DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 26 Mai 2014, 01:38

Asta asa este !!!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 26 Mai 2014, 01:56

Dupa ce am gustat, cu multi ani in urma, din pestele de Dunare, n-am mai dat doi bani pe cel de crescatorie sau pe cel comercializat prin marketuri. Si in ziua de azi, cand iau o imbucatura dintr-un crap de Dunare, papilele imi declanseaza adevarate focuri de artificii in cavitatea bucala. Normal ca trebuie sa ai atestatul unui gurmand notoriu, inarmat cu retete personale. Iar la urma sa stropesti totul, pana la inconstienta totala, cu un vin alb de Niculitel, vorba regretatului si inegalabilului Radu Anton Roman.
Ei...? Acuma poate spune cineva ca nu-i asa?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de florentiniuga » 26 Mai 2014, 02:13

Niciodata nu se compara gustul unui peste de rau cu cel dintr-o balta cu apa statuta, desi... daca incepi cu Niculitelul, reteta nici nu mai conteaza, zici ca obletele-i somon. :))
Eu am un fix, orice fel de peste il tin inainte de preparare in zeama de lamaie, minim o ora. In felul acesta se diminueaza foarte mult mirosul mai puternic al unor specii, dand carnii o aroma placuta si o textura mai frageda care se si patrunde mai usor sau se rumeneste frumos in cazul in care e prajita in ulei. Daca incercati cu rondele de somn sau novac de exemplu, veti ramane surprinsi de schimbarea totala a gustului. Atunci sa vedeti cum aluneca Niculitelul!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de florentiniuga » 26 Mai 2014, 02:50

sorin1362 scrie:
florentiniuga scrie:Si alta parte buna e ca iar se face peste mult anul asta. Are unde sa se reproduca. Asa e de fiecare data cand sunt cotele mari in prohibitie.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Nelutu scrie:Esti sigur Florentin? Eu zic contrariul, e adevarat ca acum pestele are unde depune icrele dar ce se va intampla cu ele dupa ce se retrag apele?? :-w
Daca apele in care depun icrele au iesire la Dunare, ori sunt suficient de adanci, atunci sunt sanse. Insa daca este vorba de gropi cu adancime mica, atunci puietii vor fi sortiti pieirii ...
Anul trecut am asistat la secarea unor astfel de gropi, iar mii de puieti de crap s-au uscat la soare. In 3-4 saptamani vezi multe dealtfel (!).
Statistic asa s-a inamplat de fiecare data. In anii cand apa a ajuns in zonele inundabile din lunca Dunarii, rata de inmultire a crescut, astfel ca in anul urmator s-a constatat o crestere substantiala a populatiei piscicole. Nu e vorba de icrele depuse in gropi sau zonele care raman captive, ci de malurile inierbate ale Dunarii care raman suficient de mult in apa pana la eclozare. Chiar si gropile de pe maluri se pot scurge la o ploaie mai consistenta si nu se pune problema braconierilor, ca doar nu aduna si larvele. Cad victime exemplarele mature dar in urma fiecarui peste capturat ramane o generatie de puiet ferit de rapitori, care se retrage odata cu apele. Daca acum nivelul apei revine in 3-4 saptamani cum se estimeaza, va fi timp suficient pentru eclozare. Sporul cel mai mare insa e in Delta, unde puietul se poate feri mai bine de rapitori ascunzandu-se in stuf. Repet, nu e parerea mea, e vorba de statistica si de observatiile facute de Institutul de la Galati.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 26 Mai 2014, 02:57

Hai sa va spun una:
Eu gatesc dupa bucataria ardeleneasca, cu boia de ardei, cu suc de rosii (in loc de bors), cu smantana, etc.
In fine, inainte de a praji pestele, il tavalesc intr-un amestec de faina alba cu boia de ardei dulce (faina sa prinda o culoare rosiatica).
La o prajeala de peste il invit pe Dan (din Chilia Veche pentru cine nu stie). Gusta, iar apoi ma intreaba : "Ce i-ai dat, bre, de-i asa de bun?" Ei, de atunci nu se mai gaseste boia de ardei dulce in Chilia Veche!
Apropos de vin de Niculitel, 2006 a fost ultimul an in care l-am gasit in alimentarele tulcene (?). E ca si cum n-ai gasi peste in Delta Dunarii (!).
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 26 Mai 2014, 03:24

florentiniuga scrie: Statistic asa s-a inamplat de fiecare data. In anii cand apa a ajuns in zonele inundabile din lunca Dunarii, rata de inmultire a crescut, astfel ca in anul urmator s-a constatat o crestere substantiala a populatiei piscicole. Nu e vorba de icrele depuse in gropi sau zonele care raman captive, ci de malurile inierbate ale Dunarii care raman suficient de mult in apa pana la eclozare. Chiar si gropile de pe maluri se pot scurge la o ploaie mai consistenta si nu se pune problema braconierilor, ca doar nu aduna si larvele. Cad victime exemplarele mature dar in urma fiecarui peste capturat ramane o generatie de puiet ferit de rapitori, care se retrage odata cu apele. Daca acum nivelul apei revine in 3-4 saptamani cum se estimeaza, va fi timp suficient pentru eclozare. Sporul cel mai mare insa e in Delta, unde puietul se poate feri mai bine de rapitori ascunzandu-se in stuf. Repet, nu e parerea mea, e vorba de statistica si de observatiile facute de Institutul de la Galati.
Zona dig-mal a fost pana prin 2007-2009 o pepiniera colosala pentru populatia piscicola de Dunare. Incet-incet, dupa cum am mai scris si am pus si poze, apa scade si in final seaca, lasand in urma un peisaj de care se bucura doar pasarile. Crapii nu mai au la indemana un peisaj atat de larg pentru bataie ca in trecut.
Despre malurile inierbate vom mai putea citi doar in "Atlasul pestilor" editura Ceres 1971. Prin luna septembrie putem vorbi doar de malurile crapate. E o problema cu incalzirea globala, pe care omenirea inca n-o intelege ... si nici nu va apuca.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: DUNAREA

Mesaj de adyadryan1992 » 12 Iun 2014, 15:14

Nimic de la Dunare?

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmin mihut » 12 Iun 2014, 18:33

Unde esti Prodane ,da detalii omule ,ce-i pe la Dunare ???
MERCEDES S

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de claufishi » 14 Iun 2014, 11:26

Bună ziua!

Are cineva idee despre pescuitul în zona Măgureni, după podul de taxare Giurgeni?

M-ar interesa cum e Dunărea în zonă, cum e accesul auto și desigur dacă este zonă bună de pescuit.
Vă mulțumesc anticipat!
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
atu_targoviste
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 26 Iul 2012, 13:51

Re: DUNAREA

Mesaj de atu_targoviste » 15 Iun 2014, 22:31

Ca s-ajungi la Magureni , ar trebui sa treci cu bacul la Rata (Plopi ), dar acum , la inundatii au fost probleme , in zona bacului au fost infiltratii in dig , curtile oamenilor din imediata apropiere , au fost inundate si nu stiu daca bacul functioneaza. Maine , o sa-ti dau tel cunostintelor din Ciobanu si te vor lamuri ei , privind situatia actuala din zona si locuri de pescuit.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de claufishi » 15 Iun 2014, 22:55

multumesc mult.

Dar parcă nu e nevoie de Bac , după podul Giurgeni, fac stânga....pfff cred că eu m-am exprimat gresit asupra locului. Defapt este pe partea aceasta cu drumul adică Cotul Baciului parcă ii spune lumea.

Această zonă este cea care mă interesează. Vă mulțumesc încă o dată.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
atu_targoviste
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 26 Iul 2012, 13:51

Re: DUNAREA

Mesaj de atu_targoviste » 15 Iun 2014, 23:45

Intr-adevar , dar si la Magureni sunt zone bune .Ok , iti spun cum ajungi in Cotul Baciului , e zona pe care o frcventez de foarte multi ani si-n aval si-n amonte de CB.In centrul Harsovei, intersectie , faci stanga catre Ciobanu , cand ajungi la scoala , in imediata apropiere, cobori un drum de tara, drumul te duce pe langa digul ce corespunde digului Dunarii , 5 km.E o statie de pompe si-un canton pe malul Dunarii , faci stanga, apoi dreapta si la 3-400m e Cotul Baciului( nu se vede de la canton).E zona f buna de crap , multe structuri pe partea opusa. Sa fii pregatit , se pierd monturi.Oricum , iti voi da tel celor din Ciobanu , in prealabil ii voi suna , acum e tarziu.Zona a fost inundata , nu cred ca s-a uscat , iti vor spune ei.Inainte de prohibitie s-au luat capturi de 10-12 kg( crap )

Avatar utilizator
mario2009
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 31 Mai 2009, 12:11
Localitate: Pitesti

Re: DUNAREA

Mesaj de mario2009 » 16 Iun 2014, 08:14

este extrem de braconata zona, mai ales la curent....

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de claufishi » 16 Iun 2014, 20:02

Ca și permis de pescuit in această zonă, este valabil cel ANPA, pe care l-am vizat la AJVPS Brașov ? sau se achita pe undeva vreo taxă suplimentară?
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de shopy » 15 Iul 2014, 20:03

claufishi scrie:Ca și permis de pescuit in această zonă, este valabil cel ANPA, pe care l-am vizat la AJVPS Brașov ? sau se achita pe undeva vreo taxă suplimentară?
Permisul A.N.P.A. e suficient, dar nu e o perioada buna acum, cel putin pentru crap! La somn e alta poveste...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”