Dunarea la Giurgiu

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 23 Mai 2011, 00:53

eu am facut permisul la dumneata Dle Butaru Gabriel si urmeaza ca in cursul acestei saptamani sa merg la pescuit in zona giurgiu...aici spui ca viza PG de Giurgiu se elibereaza intr-o saptamana si cele de Calarasi si Oltenita pe loc,iar eu in permis am o singura stampila,permisul care l-am facut la dumneata si am platit ptr toate 3(trei)PG-uri...ati putea sa-mi explica-ti si mie unde nu inteleg? :-? ...ptr ca sincer nu am chef [-x de o excursie la Giurgiu...si de multi nervi ~x( .cu tot respectul cuvenit astept un raspuns de la dumneavoastra
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de Butaru Gabriel » 23 Mai 2011, 10:58

O singura viza trebuie sa aveti in permis, asta in baza reciprocitatii km370 -452, cine doreste suplimentar pentru Giurgiu viza se primeste pe o hartie, asta numai la solicitarea dv. Acte necesare pentru viza de Giurgiu: copie dupa CI si ANPA plus cererea tip care o primiti cand mergeti la politia de frontiera.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 23 Mai 2011, 13:24

va multumesc foarte mult ptr ca mi-ati explicat si totodata m-am lamurit cum sta treaba...daca nu vedeam acel comentariu despre o problema avuta de acei pescari in zona giurgiu nici ca va ceream vreo explicatie ptr ca am avut incredere cand am facut la Dvs si lamurirea care mi-ati dat-o mia intarit aceasta convingere...va multumesc pe aceasta cale si va doresc fire intinse pe acest inceput de sezon si nu numai...eu plec in zona giurgiu maine dimineata ptr 3 zile si sper sa am ce sa arat la intoarcere sau... **== ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
pompierulpescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Sep 2008, 17:13

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de pompierulpescar » 23 Mai 2011, 17:04

pompierulpescar scrie:
Butaru Gabriel scrie:Viza PG pentru zona Calarasi, Oltenita se elibereaza pe loc, pentru zona Giurgiu dureaza o saptamana.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc.
Pana la urma , ma puteti sfatui cum sa rezolv problema cu viza. Nu de altceva, dar sa vin sa depun actele si sa ma intorc peste o saptamana....!? Va multumesc.

Avatar utilizator
pompierulpescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Sep 2008, 17:13

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de pompierulpescar » 23 Mai 2011, 17:11

D-le Butaru, poate si Oltenita reprezinta o varianta, daca santeti amabil sa ma ajutati in cunoasterea unor locuri de pescuit. Putem lua legatura prin e-mail sau prin telefon. Depinde de dvs.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 27 Mai 2011, 08:19

bine v-am gasit prieteni pescari...marti am facut o iesire la dunare in zona Ara si am avut o partida nu tocmai reusita si asta din cauza naturii si sa nu creada cineva ca s-au intamplat fenomene paranormale,nu...de vina sunt plopii,da ati citit corect plopii,pentru ca din cauza pufului pe care il produce plopul si care se pune pe apa,se incarca firul de la plumb de jos si pana la suprafata apei si indiferent de grosimea firului este tarat de curent si adus in zona malului si montura isi face datoria si agata tot ce intalneste pe fund...si cand incerci sa o scoti nu poti mulina din cauza mizeriei de pe fir si montura ramane agatata pe fund...dar cine are noroc si are trasatura in primele 5 max 10 min si inteapa nu mai este o problema asa mare,dar cum la Dunare se lanseaza si se asteapta mai mult deduceti si voi ce se poate intampla...am vrut sa stau 3zile dar eu in cateva ore am lasat in apa vreo 28-30 de monturi cu greutati intre 100-150gr X-( ,mai aveam la mine de 80,100 dar cu alea adunai doar puf pe fir si in final ramaneau si ele agatate...am dat in zona podului (prieteniei) si in aproape 20h am luat un somotei sarit putin de 1,5kg la buchet de rame,caras marisor la vreo 800gr dar bucati numarate pe degetele de la o mana si un fusar la vreo 30 cm ca nu am mai prins asa ceva pana acum si nici nu stiam ce specie este...sincer nu recomand o iesire intr-o zona unde sunt plopi f multi si curent mare ca nu se merita [-x .am incercat in zone cu,curent f f mic dar nu am luat nici macar un guvide...am sa mai merg acolo ca somnul o ia bine la scoica si in curent,eu nu am stiut asta ca nimeni de pe acolo nu-ti spune dar dupa ce o sa dispara puful ala nenorocit ca atunci ramane montura unde lansezi,acum poti arunca si cu 300gr si tot o aduce in mal.s-auzim de bine ---<>< **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 27 Mai 2011, 08:37

apropo de postarile in legatura cu posibile divergente cu politia de frontiera,este o abureala cine spune ca vine in control si se ridica problema amenzii.sincer pe mine m-au intrebat doar daca am actele in regula si am zis ca da si am vrut sa le prezint si au spus ca este in regula plus ca noaptea doi politisti de frontiera care patrulau in zona au stat un timp si cu noi in timp ce dadeam la peste si credeti-ma ca am aflat lucruri interesante de la dansii vis a vis de pescuitul in zona pentru ca si ei erau pescari in timpul liber si chiar am facut schimb de opinii in ce priveste pescuitul la Dunare...(poate cei care au avut probleme mint :^O si au pescuit la sticla =P~ )... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
dillodillo66
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mai 2011, 00:22

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de dillodillo66 » 27 Mai 2011, 10:54

prietene stai in banca ta si nu mai jigni si intepa daca nu ai argumente.eu nu am facut referire la o anume persoana,am postat strict si pur adevarul despre conditiile pe pescuit in zona de frontiera Giurgiu intre km fluviali 452-526 care reprezinta zona cu aviz de activitate (PG) Giurgiu...sau te simti deranjat??? de ceva anume...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 10:08

sal,dane ceva foto de la o pescuiala?cum e cu puful in zona?ca idee...stii cam cat dureaza?pana dispare...as vrea sa revin in zona curand.maine torn plumbi ca am facut rost de 5kg de plumb... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
pompierulpescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Sep 2008, 17:13

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de pompierulpescar » 07 Iun 2011, 17:25

"Multumesc" celor pe care i-am rugat sa ma ajute si "au fost foarte amabili"

Avatar utilizator
Parhomencu
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 09 Aug 2010, 21:52
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de Parhomencu » 19 Iun 2011, 21:14

bita, am fost wekendu asta dar slab, 1 kg si ceva. Nu s-a prins nimic. Scuze ca n u prea mai intru aici dar ma ocup de un protal al orasului care vreau sa il promovez. Am trecut si rubrivca de epscuit unde cu timpul os a scriu de locuri dein giurgiu ca nu prea este cunosctu. Momentan am facut cateva specii de pesti dar o sa se dezvolte. Este vb. de www.giurgiuinfo.ro . Wekendu viitor o sa ma duc pe niste canale pe langa dunare sa vad cum mergesi pe aclo, ca peste tot nu se prinde, Nici la balti, nicaieri

Avatar utilizator
Parhomencu
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 09 Aug 2010, 21:52
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de Parhomencu » 28 Sep 2011, 22:53

Dupa o scurta pauza mai scriem si noi ceva. Dunarea este foarte scazuta. Araua este vbarza, o treci in picioare. Ideea este ca de 1 saptaman si ceva a inceput sa mearga pestele. In special platica si carasul, dar trebuie dat la pufulete. S-a prins somn acu 3 saptamani de 7 si 3 kg. Duminica trecuta am vazut 6 somni intrre 1 si 3 kg luati pe noapte. In rest mreana de aproxim 2-3 kg scapata, de, daca dau cu ace de 12-16 mi se pare normal :)). In rest...sa vedem cum decurge toamna ca azi dunarea am vazut ca a aince[put sa creasca. Partida slaba azi . 1 platica si c am 1 kg de guvide. Guvidele este ca la balamuc pe dunare anul asta.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de ionutniculae » 21 Oct 2011, 09:53

Cum mai e apa?tot scazuta?
Never give up

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de bitza35 » 22 Oct 2011, 09:17

Dane,am revenit dupa o foarte lunga absenta pe forum dar sper sa recuperez si te salut cu aceasta ocazie pe tine si pe toti pescarii de pe acest forum **== ...sincer as dori sa stiu ce mai este pe la Ara si prin imprejurimi...stiu ca tu nu prea ai stare...si de cate ori ai ocazia esti pe malul Dunarii la o partida de pescuit...ce recomanzi acum ca a inceput sa se raceasca apa si implicit pestele nu mai "raspunde" asa cum ne dorim noi...hai spune-ne ceva... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea la Giurgiu

Mesaj de stefanb » 27 Feb 2012, 20:56

cum e curentul prin zona giurgiu pe dunare? ce greutate la plumbi folositi? ce forme?
multumesc.
eu am fost anul trecut pe acolo .. putin cam nepregatit .. dimineata mi-am gasit toate firele la vale bagate in mal :)
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”