Minutul de sinceritate

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de APSHD » 27 Iul 2008, 21:35

In judetul Hunedoara sunt numai 3 balti in care pestele este pe cale de disparitie.
Din pacate cred ca este cel mai sarac judet in balti. Tocmai de aceea mi-am cumparat un teren de 5 ha. si mi-am sapat o balta de 2.2 ha cu adincimea de 1.80-3m .Anul acesta vreau sa-l populez ca lumea cu crap.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de stefanflorin » 28 Iul 2008, 01:39

eu tot nu inteleg ce e cu taxele astea imense pe balti... :shock: daca ziceti ca 50 ron e acceptabil mie unu mi se pare enorm la conditiile care ti se ofera plus celelate cheltuieli pe care le suporti pt o partida de pescuit(sa nu mai zic de taxele 100+). Aici (londra) platesti la lanseta si la majoritatea baltilor e sub 10 lire pe 2 lansete, balti ingrijite si populate, unde vezi crapii colcaind la suprafata cum am vazut azi pe o balta si costa 5 lire 2 bete bineinteles C&R. Dar conditii de 5 stele si tot ce iti doresti. Comparand nivelul de trai si bunul simt de aici cu ce se intampla acasa, ma pune rau de tot pe ganduri, oare unde se va ajunge cu taxele astea? economisesc un an ca sa ma duc 2-3 zile pe balta? (ca in concediu la mare). Sincer nu cred ca o sa calc curand pe vreo balta cu taxa din Romania, nu vad de ce, sunt inca balti cu permis care au peste si sa nu mai vb de minunatele rauri pe care inca le putem explora si de care ne putem bucura in pace. Fire intinse si cugetati la ce se intampla!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de Adrian Butuza » 28 Iul 2008, 01:55

de catre APSHD
In judetul Hunedoara sunt numai 3 balti in care pestele este pe cale de disparitie.
Din pacate cred ca este cel mai sarac judet in balti. Tocmai de aceea mi-am cumparat un teren de 5 ha. si mi-am sapat o balta de 2.2 ha cu adincimea de 1.80-3m .Anul acesta vreau sa-l populez ca lumea cu crap.
Aici cred ca trebuie sa va contrazic si spun ca jud maramures este cel mai sarac la acest domeniu.Aici era o balta cat de cat de atractie pt pescarii de crap dar acum 2 ani AJVPS-ul a desfiintato pe motiv ca sunt slabe digurile(nici vorba de asa ceva ), au scos pestele pe care lau bagat ''in alte doua amenajari '', spunand ca urmeaza sa se refaca digurile si se va repopula, nici vorba.Cei din Baia Mare stiu despre ce vorbesc dar ... atat pt ca nu se poate face nimic, din pacate.
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 14 Aug 2008, 20:21

Salut,
Vad ca nimeni nu mai zice nimic de nici o balta.Nici de rau ,nici de bine,Sa inteleg ca toata lumea este la concursuri si ca pescuitul traditional nu mai se practica.Sa mor daca va inteleg.
Toti mergem la cate o balta aproape saptamanal dar nimeni nu posteaza ce sa intamplat acolo.Stam si discutam de concursuri la care noi "cei de rand" nu o sa ajungem poate niciodata, din cauze obiective va asigur,si uitam ca cea mai mare placere a noastra este sa ne uitam la acele bambine cu speranta ca ne batem propriul record,asta in fiecare secunda cat stam pe balta.
OK. Suntem de acord cu profesionistii(financiar),le uram fire zbuciumate dar sa nu uitam de ce vizionam permanent acest site.Sa inteleg ca nu ne mai intereseaza o balta buna,un loc pe Dunare?
Acestea sunt oportunitatile noastre,hai sa nu visam cu ochii deschisi.Ceea ce face dl.Iuga este un lucru minunat pentru noi care invatam dar lasatii pe ei si hai sa ne ocupam putin si de partidele noastre.
Deci postati fratilor impresii de balti,rauri,capturi,taxe si nu uitati micile comentarii care pentru unii sunt de folos.
Multumesc

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de sdaniel » 14 Aug 2008, 22:53

Salut,
Pe data de 1 august am fost pe balta Chitza,tata a ajuns pe la ora 16 pe balta si pana la ora 21.30 cand am ajuns eu prinsese 2 carasi cam la 1 kg bucata si un ciortan la 2 kg..pana a 2`a zi pauza .Eu am pescuit doar la porumb dupa ce am nadit cu seminte preparate . In stanga si in dreapta l-au omorat pe novac (mai pica si cate un crap 3-4 kg)la bomba cu pufi , fortat de imprejurari am construit si eu ceva asemanator unei bombe, am facut cu mono si se incurcau carligele , am folosit mamaliga simpla si pufi si am avut doar 2 rateuri.Am vazut multe comentarii ale pescarilor cum ca nu se prinde ca nu e peste, daca nu vedeam cu ochii mei probabil ca ii credeam, insa :
Am fost si vinerea care a trecut ,pregatit cu fainuri si alte dulcegarii , de la ora 20 pana a 2`a zi la ora 11 , am prins 12 novaci cel mai mare 8 kg cel mai mic 2 kg , au predominat cei intre 4 si 5 kg .. tata a prins 2 crapi la 3 si 5 kg.Tata a pescuit la bomba cu pufi , eu am improvizat o montura ..naditor fix la care am legat jos 2 carlige ,unu mai lung si altul mai scurt, cel scurt il infigeam in nada si cel lung ramanea liber , am ales metoda asta pentru ca am observat ca majoritatea pestilor erau agatati de carligele de jos ale bombei si oricum nu agreez metoda asta cu 5-6 carlige .
O sa merg si maine ..am sa revin cu detalii
Fir intins.
PS : pt mai multe detalii puteti sa-mi dati un pm sau postati aici
Taxa pt balta este 80 ron/24 h cu 5-6 lansete , asa ne-a spus paznicul, dar am vazut si "exemplare" cu cel putin 10 lansete intinse .Am folosit doar 4 bete .
Numai bine,
Dan.
Dan Serban

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de Lucian Nagy » 14 Aug 2008, 22:57

Salut costelino.daca ti-ai trece locatia poate ai primi mai multe raspunsuri,,Eu iti trec aici locul unde am pescuit cu ceva timp in urma.Luind in considerare ca sint din Bistrita,,jud BN,,am fost la pescuit pe o balta in localitatea Tonciu,,cam la 20km de Bistrita,,pe drumul ce merge spre Tirgu Mures.E o balta frumoasa,,curata,,taxa de 40Ron/zi,si ca si cantitate de peste te lasa sa iei cit prinzi,,din pacate.Regula e ca crapul peste 4kg sa-l eliberezi si primesti un bon gratuit,pt o zi de pescuit.Dar nu se aplica,,pt ca pina vine paznicul sint sansele ca pestele sa fie prea ametit si sa mai traiasca dupa eliberare..Am folosit 2 lansete,la crap,,cu porumb si 1 undita,,pt pluta,tot porumb,,iar pt distractie cu rima sau viermusi pt carasei.De prins am vazut pe cineva care a luat 9 crapi cam la 3kg,,si a dosa zi s-a intors si dupa ce am plecat eu a prins inca 5 bucati,,tot cam la 3kg,,dupa spusele cumnatului meu.Eu am avut nesansa de a rata un crap intr-una din zile,,si alti 2 in urmatoarea zi,,pentru ca in cea de-a 3-a zi sa reusesc sa-l pacalesc eu.Ratarile au fost doar vina mea,,pt ca NU am folosit textil.Nefiind pescar de crap,,nu am dat prea mare atentie multor chestii la care acum le acord o mult mai mare importanta.In speranta ca in postarea aceasta gasesti ceva util,,iti urez FIR INTINS!!!........poza cu captura mea o gasesti la ""foto capturi""
Fişiere ataşate
Lacul Tonciu,,vazut de pe deal,,unde am parcat.Cel mai din spate e interzis pescuitului.
Lacul Tonciu,,vazut de pe deal,,unde am parcat.Cel mai din spate e interzis pescuitului.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 15 Aug 2008, 13:46

Multumesc baieti,simt ca sunt pe o balta cand citesc asemenea randuri,alta viata.
Apropo sunt din Popesti-Leordeni(Ilfov)

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de Lucian Nagy » 15 Aug 2008, 19:26

daca nu cer prea mult,,ar fi bine daca ti-ai trece locatia la "profil",in "panoul utilizatorului"",,si astfel va ramine tot timpul la avatarul tau. :D FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de sdaniel » 16 Aug 2008, 14:08

Salut,
Acum am ajuns de la Chitza inca o data nu am fost dezamagit: 7 novaci ,cel mai mare aprox. 6 kg, 1 crap 4,5 kg , plus foarte multe rateuri , am scapat in fata minciogului 2 crapi ceva mai mari decat cel capturat si 1 novac mai "baro".
Nu-mi pot explica nr mare de rateuri , au fost cel putin 10 pesti intepati dar scapati pe parcurs, am folosit aceleasi monturi ca data trecuta..a fost un peste pe care nu am reusit sa il misc de pe loc :shock: si din cauza nodului ca nu am reusit sa il strang tare a scapat carligul cand a inceput s-o ia singur din loc.
Daca ajungeti acolo sfatul meu este sa folositi nada de calitate si pufi mari, pentru ca inca o data s-a dovedit ca cei care au folosit nade simple nu au avut rezultate.
Numai bine,
Dan.
Dan Serban

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de ROSCA MIREL » 16 Aug 2008, 21:53

nu sint pescar de balta . dar nu vad ,de ce nu ar-trebui taxa pe balta si pestele in regulamentul balti eliberat . costelino ,ia o balta in administrare si vezi ce cheltuieli ai ; sa poti atrage si pescari ? tu ce regulament ai face ? in plus este o afacere ai dori sa si cistigi ceva din ia ? daca toti vin si ia tu cu ce ai ramine ? investitia unde ar fiiii ? in plus nimeni nu te obliga sa te duci la o balta , tu alegi . eu sint pescar de dunare si retin peste pentru consum pentru ca imi place pestele. dar si eliberez; IAR PESCUITUL NU INSEAMNA TRAISTA PLINA SI PASIUNE , NATURA ,AVENTURA ; pe care putini o inteleg.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de PsiHo » 06 Oct 2008, 18:20

sdaniel scrie:Salut, vineri spre sambata am fost pe balta de la Singureni.O balta frumoasa, cam ingusta ce-i drept si cu multa agatura, daca lansai pana la jumatatea baltii aprox 30m nu erau probleme.Taxa este de 50 roni ziua si 70 noaptea.Eu am pescuit noaptea, am ajuns la ora 21 si am nadit cu seminte preparate.Am pescuit cu 4 lansete la porumb.Toata noaptea o singura trasatura dar nu prea convingatoare; apa foarte calda, pestele sarea ca la circ.Cand a rasarit soarele am incercat la varga am prins bibani cat degetu si 2 broaste testoase :D .
Dimineata au venit 2 pescari , pana la ora 10 cand am plecat eu prinsesera un ciortan la maxim 1 kg la pufi.
Paznicul care este si patron este un om de treaba; daca vreti sa admirati salturile crapilor mergeti la Singureni :-).
Fir intins,
Dan.
Pe paznic/patron il cheame Fane si peste crap slabe sanse sa aiba :) ala care sarea era novac si fitofag.apa foarte mica :) si Domnul Fane baga plasele si vinde pestele prin sat :) asa ca n-o mai lauda ;) S-a intamplat sa fiu in sat cand vindea :)
nu putem vb de-o balta ca e buna ca nu e buna dak nu e incercata de mai multe ori cu diferite momeli.si eu zic ca walter maracineanu nu are peste si-am fost o singura data pe ea..nu am prins decat guvizi si rosioara mica taxa 50 ron 5 lansete. baneasa iar .. am fost de 2 ori n-am luat nimic nu numai eu toti pescarii si erau pe putin 10-15 dar a fost un vecin acum cateva zile si-a luat 5 crapi 2 de 3kg 2la vreo 4kg si 1 de 6kg Deci nu pot zice ca nu are peste ca e tzeapa sa nu va duceti dak n-am prins eu:)

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de costelino » 07 Oct 2008, 11:12

Salve,
Am fost saptamana trecuta de 2 ori pe balta (Balaceanca),dar nimic .De fiecare data am plantat si toata ziua nimic.
Chestia dura ca inainte cu o saptamana sa luat destul de bine.
Credeti ca timpul s-a racit prea mult si asta il afecteaza stand amortit in namol?
Ceva pareri pro si contra?
Dar carasul mai mananca pe un astfel de timp?
Va multumesc

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de sdaniel » 07 Oct 2008, 11:30

costelino scrie:Salve,
Am fost saptamana trecuta de 2 ori pe balta (Balaceanca),dar nimic .De fiecare data am plantat si toata ziua nimic.
Chestia dura ca inainte cu o saptamana sa luat destul de bine.
Credeti ca timpul s-a racit prea mult si asta il afecteaza stand amortit in namol?
Ceva pareri pro si contra?
Dar carasul mai mananca pe un astfel de timp?
Va multumesc

..............................................


Am fost in weekend la balta de la Gruiu si in 24 de ore am prins 4 ciortani 1,5-3 kg si 1 rateu , caras palmas intr-o veselie la varga, plus 4 rupturi la varga (3 au fost novaci si un crap)..
Nu am plantat, am folosit doar saculeti solubili.
Imi poate explica cineva de ce trage novacul la viermusi ????? :shock: :shock:
Referitor la intrebarea ta, sunt de parere ca nu are nici o legatura racirea vremii cu hranirea crapului, inca nu e atat de frig incat sa amorteasca si sa nu manance...
Carasul mananca bine si in perioada asta.
Probabil astea sunt toanele baltii, o explicatie exacta nu cred ca o sa gasesti niciodata..
Fir intins..
Dan Serban

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de PsiHo » 07 Oct 2008, 11:51

sdaniel data viitoare fa si niste poze la capturi si la balta

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Minutul de sinceritate

Mesaj de sdaniel » 07 Oct 2008, 12:04

PsiHo scrie:sdaniel data viitoare fa si niste poze la capturi si la balta
Nu am cu ce sa fac poze, aparatul meu a luat apa acum cateva luni si s-a stricat.
Oricum balta este destul de dificila, multe salcii pe mal si putine locuri de pescuit..daca ai lansete lungi ai probleme la aruncare, abea reuseam sa arunc 30-40 de metri.
In weekend aglomeratie mare...
Peste eu zic ca are balta ... cand am ajuns eu acolo un domn tocmai strangea si avea un ten de 11 kg si 2 crapi romanesti de 4 si 6 kg ..plantase cu navomodelul...
Nu pot spune ca sunt multumit de balta asta, dar avand in vedere ca este aproape de Bucuresti si lipsa timpului pentru partide mai lungi pe balti mai bune.....
S-auzim de bine si fir intins.
Dan Serban

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”