Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de florin7 » 01 Mar 2009, 23:23

ROSCA MIREL scrie:florin astea sint intrebari de gradinita ; vino cu intrebari mai solide ( la obiect ) daca dunarea este tulbure 3-6 luni crapul nu mai maninca ? este totusi o apa curgatoare domnule ....la inundati a fost tulbure mai bine de 6 luni si tot a mers crapul ; L-) :-h

nu stiam ca forumul acesta e numai pentru profesionisti,imi cer scuze,dar eu nu am prins pe apa tulbure niciodatata crap si daca ti se pare curios in zona mea anul trecut nimeni nu a vazut coada la crap timp mai bine de trei luni,a tras ceva prin iunie iar apoi pana la sfarsitul lui septembrie nu a mai tras nimic.Si te asigur ca fenomenul aceta s a intamplat si la pescari la fel de profesionisti ca tine.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de stefanflorin » 02 Mar 2009, 06:28

eu anul trecut din 7-8 partide a cate o zi pe care le-am facut pe dunare singura data cand am luat un crap a fost intr-o zi cand dunarea a fost tulburica, in rest numai maruntis. Sunt comvins insa ca de cele mai multe ori pe dunare atunci cand apa e tulbure( nu usor colorata) pestele nu se hraneste.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de Alexandru » 02 Mar 2009, 07:59

Eu am prins si pe apa usor tulbure(nu murdara). Factorii care influenteaza cel mai mult sunt : braconierii, curentul electric,.....

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de ROSCA MIREL » 02 Mar 2009, 09:09

florin 7 din ce zona esti ? te-ai gindit ca nu apa tulbure poate sa fie de vina ? poate poloarea apei ; ce zice alexandru este lege. ps. nu sint profesionist si nu pot sa ajung vreodata sper sa intrebi acum ;cind ploua maninca ; cind e norat maninca ; cind e soare face baie etc .

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de toader nicolae » 02 Mar 2009, 12:02

Florine,te-ai gandit ca poate crapul nu era in zona???
Pe rauri crapul migreaza tot timpul si sunt putine locurile care tin crap mereu si in general astea sunt padurile inundate si gropanele unde curentul baga mancare tot timpul.

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de florin7 » 02 Mar 2009, 21:59

eu nu vorbeam de apa "tulburica" ci de apa tulbure, problema mea e alta nu stiu cum se face ca acum 6,7 ani nu exista partida sa nu prind macar 10kg de caras frumos,mai prindeam si cate o mreana frumusica, platica nu mai vorbesc,daca nu prindeam pe navigabila mergeam pe brate si tot prindeam ceva,acum doi ani si acum trei ani am prins mai rar dar mai mare,patru cinci trasaturi pe zi.Anul trecu a fost unul dezastruos pentru mine si prieteni mei;iulie, august,septembrie am prins foarte rar in conditiile in care am stat zi de zi pe dunare ,eu sau prieteni mei,repet zi de zi.
De asemenea in zona in care pescuiesc, Braila,avem toate posibilitatile de locuri posibile; praguri adanci, multe brate cu cioate si gropi, anafoare,guri de varsare etc.Ei bine in toate aceste locuri nu s a prins crap,eu unul gasesc doar doua explicatii; 1. variatiile mari de nivel si 2. braconieri cu curent. Ceea ce ramane si mai curios pentru mine este faptul ca nici pescarii localnici care dau cu plase si strecoara cate doi km. de apa nu au prins mai nimic.
Astept si alte pareri,eu unul sa zicem ca nu ma pricep dar cei cu plase de ce nu au prins?

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de florin7 » 02 Mar 2009, 22:02

toader nicolae scrie:Florine,te-ai gandit ca poate crapul nu era in zona???
Pe rauri crapul migreaza tot timpul si sunt putine locurile care tin crap mereu si in general astea sunt padurile inundate si gropanele unde curentul baga mancare tot timpul.
Cred ca si parerea ta are o mare doza de adevar.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de toader nicolae » 03 Mar 2009, 00:41

CEA mai buna explicatie cred ca este poluarea cu ceva chimicale prin zona respectiva si pestele a cautat apa mai curata.Curentul nu poate fi o explicatie doarece nu a inceput anul trecut.

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de florin7 » 03 Mar 2009, 08:45

ROSCA MIREL scrie:florin 7 din ce zona esti ? te-ai gindit ca nu apa tulbure poate sa fie de vina ? poate poloarea apei ; ce zice alexandru este lege. ps. nu sint profesionist si nu pot sa ajung vreodata sper sa intrebi acum ;cind ploua maninca ; cind e norat maninca ; cind e soare face baie etc .
daca ai chef de mistouri te rog sa le faci la tine acasa, nu este cazul sa ne jignimi intr un loc public.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de scorpion » 03 Mar 2009, 09:09

pe orice rau e importanta localizarea ,degeaba toate sunt bune daca pestele nu este in zona .eu pe prut ma misc destul de mult pana dau de el ,daca in doua trei ore nu am dat de el am schimbat locul .atunci cand am reusit localizarea il mentin in zona cu nada specifica speciei vizate .

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de Butaru Gabriel » 03 Mar 2009, 11:52

florin7 scrie:eu nu vorbeam de apa "tulburica" ci de apa tulbure, problema mea e alta nu stiu cum se face ca acum 6,7 ani nu exista partida sa nu prind macar 10kg de caras frumos,mai prindeam si cate o mreana frumusica, platica nu mai vorbesc,daca nu prindeam pe navigabila mergeam pe brate si tot prindeam ceva,acum doi ani si acum trei ani am prins mai rar dar mai mare,patru cinci trasaturi pe zi.Anul trecu a fost unul dezastruos pentru mine si prieteni mei;iulie, august,septembrie am prins foarte rar in conditiile in care am stat zi de zi pe dunare ,eu sau prieteni mei,repet zi de zi.
De asemenea in zona in care pescuiesc, Braila,avem toate posibilitatile de locuri posibile; praguri adanci, multe brate cu cioate si gropi, anafoare,guri de varsare etc.Ei bine in toate aceste locuri nu s a prins crap,eu unul gasesc doar doua explicatii; 1. variatiile mari de nivel si 2. braconieri cu curent. Ceea ce ramane si mai curios pentru mine este faptul ca nici pescarii localnici care dau cu plase si strecoara cate doi km. de apa nu au prins mai nimic.
Astept si alte pareri,eu unul sa zicem ca nu ma pricep dar cei cu plase de ce nu au prins?
Pe alocuri ai si tu dreptate,la aceasta intrebare cu ani in urma am primit un raspuns la fata locului de-la niste pescari batrani din zona care erau zi de zi pe dunare,atunci am ras dar se pare ca au dreptate si anume( Citez Florin7-Ceea ce ramane si mai curios pentru mine este faptul ca nici pescarii localnici care dau cu plase si strecoara cate doi km. de apa nu au prins mai nimic.) Ziceau acei domni despre migratia pestelui dintr-un loc in altul dupa hrana ,sau fortat sa migreze datorita : poluari,braconajului cu curent,etc.
In zona mea de doi ani a disparut maruntisul carasul, platica, dar au aparut exemplare frumoase de crap,novac,sanger,cteno.
Acum inclin sa cred ca cele auzite cu ani in urma se adeveresc,uite tu spui ca in zona ta a disparut crapul.
Sper ca ti-am fost de ajutor

Avatar utilizator
DOANA ADRIAN
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mar 2009, 16:51

AM SI EU O INTREBARE?

Mesaj de DOANA ADRIAN » 05 Mar 2009, 12:53

DE CE NU SE PRINDE(EU CE-L PUTIN NU AM PRINS)CRAP SAU CARAS LA DUNARE CU BOILES

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: AM SI EU O INTREBARE?

Mesaj de Butaru Gabriel » 05 Mar 2009, 15:00

DOANA ADRIAN scrie:DE CE NU SE PRINDE(EU CE-L PUTIN NU AM PRINS)CRAP SAU CARAS LA DUNARE CU BOILES
Daca mergi de mai multe ori si dai in acelasi loc sigur ai sa prinzi crap,mai intai trebuie sa-se obisnuiasca cu momeala ,daca faci o patratica mai sofisticata ,tot asa se intampla

lpopa_tl

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de lpopa_tl » 16 Mar 2009, 23:04

Salut , ma bag si eu in discutia voastra;Eu sunt din Tulcea si sunt de parere ca se pescuieste prea exagerat pe Dunare.Si cred ca A SCAZUT FOARTE MULT NR CRAPILOR SI NU NUMAI.Cauze.... sunt multe : braconajul exagerat , pescuitul la curent inclusiv noi pecarii sportivi care suntem foarte multi ,si nu toti ne putem numi asa ,pentru ca eu am vazut turisti care vin din tara si pescuiesc cu 50- 100 de lansete si le intind pe 100-200 m de mal de parca toata balta e a lor.Am citit pe alte forumuri unde se mai si populeaza canalele lacurile ...etc. La noi toata lumea pescuieste si nimeni nu pune la loc (de unde sa tot fie?)nu mai spun de mizerie.Apropo de mizerie:I-mi venise niste prieteni din tara si ai sa-i duc undeva in Delta pt 3 zile;cum am ajuns ,abia ca am instalat corturile au venit cei de la mediu si ne-au amendat, ne-au luat su unditele ca era mizerie ,noi spunandu-le ca abia am sosit si ca v-om face si curatenie ; dar.... "asta e traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"!!!!!!!!! ~x(
Sunt de parere ca peste se mai prinde inca pe Dunare cu conditia sa ai un loc bun si sa stii sa-l momesti.Eu nu prea momesc dar am succes.Cred ca daca este apa tulbure sau creste-scade la interval scurt (cateva zile) crapul nu trage(chiar daca mai cade ici colo cate unu ,nu este un moment propice).Eu de obicei evit sa merg in aceste perioadela pescuit. O spun din experienta proprie si din auzite. Anul trecut am pescuit pana la jumatatea lui Noiembrie si am prins , dar nu mai mare de 6 Kg si nu mai mult de 3 buc.
Sper sa avem un an bun in privinta drilurilor lungi!!!!!!! =P~

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Factori care influenteaza pescuitul pe Dunare

Mesaj de toader nicolae » 24 Apr 2009, 16:48

lpopa_tl scrie:Salut , ma bag si eu in discutia voastra;Eu sunt din Tulcea si sunt de parere ca se pescuieste prea exagerat pe Dunare.Si cred ca A SCAZUT FOARTE MULT NR CRAPILOR SI NU NUMAI.Cauze.... sunt multe : braconajul exagerat , pescuitul la curent inclusiv noi pecarii sportivi care suntem foarte multi ,si nu toti ne putem numi asa ,pentru ca eu am vazut turisti care vin din tara si pescuiesc cu 50- 100 de lansete si le intind pe 100-200 m de mal de parca toata balta e a lor.Am citit pe alte forumuri unde se mai si populeaza canalele lacurile ...etc. La noi toata lumea pescuieste si nimeni nu pune la loc (de unde sa tot fie?)nu mai spun de mizerie.Apropo de mizerie:I-mi venise niste prieteni din tara si ai sa-i duc undeva in Delta pt 3 zile;cum am ajuns ,abia ca am instalat corturile au venit cei de la mediu si ne-au amendat, ne-au luat su unditele ca era mizerie ,noi spunandu-le ca abia am sosit si ca v-om face si curatenie ; dar.... "asta e traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"!!!!!!!!! ~x(
Sunt de parere ca peste se mai prinde inca pe Dunare cu conditia sa ai un loc bun si sa stii sa-l momesti.Eu nu prea momesc dar am succes.Cred ca daca este apa tulbure sau creste-scade la interval scurt (cateva zile) crapul nu trage(chiar daca mai cade ici colo cate unu ,nu este un moment propice).Eu de obicei evit sa merg in aceste perioadela pescuit. O spun din experienta proprie si din auzite. Anul trecut am pescuit pana la jumatatea lui Noiembrie si am prins , dar nu mai mare de 6 Kg si nu mai mult de 3 buc.
Sper sa avem un an bun in privinta drilurilor lungi!!!!!!! =P~
Stiu ca vine cu intarziere raspunsul da nu am vazut postarea ta.Faptul ca intinzi 100 de lansete nu te ajuta nici cum sa prinzi peste mai mult.Atatea fire prin apa nu fac decat sa sperie pestele si daca trage la o lanseta la care nu ajungi in cateva secunde pestele va incurca inca 10 lansete si adio pescuit.Ca sa momesti un loc cat mai bine trebuie sa gasiti un gropan unde mancarea va rezista fara probleme impotriva curentului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”