DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
irion2005
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2009, 00:13

Re: DUNAREA

Mesaj de irion2005 » 18 Mai 2014, 23:16

ieri am avut o iesire pe Dunare in vale de gura prutului aproape de Reni mai mult ptr plimbare ca de pescuit la cat e de tulbure nu a mers deloc,doar o mocotina la vreo 200 gr pe care am eliberat-o.Intradevar e foarte crescuta dunarea si inca va mai creste.Anul asta cred ca pescuitul va incepe mult prea trz.Fire intinse sa aveti.

Avatar utilizator
Adi11
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Sep 2013, 14:32
Localitate: Otopeni
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Adi11 » 19 Mai 2014, 12:02

Si eu am stat de vineri pana duminica la oltenita, si e prapad! Nu am prins decat 3 moace in rest nicio trasatura, apa tulbure rau, vine cu mizerie, si am inteles ca sta viitura pe la noi inca 4-5 saptamani...deci pana nu scad cotele calumea si sa se limpezeasca apa..mai devreme de iulie nu cred ca putem pescuii..

Avatar utilizator
d3xyna
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2013, 10:10

Re: DUNAREA

Mesaj de d3xyna » 19 Mai 2014, 14:21

2 zile la Dunavatul de Jos: 3 rosioare la canal (mai jos de pensiuni)
Pe Dunare nu e voie (dar nici nu s-a prins nimic din ce am incercat noi) .

Mai toate canalele care au deschidere directa la Dunare sunt plasuite si daca nu intra lumea cu barca (sa taie plasa), nu intra nici pestii din Dunare ...

Relaxare spre infinit / pescuit spre zero :)

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 20 Mai 2014, 21:57

Frateeeeeeeee, ce fel arată Dunărea! Partea bună este că braconierii au luat pauză din cauza viiturii!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de florentiniuga » 21 Mai 2014, 00:49

Si alta parte buna e ca iar se face peste mult anul asta. Are unde sa se reproduca. Asa e de fiecare data cand sunt cotele mari in prohibitie.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 21 Mai 2014, 16:36

Esti sigur Florentin? Eu zic contrariul, e adevarat ca acum pestele are unde depune icrele dar ce se va intampla cu ele dupa ce se retrag apele?? :-w

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: DUNAREA

Mesaj de pescar72 » 21 Mai 2014, 21:24

Da, c-am asa stiam si eu, daca nu apuca sa eclozeze , icrele raman pe uscat, dar cine stie poate raman apele crescute atat cat este nevoie.

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de fane_mincinosu » 21 Mai 2014, 23:16

Asa ai impresia dumneata domnu viorel..tot pe metereze sunt. pana acum nu era apa intrata prea mult si se chinuiau sa intinda sute de metri pe portiuni mici de luciu de apa. acum au spatiu destul pentru plase si locuri unde se pot ascunde ~x(
poate se retrage apa mai repede si sa putem sa facem o pardida de pescuit si relaxare la malul apei :D

Avatar utilizator
Adi11
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Sep 2013, 14:32
Localitate: Otopeni
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Adi11 » 22 Mai 2014, 11:09

Adevarat...acum sunt mai ai dreq, vin cu barcile si baga plase,setci si tot arsenalul prin paduri unde a inundat apa 3-4 m, am vazut eu treaba asta la oltenita!Nimeni si nimic nu-i opreste pe astia!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 22 Mai 2014, 18:39

Tot localnicii pot sa-i opreasca, prin atitudine de grup. Dar se pare ca exact cei care trebuie sa-i opreasca sunt chiar cei care "lovesc"!
În zona Ostrov, unde pescarii nadeau cu sute de kg de porumb si boiliesuri, veneau braconierii si bagau plasele. După ce le-au rupt picioarele pescarii, au disparut de acolo!!!!
Cu durere în suflet spun că nu cred ca voi apuca sa vad disparuti braconierii, asa cum este in afara (Anglia, Olanda, Norvegia .. etc.). Cel putin in Anglia ... este minunat, vezi un pârâu în mijlocul câmpului, te duci şi admiri mrene, stiuci, rosioare, platici si crapi ....etc.. La noi vezi un pârâu şi mergi să admiri dezastrul ecologic făcut de toţi idioţii de braconieri!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
badx
membru activ
membru activ
Mesaje: 89
Membru din: 16 Apr 2013, 20:08
Localitate: Braila

Re: DUNAREA

Mesaj de badx » 23 Mai 2014, 12:09

Astea pe afara nu mananca crap ca zice ca e murdar...

Am fost la un magazin de pescuit si intrand in vorba cu patronu ma intreaba de unde sunt, raspund ca din romania...si el imi zice a de acolo unde mancati pestele pe care il prindeti....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 23 Mai 2014, 19:43

badx scrie:Astea pe afara nu mananca crap ca zice ca e murdar...

Am fost la un magazin de pescuit si intrand in vorba cu patronu ma intreaba de unde sunt, raspund ca din romania...si el imi zice a de acolo unde mancati pestele pe care il prindeti....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Da' patronu' ala nu mananca peste? I-a interzis medicul? Sau daca mananca peste, despre ce fel de peste este vorba? Ca orice fel de peste trebuie prins de catre cineva ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 23 Mai 2014, 21:16

florentiniuga scrie:Si alta parte buna e ca iar se face peste mult anul asta. Are unde sa se reproduca. Asa e de fiecare data cand sunt cotele mari in prohibitie.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Nelutu scrie:Esti sigur Florentin? Eu zic contrariul, e adevarat ca acum pestele are unde depune icrele dar ce se va intampla cu ele dupa ce se retrag apele?? :-w
Daca apele in care depun icrele au iesire la Dunare, ori sunt suficient de adanci, atunci sunt sanse. Insa daca este vorba de gropi cu adancime mica, atunci puietii vor fi sortiti pieirii ...
Anul trecut am asistat la secarea unor astfel de gropi, iar mii de puieti de crap s-au uscat la soare. In 3-4 saptamani vezi multe dealtfel (!).
Iata una dintre gropile cu pricina :
Fişiere ataşate
196.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
badx
membru activ
membru activ
Mesaje: 89
Membru din: 16 Apr 2013, 20:08
Localitate: Braila

Re: DUNAREA

Mesaj de badx » 24 Mai 2014, 01:24

sorin1362 scrie:
badx scrie:Astea pe afara nu mananca crap ca zice ca e murdar...

Am fost la un magazin de pescuit si intrand in vorba cu patronu ma intreaba de unde sunt, raspund ca din romania...si el imi zice a de acolo unde mancati pestele pe care il prindeti....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Da' patronu' ala nu mananca peste? I-a interzis medicul? Sau daca mananca peste, despre ce fel de peste este vorba? Ca orice fel de peste trebuie prins de catre cineva ...
Pt ei pestele de dunare e murdar.....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: DUNAREA

Mesaj de pescar72 » 25 Mai 2014, 14:19

viorelb73 scrie:Tot localnicii pot sa-i opreasca, prin atitudine de grup. Dar se pare ca exact cei care trebuie sa-i opreasca sunt chiar cei care "lovesc"!
În zona Ostrov, unde pescarii nadeau cu sute de kg de porumb si boiliesuri, veneau braconierii si bagau plasele. După ce le-au rupt picioarele pescarii, au disparut de acolo!!!!
Cu durere în suflet spun că nu cred ca voi apuca sa vad disparuti braconierii, asa cum este in afara (Anglia, Olanda, Norvegia .. etc.). Cel putin in Anglia ... este minunat, vezi un pârâu în mijlocul câmpului, te duci şi admiri mrene, stiuci, rosioare, platici si crapi ....etc.. La noi vezi un pârâu şi mergi să admiri dezastrul ecologic făcut de toţi idioţii de braconieri!

Respect
Tarile (occidentale) respective mai au un atu mareee, locuitorii lor nu consuma peste de apa dulce, il considera inferior celui marin, asa ca braconierii de apa dulce l-ar arunca la ghena, cum noi consumam din ''mosi stramosi'' , caras, crap, platica , rosioara si alte ''dulcegarii'' de'astea, ... ''e grele'' cu braconierii.
Ovidiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”