pescuit pe raul Somes in judetele Salaj si Maramures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 08 Noi 2009, 10:48

am fost azi noapte la somes in zona aciua,nici o trasatura,dar somesul in pofida ploilor necontenite arata super ,bine exceptind gunoaiele.nam incercat la scobar ,dar cica maninca bine la fund cu expanadat mic de miere :-?? :-? (:|

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de popvasilealin » 09 Noi 2009, 07:43

eu pescuiesc intre jobou-coltirea,,din informatiile care le am,in perioara asta nu tare sau luat pesti,,,de acuma cred ca o sa creasca somesul,,,,asa ca o sa pescuim pe net :D am vazut din tren ca au dat drumul la apa de pe 2 veverite **==

Avatar utilizator
t0pgun21
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Mar 2009, 06:15

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de t0pgun21 » 22 Noi 2009, 23:42

cum stai vasile?ai mai iesit?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 07 Dec 2009, 11:03

nici o veste de pe somes?capturi ,ceva?doar nebunia de la tamaia si de la banda din ilba?doar scobar?altceva nimic? :-<

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 09 Ian 2010, 17:21

salutare,
pescuiesc si eu de vreo 20 ani in zona Rus-Salaj si va pot confirma ca pesti nu mai sunt,din pacate.probleme:braconaj cu curent,plase,cormoranii(fac prapad)si altele.Mai vezi cate un clean primavara rapind la gura vailor cate un avat cat cutitul si cam atat.Dar poate cea mai inexplicabila disparitie estecea a scobarului:in urma cu 4-5 ani chiar si in contextul catastrofei din 2003 de la Somes dej au mai ramas scobari si se mai prindeau.de 2 ani eu nu am vazt la nimeni in perioada de primavara mai mult de 5-6 bucati si aia mici.Se spune ca au migrat in aval in zone k Jibou sau chiar catre confluenta Lapuselului cu Somesul in maramures.Care este cauza acestei migratii nu stie nimeni cu exactitate.Zona Rus a fost una din cele mai bune locatii pentru pescarii de scobar (bistritenii stiu asta ).In rest mai nimic in ultimii ani, cate o stiuca asa la pestisor,somotei cat cotul pe care i-am eliberat in speranta ca v-a mai ramane ceva sa mai populeze si somesul si cam, atat.Multa deznadejde si multa resemnare in momentul in care ma apropii de apa si vad k parca e mort.Nu mai vezi o saritura de salau un plescait de somn arunci coropisnitele seara si le scoti la fel cum le-ai pus ,dimineata si asa mai departe.Poate voi cei din aval o sa aveti la ce spera totusi dar aici pescuitul e cam gata.Aceasta resemnare deriva din capturile pe care le-am avut cu multi ani in uram 99,2000 si cel mai bun an 2001.Salai somni si stiuci care nu cred k le voi mai vedea decat pe hunting and fishing adventures sau in ceva filme de profil.
Daca prindeti ceva sa ma anuntati si pe mine sa ma duc sa imi incerc si eu norocul poate ii speriati si vin si la mine.
respect :)
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
uca
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 12 Iul 2009, 13:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de uca » 10 Ian 2010, 08:40

Si eu pescuiesc de mult in zona Capalna-Galgau dar cum spunea si eddy se pare ca pestii au disparut.
Parerea mea e ca disparitia acestora(migrarea in aval) se datoreaza in primul rand zecilor de balastiere care au aparut pe cursul Somesului, mai ales in zona Dej - Vad.
"Sammus mortus est", din pacate.
not kill - respect the fish

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 10 Ian 2010, 13:26

uca scrie:Si eu pescuiesc de mult in zona Capalna-Galgau dar cum spunea si eddy se pare ca pestii au disparut.
Parerea mea e ca disparitia acestora(migrarea in aval) se datoreaza in primul rand zecilor de balastiere care au aparut pe cursul Somesului, mai ales in zona Dej - Vad.
"Sammus mortus est", din pacate.
din pacate nu e singura zona plina de balastiere,si la noi in maramures pe tot parcusul somesului sunt zeci de balastiere care coraborate cu poluarea si braconajul duc la disparitia si in cel mai bun caz migratia pestilor.pe an ce trece capturile pe somes sunt din ce in ce mai slabe . :-<

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 11 Ian 2010, 23:03

pt ica

La capalna am fost in 2008 in octombrie intr-o partida de pescuit asa intamplatoare de unu singur.M-am urcat pe tren din Cj si am coborat la capalna.am cautat vreo 3 ore un loc in aval de gara am dat cu linguri si gume si tot felu de tablarii.nimic.
Aveam si 2 bete de dat la fund si m-am chinuit sa prin 3 obleti vreo 2 ore.Este un loc acolo probabil stii inainte de insula unde somesul se desparte in 2 brate unde apa e lina si f adanca.Am avut o trasatura un clean de 1.8 kg.Singurul peste mai de doamne ajuta din ultimii 3 ani.Am cautat locuri altele decat la Rus in speranta ca nu e peste tot dracu asa negru.Locuri de somn si in general de peste mare cum am vazt in acea zona nu prea am avut ocazia sa vad.In rest numai povesti cu un mare barconier din zona, am auzit, unul, care se pare matura cam fiecare gropan incepand de la Catcau si pana la Rus Ileanda etc.Cu curent evident.....e mult de povestit despre acest personaj, **==
Fir intins tuturor :P
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 11 Ian 2010, 23:18

din pacate nu e singura zona plina de balastiere,si la noi in maramures pe tot parcusul somesului sunt zeci de balastiere care coraborate cu poluarea si braconajul duc la disparitia si in cel mai bun caz migratia pestilor.pe an ce trece capturile pe somes sunt din ce in ce mai slabe . :-<[/quote]

Intradevar balastiere sunt multe.Sunt si pe somesul mic in aval de Apahida.Daca te uiti la apahida cum e de verde apa si ajungi la pod la gherla nu iti vine sa crezi ce mizerabil e la gherla.De la dej in jos sunt multe foarte multe ideea e ca stiu cazuri exacte cand cu cativa ani in uma in zona Lapuselului(Bozanta pt cine stie) pe Lapusel erau doar carasi si ceva clenuti.Acum prind aia la scobari in draci.Cleanul e gunoi acum acolo.Aia nu au ajuns din Tisa au migrat din amonte.Ceva ii deranjeaza foarte tare.pentru cei care pescuiesc de multa vreme pe somes ati vazut ca somesul de la an la an se schimba foarte mult.Se strica locurile ceva extraordinar.Asta si datorita balastierelor.
Am remarcat aparitia fusarului,pe apa murdara prinzi la rama destul de des.Salaul a disparut complet,pentru mine salaul e pestele suprem.Pacat ca nu am rabdare sa dau cu gume dupa el. =))
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
Bogdang
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 12 Ian 2010, 14:59

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Bogdang » 14 Ian 2010, 14:11

Voi incerca sa dau totusi o nota optimista acestui topic:
pescuiesc pe Somes de vreo 15 ani in special in zona Capalna (am mai mers si pe la Benesad de vreo doua ori) si pot spune ca sunt optimist. Tin minte ca prin 2001 puneam batzul in trestii si in momentul cand trestiile fosneau stiam ca mreana e acolo. Ei bine dupa o poluare masiva ce a avut loc prin 2003 cand pierderile de pesti au fost masive lucrurile s-au schimbat.... mare lucru nu mai prindeai.
Anul acesta dupa vreo 2 ani de pauza m-am intors de cateva ori la Capalna si pot spune ca se intrevad sperante. Am prins mrene, scobari, morunasi, cleeni... ce-i drept nu mari. In sa faptul ca am vazut din nou cum e sa prinzi macar 6-7 mrene pe zi ma face sa sper. Am impresia ca dupa ce s-a inchis ombinatu de la dej pestele incepe sa reapara, timid, deocamdata fara exemplare mari, fara bataile de avat care iti faceau in ciuda de acu cativa ani dar totusi... ba mai mult aud ca in zona Jibou-Benesad scobarul a facut festival in toamna. Nu sper ca pestii mari cum ar fi somnul sa reapara curand...dar daca voi reincepe sa prind in mod constant mrene la 700-1000k si platici frumoase in curand tot va fi bine.
Nu agreez balastierele dar eu cred ca decat combinatul acela odios ot e mai bine... mai tineti minte in anii trecuti cand trebuia sa ciupiti firul ca sa scapati de acele depuneri? Ei bine in acest an n-am mai vazut asa ceva...
In cursul acestui an stand la pescuit langa luntrea de la Capalna a venit la un moment dat un tip cu o dubitza in care avea tot felul de aparate de masurat calitatea apei. Omul a zis ca lucrurile s-au imbunatatit din acest punct de vedere. Mai mult ...la un moment dat a vazut pe apa plutind o "bucata" din aia de spuma (pescarii de pe Somesh cu siguranta stiu despre ce e vb) si imediat s-a alertat dovada ca exista preocupari in acest sens.
Sper sa nu spargeti balonul de optimist spunandu-mi ca ma insel :)

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 14 Ian 2010, 21:00

Bogdang scrie:Voi incerca sa dau totusi o nota optimista acestui topic:
pescuiesc pe Somes de vreo 15 ani in special in zona Capalna (am mai mers si pe la Benesad de vreo doua ori) si pot spune ca sunt optimist. Tin minte ca prin 2001 puneam batzul in trestii si in momentul cand trestiile fosneau stiam ca mreana e acolo. Ei bine dupa o poluare masiva ce a avut loc prin 2003 cand pierderile de pesti au fost masive lucrurile s-au schimbat.... mare lucru nu mai prindeai.
Anul acesta dupa vreo 2 ani de pauza m-am intors de cateva ori la Capalna si pot spune ca se intrevad sperante. Am prins mrene, scobari, morunasi, cleeni... ce-i drept nu mari. In sa faptul ca am vazut din nou cum e sa prinzi macar 6-7 mrene pe zi ma face sa sper. Am impresia ca dupa ce s-a inchis ombinatu de la dej pestele incepe sa reapara, timid, deocamdata fara exemplare mari, fara bataile de avat care iti faceau in ciuda de acu cativa ani dar totusi... ba mai mult aud ca in zona Jibou-Benesad scobarul a facut festival in toamna. Nu sper ca pestii mari cum ar fi somnul sa reapara curand...dar daca voi reincepe sa prind in mod constant mrene la 700-1000k si platici frumoase in curand tot va fi bine.
Nu agreez balastierele dar eu cred ca decat combinatul acela odios ot e mai bine... mai tineti minte in anii trecuti cand trebuia sa ciupiti firul ca sa scapati de acele depuneri? Ei bine in acest an n-am mai vazut asa ceva...
In cursul acestui an stand la pescuit langa luntrea de la Capalna a venit la un moment dat un tip cu o dubitza in care avea tot felul de aparate de masurat calitatea apei. Omul a zis ca lucrurile s-au imbunatatit din acest punct de vedere. Mai mult ...la un moment dat a vazut pe apa plutind o "bucata" din aia de spuma (pescarii de pe Somesh cu siguranta stiu despre ce e vb) si imediat s-a alertat dovada ca exista preocupari in acest sens.
Sper sa nu spargeti balonul de optimist spunandu-mi ca ma insel :)

E adevarat ce spui tu dar pe vremea combinatului asa cum era el...era peste.Erau momente cand celuloza aia deversata se depunea k margelele pe fir.Intradevar dupa 2003 si 2006 mreana incepe sa se refaca.Am prins si eu cateva bucati mari si in zona vailor din alea k palma sar in vad frecvent.Peste marunt mai este dar cormoranii il nenorocesc nu alta.mai mult am vazut cu ochii mei cum urca si pe vai in cautare de peste.acolo apa e mai mica mai limpede si au sanse mai mari.
Faptul ca nu mai merge cch-ul e un lucru bun fara indoiala.Anul trecut am vazut apa de cateva ori ca Crisul Repede.Era verde,foarte curata.pesti ca in 2000 nu vor mai fi aia e sigur dar sperante in refacere cel putin a pestilor pasnici sunt.Mai e greu e cu somnul cu salaul stiuca.....Sa auzim doar de la foarte bine in sus.
;;)
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
t0pgun21
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Mar 2009, 06:15

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de t0pgun21 » 19 Ian 2010, 20:59

baieti eu pescuiesc de 2 ani pe somes de la ciocmani in sus vre-o 2 sate(nu tin minte cum se numesc) si in jos dincolo de somes odorhei....ies cam o data pe luna cu cativa prieteni in jur de 10 betze si stam cate 2 zile....nici un peste nu am prins indiferent la ce am dat cu toate ca am momit la greu....deci imi pare rau sa va anunt ca pestele nu a venit in aval spre jibou.el a murit demult.intradevar scobarul sa prins bine toamna aceasta...daca va uitati pe siteul pescarilor din salaj o sa aflati un filmuletz acolo cu o pescuiala de scobar.fir intins tuturor si la mai mare

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 19 Ian 2010, 22:17

t0pgun21 scrie:baieti eu pescuiesc de 2 ani pe somes de la ciocmani in sus vre-o 2 sate(nu tin minte cum se numesc) si in jos dincolo de somes odorhei....ies cam o data pe luna cu cativa prieteni in jur de 10 betze si stam cate 2 zile....nici un peste nu am prins indiferent la ce am dat cu toate ca am momit la greu....deci imi pare rau sa va anunt ca pestele nu a venit in aval spre jibou.el a murit demult.intradevar scobarul sa prins bine toamna aceasta...daca va uitati pe siteul pescarilor din salaj o sa aflati un filmuletz acolo cu o pescuiala de scobar.fir intins tuturor si la mai mare
A si migrat ca nu au murit toti.daca asa e cum zici inseamna ca nu sunt numai eu sceptic cu privire la partide reusite pentru viitorul apropiat.in weekend ma duc sa vad cum sta treaba sau mai bine zis k sa am de unde veni.
Respect, :-B
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
Bogdang
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 12 Ian 2010, 14:59

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Bogdang » 20 Ian 2010, 00:03

Eu asta vara prindeam la Capalna (la luntre) cate 5-6 mrene pe zi, (+morunasi, scobari, batci) insa foarte mici in conditiile in care locul ales (langa bac) nu era unul predilect pentru mreana. In zona Benesad am fost si eu de doua ori pana acum insa rezultatele au fost cel putin modeste.

Avatar utilizator
t0pgun21
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Mar 2009, 06:15

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de t0pgun21 » 20 Ian 2010, 22:37

eddy sa ne povestesti si noua cum a fost.sa ai fir intins si mult vin cald cu tine ca se anuntza vremuri geroase:)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”