DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 05 Mai 2008, 11:19

Nimic mai plictisitor ca pescuitul pe balta sau lac :mrgreen: . Pai cum alegi locul...cel mai simplu ar fi sa intrebi cunoscuti, eventual localnici dupa ce ii imbeti; alta varianta ar fi prezenta pomilor in apa de altfel si cea mai simpla zic eu; prezenta pragurilor...sa zicem o plaja cu apa mica urmata de un gropan; locuri cu curent puternic unde langa mal apa formeaza o "moleatza", un "rotocol", pestii vor sta indubitabil acolo caci este ferit de curent; prezenta stancilor, pietrelor, dalelor in apa poate fi un indiciu bun pt peste si totodata ca acolo o sa agatam in draci :D; o salcie sau un dud aplecat peste apa poate fi iara un loc bun, umbra acestora atragand pestii pe timpuri calduroase, de asemenea dudele cazute in apa atrag pestii pe care ii putem prinde chiar folosindu-le (dudele) in carlig si rezultatele pot fi extraordinare uneori; un mal abrupt indica apa adanca si deci poate tine si peste. Cam acestea imi vin mie in minte acum si pe detaliile astea ma bazez tot timpul.
PS: aveti grija la locurile localnicilor, caci multi le-au curatat si momit si riscati sa va certati cu ei. Mi s-a intamplat si am fost nevoit sa ma mut si inca ceva...vedeti ca multi au tendinta sa minta in speranta ca va fac sa plecati de acolo, ignoratii! Fir intins si abia astept sa vina luna sept. :twisted:
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Mai 2008, 16:43

In ultimii 2 ani ,de cate ori ma duceam la Dunare gaseam locurile pe care le stiam ocupate de pescari din Bucuresti ! De cele mai multe ori eu cu fratii mei prindeam peste in cateva ore si plecam acasa, iar ceilalti nu prindeau nimic in 3 zile asa ca trageam concluzia ca nu au citit bine locul ,ca echipament aveau ! In principal cea mai mare greseala e aceea de a pescuii acolo unde se vad urme ca au pescuit si altii ,fara sa sti cand au facut-o si cu ce rezultate ! Daca locul e batut des ,se considera momit ...dar doar cand apa e potrivita si nu creste ! Se pescuieste bine pe un loc ,dar cand vine apa mare configuratia locului se poate schimba ,pot fii mutati butucii de sub apa ori se prabuseste malul cu alti pomi ! Cine vine mai des stie cum arata malul initial ,ce-i sub apa in locul respectiv si cum se misca apa ! E normal sa mai intrebi pe cate un localnic ,dar am ceva dubii ca veti primii indicatii 100% corecte ! Eu sunt genul ala slobod la gura cand ma intreaba cineva pe malul balti ceva legat de pescuitul pe care-l practic ! Mi-a fost dat insa sa fiu martor cand un amic care m-a luat la pescuit (si-am prins cateva ore super la crap) l-a mintit frate cu asa o seninatate pe unul care ne intreba la ce si cat am prins incat ma facusem rosu la fata de rusinea lui si uneori ma bufnea rasul ! La mintit icepand cu nr.de crapi prinsi (i-a zis 1 si erau 7) ,momeala folosita ( l-a trimis pe-ala in padure sa caute rama de padure alba ,cand am dat doar la mamaliga) ,sa dea cu fir subtire si ace mici ,galbene cu ochet (dadeam cu alceva ) ,sa pescuiasca in larg la pragul 2 (ca de-aia trebuie fir subtire ,sa nu-l bata curentul prea tare) ,aiurea ,pescuiam langa un butuc in 15-20 m de mal pe o adancime de 4-5 m ...si tot asa l-a mintit pe-ala ,motivandu-mi ca " ...bai tata pe astia de vor mura-n gura si-s asa de curiosi ,sa-i trimiti cat mai departe de locul unde prinzi tu ,ca altfel maine cand vii aici gasesti tot neamul lui pe mal si te-ai fript ". De-aia eu pana nu vad cu ochii mei nu cred ! Acuma ca-i din ce in ce mai aglomerat pe malul Dunarii mai toti cand prind peste spun ca l-au prins in cu totul alt loc ,pentru a nu-si crea concurenta singuri !
Revenind , pot sa spun ca de multe ori acelasi loc ,daca sufera modificari din cauza apei care creste ori scade si se modifica configuratia malului si a fundului ,tine bine cel putin o specie de peste ,de cele mai multe ori alta decat la inceput . In general din zona cu apa adanca si pomi in laterale unde sta bine crapul prin caderea paravanului se ajunge usor la zona cu panta mai lina ,cu apa mai limpede ,curent mai mic ,puiet mult si evident e un loc de Salau ! Zonele cu apa mare ,mal abrupt si curent moderat tin somn ! Noi le spunem "burti" si sunt cele mai bune locuri cand e Dunarea crescuta ,apa are 12-15 grade , pe apa sunt fulgi din aia de plopi si au fost ceva tunete afara care au dat senm somnilor sa iasa din gropi si sa se hraneasca mai in mal (la 10 m de mal sa ai un 6-8 m adancime )
Din pacate perioada asta ,la noi in zona ,e in Mai si au lungit astia prohibitia pe frontiera de la 30 la 45 zile si astfel ,cel putin anul asta ,cea mai buna perioada de somn mare se pierde !
Hai ca va las ,ca se plictiseste lumea de citit prostii ...fir intins baieti !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 05 Mai 2008, 20:41

scuze pentru intirziere ; gor 965 fara suparare, doresc sa te intreb citi ani de pescuit pe dunare ai ? si ce capturi ? ( daca se poate ) eu nu vorbesc decit din experienta de aceeia a-m dorit sa vorbesc decit de dunare ; la balta nu ma pricep. sa lasam la o parte ce am discutat pina acum si sa vorbim putin de fire si cirlige pe care le folositi pe dunare ; P.S cine ma poate ajuta sa postez citeva fotografi pe acest topic pentru ca nu ma pricep; ii multumesc frumos.

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 05 Mai 2008, 21:15

salut toti pescarii de la dunare si tot respectul meu ptr postarile de mai sus!
eu sezonul trecut am folosit carlige gamakatzu si fir stren gold .
ptr anul acesta am achizitionat si ceva carlige de la maruto si vmc.
toate cele bune !

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 05 Mai 2008, 21:31

ROSCA MIREL scrie:scuze pentru intirziere ; gor 965 fara suparare, doresc sa te intreb citi ani de pescuit pe dunare ai ? si ce capturi ? ( daca se poate ) eu nu vorbesc decit din experienta de aceeia a-m dorit sa vorbesc decit de dunare ; la balta nu ma pricep. sa lasam la o parte ce am discutat pina acum si sa vorbim putin de fire si cirlige pe care le folositi pe dunare ; P.S cine ma poate ajuta sa postez citeva fotografi pe acest topic pentru ca nu ma pricep; ii multumesc frumos.

off topic
sal Mirel!
ptr a posta poze vezi daca te ajuta acest topic:
http://www.infopescar.tv/forum/clubul-n ... -t418.html
toare cele bune!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Mai 2008, 21:34

Eu vorbesc din ce-am auzit la altii ...hai sa fim seriosi ,sunt nascut pe malul Borcei (brat al Dunarii pentru necunoscatori) nu pe raul Ialomita ! Din fericire ptr. mine ori din pacate (pot interpreta altii) ,nu pescuiesc dupa trofee ...ma duc la peste fiindca-mi place sa pescuiesc ,atata tot ! Mai mare de 24 kg (somn) nu am prins ,fiindca dau de pe mal si fara barca e mai greu cu pestii mai rasariti si mai ales fiindca am pescuit mai mult timp la varga ,pe o derivatie artificiala a Borcei ! Daca ar mai fii trait tatal meu (D-zeu sa-l odihneasca ) l-as fii rugat sa-ti spuna cum au prins el si cu bunicul meu un morun de peste 250 kg si un somn de 120 kg pe Borcea ...sa vezi alea povesti !
Ptr. a pune pozele pe forum trebuiesc gazduite pe un server cum e http://www.photobucket.com ,iti faci un cont acolo ,incarci pozele si copiezi codul IMG generat sub fiecare poza in parte . Codul IMG il introduci in textul pe care-l pui pe forum . Spune-mi daca nu te descurci ca ti-l fac eu si vedem mai departe ! Numai bine !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: DUNAREA

Mesaj de timer » 06 Mai 2008, 16:38

gor965 scrie:In ultimii 2 ani ,de cate ori ma duceam la Dunare gaseam locurile pe care le stiam ocupate de pescari din Bucuresti ! De cele mai multe ori eu cu fratii mei prindeam peste in cateva ore si plecam acasa, iar ceilalti nu prindeau nimic in 3 zile asa ca trageam concluzia ca nu au citit bine locul ,ca echipament aveau ! In principal cea mai mare greseala e aceea de a pescuii acolo unde se vad urme ca au pescuit si altii ,fara sa sti cand au facut-o si cu ce rezultate ! Daca locul e batut des ,se considera momit ...dar doar cand apa e potrivita si nu creste ! Se pescuieste bine pe un loc ,dar cand vine apa mare configuratia locului se poate schimba ,pot fii mutati butucii de sub apa ori se prabuseste malul cu alti pomi ! Cine vine mai des stie cum arata malul initial ,ce-i sub apa in locul respectiv si cum se misca apa ! E normal sa mai intrebi pe cate un localnic ,dar am ceva dubii ca veti primii indicatii 100% corecte ! Eu sunt genul ala slobod la gura cand ma intreaba cineva pe malul balti ceva legat de pescuitul pe care-l practic ! Mi-a fost dat insa sa fiu martor cand un amic care m-a luat la pescuit (si-am prins cateva ore super la crap) l-a mintit frate cu asa o seninatate pe unul care ne intreba la ce si cat am prins incat ma facusem rosu la fata de rusinea lui si uneori ma bufnea rasul ! La mintit icepand cu nr.de crapi prinsi (i-a zis 1 si erau 7) ,momeala folosita ( l-a trimis pe-ala in padure sa caute rama de padure alba ,cand am dat doar la mamaliga) ,sa dea cu fir subtire si ace mici ,galbene cu ochet (dadeam cu alceva ) ,sa pescuiasca in larg la pragul 2 (ca de-aia trebuie fir subtire ,sa nu-l bata curentul prea tare) ,aiurea ,pescuiam langa un butuc in 15-20 m de mal pe o adancime de 4-5 m ...si tot asa l-a mintit pe-ala ,motivandu-mi ca " ...bai tata pe astia de vor mura-n gura si-s asa de curiosi ,sa-i trimiti cat mai departe de locul unde prinzi tu ,ca altfel maine cand vii aici gasesti tot neamul lui pe mal si te-ai fript ". De-aia eu pana nu vad cu ochii mei nu cred ! Acuma ca-i din ce in ce mai aglomerat pe malul Dunarii mai toti cand prind peste spun ca l-au prins in cu totul alt loc ,pentru a nu-si crea concurenta singuri !
Revenind , pot sa spun ca de multe ori acelasi loc ,daca sufera modificari din cauza apei care creste ori scade si se modifica configuratia malului si a fundului ,tine bine cel putin o specie de peste ,de cele mai multe ori alta decat la inceput . In general din zona cu apa adanca si pomi in laterale unde sta bine crapul prin caderea paravanului se ajunge usor la zona cu panta mai lina ,cu apa mai limpede ,curent mai mic ,puiet mult si evident e un loc de Salau ! Zonele cu apa mare ,mal abrupt si curent moderat tin somn ! Noi le spunem "burti" si sunt cele mai bune locuri cand e Dunarea crescuta ,apa are 12-15 grade , pe apa sunt fulgi din aia de plopi si au fost ceva tunete afara care au dat senm somnilor sa iasa din gropi si sa se hraneasca mai in mal (la 10 m de mal sa ai un 6-8 m adancime )
Din pacate perioada asta ,la noi in zona ,e in Mai si au lungit astia prohibitia pe frontiera de la 30 la 45 zile si

astfel ,cel putin anul asta ,cea mai buna perioada de somn mare se pierde !


Hai ca va las ,ca se plictiseste lumea de citit prostii ...fir intins baieti !
gor965,nu se plictiseste lumea,imi dadusi chiar niste puncte de reper cu postarea ta(reala si incitanta)..Ai dreptate,pe balti,rauri si fluvii intalnesti sumedenie de pescari ,care mai de care si fiecare cu hramul lui...Indatorati sau nu cu un raspuns,care te arde:cum merge si la ce...Nu vei gasi tot timpul ingeri pe balta si nici norisori albii si pufosi ,de pe care sa lansezi in apele Edenului...Nuuu....Vei gasi si multi ranchiunosi,care te vor sfatui gresit sau iti vor arunca o nada tip...naluca.Asta e,nu toti gandim la fel ,miza pentru unii e mare si de multe ori trec barierele...In fine,am intalnit si io de-al d-astia ,de la care nu poti scoate nici macar o farama de adevar...Si nu sunt putini...Tu-i vezi patratelu' de mamaliga in carlig si el zice ca-i rama..Mai nasol e cand pleci cu unu' d-asta la pescuit(m-am lecuit )Si-ti dai seama ca el a dat cu carabeti dupa mreana(i-ai zis sa-ti cumpere si tie la plecare,da' "n-a gasit")si tu te chinui cu floare de rama..Si de manevra afli dupa 24 ore de pescuit,de -ti vine sa treci la bulgari pe malu celalalt...Bine-asa si ce-a zis Gheorghe...Tot palpitant e cand nu stii unde-i balta(locu al bun) si te-ndruma localnicii:
-Cum ajungem tataie la balta?
-Pai o luatzi drept inainte,ocolitzi botu' de deal pana dati de-o stana(nelipsita din peisaj)..Dupe aia,faceti la dreapta si se vede un palc de salcii si acolo e...
-Cam cat mergem?
-O tzara!
O tzara asta inseamna mers cu masina de-ti vine a .ute,iar ca bonus afli ca nu era la "dreapta" ,ci la stanga...Lucru dreac si cu asta... :shock:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de mini_mic » 06 Mai 2008, 22:38

Sunt amuzat de ce ati scris mai sus. Ce sa zic.....cateodata sunt prins la mijloc, ma ia careva la pescuit la un loc, prindem si dupa ma intreaba prieteni foarte buni ce si cum si nu pot sa ii mint, ba mai rau ma cearta ca lor nu le-am zis desi omu care ma duce si pe mine discretie imi cere. Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa spui de locuri la magazinele de pescuit sau in piata deoarece acolo e jale, cunosc pescari care daca afla un pont in o ora sunt plecati acolo si nu se lasa pana nu infige crecanu unde ai infipt tu :lol: . Tepe de la pescari mi-am luat si eu, acum tind sa nu mai fiu asa naiv si sa cred tot, desi imi place sa cer informatii :D. Un amic mi-a zis ca a prins la o balta, noroc ca nu am fost indeajuns de credul si am cercetat si dupa pozele care mi le-a aratat am descoperit locul, cu totul altu decat cel indicat de el. Acum care varianta e buna nu stiu exact...ori sa spui...ori sa nu spui. Ma gandesc ca daca nu spui unde ai prins si ce chiar n-are farmecu pescuitul :lol: :lol: :lol: ,dar in acelasi timp daca spui nu mai pupi locul cu pricina liber decat pana ce ramane fara peste. Eu la prieteni am spus mereu ce si cum dar se pare ca unii se gandesc numai sa scoata ei carute de peste din apa :lol:
Totusi sa revenim la topic !

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 22 Iun 2008, 14:08

sint dezamagit , primesc mesaje pe privat de ce nu mai spun nimic pe forum... daca nu zic eu ,nimeni nu pune o intrebare sau alt ceva ; iar cineva pe forum ne promitea ca nici o postare nu se va pierde.....de unde ca doua pagini sau dus pe dunare si citeva fotografi . da am fost la dunare prima partida o zi si jumatate din a doua zi nu am putut sta mai mult ; o mereana la 2 kg un somotei la 1,5 kg doi ciortani la 2 kg. a doua partida tot scurta a fost 10 carasi o platica 1 kg doi salai 1,5 kg un avat 2 kg un ciortan 2 kg au fost si rateuri foarte frumoase . voi reveni cu noutati . va doresc fir intins .

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 22 Iun 2008, 14:32

HPIM1562.jpg
HPIM1561.jpg
HPIM1563.jpg

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 22 Iun 2008, 15:07

sai mirel!...
si multumesc de info.
si eu am fost la dunare, zona giurgiu si am prins doar caras.
toate cele bune!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Iun 2008, 18:09

Lasa Mirele ,tu sa fii sanatos ,ca probleme de-astea vor mai fii ! Ia spune ,ai nadit ,n-ai nadit ,la ce ai dat ,la ce ai prins , ce crezi ca erau aia de i-ai scapat ? Eu n-am reusit sa ajung la Dunare ,dar am dat pe Borcea (ca-i mai aproape de casa) de 3 ori ,cate 4 ore (de la 5.30 - 9.30) numai la porumb si n-am reusit sa prind decat un ciortan de 2 kg . De cate ori am mers ,am prins apa in crestere (tulbure rau) ! Prin zona se prinde bine caras mare si platica ! Crap,somn mare ...ioc ! O sa insist mai mult pe rapitor ,ca vad ca nenea crapu e moftangiu !Tuturor toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 23 Iun 2008, 08:54

Carasi , mereana si ciortani la mamaliga avatu cu salai la guvid iar platica cu somotei la rima neagra , rateurile au fost pe mamaliga dupa trasatura a fost crap , in ori ce loc pescuiesc ii dau momeala , porumb cu griu puse la unflat cu o zi inainte, la noapte plec la mare iar saptamina care vine la dunare 4-5 zile . va doresc fir intins.
HPIM1568.jpg
HPIM1567.jpg

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 02 Iul 2008, 21:42

salut!
a mai fost cineva la pescuit pe dunare?
ce rezultate ati avut? :?:
eu am fost in zona Giurgiu(la pod),si pe bratul ara si am prins doar caras. :oops:
toate cele bune!

@mirel si gorg965
va astept cu vesti proaspete de la pescuit. :lol:

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 03 Iul 2008, 09:53

va salut pe toti ,la dunare plec azi ca pe 4-5-6 avem organizat un concurs de pescuit pe dunare si sa vin cu noutati . fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”