pescuit pe raul Somes in judetele Salaj si Maramures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de eddy » 20 Ian 2010, 23:33

t0pgun21 scrie:eddy sa ne povestesti si noua cum a fost.sa ai fir intins si mult vin cald cu tine ca se anuntza vremuri geroase:)
Mda.asa e.din pacate aici la cj somesul e mare si foarte murdar dar odata cu inghetul poate se mai limpezeste.se anunta si temperaturi de -20 grade.deci sanse putine de pescuit.vedem.oricum,o gura de aer curat prind deci partea sportiva va iesi oricum.
respect,
;)
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
andrei_somes
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Feb 2009, 15:56

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de andrei_somes » 02 Feb 2010, 13:44

HAI SA STEPTAM PINA IN MARTIE!
Poate nu au disparut toti pesti din Somes; Zona Tranis Somes Odorhei m-a dezamagit de vreo 2 ani.
anul trecut nu am fost decit de 2 ori -inainte de a se inchide si chiar dupa la deschidere dar a fost o dezamagire completa. La deschidere cum am gasit vadul Somesului am ramas cu gura cascata " avem nevoie de scara sa cobor in vad sa asez betele #:-S .... alta data se pescuia frumos de pe mal. Ne-am adunat acolo (au venit si baietii din zona Radu et company din Jibou) dar de la vreo 20 de betze o singura trasatura in 2,5 zile la pestisor un clean . Voi incerca si in acest an in martie sau inceputul lui aprilie pina nu se inchide si voi trage concluzii.... Apropos la cine trebuie sa platim acum pentru permis sa putem pescui linistit ?
sa aveti fire intinse

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 03 Feb 2010, 11:49

exact chestia asta se intampla si pe cursul somesului in jud.maramures.daca in urma cu trei ani , nu exista sa nu prind la fund, noaptea , o cega, un somn o mreana sau un salau, de la o vremea incoace somesul parca e mort.ici colo cite un clean mai rasarit prins la pestisor.ce se intampla fratilor?sa dus dracului si raul asta si nimeni nu ia nici o masura :-q

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de popvasilealin » 03 Feb 2010, 19:55

sebastian scrie:exact chestia asta se intampla si pe cursul somesului in jud.maramures.daca in urma cu trei ani , nu exista sa nu prind la fund, noaptea , o cega, un somn o mreana sau un salau, de la o vremea incoace somesul parca e mort.ici colo cite un clean mai rasarit prins la pestisor.ce se intampla fratilor?sa dus dracului si raul asta si nimeni nu ia nici o masura :-q

la cate balastiere sant de la ardusat,pana-n miresu-mare,ce sa mai si prinzi.......asa cum zici,pana acuma vreo 3 ani sa stii ca am luat si eu la greu(zona pribilesti-mogosesti)ce-i drept la pluta,,(da ce scobari si mrene luam...)da si la fund mergea bine,,da de 2-3 ani nu tare am cu ce ma lauda,,de prins tot am mai prins,da slab >:D< si anu trecut am momit si pescuit undeva in zona balasierei din pribilesti,( dimineata si seara timp de 3 SAPTAMANI :- :-SS )si am luat niste briscalai,ceva cosac,cleni,si la fund(la pestisor)un salau de 3 kg cateva marlite si ceva cleni,da mai frumosi......da la cate ore si nopti am stat si anul trecut,pe dunga somesului,,,nu-s multumit de fel [-x ....da nu stiu,care-i treaba,da de asta-s sigur !!!DE LA UN AN LA ALTU TOT MAI RAU MERGE PESCUITUL!!!!om vedea anu asta cu a merge >:D< numai bine si fire-ntinse L-)

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 04 Feb 2010, 13:15

atat balastierele, mai mult sau mai putin legale, poluarea dar si braconajul au facut din raul somes,o gluma proasta.zonele de care aminteai tu le am fregventat si eu, ba chiar mai mult , mi am extins cautarile si in partea opusa respectiv inspre seini.din pacate in ultimi doi ani cu rezultate dezastruoase, si credema nu am umblat asa in doru leli ,la pluta citeva ore, ci am stat pe noapte, am momit si am incercat cam la toate speciile de pesti care isi faceau veacul pe somes.spun ,isi faceau, caci din pacate au cam migrat spre ape mai linistite si curate[vezi tisa pe terit.ungariei]anul trecut ma bucurasem la un moment dat , caci in peregrinarile mele in cautarea unui loc mai putin batut si mai bogat in capturi,descoperisem la sabisa in fosta balastiera ,un loc care parca imi indelpinea toate pretentiile-acces usor, destul de curat, apa adinca, gropane, structuri,apa lina dar si suvoi pt mreana si scobar.chiar debutase frumos cu o stiuca prinsa la fund cu caras pt montura la somn, si doi cleni la kg cu albitura.asta a fost tot , rest absolut nimic in pofida insistentei mele.am realizat si cauza apatiei totale,mai sus cu 500m dupa un cot dis de dmineata doua excavatoare isi faceau treaba nestingherite ,sfasiiind cursul molcom al raului, ba chiar mai mult lasind constant pete de ulei si motorina ce parca sugrumau pina si obletii.am si eu speranta ca inca nu e totul pierdut si acest rau va reinvia din propria cenusa ca pasarea phoenix, dar asta depinde numai si numai de NOI.DIN PACATE :-< .FIRE INTINSE TUTUTOR PESCARILOR SI IUBITORILOR, NAIVI SAU NU ,A RAULUI SOMES.PS .niste poze de la locul cu pricina
Fişiere ataşate
Picture 1943.jpg
Picture 1932.jpg
Picture 1944.jpg
Picture 1945.jpg
Picture 1937.jpg
Picture 1934.jpg

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de popvasilealin » 04 Feb 2010, 16:31

anul trecut pe sezon inkis mergeam la blinkerit,ca la pluta ,sa fiu sincer imi era cam frica,,ca umblau jandarmii toata ziua #:-S,, da astea cu balastierele lucrau 24 din 24 ore,scurmau somesul dupa bunul lor plac,si modelau malurile dupa cum vroiau ei,apoi de pete de ulei si motorina,doar ai vazut si tu..da stii ce ma mira.....ca pe cativa pescari(au fost pusi in ziar)io f..,ca io prins plutarind,,da de domnii cu balastiere ,NICI VORBA SA SE ATINGA DE EI ,,DOMNII JANDARMI ORI BAROSANII DE LA A.N.P.A.... >:) ori poate,domnii,nu au cunoscut legea,ori au umblat numai dupa pescari sa-i f..... [-x .da fiind perioada de reproducere a pestilor,aia nu pot fi numiti decat CRIMINALI si cei de la anpa POPONARI !!!!io am vazut cum isi faceau drum pana la mijlocul somesului si dupa aia in jos,pe mijlocul apei ,vreo 200- m......si sa fie treba completa ,,mai bagau si setci,in ieruga formata,,nu mai zic nimica ca ma apuca durerea de cap ~x( numai bine..... **==

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 04 Feb 2010, 20:02

sa speram ca o sa isi revina si raul asta odata cu abundenta de ploi si de zapada, care sa mai spele din pacatele semenilor nostrii.da tare mi frica ca lucrul acesta sa fie mai putin plauzibil gandinduma la vanzarile pe care le am avut si in iarna aceasta la ancore mari si fire de 0.50 sau 0.60mm.plin de greblasi.asta este , stam si asteptam miracole :-<

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 05 Feb 2010, 17:30

inca un loc frumos de pe somes , distrus din bacate de balastiere si poluare :-q localitatea bozanta
Fişiere ataşate
Imagine0402.jpg
Imagine0406.jpg
Imagine0401.jpg

Avatar utilizator
andrei_somes
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Feb 2009, 15:56

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de andrei_somes » 09 Feb 2010, 15:38

in acest an a fost cineva pe somes? ma intereseaza zona tranis-somes odorhei-benesat.
fire intinse!!! :))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 09 Feb 2010, 16:43

andrei_somes scrie:in acest an a fost cineva pe somes? ma intereseaza zona tranis-somes odorhei-benesat.
fire intinse!!! :))
stiu pe cineva ,mare pescar la scobar si mreana,a fost acum 10zile in zona .mai exact in spatele balti de la benesat.slabe rezulate si plin de greblasi.ps nu am inteles rasul de la sfarsitul frazei :-??

Avatar utilizator
andrei_somes
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Feb 2009, 15:56

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de andrei_somes » 10 Feb 2010, 14:33

sebastian scrie:
andrei_somes scrie:in acest an a fost cineva pe somes? ma intereseaza zona tranis-somes odorhei-benesat.
fire intinse!!! :))
stiu pe cineva ,mare pescar la scobar si mreana,a fost acum 10zile in zona .mai exact in spatele balti de la benesat.slabe rezulate si plin de greblasi.ps nu am inteles rasul de la sfarsitul frazei :-??

nu am vrut sa fie un ris ci din contra un strigat dupa vesti (am gresit emoticonul scuze)

Avatar utilizator
andrei_somes
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Feb 2009, 15:56

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de andrei_somes » 10 Feb 2010, 14:36

Sebastian esti cumva de pe linga somes?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 10 Feb 2010, 14:43

andrei_somes scrie:Sebastian esti cumva de pe linga somes?
dupa cum se vede si din avatarul meu completat cu inf personale sunt din baia mare.oarecum aproape de somes,nu? :))

Avatar utilizator
popvasilealin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2009, 10:21

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de popvasilealin » 11 Feb 2010, 16:45

andrei_somes scrie:in acest an a fost cineva pe somes? ma intereseaza zona tranis-somes odorhei-benesat.
fire intinse!!! :))
**==la pod la turbuta se prind scobari,asta stiu sigur !!!da tre sa mearga si-n zona amintita de tine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: pescuit pe somes in judetul salaj

Mesaj de Sebastian » 12 Feb 2010, 18:10

fratilor merge scobarul de rupe.cel putin in zona tamaia e prapad.si la fund si la pluta.de la larva pina la expandat mic galben,de la viermusi [rosu in special]pina la rima subtire de gunoi.fir intins <:-P

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”