manie !.......... :))
Domnule "cel aprig la manie" !(ca de scoala nu-mi permit sa ma leg sau sa zic !) De acord: "DURA LEX SED LEX !" numai ca normal ar fi ca toti sa fim egali in fata legii aceleia :ciobani cu 4 clase precum si "doftori" ,tractoristi sau ingineri, grasi sau slabi,inalti sau scunzi,saraci sau bogati,"interesati" sau "dezinteresati",,pescari incepatori sau pescari consacrati , slugi sau patroni,"satui de lucru" sau "burtosi de bere "etc.! =)) Chiar si cu anumite lipsuri si cu calitatea de "aprig de manie" un om poate fi corect , echilibrat si mai ales "cu coloana vertebrala" !Cei care au suferit in vremile nu de mult apuse spun oarecum "codificat" ca la un anumit moment "au fost asmutiti cainii asupra lor" referinduse la faptul ca se dorea "incoltirea" lor.Sper ca nu se doreste sa ne intoarcem acolo si nu dorim sa avem "atitudini si manifestari similare"acum nicaieri.
Am luat ,la timpul cuvenit( "ca sa stiu cum sta treaba " -se putea concluziona asta citind atent postarile mele unde am facut referire la expresie intentionat !), cunostinta de "schimbarea regulilor jocului in pauza meciului" dar ulterior am constatat si "neglijenta comisiei de disciplina vizavi de alte incalcari similare" .Raportat la aceste aspecte ar fi indicat sa va manifestati asa "aprig la manie" !Cum insa nu o faceti , demonstrati ca mai aveti si momente "mai dulci" determinate poate de "directia vanturilor ".(ca daca tot suntem la pescuit asta conteaza nu ? )
M-am exprimat asa ,acolo,deoarece am considerat "ca suntem o familie", care nu este necesar sa fie impartita in doua parti "noi si voi" ce sa aiba interese diferite de la caz la caz in relatia cu cei care nu au pic de mila cand practica asemenea taxe(un amarat cu salariul minim nu castiga atata intr-un an iar in vest nu se vede asa ceva nicaieri ! ).Faptul ca "o parte" a inteles sa "faca pactul cu dusmanul" nu mi se poate imputa mie si nu cred ca pot fi acuzat daca fac public un adevar.Tentativa de musamalizare ,oprire de la comentarea unui subiect sau chiar a tuturor celorlalte numai ca sa "scape" ala,precum si "protejarea subiectului" prin "noi reguli in timpul partidei" se traduge prin expresia celebra "a baga pumnul un gura cuiva" ,si nu face cinste nimanui.Odata ingradit acest subiect aici se va "dezvolta" mai mult in alta parte sau pe alte cai.Ca stii matale cum e :"daca-l mananca pe om, pana la urma tot se scarpina el".Interzicerea unui subiect il aduce si mai tare in discutie pe cand deschiderea spre tratarea sa da omului o liniste si atrage dupa sine mult mai putina zarva.
Va multumesc ca mi-ati cerut sa nu va raspund in versuri ca "dra cu stie ce ma faceam" !Ma intrec sudorile numai cand ma gandesc !Este normal ca ,"cei in cauza" ,sa nu agreeze "modul pamfletar" precun si faptul ca tot ei ,"sa-l agreeze", atunci cind "nu sunt in cauza".Si ca sa nu mai fie nevoie sa fiti "aprig la manie" va recomand ca atunci "cand sunteti in cauza" sa nu mai cititi pentru ca in mod sigur o sa va faca bine ! :))
Va doresc fir intins pe ape si la interpretarea uniforma si corecta a "regulilor jocului " !

PS
Anterior, am lansat un subiect interesant de discutat,zic eu,cand m-am adresat d-lui Vali, si as dori daca s-ar putea sa va exprimati parerea !Cred ca ca este un subiect interesant pe baza caruia se poate comenta frumos si civilizat din care sa si iasa ceva bun !Ca doar nu m-oi apuca eu acum sa despic eu regulamentul ala impreuna cu dumneata sau altcineva cand acel subiect este parca mult mai arzator !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2009, 01:12

Dl Tavi , eu nu am vazut sa va bage cineva pumnul in gura ! Am vazut doar un post care nu avea ce cauta in anuntul altui user. Puteti deschide oricand un topic si va puteti da cu parerea despre subiectul care va macina gandurile ,dar cu siguranta nu se cade sa comentam ce vand oamenii la rubrica respectiva. Sunt convins ca aproape nimeni nu citeste de la inceput regulamentul acestui forum. Multi cunosc in mare regulile generale (de pe alte forumuri) si foarte putini nu au habar despre ce e vorba . Cu astia ,e drept ca ne rupem capul incercand sa explicam si sa-i facem sa inteleaga "regulile jocului ". Daca inteleg ,bine ,daca nu , aplicam regulamentul in litera si spiritul sau !
Nu stiu daca puteti face o comparatie intre forumuri (nu stiu pe cate altele mai aveti cont) dar va spun sincer ca acesta este unul ptr. pescari , nu pentru slugi ,actori,lingai,gica contra ,acarul paun , analfabeti si alti bautori de bere ! ...parol !
Legat de postul de raspuns catre Vali , parerea mea e ca :data fiind situatia nasola in care ne aflam cu apele publice ,si in general cu tipul de pescuit pe balti destinate in principal ptr. cresterea si comercializare de material piscicol , C&R nu e o chestie chiar asa rea. Englezii stiu ei de ce au inventat treaba asta. Daca ar fii avut excedent de crapi fiti sigur ca ar fii inventat tot felul de metode de a reduce numarul lor. Eu personal constat in fiecare an ca prind din ce in ce mai putin peste pe Dunare ...cum as putea fii convins ca fac o greseala daca eliberez un peste ? Daca vreti sa ne raportam numai la balti ,parerea mea in acest caz este ca pe cele pe care se pescuieste sportiv n-ar trebuii niciodata bgata o plasaiar crapii ar trebuii sa moara de batranete !
P.S
Fie vorba intre noi (ca nu ne aude nimeni) sa stiti ca interpretez bine si cand sunt in cauza si cand nu sunt ...iar aprig la manie era tata ...eu doar ma laud ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 11 Mar 2009, 05:18

DOMNILOR,cu tot respectul va spun ca sunteti foarte departe de subiect si disputele personale isi au locul pe privat.Eu am dschis acest topic datorita unei emisiuni in care domnul Iuga a facut o referire la o balta care este extraordinar de scumpa(pe bun dreptate) dar a ignorat faptul ca face reclama la alta balta care este cel putin la fel de scumpa(IN OPINIA MEA ESTE MULT MAI SCUMPA DEOARECE AI NUMAI OBLIGATII SI NICI UN DREPT).Pana aici toate bune si frumoase,fiecare are dreptul,acasa la el sa-si faca regulile,dar ce nu am inteles eu a fost faptul ca pe unul il laudam si pe altul il blamam cand au aceleasi reguli si sunt facuti pracic din acelasi aluat.Acum,cand aud cu mahnire in suflet ca si domnul Albastroiu (RERIS) CAUTA CU DISPERARE SA INTRE IN CLUBUL "EXCLUSIVISTILOR"(sper din tot sufletul sa ma insel),un om pe care eu l-am laudat de cate ori am avut ocazia si care mi se parea un model pentru ceia ce trebuie sa fie un administrator de balta a majorat pretul cu 50% ce sa mai cred eu?
Cred cu tarie ca aici la noi in Romania conceptul de C&R este mult prea departe de a avea cea mai mica sansa de reusita.Pentru asta nu este de ajuns ca noi pescarii sa ne umilim in continuare.Cum pot eu sa condamn un om care-l fura pe un patron "exclusivist" ,cand taxele sunt 150,200sau 300 ron la 12 ore.Inseamna ca sunt cel mai mare ipocrit daca afirm sus si tare ca la taxele astea,acesti patroni merita respectul nostru si implicit sa le eliberam pestii ca ei sa se frece pe maini si sa gandeasca "L-AM ARS SI PE FRAIERUL ASTA"

PS EU NUSUNT APRIG LA MANIE DAR DIN CE VAD EU,PATRONII ARUNCA CU SAPUNUL IAR NOI TREBUIE SA NE APLECAM DUPA EL.

Este o parere personala dar sunt om si pot sa gresesc.Va rog mult sa ma coreectati ,daca aveti argumente inpotriva celor afirmate de mine.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2009, 11:43

Dl. Toader eu nu am nici un conflict cu nimeni ! Incerc doar sa lamuresc anumite aspecte.
Chestia cu sapunul e valabila peste tot in Romania ,unde oferta e mai mica decat cererea ! O sa vedeti ca in timp piata asta se va regla singura. Cei care-si vor permite in continuare vor fregventa aceste balti , ceilalti se vor orienta catre apele naturale. Acum 3 ani mergeam la Dunare si nu eram 3 pescari pe km. , acum sunt pe putin 30 !
O chestie pe care sa ma scuzati dar n-o inteleg este legata de dorinta (ipocrita pe alocuri) de a fura peste dintr-o balta cu regim C&R !!! Daca te duci acolo ,te consideri pescar sportiv ,respecti un regulament ,nu-ti faci socoteala cum sa tragi patronul in piept...ca oricat de pungas ar fii asta (patronul) nu te-a adus cu forta la el pe balta ! Cat rumegus trebuie sa ai in creier ca sa gandesti ca a fura pestele este egal cu a plati o taxa mare ? (sa inteleg ca , cu cat taxa e mai mare , cu atata ar trebuii sa fii mai hot ?!)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de vali003 » 11 Mar 2009, 15:08

tavimai scrie:
vali003 scrie:
toader nicolae scrie:Cu scuzele de rigoare ,va ganditi ca si Cernica,poate se vrea o curva de lux ,un hotel de 5 stele sau un club select?
Nu suntem impotriva reclamei si intelegem ca televiziunile traiesc din asta si trebuie sa dam cezarului cei al cezarului si sa recunoastem ca aveti alaturi de domnul Victor Tarus cele mai bune emisiuni de pescuit si trebuie sa recunoastem ca,Tancabestiul este o balta deosebita din punct de vedere al investitiilor,dar ca sa fim corecti reclama pentru Tancabesti trebuie sa sune cam asa:TANCABESTIUL este o balta care te fascineaza(adevarat)dar trebuie sa fi nabab ca sa pescuiesti aici,sa traiesti din petrol ca sa iti permiti sa pescuiesti cu 300 ron /24 ore in sistem C&R si asta ca sa sune ca antireclama facuta la Cernica.
Mai fratilor , mai aveti un pic si scrieti un roman pe marginea Tincabesti-Cernica , am super inteles cum sta treaba , mai gasiti si alte balti , nu de alta dar devine plictisitor :D .
Mai un pic si vine vara si nu mai avem timp de plictiseala ! :)) Pacat insa ca desi tara asta are atatea ape curgatoare minunate,ne gasim sa "ne tot invartim in jurul cozii" !Personal nu am nici o atractie spre "artificialiteturile alea scumpe"!Cred ca si pestii aia sunt "cracanati la cap" de cat sunt chinuiti asa de pomana !Parca-i vad cum au gurile "perforate" de ace in zeci de locuri de parca ar fi fost trecuti pe sub masina de cusut !Si apoi vin "maiestrii" cu deviza "prinde si elibereaza" sa ne dea lectii de ecologism si dragoste de natura !Chinui prosteste animalul ani la rand ,zi dupa zi numai de dragul de ati satisface "pohtele" ? Indeasa in ei fiecare doritor de senzatii tari tot felul de "chimicale naturale" ca au ajuns bietii pesti sa nu mai cunoasca nici porumbul !Oricati "avocati" s-or gasi nu ma pot convinge !Il consider cel mai inuman gest alaturi de braconajul bestial sau retinerea pestilor sub dimensiuni !Aceasta este adevarata fata a "BALTILOR TARI" cu reclama "cat cuprinde" !
Am un porc in batatura si ii chem sa vina sa mi-l alerge 24 de ore pentru 100 de dolari azi ,maine,tot anul !Este corect ? Ei ce zic oare ? Sadismul si bestialitatea sunt aceleasi !Si vizavi de "pescarii naivi ce dau banul gros" si vizavi de bietul animal ! O DATA SI O DATA TREBUIE SPUS LUCRURILOR PE NUME CHIAR DACA DOR SAU NU CONVIN !
Poate parea plictisitor dar daca incercam sa privim mai profund putem sa intelegem ca ne confruntam cu o problema grava in jurul careia se pot sustine infinite dezbateri .Care sunt atunci "pescarii adevarati" ? Poate iesi si un lucru bun din tot "bairamu asta" !Numai discutand despre probleme le putem gasi rezolvare !


PS
As fi foarte interesat sa aud si pererea domnului Iuga,si nu numai a lui , legata de acest aspect care se leaga in mod direct de "subiectul" discutat aici !Este un "aspect' al baltilor private citate in comentarii care nu s-a discutat deloc desi este deosebit de interesant !
O balta , pentru cei ce o administreaza , este un produs de pe urma caruia incearca sa scoata cit mai mult profit , se intimpla acelasi lucru in toata lumea , cu tot ceea ce se vinde si cumpara , ai posibilitati cumperi scump , nu ai , nu cumperi , pentru mine este clar si simplu , deoarece nu stau in tara , din postarile de mai sus eu am inteles , te duci la Cernica platesti 200 de roni , nu prinzi nimic , te duci la Tincabesti platesti 150 roni si prinzi 8-10 crapi mai mari de 5-6 kg. , deci eu consider ca pe Cernica ti-ai luat teapa , cu parere de rau fiindca Cernica a fost balta mea de suflet cit am stat in Romania . Si poate sint mai greu de cap , dar nu am inteles , dezbatind in continuare pe marginea acestui subiect , rezolvam ce ??? Sistemul prinde si elibereaza este nou la noi si mai dureaza pina va parea ceva normal , eu pescuiesc numai pe ape salbatice si tot in acest sistem.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 11 Mar 2009, 15:57

Ce nu intelegi tu este faptul ca pe Cernica teapa este de obicei mai mica decat pe Tancabesti.Crezi ca pe Tancabesti prinzi mereu si pe Cernica nu?Daca urmaresti postarile lui Costelino ai sa vezi si tu despre ce peste este vorba la Cernica si am fost acolo si cand s-au prins ca te 10-15 pesti pe noapte.Raspunsul la intrebarile mele il cam stie fiecare ,dar dintr-o stima deosebita fata de partid se feresc toti sa-l dea.Scuza-ma .dar nu inteleg cum tocmai tu ,care platesti pe un an cat costa TANCABESTIUL 12 ore poti sa vorbesti asa.Daca te uiti putin mai in spate ai sa vezi ca si eu am spus ca fiecare face regulille lui dar daca vrei sa fi INFOPESCAR,ii lauzi pe amandoi.ii critici pe amandoi sau te abtii de la comentarii negative.
Gore ,cu rumegusul cred sincer ca ai gresit dar o sa ma fac ca nu am vazut postul si sfatuiesc si pecei carora li te-ai adresat .sa faca la fel.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2009, 16:39

toader nicolae scrie:..................
Gore ,cu rumegusul cred sincer ca ai gresit dar o sa ma fac ca nu am vazut postul si sfatuiesc si pecei carora li te-ai adresat .sa faca la fel.
Sa ridice mana sus aia care au furat peste din balti C&R ,pe motiv ca taxa a fost mare !!! :-w
Hai bre Toadere , nu sunt eu usa de biserica (c-am braconat si eu cand eram mic ,cu undita , fara permis ,si-am retinut mai mult de 5 kg ,ca era Dunarea plina de peste) , dar sa fim seriosi , cand ajungi sa bagi pestii pe sub teava de esapament ,la un 4x4 de 50000 de euro , pe motiv ca musai patronu' trebuie "sapunit" bine ...atunci ,nu rumegus ai in cap ...ci de-ala turcesc ...rahat parca-i zice ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de vali003 » 11 Mar 2009, 16:49

Da Toadere , platesc intr-un an cit o taxa pe Tincabesti pe 12 ore , dar daca vreau sa ma dau zmeu si i-mi comand o deplasare in nord la pescuit de somon si pastrav ma costa 3-4000 de dolari , nu zic ca nu ai dreptate cu preturile exagerate la baltile private , dar este o chestie generalizata in Romania , locuintele costa ca la Paris , carnea e de doua , trei ori mai scumpa ca in Canada , sejururile pe litoral te costa de zici ca esti in Bahamas , la costuri sintem cei mai tari , dar cind vine vorba de servicii.......... sintem , scuzati dar de c___t .Asta este , eu unul tot sper de vreo doua zeci de ani , sint eu asa mai optimist din fire , in concluzie , aceeasi treaba si cu baltile si pescuitul la noi .

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de tavimai » 11 Mar 2009, 17:24

vali003 scrie:
O balta , pentru cei ce o administreaza , este un produs de pe urma caruia incearca sa scoata cit mai mult profit , se intimpla acelasi lucru in toata lumea , cu tot ceea ce se vinde si cumpara , ai posibilitati cumperi scump , nu ai , nu cumperi , pentru mine este clar si simplu , deoarece nu stau in tara , din postarile de mai sus eu am inteles , te duci la Cernica platesti 200 de roni , nu prinzi nimic , te duci la Tincabesti platesti 150 roni si prinzi 8-10 crapi mai mari de 5-6 kg. , deci eu consider ca pe Cernica ti-ai luat teapa , cu parere de rau fiindca Cernica a fost balta mea de suflet cit am stat in Romania . Si poate sint mai greu de cap , dar nu am inteles , dezbatind in continuare pe marginea acestui subiect , rezolvam ce ??? Sistemul prinde si elibereaza este nou la noi si mai dureaza pina va parea ceva normal , eu pescuiesc numai pe ape salbatice si tot in acest sistem.[/quote]


Ne place sa ne consideram pescari SPORTIVI dar acest aspect, sportivitatea, nu cred ca poate fi determinat de faptul ca eliberam pestii care au fost crescuti pentru a fi chinuiti .Discutia asta era si acest espect il voiam eu a fi comentat .Nu are nici o legatura cu eliberarea pestelui din apele naturale,cu faptul ca unul nu stie sa curete peste sau nu-i place sa faca asta si nici cu faptul ca x sa y nu maninca peste de fel dar ii place pescuitul.Era vorba despre apele populate artificial intens cu peste , "incoltit " apoi se pescari care dupa ce-l chinuie cu drilurile si il momesc cu "tot felul de nade NATURALE"(sunt balti unde porumbul este necunoscut pestelui !),il elibereaza.Este de discutat sportivitatea acestui aspect chiar daca sunt unii care incearca sa impinga mascat discutia catre alte directii.Acest comentariu era" legat bine" se subiect,consider eu ,dar vazand ca nu "a prins ideea" la anumite persoane o sa renunt aici si voi deschide discutia in alta parte.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de vali003 » 11 Mar 2009, 19:45

tavimai scrie:
vali003 scrie:
O balta , pentru cei ce o administreaza , este un produs de pe urma caruia incearca sa scoata cit mai mult profit , se intimpla acelasi lucru in toata lumea , cu tot ceea ce se vinde si cumpara , ai posibilitati cumperi scump , nu ai , nu cumperi , pentru mine este clar si simplu , deoarece nu stau in tara , din postarile de mai sus eu am inteles , te duci la Cernica platesti 200 de roni , nu prinzi nimic , te duci la Tincabesti platesti 150 roni si prinzi 8-10 crapi mai mari de 5-6 kg. , deci eu consider ca pe Cernica ti-ai luat teapa , cu parere de rau fiindca Cernica a fost balta mea de suflet cit am stat in Romania . Si poate sint mai greu de cap , dar nu am inteles , dezbatind in continuare pe marginea acestui subiect , rezolvam ce ??? Sistemul prinde si elibereaza este nou la noi si mai dureaza pina va parea ceva normal , eu pescuiesc numai pe ape salbatice si tot in acest sistem.

Ne place sa ne consideram pescari SPORTIVI dar acest aspect, sportivitatea, nu cred ca poate fi determinat de faptul ca eliberam pestii care au fost crescuti pentru a fi chinuiti .Discutia asta era si acest espect il voiam eu a fi comentat .Nu are nici o legatura cu eliberarea pestelui din apele naturale,cu faptul ca unul nu stie sa curete peste sau nu-i place sa faca asta si nici cu faptul ca x sa y nu maninca peste de fel dar ii place pescuitul.Era vorba despre apele populate artificial intens cu peste , "incoltit " apoi se pescari care dupa ce-l chinuie cu drilurile si il momesc cu "tot felul de nade NATURALE"(sunt balti unde porumbul este necunoscut pestelui !),il elibereaza.Este de discutat sportivitatea acestui aspect chiar daca sunt unii care incearca sa impinga mascat discutia catre alte directii.Acest comentariu era" legat bine" se subiect,consider eu ,dar vazand ca nu "a prins ideea" la anumite persoane o sa renunt aici si voi deschide discutia in alta parte.[/quote]
La capitolul balti superpopulate sint de acord cu tine , dar cei ce merg pentru competitii pe aceste balti , nu au de ales , daca nu te duci unde este peste, te duci unde ?? Si aici ma refer la cei ce se duc sa se antreneze , sa incerce nade ,monturi , sa se duca pe o apa publica si sa incerce sa faca plaja , daca este soare , ca peste....mai incet.
Acum referitor la chestii mascate , deviate , si cu soacra-mea ,cind mai am cite o discutie si ii raspund mai direct , nu conteaza ce am spus , ci ce am avut de gind sa spun , oare de ce nu se poate accepta ca daca e verde asa ramine ?? :D Dar asta este , avem imaginatia foarte dezvoltata.....

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de cosmake » 11 Mar 2009, 20:17

Am tot urmarit acest subiect si eu cred ca un patron de balta care se respecta ar trebui sa practice 2 taxe.
O taxa pentru cei care sint iubitorii sportului care sa fie pe un an de zile si care sa nu se acorde decit celor care isi fac abonament si care sa fie modica si o taxa in care ce prinzi iei acasa si care sa-ti taie pofta de a mai lua acasa.
Eu am salariul de 1600 de lei pe luna si nu-mi voi permite niciodata sa dau 300 de lei ca sa pescuiesc 12 ore dar mi-as rupe un salariu intreg sa ma pot duce tot anul la recreere si sa nu iau nimic acasa. Deci concluzia ma duc pe ape curgatoare ca altundeva nu-mi permit si acolo se vede cine e sportiv si cine nu e. Si nu stiu cum e in baltile astea din jurul Bucurestiului dar in jurul Craiovei sint 3 balti mari si late unde taxele sint rezonabile si unde imi permit si eu sa ma duc o data pe luna ( 30 -50 lei/12 ore) si unde respect regulile baltii. Nu voi prinde in baltile de la noi crapii din pozele voastre dar macar ma duc sa ma simt bine.
Din cite vad pentru multi pescuitul a devenit o manie si o fuga dupa capturi.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni si asta este parerea mea.
Sa aveti firele intinse si cum se zice pe la noi " lansete cocirjate" tuturor

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 11 Mar 2009, 21:02

Scuza-ma Gore dar eu nu pot sa condamn pe unul care il fura pe Parfene.Eu sincer nu prea am nevoia sa fur deoarece este peste in piata ,grupa mare.La MOARA VLASIEI am turnat deja 2 pescari care au incercat sa fure peste asa ca trage tu concluzii.Daca ai sansa sa pescuiesti pe Dunare cu cateva zeci de lei pe an esti un norocos dar noi trebuie sa na multumim cu patronii nostri de" bun simt" si cu baltile lor.Tare sunt curios cat peste ai eliberat tu in Dunare si altii care ne tin predici despre C&R.Daca vrei sa fi sportiv trebuie sa fi acolo unde nu esti obligat nu unde nu ai incotro.

P.S aveti si voi dreptaea voastra; NU-I PROST CINE CERE ,ESTE PROST CINE DA.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”