craioveni

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jexy
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 25 Noi 2007, 17:55
Localitate: Dolj

Re: craioveni

Mesaj de Jexy » 21 Ian 2009, 01:03

cosmake scrie:ceea ce zici tu scrie doar pe carnetele vechi eliberate de AGVPS eu de anul trecut am renuntat la ei si miam luat permis de la Marian si asta are 2 pagini si nu scrie asa ceva.
cat coasta permisul pe anul asta la Marian? s-a luat cineva de tine? e in regula poti sa pescuiesti cu el oriunde? ma bate gandul sa imi fac si eu tot la Marian, astept un ras ms

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 21 Ian 2009, 07:24

60 lei si nu a comentat nimeni pina acum

Avatar utilizator
Jexy
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 25 Noi 2007, 17:55
Localitate: Dolj

Re: craioveni

Mesaj de Jexy » 21 Ian 2009, 13:37

ok ms mult

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 21 Ian 2009, 13:57

aaaaaaa
si daca vrei iti aduce si PG-ul pe zona dolj la el la magazin
faci ocerere si primesti PG :))

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: craioveni

Mesaj de kataucv » 24 Ian 2009, 23:38

Am fost ieri pe jiu in spate la combinat ,si nici macar o trasatura nu am avut.Am dat la patrat de mamaliga cu aroma de capsuni ,mamaliga facuta in casa,am momit cu un pumn de patrate , si totusi nimic,poate am gresit cu ceva , sau poate o trage la alta momeala.
Va rog sa ma ajutati sa dezleg si eu misteru!!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 25 Ian 2009, 01:42

Treaba e ca in perioada asta ca sa prinzi acolo trebuie ca in canal sa fie apa f calda ca astfel sa ajunga si acolo cat de cat calduta, mai trebuie ca nivelul sa fie constant, merge si putin in crestere si chiar si in aceste conditii sansele sunt minime, pot sa zic ca 90% e noroc, pestii fiind destul de rari si mofturosi, nu te minuna ca nu ai prins, asa e jiul, e capricios si o sa vezi ca daca frecventezi zona incetul cu incetul inveti smekeriile, locurile, etc. De cati ani mergi la pescuit in zona aia? Pot sa iti zic ca pana acum vreo 4-5 ani rar vedeai picior de "strain" pe acolo, toti ne cunosteam si tot timpul vedeai aceiasi pescari acolo si chiar si asa, decat unii erau cu prinsul, cu lipsa de modestie o spun ca si eu ma numaram printre cei care prindeau desi la inceputuri vreo 3-4 ani am invatat, imprietenindu-ma cu pescari "dintre cei vechi" care stiau joaca si de la care am furat una alta. Altfel e greu sa inveti. Acum din pacate (pt mine) e puhoi acolo, si nu asta ma deranjeaza cat faptul ca fac galagie si opresc pana si pestele cat degetu frate...de unde o fi atata foame nu stiu (parerea mea e ca majoritatea ocupa locurile degeaba ). Perioadele cand e mai linistit e dupa ce incep baltile multi orientandu-se spre ele. Gata ca mi-am varsat of-ul destul!
PS: Eu am o vorba : daca stii sa pescuiesti pe Jiu, stii oriunde!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 25 Ian 2009, 11:02

asa cum a zis si stefanflorin jiul nu e balta
pe linga faptul ca trebuie sa-ti folosesti "numai locurile tale" in care sa pescuiesti si in care sa te adaptezi si sa educi pestele la stilul tau, pescuiturile de o zi sint la noroc.
sa-ti dau un exemplu:
am fost acum 3 ani la locul meu la jiu la turceni
dupa o saptamina jumate de pescuit si momit zilnic de 2 ori pe zi ( am stat cu cortul) prinsesm numai caras, mreana si somnotei. apoi 3 zile a mincat crapul, am luat 8 crapi dintre care unul de 8,200 Kg si 2 de 5,400 restul sub 4 kg apoi inca o saptamina nimic

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: craioveni

Mesaj de kataucv » 25 Ian 2009, 16:15

Merg de putin timp in zona termo.abia asta vara am aflat de canalu cu apa calda si de locurilea alea.Oricum de fiecare data cand ma duc incerc sa mai culeg informatii de la oamenii care sunt mai receptivi .Cred ca in viitoarele 2 saptamani am sa ma duc de cateva ori ,poate poate o dau de vreun crap.Dar la ce e bine sa mai incerc in afara de mamaliga ?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 25 Ian 2009, 20:34

Aici crapul se prinde la mamaliga in proportie de minim 90% (poate si fiindca e cea mai folosita), mai intra accidental la lipitori, pestisor, dude cand sunt in sezon si porumb in lapte la fel, cand e sezon. In zona asta, din cauza ca apa e mica (putine locuri in care se poate stabili si care si acestea se schimba uneori la cateva zile) pestele migreaza de la o zi la alta principala cauza fiind, cred, oscilatia nivelului apei asa ca sfatul meu este ca daca vrei sa prinzi peste, cam tre sa umbli dupa el, echipament usor, simplu, o ora dat colo, ora dincolo, numai asa il poti gasi, sau atunci cand il vezi sarind, de regula aceasta fiind si cea mai productiva varianta. Cea mai buna perioada de pescuit in aceasta zona este prohibitia (atunci urca din Dunare monstri) cand din pacate nu prea poti sa pescuiesti, urmata de o scurta perioada prin iunie-iulie (difera de la an la an). Septembrie e iara inceputul unei noi perioade de hranire, si aici depinde de temperatura apei si de nivel. Concluzie: Jiul nu e apa de unde se vine cu peste tot timpul (asta si iubesc la el) iar daca vrei sa afli informatii, de regula aia care stiu nu spun asa ca putini te vor indemna corect si ai grija ca apa adanca intotdeauna e langa mal si nu pe mijloc!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: craioveni

Mesaj de kataucv » 25 Ian 2009, 20:46

Multumesc frumos pentru cele spuse ! am sa tin cont si am sa va urmesz sfatul.

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: craioveni

Mesaj de kataucv » 25 Ian 2009, 23:50

Am inteles ca in lacul de acumulare sunt adevarati monstrii, ma refer la somn de peste 50 kg si crap peste 20 kg,asa am auzit,dar nu stiu insa daca e adevar sau nu.Poate ma lamuriti si pe mine, daca e bine sa cred sa u nu!!!:D:D:D:

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 26 Ian 2009, 08:23

este peste mare in lac dar sa nu exageram
acum citiva ani se prindea bine somn de la salcie spre pietroaie dar nu monstrii de care vorbesti tu
acum jiul sa mai schimbat si daca vrei sa dai la somn te sfatuiesc sa dai pe partea cealalta pe la autobuze
cit despre crap nu pot sa spun nimic ca nu am vazut pe nimeni sa prinda. tot ce am auzit au fost povesti. ciortan am mai vazut dar rar. in general caras, mreana si clean.
si daca vrei somn si crap mai bine te duci in zona podari dar ai grija sa dai mai mai sus de canalul colector de la malu mare nu de alta dar daca vrei sa si maninci....
sint multe locuri pe acolo si este si acces ok cu masina
dar repet nu te astepta sa prinzi tot timpul
jiul e jiu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 26 Ian 2009, 13:49

cosmake eu iti garantez ca in lac sunt exemplare specimen, gandeste-te...au apa adanca, hrana din belsug, de ce nu ar fi? plus ca eu am vazut noaptea namile de somn intorcandu-se. Cat despre crap...este...este si iar este, si sunt si bucati f mari insa la fel au ce manca, e fund malos acolo plin de larve de libelula, scoici, etc...nu cred ca pescuiai atunci pe jiu insa acum vreo hmm sa fie 6-7 ani la arini erau niste locuri fantastice, apa adanca, pom langa pom peste langa peste, s-au prins crapi la greu, cel mai mare din ce am auzit vreo 15 sau ceva de genu, dar s-au pierdut si pesti peste 20. Si in lac intervine migratia (parerea mea) pt ca sunt ani in care vezi crapi sarind la greu si namile, sau ii vezi cum umbla la apa mica primavara devreme la fel namile....e greu de zis exact ce se intampla de fapt.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 26 Ian 2009, 13:56

da dar pina la somn de peste 50 KG si Crap de peste 20 e drum lung
eu cel putin nu stiu de asa specimene
jur ca daca as sti cu siguranta ca zace asa ceva in lac nu mas mai duce altundeva :))

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: craioveni

Mesaj de stefanflorin » 27 Ian 2009, 00:47

sunt multe povesti despre ce zace in lacul ala, te las pe tine sa le afli :)
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”