Pareri...braconaj...dispute...

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de vali003 » 24 Apr 2009, 14:10

Ha, Ha, i-mi faceam probleme , ce dracu , pe siteul asta de can-can nu prea mai ai ce sa citesti , dar hop apare Toderas cu ceva mai de soi si ne mai infierbinta , ooopsss , am gresit postarea , nu este site de can-can este de pescuit , sau cel putin asa scrie mai sus .Toadere zi mai bine pe unde ai fost la pescuit , ce ai mai prins , lasa-i pe patronii de balti , sint ca orice afaceristi , daca pot i-ti iau si pielea de pe tine , oare noi nu am face la fel ???????? :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de toader nicolae » 24 Apr 2009, 14:17

Nu,am negat nici un moment lucrurile bune pe care le-a facut pe balta aceia si nu a fost singurul patron luat in colimator.Dar domnia sa,este singurul care a intrecut orice limita a bunului simt.Asta este singurul motiv pentru care "gloantele" mele au directia Tancabesti.Niciodata nu vei gasi pe cineva care sa se planga ca a platit taxa acolo deoarece nu s-ar fi dus daca nu ii convenea.Nici macar eu nu pot sa ma plang ca am fost cotizant cativa ani pe aceasta balta atunci cand acolo ,era bun simt din plin.Am gresit si am recunoscut ca am gresit cand l-am catalogat excroc pe domnul Parfene.Spun ca am gresit deoareceacesta este un forum care se respecta si cuvintele de genul acela nu isi aveau rostul aici.
Poate,totusi organizezi acel vot ca sa imi dau si eu seama cat de normala li se pare ,oamenilor,aceasta taxa.
Economia de piata de care vorbesti tu,nu are nici o legatura cu bunul simp pe care il pretind eu.Chiar daca ele merg impreuna, la un moment dat trebuie sa incerci sa le separi,fie si pentru putin timp si sa nu vezi si bucatica de bun simt ca pe o afacere.Cu alte cuvinte, BUNUL SIMT ESTE DUPA OBRAZUL OMULUI.

Poate prin postarile mele voi face in asa fel incat sa se potoleasca in incercarea de a jupui pielea de pe mine.
Ultima oară modificat 24 Apr 2009, 14:50 de către toader nicolae, modificat 1 dată în total.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de gor965 » 24 Apr 2009, 14:30

toader nicolae scrie: Poate,totusi organizezi acel vot ca sa imi dau si eu seama cat de normala li se pare ,oamenilor,aceasta taxa.
Economia de piata de care vorbesti tu,nu are nici o legatura cu bunul simp pe care il pretind eu.Chiar daca ele merg impreuna, la un moment dat trebuie sa incerci sa le separi,fie si pentru putin timp si sa nu vezi si bucatica de bun simt ca pe o afacere.Cu alte cuvinte, BUNUL SIMT ESTE DUPA OBRAZUL OMULUI.
1. probabil ca la intrebarea pusa de tine , taxa pica ! iar daca intrebam : care ati pescuit pe T1 , plangeti dupa bani ? ,taxa sta in picioare ! ...conteaza unghiul din care privim problema ! :)
2. intr-adevar ,economia de piata se guverneaza dupa alte legi decat cea a bunului simt ...ca atare pretentia dumitale este fara acoperire ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de toader nicolae » 24 Apr 2009, 14:32

vali003 scrie:Ha, Ha, i-mi faceam probleme , ce dracu , pe siteul asta de can-can nu prea mai ai ce sa citesti , dar hop apare Toderas cu ceva mai de soi si ne mai infierbinta , ooopsss , am gresit postarea , nu este site de can-can este de pescuit , sau cel putin asa scrie mai sus .Toadere zi mai bine pe unde ai fost la pescuit , ce ai mai prins , lasa-i pe patronii de balti , sint ca orice afaceristi , daca pot i-ti iau si pielea de pe tine , oare noi nu am face la fel ???????? :D


Vali ,sincer nu stiu cum ai face tu dar eu cu siguranta nu as ajunge la taxele astea.Ce sa fac,nu sunt un bun afacerist.De pescuit nu ma pot ocupa cel putin vreo 2 luni asa ca am timp suficient sa gasesc raspunsurile pe care le caut.Daca nu ati observat,contributia mea la acest forum,este de aproape 500 de postari si nu cred ca toate au fost dispute personale.Pur si simplu mi-am spus parerea in cel mai direct mod posibil,fara sa ma ascund dupa diferite masti si cred asta este motivul pentru care unii di useri ma apreciaza.
Am spus si o sa repet,nu trebuie sa fiti de acord cu mine dar asta este opinia mea si trebuie sa o respectati asa cum si eu respect opinii cu care nu sunt de acord.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

braconieri prinsi in Bihor !

Mesaj de nagy victor » 27 Apr 2009, 18:33

11 pescari infractori
SANTANDREI - Săptămîna trecută, jandarmi din cadrul I.J.J. Bihor împreună cu lucrători ai AJVPS Bihor şi A.P.S. Aqua Criş Oradea, au desfăşurat mai multe acţiuni de control pe râul Crişul Repede în zona localităţii Sântandrei, cu scopul prevenirii şi a combaterii fenomenului contravenţional şi infracţional pe linie piscicolă.
11 pescari infractori

Astfel, miercuri, echipajele mixte de control au desfăşurat o astfel de acţiune, în urma căreia au fost surprinşi la pescuit în perioada de prohibiţie A.P.(63 ani), C.C.(21 ani), C.M.(26 ani), L.M.(20 ani) şi M.F. (26 ani) toţi localnici şi P.T. şi L.F. ambii orădeni în vârstă de 48 ani. Două zile mai târziu, echipajele aflate în control au desfăşurat o altă acţiune de control în acelaşi loc, reuşind să surprindă la pescuit în perioada de prohibiţie pe: G.D.(37 ani) şi M.B.(46 ani) din Oradea, I.F.(34 ani) din Sântandrei şi S.D.(46 ani) din Nojorid. „Jandarmii au întocmit pe numele acestora acte procedurale pentru infracţiunea de pescuit în perioada de prohibiţie, conform art. 64, lit. g din O.G. nr 23/2008.” informează Ioan Bogdan, purtătorul de cuvânt al IJJ Bihor.
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
COLABORAREA DINTRE CELE DOUA ASOCIATII SI JANDARMERIE , DA ROADE !!!
ps.
Aceasta informatie a fost luata de pe situl '' stiribihon.ro '' azi 27.04.2009.
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de toader nicolae » 27 Apr 2009, 19:34

Scuze,Victor dar voi nu aveti braconieri in zona aceia???????Nu vreau sa fiu carcotas dar mie mi se pare asta un fel de "praf in ochi".Pentru pescuit cu undita in prohibitie nu mi se pare un motiv intemeiat sa retii,pescarii.Au garesit ,trebuie sa plateasca dar poti sa le dai o amenda de 1500-2000 de ron si ii saturi cu siguranta de pescuit in prohibitie.Trebuie sa vedem dosare penale si amenzi penale pentru aia care baga plasele si curenteaza si atunci aceste asociatii vor merita aplauzele noastre.Sincer,nu vreau sa fiu carcotas dar asta imi suna cam asa..................PLECATI ACASA CU UNDITELE VOASTRE CA SA POATA AI NOSTRII SA-SI FACA TREABA.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de nagy victor » 27 Apr 2009, 20:54

toader nicolae scrie:Scuze,Victor dar voi nu aveti braconieri in zona aceia???????Nu vreau sa fiu carcotas dar mie mi se pare asta un fel de "praf in ochi".Pentru pescuit cu undita in prohibitie nu mi se pare un motiv intemeiat sa retii,pescarii.Au garesit ,trebuie sa plateasca dar poti sa le dai o amenda de 1500-2000 de ron si ii saturi cu siguranta de pescuit in prohibitie.Trebuie sa vedem dosare penale si amenzi penale pentru aia care baga plasele si curenteaza si atunci aceste asociatii vor merita aplauzele noastre.Sincer,nu vreau sa fiu carcotas dar asta imi suna cam asa..................PLECATI ACASA CU UNDITELE VOASTRE CA SA POATA AI NOSTRII SA-SI FACA TREABA.
@ Nicolae
Te asigur ca baietii au fost retinuti doar atit cit li s-au luat datele personale pt. a se intocmi procesele verbale , ei vor plati amenzile care se acorda in astfel de cazuri si isi vor primi betele inapoi dupa ce achita taxa pt. permisul de pescuit (nimeni nu doreste ca acesti oameni sa faca puscarie , dar trebuie sa plateasca pt. nerespectarea legi ).
In legatura cu braconierii (de rang mai mare )e mai complicat , controlorii cu jandarmii ii prind , procurorii intocmesc dosarele iar judecatorii ii elibereaza deoarece nu prezinta un pericol social ( doar a prins citeva sute de kg. de peste cu setca de 100 - 150m., nu a dat in cap la nimeni , inca) asa ca omul nostru scapa cu o amenda pe care o plateste cu lejeritate si-i ride in fata controlorului si al jandarmului care au stat saptamini intregi la pinda , noapte de noapte cu riscul de a nu-si mai revedea familiile (si la noi se foloseste curentul din dotare). Cam asta este povestea trista a luptei contra braconajului , sa stiti ca as fi cel mai fericit om din lume daca miine as citi in presa ca un braconier (dintre cei mari) a fost condamnat la cel putin 5 ani de MUNCA IN FOLOSUL COMUNITATII !!!(NU ARE ROST SA FIE AMENDATI SAU INCHISI , TIMP DE 5 ANI , 8 ORE PE ZI SA INTRETINA CURATENIA PE MALURILE CRISULUI PT. SALARIUL MINIM PE ECONOMIE , FARA SA AIBA DREPTUL LA ALTE VENITURI) dupa ce 10 braconieri ar fi pedepsiti in acest fel , ceilalti s-ar gindi mai bine daca merita sa riste sau nu , si ar fi si crisul mult mai curat dupa citi clienti ar fi , nu credeti ?
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de toader nicolae » 27 Apr 2009, 21:19

Pentru asta noi platim permise de pescuit.Trebuie platiti avocati buni ,trebuie organizate flagrante beton care sa nu poata fi atacate,trebuie adunate semnaturi ca sa schimbam legile astfel incat braconajul sa se considere furt si sa fie tratat ca atare.Amenzile sa fie cu executare silita si urmarire pe bunuri proprii daca nu poate sa plateasca.PENTRU ASTA PLATIM PERMISE DE PESCUITSI DACA BANII NOSTRII NU SUNT FOLOSITI PENTRU ASTA INSEAMNA CA II DAM DEGEABA.


Cati dintre sfii acestor asociatii traiesc din braconaj?????????...si traiesc bine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de nando » 27 Apr 2009, 21:57

toader nicolae scrie:Pentru asta noi platim permise de pescuit.Trebuie platiti avocati buni ,trebuie organizate flagrante beton care sa nu poata fi atacate,trebuie adunate semnaturi ca sa schimbam legile astfel incat braconajul sa se considere furt si sa fie tratat ca atare.Amenzile sa fie cu executare silita si urmarire pe bunuri proprii daca nu poate sa plateasca.PENTRU ASTA PLATIM PERMISE DE PESCUITSI DACA BANII NOSTRII NU SUNT FOLOSITI PENTRU ASTA INSEAMNA CA II DAM DEGEABA.


Cati dintre sfii acestor asociatii traiesc din braconaj?????????...si traiesc bine
directore vezi ca traim in ROMANIA ...........si asta ne ocupa tot timpu..........[cum bine spune cineva]
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de nimitz » 10 Mai 2009, 12:10

chestia hilara e ca baietii aia pescuiau pe niste balti care nu intra in jurisdictia AJVPS-ului local si apartin de comuna Santandrei ,iar primarul local le-a luat apararea asa ca jandarmii si militienii sant buni de plata :)) =)) :)) ala care i-a sunat le-a tras-o

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Pareri...braconaj...dispute...

Mesaj de nagy victor » 10 Mai 2009, 13:41

Problema nu este ca acele ape apartin sau nu vreunei asociatii de pescari , intrebarea este daca apartine de ANPA , DE MENTIONAT CA LA ACEL CONTROL A PARTICIPAT SI DL.VODA insp. pe jud. Bihor al ANPA, daca d-lui nu stie de cine apartin acele ape atunci cine stie (PRIMARUL), hai sa fim seriosi , se stie de ani de zile ca acea zona este vizitata intens de braconieri si nu numai in prohibitie . Controlorii au multe probleme cind se deplaseaza in acea zona , chiar si cu localnicii (care considera ca au dreptul sa faca ce vor , fara sa fie pedepsiti) . Acum ca se stringe latul , nu le convine ca trebuie sa respecte si ei legea , chiar si primarul ia apararea infractorilor (oare ce motive are , alegerile inca sunt departe 8-> :-?? )
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorprodan » 21 Apr 2010, 20:50

profit de okazie si pun si eu cateva foto
Fişiere ataşate
20042010240.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorprodan » 21 Apr 2010, 20:51

locu; secret
Fişiere ataşate
20042010241.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de gor965 » 21 Apr 2010, 22:28

sorprodan scrie:profit de okazie si pun si eu cateva foto
Domnule draga ,profita de ocazie si incearca sa ne convingi ca pozele nu sunt facute ieri ...ca de fapt pescuiai la stiuca cu momeala artificiala...ca ai incurcat topicul ,aici fiind vorba de crap si respectul fata de el ...si ca ai uitat ca mai sunt niste ''prosti'' pe forum care stiu ca ieri era inca prohibitie !!! :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: RESPECT PENTRU CRAPUL DE DUNARE

Mesaj de sorprodan » 22 Apr 2010, 14:10

nu sunt facute ieri sunt postate ieri
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”